Top 100 firme — Agricultură, silvicultură și pescuit după datorii în 2025
24.609 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 18,6 mld. RON. Pragul de intrare în top este 71,1 mil. RON, iar liderul atinge 4,3 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Datorii | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.STEAUA BANATULUI SRL= | Municipiul Timişoara, Timiş | 4,3 mld. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 2 | 2.AGRO-CHIRNOGI SA▲ 3 | Sat Chirnogi, Comuna Chirnogi, Călăraşi | 722,6 mil. RON▼ 7,5 % | ▼ 7,5 % | -28,9 mil. RON | |
| 3 | 3.REGIA NATIONALA A PADURILOR ROMSILVA RA▲ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 597,4 mil. RON▼ 5,5 % | ▼ 5,5 % | 65,4 mil. RON | |
| 4 | 4.AGRICOST S.A.▲ 7 | Municipiul Brăila, Brăila | 421,6 mil. RON▲ 39,3 % | ▲ 39,3 % | 26,1 mil. RON | |
| 5 | 5.JD AGRO COCORA SRL▲ 10 | Comuna Cocora, Ialomiţa | 380,2 mil. RON▲ 30,7 % | ▲ 30,7 % | 9,3 mil. RON | |
| 6 | 6.BALKY COM SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 375,7 mil. RON▲ 0,8 % | ▲ 0,8 % | 144,6 K RON | |
| 7 | 7.CPW SILVANIA NATURA SRL▲ 5 | Sat Albeşti, Comuna Albeşti, Mureş | 322,5 mil. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | -21 mil. RON | |
| 8 | 8.CAMPO D'ORO SRL▲ 6 | Sat Olosag, Comuna Ştiuca, Timiş | 304,6 mil. RON▲ 2 % | ▲ 2 % | -17,9 mil. RON | |
| 9 | 9.RURAL BIOAGRICOL S.R.L.▲ 14 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 304,6 mil. RON▲ 35,8 % | ▲ 35,8 % | -5,2 mil. RON | |
| 10 | 10.LTA MONDIAL SRL▲ 6 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 275,4 mil. RON▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 6,2 mil. RON | |
| 11 | 11.AGRO NEVADA TIM SRL▲ 6 | Sat Voiteg, Comuna Voiteg, Timiş | 268 mil. RON▲ 1,4 % | ▲ 1,4 % | 15,5 mil. RON | |
| 12 | 12.VITALL SRL▲ 31 | Comuna Cosoveni, Dolj | 267,7 mil. RON▲ 88,3 % | ▲ 88,3 % | 46,1 mil. RON | |
| 13 | 13.JIDVEI S.R.L.▲ 9 | Sat Jidvei, Comuna Jidvei, Alba | 267 mil. RON▲ 18,7 % | ▲ 18,7 % | 31,2 mil. RON | |
| 14 | 14.LONGIN SRL▲ 5 | Sat Şerbăneşti, Comuna Şerbăneşti, Olt | 249,9 mil. RON▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | 10,5 mil. RON | |
| 15 | 15.BERSER S.R.L.▲ 6 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 225,5 mil. RON▼ 3 % | ▼ 3 % | -702,5 K RON | |
| 16 | 16.TONELI HOLDING S.A.▲ 4 | Sat Dragodana, Comuna Dragodana, Dâmboviţa | 211,8 mil. RON▼ 10,4 % | ▼ 10,4 % | 79,1 mil. RON | |
| 17 | 17.AFILIU TRANS SRL▲ 18 | Loc. Mizil, Oraş Mizil, Prahova | 198 mil. RON▲ 15,5 % | ▲ 15,5 % | 11,5 mil. RON | |
| 18 | 18.HOLDE AGRI OPERATIONAL S.R.L.▲ 13 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 183,4 mil. RON▼ 2,8 % | ▼ 2,8 % | 4 mil. RON | |
| 19 | 19.BOGLAR CHAMP SRL▲ 14 | Sat Nuşfalău, Comuna Nuşfalău, Sălaj | 183,2 mil. RON▲ 5,1 % | ▲ 5,1 % | 4 mil. RON | |
