Top 100 firme — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare după lichiditate ridicată în 2017
5.958 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Pragul de intrare în top este 11,1×, iar liderul atinge 114,9×.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Lichiditate | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.METROPOL SRL▲ 70 | Municipiul Bârlad, Vaslui | 114,9×▲ 1.005 % | ▲ 1.005 % | -101,7 K RON | |
| 2 | 2.TITCOM SA▲ 16 | Loc. Titu, Oraş Titu, Dâmboviţa | 60,5×▲ 233,1 % | ▲ 233,1 % | 169,8 K RON | |
| 3 | 3.EBEN-EZER SRL▲ 5 | Loc. Târgu Lăpuş, Oraş Târgu Lăpuş, Maramureş | 57,5×▲ 130,9 % | ▲ 130,9 % | 31,6 K RON | |
| 4 | 4.T.N.N. ESENTIAL SRLnou | Municipiul Craiova, Dolj | 40,8×▼ 54,6 % | ▼ 54,6 % | 134,9 K RON | |
| 5 | 5.ARDEALUL SRL▲ 336 | Municipiul Făgăraş, Braşov | 39×▲ 810 % | ▲ 810 % | 604,1 K RON | |
| 6 | 6.VARMEX COM SRL▼ 2 | Municipiul Paşcani, Iaşi | 36,4×▲ 29 % | ▲ 29 % | 121,7 K RON | |
| 7 | 7.DANUSIA HORECA S.R.L.nou | Sat Hotarele, Comuna Muereasca, Vâlcea | 35,9×— | — | — | 527,3 K RON |
| 8 | 8.NINO TRADE SRL▲ 9 | Sat Toaca, Comuna Hodac, Mureş | 33,1×▲ 82,1 % | ▲ 82,1 % | 102,4 K RON | |
| 9 | 9.INGRID LUX STYL SRL▼ 2 | Municipiul Piteşti, Argeş | 32,1×▲ 26,6 % | ▲ 26,6 % | 112,1 K RON | |
| 10 | 10.GLEMI SRLnou | Municipiul Craiova, Dolj | 29×▼ 92 % | ▼ 92 % | 196,7 K RON | |
| 11 | 11.SCOOTER PARTS SRLnou | Sat Căpleni, Comuna Căpleni, Satu Mare | 28,9×▼ 42,6 % | ▼ 42,6 % | 156,4 K RON | |
| 12 | 12.FASHION LUX SRL▲ 1 | Municipiul Bacău, Bacău | 28,6×▲ 38,9 % | ▲ 38,9 % | 538,3 K RON | |
| 13 | 13.MAIER PROD SRLnou | Sat Maioreşti, Comuna Ruşii-Munţi, Mureş | 27,2×▲ 21,1 % | ▲ 21,1 % | 11,8 K RON | |
| 14 | 14.OLE STAR SRL▼ 4 | Municipiul Bacău, Bacău | 26,3×▲ 15,5 % | ▲ 15,5 % | 146,5 K RON | |
| 15 | 15.SPONTAN PROD COM SRL▲ 24 | Municipiul Fălticeni, Suceava | 26,2×▲ 94,3 % | ▲ 94,3 % | 117,7 K RON | |
| 16 | 16.B.J.L. GOLD SRL▼ 11 | Municipiul Bacău, Bacău | 25,2×▼ 8 % | ▼ 8 % | 211,6 K RON | |
| 17 | 17.FEROVALI SRL▲ 50 | Municipiul Suceava, Suceava | 24,9×▲ 132,7 % | ▲ 132,7 % | 750,6 K RON | |
| 18 | 18.MARIDRIM SRLnou | Municipiul Sighetu Marmaţiei, Maramureş | 24,9×▼ 16,3 % | ▼ 16,3 % | 30,4 K RON | |
| 19 | 19.DANALEX LEOFLOR SRL▲ 2 | Sat Mărginenii de Jos, Comuna Filipeştii de Târg, Prahova | 24,4×▲ 38 % | ▲ 38 % | 27,7 K RON | |
