Top 100 firme — Industria prelucrătoare după angajați în 2019
71.983 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 262.294. Pragul de intrare în top este 1.176, iar liderul atinge 14.761.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Angajați | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.AUTOMOBILE-DACIA SA= | Loc. Mioveni, Oraş Mioveni, Argeş | 14.761▲ 0,3 % | ▲ 0,3 % | 662,7 mil. RON | |
| 2 | 2.AUTOLIV ROMANIA SRL▲ 1 | Municipiul Braşov, Braşov | 8.581▼ 8,7 % | ▼ 8,7 % | 4,1 mil. RON | |
| 3 | 3.YAZAKI ROMANIA SRL▼ 1 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 6.962▼ 29,6 % | ▼ 29,6 % | -46,1 mil. RON | |
| 4 | 4.AUMOVIO TECHNOLOGIES ROMANIA S.R.L.nou | Municipiul Timişoara, Timiş | 6.932— | — | 247,5 mil. RON | |
| 5 | 5.SE BORDNETZE SRL▼ 1 | Sat Buchin, Comuna Buchin, Caraş-Severin | 6.914▼ 3,7 % | ▼ 3,7 % | 86,2 mil. RON | |
| 6 | 6.LEONI WIRING SYSTEMS RO SRL▲ 2 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 5.531▲ 7,2 % | ▲ 7,2 % | 14,1 mil. RON | |
| 7 | 7.SEWS ROMANIA SRL▼ 2 | Municipiul Deva, Hunedoara | 5.513▼ 9 % | ▼ 9 % | 38,4 mil. RON | |
| 8 | 8.FORD OTOSAN ROMANIA S.R.L.▲ 4 | Municipiul Craiova, Dolj | 5.289▲ 18,9 % | ▲ 18,9 % | 159,1 mil. RON | |
| 9 | 9.LEAR CORPORATION ROMANIA SRL▼ 3 | Municipiul Piteşti, Argeş | 5.248▼ 9,4 % | ▼ 9,4 % | 64,3 mil. RON | |
| 10 | 10.LIBERTY GALATI S.A.▼ 3 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 5.081▼ 2 % | ▼ 2 % | 28,8 mil. RON | |
| 11 | 11.SCHAEFFLER ROMANIA SRL▼ 1 | Comuna Cristian, Braşov | 4.707▲ 1,6 % | ▲ 1,6 % | -28,1 mil. RON | |
| 12 | 12.ARAMIS INVEST SRL▲ 2 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 4.368▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | 51 mil. RON | |
| 13 | 13.MICHELIN ROMANIA S.A.▲ 5 | Oraş Voluntari, Ilfov | 4.250▲ 9,7 % | ▲ 9,7 % | 112,4 mil. RON | |
| 14 | 14.ADIENT AUTOMOTIVE ROMANIA SRL▼ 1 | Municipiul Piteşti, Argeş | 4.234▼ 4,7 % | ▼ 4,7 % | -13,7 mil. RON | |
| 15 | 15.HELLA ROMÂNIA SRL= | Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Timiş | 4.076▼ 1,7 % | ▼ 1,7 % | 160,2 mil. RON | |
| 16 | 16.AUMOVIO SYSTEMS ROMANIA S.R.L.nou | Municipiul Sibiu, Sibiu | 3.890— | — | 134,2 mil. RON | |
| 17 | 17.APTIV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.▼ 6 | Loc. Sânnicolau Mare, Oraş Sânnicolau Mare, Timiş | 3.882▼ 15 % | ▼ 15 % | 67,2 mil. RON | |
| 18 | 18.PIRELLI TYRES ROMANIA SRL▲ 5 | Municipiul Slatina, Olt | 3.753▲ 5,2 % | ▲ 5,2 % | 67,6 mil. RON | |
| 19 | 19.ROBERT BOSCH SRL▲ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3.608▲ 9,8 % | ▲ 9,8 % | 117,9 mil. RON | |
| 20 | 20.BEKO ROMANIA S.A.▲ 8 | Loc. Găeşti, Oraş Găeşti, Dâmboviţa | 3.505▲ 15,5 % | ▲ 15,5 % | 43,6 mil. RON | |