| 20 | 20.MECAIND ULMENI SA▲ 19 | Sat Ulmeni, Comuna Ulmeni, Călăraşi | 173,4 mil. RON▲ 10,1 % | ▲ 10,1 % | -5,2 mil. RON | |
| 21 | 21.LEADER INTERNATIONAL S.R.L.▲ 17 | Sat Mogoşoaia, Comuna Mogoşoaia, Ilfov | 172,8 mil. RON▲ 5,8 % | ▲ 5,8 % | 172,3 K RON | |
| 22 | 22.FIRSTFARMS AGRO EAST SRL▲ 39 | Sat Surdila-Greci, Comuna Surdila-Greci, Brăila | 170,8 mil. RON▲ 56,6 % | ▲ 56,6 % | -2,3 mil. RON | |
| 23 | 23.SIC PAN SRL▲ 25 | Comuna Unirea, Dolj | 161 mil. RON▲ 24 % | ▲ 24 % | 416,5 K RON | |
| 24 | 24.AGRIFIELDS S.R.L.▲ 102 | Oraş Căzăneşti, Ialomiţa | 160,5 mil. RON▲ 138,6 % | ▲ 138,6 % | -8 mil. RON | |
| 25 | 25.CORTEVA AGRISCIENCE ROMANIA S.R.L.▲ 66 | Sat Şindriliţa, Comuna Găneasa, Ilfov | 158,8 mil. RON▲ 93,6 % | ▲ 93,6 % | 16,6 mil. RON | |
| 26 | 26.SMAG GROUP S.R.L.▲ 11 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 158,1 mil. RON▼ 5,5 % | ▼ 5,5 % | 4,5 mil. RON | |
| 27 | 27.TOLIL COMPANY SRL▲ 14 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 156,9 mil. RON▲ 6,9 % | ▲ 6,9 % | 4,4 mil. RON | |
| 28 | 28.AVICOLA FOCSANI SA▲ 23 | Municipiul Focşani, Vrancea | 149,3 mil. RON▲ 23,8 % | ▲ 23,8 % | 5,8 mil. RON | |
| 29 | 29.AGROVA PORK FARM S.R.L.▲ 67 | Sat Lisa, Comuna Lisa, Teleorman | 148,8 mil. RON▲ 85,1 % | ▲ 85,1 % | -3,5 mil. RON | |
| 30 | 30.BERZOVIA FARM S.R.L.▲ 24 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 144,2 mil. RON▲ 22,6 % | ▲ 22,6 % | -597,1 K RON | |
| 31 | 31.FIRSTFARMS S.R.L.▲ 19 | Sat Surdila-Greci, Comuna Surdila-Greci, Brăila | 143,3 mil. RON▲ 12,8 % | ▲ 12,8 % | -3,6 mil. RON | |
| 32 | 32.BRAVCOD S.R.L.▲ 4 | Municipiul Codlea, Braşov | 142,9 mil. RON▼ 15,3 % | ▼ 15,3 % | 38,8 mil. RON | |
| 33 | 33.COOPERATIVA AGRICOLĂ BIOPROD COLIBAŞI▲ 45 | Sat Colibaşi, Comuna Colibaşi, Giurgiu | 137,4 mil. RON▲ 52,2 % | ▲ 52,2 % | 2,3 mil. RON | |
| 34 | 34.FRIZON HOLDING S.A.▲ 42 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 133,6 mil. RON▲ 45,3 % | ▲ 45,3 % | 1,3 mil. RON | |
| 35 | 35.ESPERANDZA-COM-IMPEX SRLnou | Municipiul Ploieşti, Prahova | 131 mil. RON▲ 7,2 % | ▲ 7,2 % | 189,6 K RON | |
| 36 | 36.VIVINCO WINERY S.R.L.▲ 53 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 130,3 mil. RON▲ 57,2 % | ▲ 57,2 % | -27,8 mil. RON | |
| 37 | 37.RECOND-COM-IMPEX SRL▲ 50 | Municipiul Alexandria, Teleorman | 128,5 mil. RON▲ 54,3 % | ▲ 54,3 % | 828 K RON | |
| 38 | 38.GRUPUL DE FIRME TCE 3 BRAZI S.A.▲ 1.691 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 128 mil. RON▲ 1.737,3 % | ▲ 1.737,3 % | -18,5 mil. RON | |
| 39 | 39.AGRINATURA SRL▲ 25 | Municipiul Alexandria, Teleorman | 127,9 mil. RON▲ 17,7 % | ▲ 17,7 % | -7,6 mil. RON | |
| 40 | 40.AGROEXPERT INDUSTRY SRL▲ 15 | Sat Plosca, Comuna Bistreţ, Dolj | 122,2 mil. RON▲ 5,5 % | ▲ 5,5 % | -9,8 mil. RON | |