| 20 | 20.STAR TEK SRL▲ 102 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 23,8×▲ 201,3 % | ▲ 201,3 % | 6,3 K RON | |
| 21 | 21.DEEALEX-5XL SRLnou | Municipiul Constanţa, Constanţa | 23,3×▼ 21,4 % | ▼ 21,4 % | -8,5 K RON | |
| 22 | 22.ROAR AUTHENTIC INVESTMENTS COMPANY SRLnou | Municipiul Alexandria, Teleorman | 22,6×▲ 106,3 % | ▲ 106,3 % | 202,1 K RON | |
| 23 | 23.WO - WO - WO SRL▲ 446 | Oraş Voluntari, Ilfov | 22,5×▲ 538,1 % | ▲ 538,1 % | 187,7 K RON | |
| 24 | 24.POSIBIL SISTEM SRL▲ 14 | Municipiul Huşi, Vaslui | 22,2×▲ 63 % | ▲ 63 % | 306,8 K RON | |
| 25 | 25.SOLARIS SRL▼ 6 | Municipiul Bârlad, Vaslui | 21,6×▲ 19,2 % | ▲ 19,2 % | 205,9 K RON | |
| 26 | 26.CAMEXIL SRL▲ 10 | Municipiul Bârlad, Vaslui | 21,2×▲ 52,1 % | ▲ 52,1 % | -9,8 K RON | |
| 27 | 27.INSTALTERM SRL▲ 478 | Sat Bujoreni, Comuna Bujoreni, Vâlcea | 21×▲ 522,2 % | ▲ 522,2 % | 16,3 K RON | |
| 28 | 28.ROYAL VINTAGE HOUSE SRLnou | Municipiul Constanţa, Constanţa | 20,6×▲ 23,8 % | ▲ 23,8 % | 101,2 K RON | |
| 29 | 29.XENIA KOVEX SRL▲ 1 | Sat Nuşfalău, Comuna Nuşfalău, Sălaj | 20,5×▲ 32,6 % | ▲ 32,6 % | 18,1 K RON | |
| 30 | 30.ELIS-VEST SRLnou | Sat Veştem, Comuna Şelimbăr, Sibiu | 20×▲ 309,8 % | ▲ 309,8 % | 38 K RON | |
| 31 | 31.GRIVASOL COM SRL▲ 83 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 20×▲ 146,1 % | ▲ 146,1 % | 220 K RON | |
| 32 | 32.ORA CINCI SRL▲ 215 | Sat Schitu, Comuna Costineşti, Constanţa | 19,9×▲ 283,5 % | ▲ 283,5 % | 64,5 K RON | |
| 33 | 33.ELDO TRADING SRL= | Municipiul Câmpulung, Argeş | 19,7×▲ 36,9 % | ▲ 36,9 % | 253,4 K RON | |
| 34 | 34.SETLAND COM SRL▼ 8 | Municipiul Fălticeni, Suceava | 19,7×▲ 22,4 % | ▲ 22,4 % | 600,2 K RON | |
| 35 | 35.PINK CULTURE SRL▼ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 19,1×▲ 23,9 % | ▲ 23,9 % | 80,9 K RON | |
| 36 | 36.ELARPIMPEX SRL▼ 5 | Municipiul Odorheiu Secuiesc, Harghita | 19,1×▲ 25,2 % | ▲ 25,2 % | 29,4 K RON | |
| 37 | 37.LIENZCOM SRL▲ 263 | Municipiul Braşov, Braşov | 19,1×▲ 312,3 % | ▲ 312,3 % | 59,1 K RON | |
| 38 | 38.INTEGRAL SEPSI S.R.L.▲ 3 | Municipiul Sfântu Gheorghe, Covasna | 19×▲ 44,3 % | ▲ 44,3 % | 79,3 K RON | |
| 39 | 39.VIAL SRLnou | ***localitatea negasita***, Prahova | 18,5×▲ 57,8 % | ▲ 57,8 % | 60,7 K RON | |
| 40 | 40.OCTAVIA SRL▲ 248 | Municipiul Codlea, Braşov | 18,3×▲ 289,8 % | ▲ 289,8 % | 43,7 K RON | |
