Top 100 firme — Industria prelucrătoare după cifră de afaceri în 2025
67.472 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 259,9 mld. RON. Pragul de intrare în top este 814 mil. RON, iar liderul atinge 29,9 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Cifră de afaceri | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.AUTOMOBILE-DACIA SA= | Loc. Mioveni, Oraş Mioveni, Argeş | 29,9 mld. RON▲ 7,6 % | ▲ 7,6 % | 629,2 mil. RON | |
| 2 | 2.FORD OTOSAN ROMANIA S.R.L.= | Municipiul Craiova, Dolj | 21 mld. RON▲ 13 % | ▲ 13 % | 399,9 mil. RON | |
| 3 | 3.ROMPETROL RAFINARE SA= | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 17,3 mld. RON▲ 15,3 % | ▲ 15,3 % | 268,7 mil. RON | |
| 4 | 4.STAR ASSEMBLY SRL= | Municipiul Sebeş, Alba | 9,6 mld. RON▼ 9,9 % | ▼ 9,9 % | 352,1 mil. RON | |
| 5 | 5.ROBERT BOSCH SRL= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7,9 mld. RON▼ 2,8 % | ▼ 2,8 % | 215,7 mil. RON | |
| 6 | 6.AUMOVIO TECHNOLOGIES ROMANIA S.R.L.= | Municipiul Timişoara, Timiş | 7,4 mld. RON▲ 0,3 % | ▲ 0,3 % | -435,4 mil. RON | |
| 7 | 7.AUTOLIV ROMANIA SRL= | Municipiul Braşov, Braşov | 6,2 mld. RON▲ 1,6 % | ▲ 1,6 % | 290,4 mil. RON | |
| 8 | 8.MICHELIN ROMANIA S.A.= | Oraş Voluntari, Ilfov | 5,9 mld. RON▲ 3,2 % | ▲ 3,2 % | -18,9 mil. RON | |
| 9 | 9.HORSE ROMANIA S.A.= | Oraş Mioveni, Argeş | 5,5 mld. RON▲ 16,4 % | ▲ 16,4 % | 23,5 mil. RON | |
| 10 | 10.PIRELLI TYRES ROMANIA SRL= | Municipiul Slatina, Olt | 4,8 mld. RON▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | 80,2 mil. RON | |
| 11 | 11.CONTINENTAL AUTOMOTIVE PRODUCTS SRL▲ 1 | Municipiul Timişoara, Timiş | 4,5 mld. RON▲ 3,6 % | ▲ 3,6 % | 549,8 mil. RON | |
| 12 | 12.BEKO ROMANIA S.A.▲ 4 | Loc. Găeşti, Oraş Găeşti, Dâmboviţa | 4,1 mld. RON▲ 16,5 % | ▲ 16,5 % | 2,3 mil. RON | |
| 13 | 13.HELLA ROMÂNIA SRL▼ 2 | Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Timiş | 4,1 mld. RON▼ 6,6 % | ▼ 6,6 % | 143,9 mil. RON | |
| 14 | 14.COCA-COLA HBC ROMANIA S.R.L.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3,9 mld. RON▼ 2,1 % | ▼ 2,1 % | 382,5 mil. RON | |
| 15 | 15.ALRO SA▲ 2 | Municipiul Slatina, Olt | 3,7 mld. RON▲ 8,2 % | ▲ 8,2 % | -45,6 mil. RON | |
| 16 | 16.SILCOTUB SA▼ 2 | Municipiul Zalău, Sălaj | 3,4 mld. RON▼ 9,5 % | ▼ 9,5 % | 227,5 mil. RON | |
| 17 | 17.AUMOVIO SYSTEMS ROMANIA S.R.L.▼ 2 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 3,2 mld. RON▼ 12,5 % | ▼ 12,5 % | -178,4 mil. RON | |
| 18 | 18.MAKITA EU SRL▲ 3 | Sat Brăneşti, Comuna Brăneşti, Ilfov | 3,1 mld. RON▲ 5,5 % | ▲ 5,5 % | 294,9 mil. RON | |