| 21 | 21.FLEXTRONICS ROMÂNIA SRL▲ 1 | Municipiul Timişoara, Timiş | 3.455▼ 7 % | ▼ 7 % | 26,3 mil. RON | |
| 22 | 22.VARD SHIPYARDS ROMANIA S.A.▲ 3 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 3.369▲ 4,3 % | ▲ 4,3 % | -2,8 mil. RON | |
| 23 | 23.LEONI WIRING SYSTEMS ARAD SRL▼ 7 | Municipiul Arad, Arad | 3.311▼ 18,5 % | ▼ 18,5 % | 14,5 mil. RON | |
| 24 | 24.BOSCH AUTOMOTIVE S.R.L.▲ 2 | Municipiul Blaj, Alba | 3.269▲ 1,9 % | ▲ 1,9 % | 104,7 mil. RON | |
| 25 | 25.DRM DRAXLMAIER ROMANIA SISTEME ELECTRICE SRL▼ 6 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 3.100▼ 18,6 % | ▼ 18,6 % | 11,6 mil. RON | |
| 26 | 26.LEONI WIRING SYSTEMS PITEŞTI SRL▼ 5 | Sat Bascov, Comuna Bascov, Argeş | 3.007▼ 19,5 % | ▼ 19,5 % | 15,2 mil. RON | |
| 27 | 27.UNICARM SRL▲ 3 | Sat Vetiş, Comuna Vetiş, Satu Mare | 2.900▲ 1,2 % | ▲ 1,2 % | 12,6 mil. RON | |
| 28 | 28.TRW AUTOMOTIVE SAFETY SYSTEMS SRL▲ 5 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2.828▲ 4,9 % | ▲ 4,9 % | -76 mil. RON | |
| 29 | 29.SISTEME DE PRODUCTIE CABLAJE SRL▼ 12 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2.801▼ 29,1 % | ▼ 29,1 % | 9,5 mil. RON | |
| 30 | 30.ZOPPAS INDUSTRIES ROMANIA SRL▼ 3 | Loc. Sânnicolau Mare, Oraş Sânnicolau Mare, Timiş | 2.761▼ 9,3 % | ▼ 9,3 % | 1,9 mil. RON | |
| 31 | 31.FUJIKURA AUTOMOTIVE ROMANIA SRL▼ 11 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 2.697▼ 28,4 % | ▼ 28,4 % | 6,4 mil. RON | |
| 32 | 32.EMERSON SRL▲ 8 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 2.615▲ 7,8 % | ▲ 7,8 % | 56,1 mil. RON | |
| 33 | 33.PHINIA DELPHI ROMANIA S.R.L.▲ 1 | Sat Brătuleni, Comuna Miroslava, Iaşi | 2.612▼ 1,9 % | ▼ 1,9 % | 69,2 mil. RON | |
| 34 | 34.CONTINENTAL AUTOMOTIVE PRODUCTS SRL▲ 3 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2.607▲ 4,2 % | ▲ 4,2 % | 321,3 mil. RON | |
| 35 | 35.FAURECIA ROMANIA S.R.L.▼ 6 | Sat Racoviţa, Comuna Budeşti, Vâlcea | 2.602▼ 12,4 % | ▼ 12,4 % | 9 mil. RON | |
| 36 | 36.ALRO SA= | Municipiul Slatina, Olt | 2.514▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | -152,9 mil. RON | |
| 37 | 37.SANTIERUL NAVAL DAMEN GALATI SA▲ 1 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 2.492▲ 0,4 % | ▲ 0,4 % | 40,4 mil. RON | |
| 38 | 38.GREENBRIER ROMANIA S.A.▲ 1 | Municipiul Arad, Arad | 2.474▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | -31,6 mil. RON | |
| 39 | 39.RAAL SA▲ 2 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 2.428▲ 1 % | ▲ 1 % | 4,8 mil. RON | |
| 40 | 40.DAR DRAXLMAIER AUTOMOTIVE SRL▼ 9 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2.389▼ 12,8 % | ▼ 12,8 % | 15 mil. RON | |