| 41 | 41.UNIVERS DRAM SRL▲ 557 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 18,1×▲ 510,4 % | ▲ 510,4 % | 207 K RON | |
| 42 | 42.DHARANA IMPEX SRL▲ 99 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 17,6×▲ 141 % | ▲ 141 % | 128,5 K RON | |
| 43 | 43.SEVERINO BED RUCAR SRL▲ 2.636 | Sat Rucăr, Comuna Rucăr, Argeş | 17,5×▲ 1.586,5 % | ▲ 1.586,5 % | 23,9 K RON | |
| 44 | 44.HYPERION SERVCOM SRL▼ 24 | Municipiul Caransebeş, Caraş-Severin | 17,2×▼ 4 % | ▼ 4 % | 30,8 K RON | |
| 45 | 45.MALCOM SRL▼ 42 | Sat Schinetea, Comuna Dumeşti, Vaslui | 17,1×▼ 41,7 % | ▼ 41,7 % | 67,2 K RON | |
| 46 | 46.UNICOP COMPANY SRL▲ 100 | Municipiul Vaslui, Vaslui | 16,9×▲ 136 % | ▲ 136 % | 11,3 K RON | |
| 47 | 47.SARMIS SA▲ 27 | Municipiul Zalău, Sălaj | 16,9×▲ 63,6 % | ▲ 63,6 % | 169,1 K RON | |
| 48 | 48.OFELMIL SRL▲ 203 | Loc. Seaca, Oraş Călimăneşti, Vâlcea | 16,7×▲ 222,6 % | ▲ 222,6 % | 38,8 K RON | |
| 49 | 49.ROBY SRL▲ 95 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 16,7×▲ 131,4 % | ▲ 131,4 % | 23 K RON | |
| 50 | 50.HOME DECOR & DESIGN CONCEPT SRLnou | Sat Roşu, Comuna Chiajna, Ilfov | 16,5×— | — | — | 173,9 K RON |
| 51 | 51.COMIDEAL SRL▲ 121 | Municipiul Zalău, Sălaj | 16,2×▲ 148 % | ▲ 148 % | 325,8 K RON | |
| 52 | 52.ROMFIL SRL▼ 43 | Municipiul Slatina, Olt | 16,1×▼ 30,8 % | ▼ 30,8 % | 1,3 mil. RON | |
| 53 | 53.SENIADRIO COM SRLnou | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 16,1×▼ 38,1 % | ▼ 38,1 % | 20,9 K RON | |
| 54 | 54.ANDRESIA SRL▲ 326 | Loc. Jibou, Oraş Jibou, Sălaj | 15,9×▲ 294,8 % | ▲ 294,8 % | 8,6 K RON | |
| 55 | 55.TECHNOLT SRL▲ 21 | Municipiul Craiova, Dolj | 15,5×▲ 50,4 % | ▲ 50,4 % | 43,4 K RON | |
| 56 | 56.FONSECA COM SRL▼ 14 | Sat Mărgineni, Comuna Mărgineni, Neamţ | 15,3×▲ 16,7 % | ▲ 16,7 % | 85,6 K RON | |
| 57 | 57.HARD SRL▼ 33 | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 15,2×▼ 11 % | ▼ 11 % | 884 RON | |
| 58 | 58.EMSTE BUSINESS SRL▲ 634 | Oraş Popeşti Leordeni, Ilfov | 15×▲ 465,7 % | ▲ 465,7 % | 458,1 K RON | |
| 59 | 59.OLINT COM SRL▲ 134 | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 14,6×▲ 141,1 % | ▲ 141,1 % | 10,4 mil. RON | |
| 60 | 60.TEHNORON SRL▲ 387 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 14,5×▲ 302,2 % | ▲ 302,2 % | 32,5 K RON | |