| 41 | 41.CERASUS AVIUM SRL▲ 18 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 118,4 mil. RON▲ 6,3 % | ▲ 6,3 % | -8,7 mil. RON | |
| 42 | 42.DANUBIUS HUNTERS SRL▲ 10 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 116,9 mil. RON▼ 2,2 % | ▼ 2,2 % | -7,9 mil. RON | |
| 43 | 43.AGRARIA NORD SRL▲ 13 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 115,8 mil. RON▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | -321,7 K RON | |
| 44 | 44.SANCOS SRL▲ 25 | Sat Conceşti, Comuna Conceşti, Botoşani | 115,7 mil. RON▲ 13,5 % | ▲ 13,5 % | 506,6 K RON | |
| 45 | 45.AGROSERV MĂRIUŢA S.A.▲ 1 | Sat Dragoeşti, Comuna Dragoeşti, Ialomiţa | 115,4 mil. RON▼ 12,5 % | ▼ 12,5 % | 3,7 mil. RON | |
| 46 | 46.GARDEN CENTER GRUP SRL▲ 22 | Loc. Măgurele, Oraş Măgurele, Ilfov | 114,6 mil. RON▲ 10,1 % | ▲ 10,1 % | 8,3 mil. RON | |
| 47 | 47.LANDBRUK S.R.L.▲ 65 | Oraş Băbeni, Vâlcea | 114,4 mil. RON▲ 51,4 % | ▲ 51,4 % | -9,7 mil. RON | |
| 48 | 48.VINICOLA AVERESTI 2000 SA▲ 18 | Sat Avereşti, Comuna Buneşti-Avereşti, Vaslui | 113,4 mil. RON▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | 818,3 K RON | |
| 49 | 49.RURAL CAPITAL SRL▲ 23 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 108,4 mil. RON▲ 8,2 % | ▲ 8,2 % | 3,7 mil. RON | |
| 50 | 50.AGROMAD CROPS SRL▲ 10 | Sat Conţeşti, Comuna Conţeşti, Dâmboviţa | 107,8 mil. RON▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | 4,5 mil. RON | |
| 51 | 51.TERRACULT SRL▲ 20 | Sat Horia, Comuna Vladimirescu, Arad | 107,6 mil. RON▲ 6,9 % | ▲ 6,9 % | -4 mil. RON | |
| 52 | 52.BANATFARMING SRL▲ 21 | Loc. Oraviţa, Oraş Oraviţa, Caraş-Severin | 106 mil. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | -7,6 mil. RON | |
| 53 | 53.AGRICOM BORCEA S.R.L.▲ 48 | Sat Borcea, Comuna Borcea, Călăraşi | 106 mil. RON▲ 36,5 % | ▲ 36,5 % | 33,9 K RON | |
| 54 | 54.MAX SOLAR ENERGY S.R.L.nou | Oraş Gătaia, Timiş | 105,2 mil. RON— | — | 2,1 mil. RON | |
| 55 | 55.EUROPIG SA▲ 22 | Comuna Şercaia, Braşov | 104,6 mil. RON▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 173,9 K RON | |
| 56 | 56.AAYLEX AGRO COOPERATIVĂ AGRICOLĂ▲ 14 | Municipiul Buzău, Buzău | 103,1 mil. RON▲ 2,2 % | ▲ 2,2 % | 2,2 mil. RON | |
| 57 | 57.MARAGRO SRL▲ 23 | Sat Giera, Comuna Giera, Timiş | 102,2 mil. RON▲ 17,8 % | ▲ 17,8 % | 781,9 K RON | |
| 58 | 58.PREMIUM PORC SIBIU SRL▼ 11 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 100,6 mil. RON▼ 22,9 % | ▼ 22,9 % | -12,4 mil. RON | |
| 59 | 59.LUIE TOTAL S.R.L.▲ 45 | Sat Picior de Munte, Comuna Dragodana, Dâmboviţa | 99,6 mil. RON▲ 29,1 % | ▲ 29,1 % | 8,9 mil. RON | |
| 60 | 60.VERMONT GREEN ENERGY S.R.L.▲ 8.850 | Oraş Otopeni, Ilfov | 98,2 mil. RON▲ 14.477,1 % | ▲ 14.477,1 % | 202,3 K RON | |
| 61 | 61.REFDAN COM SRL▲ 46 | Sat Islaz, Comuna Islaz, Teleorman | 97,3 mil. RON▲ 26,5 % | ▲ 26,5 % | 3,4 mil. RON | |