| 19 | 19.JOYSON SAFETY SYSTEMS ARAD S.R.L.nou | Municipiul Arad, Arad | 3 mld. RON— | — | 18,2 mil. RON | |
| 20 | 20.DE'LONGHI ROMANIA SRL= | Sat Juc-Herghelie, Comuna Jucu, Cluj | 3 mld. RON▼ 0,3 % | ▼ 0,3 % | 157,2 mil. RON | |
| 21 | 21.Holcim (Romania) SA▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3 mld. RON▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 534,5 mil. RON | |
| 22 | 22.BUNGE ROMANIA SRL▲ 2 | Municipiul Buzău, Buzău | 2,9 mld. RON▲ 4,8 % | ▲ 4,8 % | -130,1 mil. RON | |
| 23 | 23.URSUS BREWERIES SA= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 2,9 mld. RON▲ 1,1 % | ▲ 1,1 % | 302,3 mil. RON | |
| 24 | 24.BOSCH AUTOMOTIVE S.R.L.▼ 5 | Municipiul Blaj, Alba | 2,5 mld. RON▼ 21,5 % | ▼ 21,5 % | 98 mil. RON | |
| 25 | 25.ZES ZOLLNER ELECTRONIC SRL= | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 2,3 mld. RON▼ 1 % | ▼ 1 % | 128,9 mil. RON | |
| 26 | 26.EGGER ROMANIA SRL▲ 4 | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 2,3 mld. RON▲ 6 % | ▲ 6 % | 195,7 mil. RON | |
| 27 | 27.ROMCIM S.A.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2,3 mld. RON▲ 4,6 % | ▲ 4,6 % | 288,5 mil. RON | |
| 28 | 28.PUREM ORADEA S.R.L.▲ 1 | Municipiul Oradea, Bihor | 2,2 mld. RON▲ 4,9 % | ▲ 4,9 % | 21,1 mil. RON | |
| 29 | 29.KRONOSPAN TRADING S.R.L.▼ 2 | Municipiul Sebeş, Alba | 2,2 mld. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | -60,3 mil. RON | |
| 30 | 30.ARAMIS INVEST SRL▲ 2 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 2 mld. RON▲ 3,2 % | ▲ 3,2 % | 31,4 mil. RON | |
| 31 | 31.CAMERON ROMÂNIA SRL= | Municipiul Câmpina, Prahova | 2 mld. RON▼ 1,8 % | ▼ 1,8 % | -4 mil. RON | |
| 32 | 32.EXPUR SA▲ 4 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 2 mld. RON▲ 8,5 % | ▲ 8,5 % | 37,7 mil. RON | |
| 33 | 33.CELESTICA ( ROMANIA ) SRL▲ 10 | Sat Borş, Comuna Borş, Bihor | 1,9 mld. RON▲ 26,1 % | ▲ 26,1 % | 30,6 mil. RON | |
| 34 | 34.HEIDELBERG MATERIALS ROMÂNIA S.A.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1,8 mld. RON▼ 0,5 % | ▼ 0,5 % | 297,7 mil. RON | |
| 35 | 35.PHINIA DELPHI ROMANIA S.R.L.▲ 2 | Sat Brătuleni, Comuna Miroslava, Iaşi | 1,8 mld. RON▲ 3,4 % | ▲ 3,4 % | 111,5 mil. RON | |
| 36 | 36.QUADRANT - AMROQ BEVERAGES SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 1,7 mld. RON▼ 4,6 % | ▼ 4,6 % | 139,5 mil. RON | |
| 37 | 37.EATON ELECTRO PRODUCTIE SRL▲ 15 | Sat Sarbi, Comuna Fărcaşa, Maramureş | 1,7 mld. RON▲ 17,3 % | ▲ 17,3 % | 126,8 mil. RON | |
| 38 | 38.JT INTERNATIONAL MANUFACTURING SA▲ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,6 mld. RON▲ 2,6 % | ▲ 2,6 % | -140 mil. RON | |