| 61 | 61.COSMIN-M SRL▼ 18 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 14,2×▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | 53,6 K RON | |
| 62 | 62.CARMEN SHOP STYLE SRL▲ 499 | Municipiul Alba Iulia, Alba | 14×▲ 350,7 % | ▲ 350,7 % | 115,6 K RON | |
| 63 | 63.TONY & BIA TRENDY COMPANY SRLnou | Municipiul Constanţa, Constanţa | 13,9×▼ 92,4 % | ▼ 92,4 % | 85,2 K RON | |
| 64 | 64.DELU SEREXIM SRL▲ 35 | Sat Suraia, Comuna Suraia, Vrancea | 13,8×▲ 57,3 % | ▲ 57,3 % | 29 K RON | |
| 65 | 65.IRINCU IMPEX SRL▲ 114 | Municipiul Braşov, Braşov | 13,8×▲ 118,5 % | ▲ 118,5 % | 139,4 K RON | |
| 66 | 66.GALCOM -TUR SRL▼ 55 | Loc. Mărăşeşti, Oraş Mărăşeşti, Vrancea | 13,6×▼ 36,4 % | ▼ 36,4 % | 50,8 K RON | |
| 67 | 67.CLAUDIA FASHION SRL▲ 36 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 13,5×▲ 56 % | ▲ 56 % | 141,5 K RON | |
| 68 | 68.ALMERA SRL▲ 90 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 13,2×▲ 89,8 % | ▲ 89,8 % | -17,6 K RON | |
| 69 | 69.FLORA SRL▲ 85 | Municipiul Dorohoi, Botoşani | 13,2×▲ 87,5 % | ▲ 87,5 % | 233,4 K RON | |
| 70 | 70.ITECH GRGS SRL▲ 593 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 13×▲ 371,7 % | ▲ 371,7 % | 52 K RON | |
| 71 | 71.SO - NY SRL▼ 27 | Municipiul Alexandria, Teleorman | 13×▼ 1,1 % | ▼ 1,1 % | 11,1 K RON | |
| 72 | 72.GIUSEPPE PRODIMPEX SRL▲ 1.289 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 12,9×▲ 673,7 % | ▲ 673,7 % | 96,7 K RON | |
| 73 | 73.SETU CVM SRLnou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 12,7×▲ 192,9 % | ▲ 192,9 % | 2,4 mil. RON | |
| 74 | 74.VASI-PUI SRL▼ 17 | Municipiul Zalău, Sălaj | 12,7×▲ 9,8 % | ▲ 9,8 % | 107,3 K RON | |
| 75 | 75.BODIMO INVENT SRL▲ 369 | Municipiul Bacău, Bacău | 12,7×▲ 249,5 % | ▲ 249,5 % | 17,6 K RON | |
| 76 | 76.COMEX ROPAL SRL▲ 246 | Municipiul Reghin, Mureş | 12,6×▲ 186,2 % | ▲ 186,2 % | -47,2 K RON | |
| 77 | 77.HERRGEO SRL▲ 13 | Sat Cavadineşti, Comuna Cavadineşti, Galaţi | 12,5×▲ 35,3 % | ▲ 35,3 % | 44,5 K RON | |
| 78 | 78.COLORANTUL COM SRL▲ 10 | Loc. Pogoanele, Oraş Pogoanele, Buzău | 12,4×▲ 30,3 % | ▲ 30,3 % | -6 K RON | |
| 79 | 79.NEREVCOM SRL▲ 61 | Sat Mârzăneşti, Comuna Mârzăneşti, Teleorman | 12,4×▲ 68 % | ▲ 68 % | 45 K RON | |
| 80 | 80.BARBU COMPANY SNC▲ 2.479 | Municipiul Olteniţa, Călăraşi | 12,3×▲ 1.042,6 % | ▲ 1.042,6 % | 105,4 K RON | |
| 81 | 81.AUROX SRL▼ 32 | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 12,2×▼ 2,6 % | ▼ 2,6 % | 61,6 K RON | |