| 62 | 62.AGROMARCHISERV S.R.L.nou | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 96,5 mil. RON— | — | -20,7 mil. RON | |
| 63 | 63.AGRICRAFTERS S.R.L.▲ 196 | Sat Săldăbagiu de Munte, Comuna Paleu, Bihor | 96,2 mil. RON▲ 151,6 % | ▲ 151,6 % | 414,2 K RON | |
| 64 | 64.V & G OIL 2002 SRLnou | Loc. Odobeşti, Oraş Odobeşti, Vrancea | 95,1 mil. RON▲ 6,5 % | ▲ 6,5 % | 600,1 K RON | |
| 65 | 65.VITICOLA SARICA NICULITEL SA▼ 3 | Sat Niculiţel, Comuna Niculiţel, Tulcea | 95,1 mil. RON▼ 12,7 % | ▼ 12,7 % | 779,7 K RON | |
| 66 | 66.CETATEA DE BALTA SRL▲ 45 | Sat Jidvei, Comuna Jidvei, Alba | 93,3 mil. RON▲ 23 % | ▲ 23 % | 1 mil. RON | |
| 67 | 67.DORNA AGRI SA▲ 49 | Sat Roseţi, Comuna Roseţi, Călăraşi | 92,7 mil. RON▲ 27 % | ▲ 27 % | -5,3 mil. RON | |
| 68 | 68.PROAGRO S.R.L.nou | Municipiul Dorohoi, Botoşani | 91,5 mil. RON▼ 13,7 % | ▼ 13,7 % | -10,6 mil. RON | |
| 69 | 69.ONCOS TRANSILVANIA SRL▲ 16 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 91,2 mil. RON▲ 8,5 % | ▲ 8,5 % | 47,1 mil. RON | |
| 70 | 70.SAATEN UNION ROMANIA SRL▲ 24 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 86,8 mil. RON▲ 6,6 % | ▲ 6,6 % | -2,6 mil. RON | |
| 71 | 71.AGROMOL SRL▲ 8 | Sat Săcăşeni, Comuna Săcăşeni, Satu Mare | 85,9 mil. RON▼ 3,5 % | ▼ 3,5 % | 3,7 mil. RON | |
| 72 | 72.COMCEREAL SA▲ 25 | Municipiul Focşani, Vrancea | 85,2 mil. RON▲ 6,7 % | ▲ 6,7 % | -8,9 mil. RON | |
| 73 | 73.AGROZOOTEHNICA PIETROIU SA▲ 54 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 83,2 mil. RON▲ 24 % | ▲ 24 % | 1,7 mil. RON | |
| 74 | 74.DN AGRAR STRAJA SRLnou | Sat Berghin, Comuna Berghin, Alba | 83,2 mil. RON▲ 128,9 % | ▲ 128,9 % | -2,3 mil. RON | |
| 75 | 75.ENERGIA VERDE STREJESTI S.A.▲ 39 | Sat Strejeşti, Comuna Strejeşti, Olt | 82,3 mil. RON▲ 10,3 % | ▲ 10,3 % | 975,1 K RON | |
| 76 | 76.DUTCH TRADING INTERNATIONAL SRLnou | Loc. Mizil, Oraş Mizil, Prahova | 81,4 mil. RON▲ 36,6 % | ▲ 36,6 % | 12,4 mil. RON | |
| 77 | 77.PROVITIS SERV SRL▲ 68 | Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă, Constanţa | 81,3 mil. RON▲ 34 % | ▲ 34 % | 215,5 K RON | |
| 78 | 78.BARDEAU HOLDING ROMANIA SRL▲ 17 | Municipiul Timişoara, Timiş | 81,2 mil. RON▼ 0,2 % | ▼ 0,2 % | 4,1 mil. RON | |
| 79 | 79.SOYBEAN AND MAYS PROD COOPERATIVĂ AGRICOLĂ▼ 21 | Sat Broscăuţi, Comuna Broscăuţi, Botoşani | 81,1 mil. RON▼ 27,4 % | ▼ 27,4 % | 9,8 mil. RON | |
| 80 | 80.SAGEM SRL▲ 61 | Sat Gara Roşieşti, Comuna Roşieşti, Vaslui | 80,9 mil. RON▲ 32,2 % | ▲ 32,2 % | 2,3 mil. RON | |
| 81 | 81.LEOSER S.A.▲ 28 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 80 mil. RON▲ 5 % | ▲ 5 % | -2,3 mil. RON | |
| 82 | 82.MARIA GROUP SRL▲ 31 | Sat Chirnogi, Comuna Chirnogi, Călăraşi | 79,8 mil. RON▲ 6,3 % | ▲ 6,3 % | 100,6 K RON | |