| 39 | 39.UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL▲ 6 | Sat Dumbravita, Comuna Dumbravita, Maramureş | 1,6 mld. RON▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 10,8 mil. RON | |
| 40 | 40.BILKA STEEL SRL▲ 13 | Municipiul Braşov, Braşov | 1,6 mld. RON▲ 14,4 % | ▲ 14,4 % | 202,7 mil. RON | |
| 41 | 41.COMTIM ROMANIA S.R.L.▲ 8 | Municipiul Timişoara, Timiş | 1,6 mld. RON▲ 6,6 % | ▲ 6,6 % | 260,2 mil. RON | |
| 42 | 42.DAR DRAXLMAIER AUTOMOTIVE SRL▼ 4 | Municipiul Timişoara, Timiş | 1,5 mld. RON▼ 8,3 % | ▼ 8,3 % | 22,7 mil. RON | |
| 43 | 43.PLEXUS SERVICES RO SRL▼ 10 | Municipiul Oradea, Bihor | 1,5 mld. RON▼ 19,7 % | ▼ 19,7 % | 59,7 mil. RON | |
| 44 | 44.TERAPIA SA▲ 11 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 1,5 mld. RON▲ 10,8 % | ▲ 10,8 % | 409,3 mil. RON | |
| 45 | 45.ICME ECAB SA▲ 9 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 1,4 mld. RON▲ 5,9 % | ▲ 5,9 % | 77,4 mil. RON | |
| 46 | 46.AGRII ROMANIA S.R.L.▲ 19 | Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Timiş | 1,4 mld. RON▲ 21,7 % | ▲ 21,7 % | 37,7 mil. RON | |
| 47 | 47.LEAR CORPORATION ROMANIA SRL▼ 7 | Municipiul Piteşti, Argeş | 1,4 mld. RON▼ 12,6 % | ▼ 12,6 % | 4,1 mil. RON | |
| 48 | 48.TRW AUTOMOTIVE SAFETY SYSTEMS SRL▼ 4 | Municipiul Timişoara, Timiş | 1,4 mld. RON▼ 7,9 % | ▼ 7,9 % | 21,2 mil. RON | |
| 49 | 49.SUN GARDEN MANAGEMENT SOCIETATE ÎN COMANDITĂ SIMPLĂ▲ 11 | Loc. Pucioasa, Oraş Pucioasa, Dâmboviţa | 1,4 mld. RON▲ 7,8 % | ▲ 7,8 % | -14,7 mil. RON | |
| 50 | 50.FAURECIA ROMANIA S.R.L.▼ 3 | Sat Racoviţa, Comuna Budeşti, Vâlcea | 1,3 mld. RON▼ 11,3 % | ▼ 11,3 % | 43,9 mil. RON | |
| 51 | 51.WEBASTO ROMANIA SRL▲ 7 | Sat Zimandu Nou, Comuna Zimandu Nou, Arad | 1,3 mld. RON▼ 0,4 % | ▼ 0,4 % | 40,1 mil. RON | |
| 52 | 52.MARQUARDT SCHALTSYSTEME SCS▲ 5 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 1,3 mld. RON▼ 0,7 % | ▼ 0,7 % | 41,8 mil. RON | |
| 53 | 53.CUMMINS GENERATOR TECHNOLOGIES ROMANIA SA▲ 24 | Municipiul Craiova, Dolj | 1,3 mld. RON▲ 25,8 % | ▲ 25,8 % | 234,1 mil. RON | |
| 54 | 54.MASPEX ROMANIA SRL▲ 7 | Loc. Vălenii de Munte, Oraş Vălenii de Munte, Prahova | 1,3 mld. RON▲ 0,3 % | ▲ 0,3 % | 113,5 mil. RON | |
| 55 | 55.ARTROM STEEL TUBES S.A.▲ 12 | Municipiul Slatina, Olt | 1,3 mld. RON▲ 7,1 % | ▲ 7,1 % | 17,6 mil. RON | |
| 56 | 56.DANONE - PRODUCTIE SI DISTRIBUTIE DE PRODUSE ALIMENTARE SRL▲ 13 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,2 mld. RON▲ 9,3 % | ▲ 9,3 % | 39,3 mil. RON | |