| 82 | 82.D.N. COMPANY SRL▼ 13 | Municipiul Călăraşi, Călăraşi | 12×▲ 12,8 % | ▲ 12,8 % | 14,8 K RON | |
| 83 | 83.LUCAS-I TRADE S.R.L.▲ 156 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 11,9×▲ 121,9 % | ▲ 121,9 % | 12,5 K RON | |
| 84 | 84.FONICA SRL▲ 194 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 11,9×▲ 148 % | ▲ 148 % | 56,3 K RON | |
| 85 | 85.KOCTEIL PRODCOM SRL▲ 214 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 11,9×▲ 155,1 % | ▲ 155,1 % | 70,8 K RON | |
| 86 | 86.FREDIEST EXIM SRL▼ 8 | Loc. Haţeg, Oraş Haţeg, Hunedoara | 11,6×▲ 13,9 % | ▲ 13,9 % | 130 K RON | |
| 87 | 87.MIRACOL PLUS SRL▲ 207 | Municipiul Reşiţa, Caraş-Severin | 11,6×▲ 147,4 % | ▲ 147,4 % | 39,6 K RON | |
| 88 | 88.ILIE CONS SRLnou | Sat Puranii de Sus, Comuna Purani, Teleorman | 11,5×▲ 3.100 % | ▲ 3.100 % | 173,5 K RON | |
| 89 | 89.SD ERCOM TECH SRLnou | Municipiul Arad, Arad | 11,5×▲ 643,2 % | ▲ 643,2 % | 109,7 K RON | |
| 90 | 90.ARCHAEUS GRUP SRL▲ 79 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 11,4×▲ 72,8 % | ▲ 72,8 % | 286,3 K RON | |
| 91 | 91.CROMA SIB SRL▲ 327 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 11,4×▲ 200 % | ▲ 200 % | 33,4 K RON | |
| 92 | 92.VERVA JUNIOR SRL▲ 127 | Loc. Târgu Bujor, Oraş Târgu Bujor, Galaţi | 11,3×▲ 99,5 % | ▲ 99,5 % | 79,1 K RON | |
| 93 | 93.LUMITEL COM SRL▼ 42 | Loc. Bumbeşti-Jiu, Oraş Bumbeşti-Jiu, Gorj | 11,3×▼ 8,5 % | ▼ 8,5 % | 47 K RON | |
| 94 | 94.CONSUMCOOP SLOBOZIA SOCIETATE COOPERATIVĂ▼ 47 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 11,3×▼ 12,4 % | ▼ 12,4 % | -91,6 K RON | |
| 95 | 95.FANIANA SRLnou | Loc. Comăneşti, Oraş Comăneşti, Bacău | 11,3×▼ 20,3 % | ▼ 20,3 % | 57,4 K RON | |
| 96 | 96.CHIRCAN SRL▲ 211 | Sat Corod, Comuna Corod, Galaţi | 11,1×▲ 144,3 % | ▲ 144,3 % | 39,3 K RON | |
| 97 | 97.ESET GSM SRL▲ 326 | Municipiul Buzău, Buzău | 11,1×▲ 195 % | ▲ 195 % | 644 K RON | |
| 98 | 98.ANA GEO IZA 2006 SRL▲ 22 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 11,1×▲ 39,7 % | ▲ 39,7 % | 22,9 K RON | |
| 99 | 99.PRIM INVEST SRL▲ 540 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 11,1×▲ 286,7 % | ▲ 286,7 % | 112,6 K RON | |
| 100 | 100.NEO GIFTS SRL▲ 1.400 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 11,1×▲ 617,5 % | ▲ 617,5 % | 108,3 K RON |