| 83 | 83.ISOLAR ROMANIA S.R.L.▲ 2.932 | Sat Grădinari, Comuna Grădinari, Giurgiu | 78,9 mil. RON▲ 1.986,4 % | ▲ 1.986,4 % | -564,4 K RON | |
| 84 | 84.STEL AGRO SERV SRL▲ 1.412 | Sat Cocoşeşti, Comuna Păuleşti, Prahova | 78,1 mil. RON▲ 867,9 % | ▲ 867,9 % | 4 mil. RON | |
| 85 | 85.ANDREI PESCOM SRL▲ 3 | Sat Sineşti, Comuna Sineşti, Ialomiţa | 78,1 mil. RON▼ 6,2 % | ▼ 6,2 % | -4,6 mil. RON | |
| 86 | 86.MARA PROD COM SRL▲ 7 | Municipiul Alexandria, Teleorman | 77,6 mil. RON▼ 4,8 % | ▼ 4,8 % | 1,3 mil. RON | |
| 87 | 87.TOMA BUSINESS STANDARD SRL▲ 15 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 77,2 mil. RON▼ 0,2 % | ▼ 0,2 % | -93,4 K RON | |
| 88 | 88.AGRICOLA ANITA SRL▲ 33 | Sat Foeni, Comuna Foeni, Timiş | 76,1 mil. RON▲ 10,8 % | ▲ 10,8 % | -3,1 mil. RON | |
| 89 | 89.HAPPY GOODFRUIT S.R.L.▲ 57 | Loc. Lipova, Oraş Lipova, Arad | 75 mil. RON▲ 25,7 % | ▲ 25,7 % | 73,3 K RON | |
| 90 | 90.SADELLI PRODCOM SRL▲ 13 | Sat Biharia, Comuna Biharia, Bihor | 74,9 mil. RON▼ 3 % | ▼ 3 % | 590,5 K RON | |
| 91 | 91.OLSUIN SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 74,2 mil. RON▼ 5,4 % | ▼ 5,4 % | -1,3 mil. RON | |
| 92 | 92.A.J.T. FARMING SRL▲ 18 | Sat Sercaia, Comuna Şercaia, Braşov | 74,2 mil. RON▼ 2,5 % | ▼ 2,5 % | 2,2 mil. RON | |
| 93 | 93.FÎNTÎNELE FARMING SRL▲ 38 | Sat Semlac, Comuna Semlac, Arad | 74 mil. RON▲ 12,6 % | ▲ 12,6 % | 1,5 mil. RON | |
| 94 | 94.PORCELLINO GRASSO SRL▲ 91 | Sat Frânceşti, Comuna Frânceşti, Vâlcea | 73 mil. RON▲ 46,9 % | ▲ 46,9 % | -11,4 mil. RON | |
| 95 | 95.BIODAM SRL▲ 71 | Sat Baia, Comuna Baia, Tulcea | 72,7 mil. RON▲ 34,4 % | ▲ 34,4 % | 1,5 mil. RON | |
| 96 | 96.KC TIMIS MANAGEMENT S.R.L.▼ 31 | Loc. Buziaş, Oraş Buziaş, Timiş | 72,6 mil. RON▼ 31,4 % | ▼ 31,4 % | -4,1 mil. RON | |
| 97 | 97.FERMA FRÂNCEŞTI SRL▼ 15 | Sat Băbeni-Olteţu, Comuna Diculeşti, Vâlcea | 72 mil. RON▼ 16 % | ▼ 16 % | -1,1 mil. RON | |
| 98 | 98.FRIZONAGRA SRL▲ 57 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 71,9 mil. RON▲ 26,1 % | ▲ 26,1 % | 2,7 mil. RON | |
| 99 | 99.MARIA TURISM SRL▲ 38 | Sat Jidvei, Comuna Jidvei, Alba | 71,4 mil. RON▲ 11,7 % | ▲ 11,7 % | 1,5 mil. RON | |
| 100 | 100.PATROL SERVICE SRL▲ 34 | Sat Cihei, Comuna Sânmartin, Bihor | 71,1 mil. RON▲ 9,5 % | ▲ 9,5 % | 10 mil. RON |
Agricultură, silvicultură și pescuit pe județe
Timiș (1.287)Bihor (1.119)Constanța (1.054)Arad (915)București (905)Suceava (839)Cluj (784)Teleorman (784)Dolj (759)Mureș (692)Argeș (659)Olt (656)Brăila (626)Satu Mare (622)Galați (620)Tulcea (619)Iași (603)Buzău (600)Călărași (599)Brașov (573)Neamț (566)Maramureș (557)Vrancea (543)Giurgiu (537)Alba (522)Ialomița (516)Prahova (513)Bacău (477)Ilfov (475)Sibiu (462)Vaslui (431)Harghita (424)Bistrița-Năsăud (398)Dâmbovița (390)Botoșani (388)Hunedoara (364)Sălaj (356)Vâlcea (314)Covasna (285)Caraș-Severin (260)Gorj (260)Mehedinți (189)