| 57 | 57.TRANSAVIA SA▲ 14 | Sat Sântimbru, Comuna Sântimbru, Alba | 1,2 mld. RON▲ 9,9 % | ▲ 9,9 % | 357,8 mil. RON | |
| 58 | 58.CER CLEANING EQUIPMENT SRL▲ 5 | Municipiul Curtea de Argeş, Argeş | 1,2 mld. RON▲ 1,9 % | ▲ 1,9 % | 11,3 mil. RON | |
| 59 | 59.GREENBRIER ROMANIA S.A.▼ 13 | Municipiul Arad, Arad | 1,2 mld. RON▼ 21,6 % | ▼ 21,6 % | -68,2 mil. RON | |
| 60 | 60.ROMAQUA GROUP SA▲ 4 | Loc. Borsec, Oraş Borsec, Harghita | 1,2 mld. RON▼ 0,9 % | ▼ 0,9 % | 52,1 mil. RON | |
| 61 | 61.AAYLEX ONE S.A.▲ 13 | Municipiul Buzău, Buzău | 1,2 mld. RON▲ 5,9 % | ▲ 5,9 % | -110,9 mil. RON | |
| 62 | 62.THYSSENKRUPP BILSTEIN S.A.▲ 4 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 1,2 mld. RON▼ 1 % | ▼ 1 % | 31,9 mil. RON | |
| 63 | 63.CRIS-TIM FAMILY HOLDING S.A.▲ 7 | Sat Filipeştii de Pădure, Comuna Filipeştii de Pădure, Prahova | 1,2 mld. RON▲ 3,1 % | ▲ 3,1 % | 110,8 mil. RON | |
| 64 | 64.AZOMURES SA▼ 22 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 1,2 mld. RON▼ 26,7 % | ▼ 26,7 % | -1,2 mld. RON | |
| 65 | 65.YAZAKI ROMANIA SRL▲ 8 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 1,1 mld. RON▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | 70,9 mil. RON | |
| 66 | 66.ZENTIVA SA▲ 6 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 1,1 mld. RON▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | 198,5 mil. RON | |
| 67 | 67.LEONI WIRING SYSTEMS RO SRL▼ 8 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 1,1 mld. RON▼ 15,4 % | ▼ 15,4 % | 1,4 mil. RON | |
| 68 | 68.PHILIP MORRIS ROMANIA SRL▲ 10 | Loc. Otopeni, Oraş Otopeni, Ilfov | 1,1 mld. RON▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 100,1 mil. RON | |
| 69 | 69.ZOPPAS INDUSTRIES ROMANIA SRL▲ 15 | Loc. Sânnicolau Mare, Oraş Sânnicolau Mare, Timiş | 1,1 mld. RON▲ 11,8 % | ▲ 11,8 % | -23,5 mil. RON | |
| 70 | 70.CHIMCOMPLEX SA BORZESTI▼ 22 | Municipiul Oneşti, Bacău | 1,1 mld. RON▼ 28,9 % | ▼ 28,9 % | -214,8 mil. RON | |
| 71 | 71.COFICAB EASTERN EUROPE SRL▼ 3 | Municipiul Arad, Arad | 1,1 mld. RON▼ 8,7 % | ▼ 8,7 % | 102,2 mil. RON | |
| 72 | 72.ELECTROLUX ROMANIA SA▲ 4 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 1,1 mld. RON▼ 0,9 % | ▼ 0,9 % | 13,2 mil. RON | |
| 73 | 73.MAHLE COMPONENTE DE MOTOR SRL▲ 2 | Municipiul Timişoara, Timiş | 1,1 mld. RON▼ 3 % | ▼ 3 % | -10,4 mil. RON | |
| 74 | 74.COFICAB PLOIEŞTI SRL▲ 8 | Sat Ariceştii Rahtivani, Comuna Ariceştii Rahtivani, Prahova | 1 mld. RON▲ 4,5 % | ▲ 4,5 % | 62,8 mil. RON | |
| 75 | 75.VEL PITAR SA▲ 13 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 1 mld. RON▲ 12,6 % | ▲ 12,6 % | 91,3 mil. RON | |