| 41 | 41.MARQUARDT SCHALTSYSTEME SCS▼ 6 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 2.375▼ 10,7 % | ▼ 10,7 % | 36,7 mil. RON | |
| 42 | 42.COMTIM ROMANIA S.R.L.nou | Municipiul Timişoara, Timiş | 2.336▲ 100 % | ▲ 100 % | 53,6 mil. RON | |
| 43 | 43.ZES ZOLLNER ELECTRONIC SRL▲ 4 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 2.246▲ 8,1 % | ▲ 8,1 % | 66,9 mil. RON | |
| 44 | 44.COMPA SA▲ 2 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 2.190▲ 4,6 % | ▲ 4,6 % | 32,7 mil. RON | |
| 45 | 45.ROMAQUA GROUP SA▲ 4 | Loc. Borsec, Oraş Borsec, Harghita | 2.143▲ 8,1 % | ▲ 8,1 % | 86,9 mil. RON | |
| 46 | 46.EATON ELECTRO PRODUCTIE SRL▼ 1 | Sat Sarbi, Comuna Fărcaşa, Maramureş | 2.143▼ 0,9 % | ▼ 0,9 % | 58,7 mil. RON | |
| 47 | 47.CHIMCOMPLEX SA BORZESTI▲ 104 | Municipiul Oneşti, Bacău | 2.039▲ 133 % | ▲ 133 % | -44,2 mil. RON | |
| 48 | 48.AGRICOLA INTERNATIONAL SA▲ 2 | Municipiul Bacău, Bacău | 2.012▲ 2,8 % | ▲ 2,8 % | 25,4 mil. RON | |
| 49 | 49.AVIVA SRL▲ 3 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 2.008▲ 10,4 % | ▲ 10,4 % | 21,2 mil. RON | |
| 50 | 50.UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL▲ 22 | Sat Dumbravita, Comuna Dumbravita, Maramureş | 1.971▲ 36,2 % | ▲ 36,2 % | 56,8 mil. RON | |
| 51 | 51.DE'LONGHI ROMANIA SRL▼ 7 | Sat Juc-Herghelie, Comuna Jucu, Cluj | 1.943▼ 10,5 % | ▼ 10,5 % | 65,9 mil. RON | |
| 52 | 52.CELESTICA ( ROMANIA ) SRL▲ 9 | Sat Borş, Comuna Borş, Bihor | 1.924▲ 16,3 % | ▲ 16,3 % | -41,5 mil. RON | |
| 53 | 53.HS TIMBER PRODUCTIONS S.R.L.▲ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1.913▲ 7,5 % | ▲ 7,5 % | 78,2 mil. RON | |
| 54 | 54.JOYSON SAFETY SYSTEMS RIBITA S.R.L.nou | Municipiul Arad, Arad | 1.850— | — | 29,3 mil. RON | |
| 55 | 55.VARD BRĂILA S.A.▲ 3 | Municipiul Brăila, Brăila | 1.840▲ 4,8 % | ▲ 4,8 % | -13,3 mil. RON | |
| 56 | 56.PREH ROMANIA SRL▲ 8 | Oraş Ghimbav, Braşov | 1.833▲ 19,6 % | ▲ 19,6 % | -31,1 mil. RON | |
| 57 | 57.KROMBERG & SCHUBERT ROMÂNIA ME SRL▼ 14 | Municipiul Mediaş, Sibiu | 1.825▼ 19,3 % | ▼ 19,3 % | 5,4 mil. RON | |
| 58 | 58.SILCOTUB SA▼ 2 | Municipiul Zalău, Sălaj | 1.739▼ 2,5 % | ▼ 2,5 % | 240,1 mil. RON | |
| 59 | 59.STAR ASSEMBLY SRL▼ 8 | Municipiul Sebeş, Alba | 1.737▼ 6,3 % | ▼ 6,3 % | 232,3 mil. RON | |
| 60 | 60.AEROSTAR SA▼ 5 | Municipiul Bacău, Bacău | 1.735▼ 3,8 % | ▼ 3,8 % | 66 mil. RON | |
| 61 | 61.DTR DRAXLMAIER SISTEME TEHNICE ROMANIA SRL▼ 7 | Municipiul Codlea, Braşov | 1.706▼ 5,8 % | ▼ 5,8 % | 9,4 mil. RON | |
| 62 | 62.URSUS BREWERIES SA▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1.587▲ 5,5 % | ▲ 5,5 % | 259,3 mil. RON | |
| 63 | 63.DPR DRAXLMAIER PROCESE DE PRODUCTIE ROMANIA SRL▲ 41 | Municipiul Timişoara, Timiş | 1.569▲ 34,7 % | ▲ 34,7 % | 16,5 mil. RON | |
| 64 | 64.EKR-ELEKTROKONTAKT ROMANIA SRL▼ 5 | Loc. Sântana, Oraş Sântana, Arad | 1.561▼ 7,5 % | ▼ 7,5 % | -5,4 mil. RON | |
| 65 | 65.PLEXUS SERVICES RO SRL▲ 14 | Municipiul Oradea, Bihor | 1.553▲ 15 % | ▲ 15 % | -32,9 mil. RON | |
| 66 | 66.MAKITA EU SRL▲ 7 | Sat Brăneşti, Comuna Brăneşti, Ilfov | 1.533▲ 7 % | ▲ 7 % | 94,2 mil. RON | |
| 67 | 67.TRW AIRBAG SYSTEMS SRL▲ 13 | Municipiul Roman, Neamţ | 1.524▲ 14,6 % | ▲ 14,6 % | 18,9 mil. RON | |
| 68 | 68.CONTITECH ROMANIA SRL▼ 5 | Municipiul Timişoara, Timiş | 1.522▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | 43,1 mil. RON | |
| 69 | 69.SOCIETATEA DE REPARATII LOCOMOTIVE C.F.R.- S.C.R.L. BRASOV S.A.▼ 4 | Municipiul Braşov, Braşov | 1.519▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | 1,2 mil. RON | |
| 70 | 70.ARTROM STEEL TUBES S.A.▲ 1 | Municipiul Slatina, Olt | 1.498▲ 2,8 % | ▲ 2,8 % | -7,7 mil. RON | |
| 71 | 71.VALEO LIGHTING INJECTION SAnou | Sat Giarmata, Comuna Giarmata, Timiş | 1.485— | — | -95,8 mil. RON | |
| 72 | 72.ELIT SRL▼ 3 | Loc. Cugir, Oraş Cugir, Alba | 1.482▼ 0,5 % | ▼ 0,5 % | 25,7 mil. RON | |
| 73 | 73.CONTITECH FLUID AUTOMOTIVE ROMÂNIA SRL▼ 13 | Municipiul Carei, Satu Mare | 1.480▼ 12,3 % | ▼ 12,3 % | 32,7 mil. RON | |
| 74 | 74.COCA-COLA HBC ROMANIA S.R.L.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1.463▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | 392,2 mil. RON | |
| 75 | 75.BADER ROMANIA S.R.L.▼ 8 | Loc. Curtici, Oraş Curtici, Arad | 1.447▼ 3,5 % | ▼ 3,5 % | 7,3 mil. RON | |
| 76 | 76.KROMBERG & SCHUBERT ROMÂNIA NA SRL▼ 28 | Sat Nădab, Oraş Chişineu-Criş, Arad | 1.428▼ 29,3 % | ▼ 29,3 % | 4,5 mil. RON | |
| 77 | 77.JTEKT BEARINGS ROMANIA S.A.▼ 9 | Municipiul Alexandria, Teleorman | 1.421▼ 5 % | ▼ 5 % | -11,8 mil. RON | |
| 78 | 78.ANTIBIOTICE SA▼ 4 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 1.4150,0% | 0,0% | 30,8 mil. RON | |
| 79 | 79.RULMENTI SA▼ 1 | Municipiul Bârlad, Vaslui | 1.394▲ 0,8 % | ▲ 0,8 % | -37,7 mil. RON | |
| 80 | 80.CAMERON ROMÂNIA SRL▲ 18 | Municipiul Câmpina, Prahova | 1.393▲ 16,3 % | ▲ 16,3 % | 226 mil. RON | |
| 81 | 81.MASPEX ROMANIA SRL▼ 11 | Loc. Vălenii de Munte, Oraş Vălenii de Munte, Prahova | 1.380▼ 5,5 % | ▼ 5,5 % | 72,9 mil. RON | |
| 82 | 82.FRIGOGLASS ROMANIA SRL= | Sat Parţa, Comuna Parţa, Timiş | 1.373▲ 4,3 % | ▲ 4,3 % | 28 mil. RON | |
| 83 | 83.YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY SRL▲ 1 | Municipiul Arad, Arad | 1.347▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | -6,9 mil. RON | |
| 84 | 84.VERSUNI MANUFACTURING ROMANIA S.R.L.▲ 25 | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 1.329▲ 18,9 % | ▲ 18,9 % | 31,4 mil. RON | |
| 85 | 85.CASA NOASTRA S.R.L.▲ 2 | Sat Pieleşti, Comuna Pieleşti, Dolj | 1.324▲ 4,4 % | ▲ 4,4 % | 16,4 mil. RON | |
| 86 | 86.APULUM SA▼ 9 | Municipiul Alba Iulia, Alba | 1.316▼ 5,2 % | ▼ 5,2 % | 1,5 mil. RON | |
| 87 | 87.COS TÂRGOVIŞTE S.A.▼ 4 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 1.311▼ 0,2 % | ▼ 0,2 % | 140,4 mil. RON | |
| 88 | 88.SOCIETATEA INTRETINERE SI REPARATII LOCOMOTIVE SI UTILAJE - C.F.R. IRLU S.A.▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1.2800,0% | 0,0% | -10,1 mil. RON | |
| 89 | 89.PLIMOB SA▼ 8 | Municipiul Sighetu Marmaţiei, Maramureş | 1.276▼ 3,8 % | ▼ 3,8 % | 6,5 mil. RON | |
| 90 | 90.JOYSONQUIN AUTOMOTIVE SYSTEMS ROMANIA S.R.L.▼ 14 | Loc. Ghimbav, Oraş Ghimbav, Braşov | 1.231▼ 12,5 % | ▼ 12,5 % | 27,9 mil. RON | |
| 91 | 91.METAPLAST SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 1.222▼ 0,2 % | ▼ 0,2 % | 35 mil. RON | |
| 92 | 92.AGRISERV EUROPA MEAT SRL▲ 23 | Municipiul Braşov, Braşov | 1.219▲ 12,8 % | ▲ 12,8 % | 4,1 mil. RON | |
| 93 | 93.SUN GARDEN MANAGEMENT SOCIETATE ÎN COMANDITĂ SIMPLĂ▲ 1 | Loc. Pucioasa, Oraş Pucioasa, Dâmboviţa | 1.213▼ 0,2 % | ▼ 0,2 % | 23,2 mil. RON | |
| 94 | 94.STAR TRANSMISSION SRL▲ 2 | Loc. Cugir, Oraş Cugir, Alba | 1.209▼ 0,4 % | ▼ 0,4 % | 16,9 mil. RON | |
| 95 | 95.WEBASTO ROMANIA SRL▼ 7 | Sat Zimandu Nou, Comuna Zimandu Nou, Arad | 1.207▼ 4,6 % | ▼ 4,6 % | 30,4 mil. RON | |
| 96 | 96.GST AUTOMOTIVE SAFETY RO SRL▼ 11 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 1.205▼ 6,2 % | ▼ 6,2 % | 905,9 K RON | |
| 97 | 97.ADIENT SRL▲ 41.395 | Loc. Jimbolia, Oraş Jimbolia, Timiş | 1.203— | — | -92,8 mil. RON | |
| 98 | 98.CONNECT GROUP ROMANIA S.R.L.▼ 8 | Municipiul Oradea, Bihor | 1.195▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | -109,8 K RON | |
| 99 | 99.VRANCART SA▲ 7 | Municipiul Adjud, Vrancea | 1.180▲ 4,2 % | ▲ 4,2 % | 22,9 mil. RON | |
| 100 | 100.STABILUS ROMANIA SRL▼ 7 | Comuna Sânpetru, Braşov | 1.176▼ 3,8 % | ▼ 3,8 % | 101 mil. RON |
Industria prelucrătoare pe județe
București (7.350)Cluj (4.154)Ilfov (2.736)Bihor (2.717)Timiș (2.665)Brașov (2.506)Prahova (2.385)Argeș (2.295)Constanța (2.251)Mureș (2.109)Iași (2.068)Suceava (2.060)Dolj (1.927)Maramureș (1.881)Alba (1.725)Sibiu (1.659)Arad (1.617)Bacău (1.535)Neamț (1.422)Harghita (1.396)Galați (1.395)Bistrița-Năsăud (1.309)Satu Mare (1.232)Buzău (1.177)Dâmbovița (1.176)Vrancea (1.152)Hunedoara (1.124)Olt (1.030)Vâlcea (1.003)Sălaj (975)Gorj (823)Brăila (727)Botoșani (675)Caraș-Severin (660)Covasna (651)Vaslui (644)Tulcea (639)Giurgiu (601)Teleorman (566)Călărași (545)Ialomița (508)Mehedinți (399)