| 76 | 76.HOCHLAND ROMÂNIA SRL▲ 10 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 1 mld. RON▲ 10,1 % | ▲ 10,1 % | 51 mil. RON | |
| 77 | 77.FABRICA DE LAPTE BRAȘOV S.A.▲ 17 | Loc. Baraolt, Oraş Baraolt, Covasna | 1 mld. RON▲ 14,5 % | ▲ 14,5 % | 77,3 mil. RON | |
| 78 | 78.CANPACK ROMANIA S.R.L.▲ 7 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 984,1 mil. RON▲ 3,7 % | ▲ 3,7 % | 28 mil. RON | |
| 79 | 79.ADIENT AUTOMOTIVE ROMANIA SRL▼ 29 | Municipiul Piteşti, Argeş | 981,8 mil. RON▼ 33 % | ▼ 33 % | 13,6 mil. RON | |
| 80 | 80.SAINT-GOBAIN GLASS ROMANIA SRL▲ 9 | Municipiul Călăraşi, Călăraşi | 968,3 mil. RON▲ 6 % | ▲ 6 % | 83,3 mil. RON | |
| 81 | 81.SIMEA SIBIU SRL▲ 92 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 956,4 mil. RON▲ 99,4 % | ▲ 99,4 % | 66,8 mil. RON | |
| 82 | 82.PREH ROMANIA SRL▼ 20 | Oraş Ghimbav, Braşov | 951,4 mil. RON▼ 20,8 % | ▼ 20,8 % | 17,1 mil. RON | |
| 83 | 83.LINDE GAZ ROMANIA SRL▼ 4 | Municipiul Timişoara, Timiş | 945,7 mil. RON▼ 7 % | ▼ 7 % | 263,7 mil. RON | |
| 84 | 84.STABILUS ROMANIA SRL▲ 3 | Comuna Sânpetru, Braşov | 943,1 mil. RON▲ 2,6 % | ▲ 2,6 % | 43,2 mil. RON | |
| 85 | 85.BERGENBIER S.A.▼ 4 | Oraş Voluntari, Ilfov | 938,8 mil. RON▼ 6,1 % | ▼ 6,1 % | 82,9 mil. RON | |
| 86 | 86.BOSCH REXROTH S.R.L.▲ 795 | Municipiul Blaj, Alba | 938,3 mil. RON▲ 989,5 % | ▲ 989,5 % | 44,9 mil. RON | |
| 87 | 87.PRUTUL SA▲ 5 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 935,4 mil. RON▲ 3,7 % | ▲ 3,7 % | -16 mil. RON | |
| 88 | 88.AGRICOLA INTERNATIONAL SA▲ 14 | Municipiul Bacău, Bacău | 910,1 mil. RON▲ 12,8 % | ▲ 12,8 % | 118,2 mil. RON | |
| 89 | 89.LEONI WIRING SYSTEMS ARAD SRL▼ 6 | Municipiul Arad, Arad | 894 mil. RON▼ 8,1 % | ▼ 8,1 % | 7 mil. RON | |
| 90 | 90.SAINT-GOBAIN CONSTRUCTION PRODUCTS ROMANIA SRL▲ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 878,4 mil. RON▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | 108,4 mil. RON | |
| 91 | 91.MADIROM PROD SRL▲ 12 | Municipiul Timişoara, Timiş | 872,9 mil. RON▲ 8,8 % | ▲ 8,8 % | 28,9 mil. RON | |
| 92 | 92.HUF ROMANIA SRL▲ 15 | Municipiul Arad, Arad | 856 mil. RON▲ 12,6 % | ▲ 12,6 % | 13,2 mil. RON | |
| 93 | 93.FLEXTRONICS ROMÂNIA SRL▲ 20 | Municipiul Timişoara, Timiş | 837,3 mil. RON▲ 15,7 % | ▲ 15,7 % | 48,1 mil. RON | |
| 94 | 94.PROCEMA RWP S.A.▲ 23 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 834,1 mil. RON▲ 21,8 % | ▲ 21,8 % | 49,8 mil. RON | |
| 95 | 95.ELECTRO-ALFA INTERNATIONAL S.A.▲ 26 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 831,4 mil. RON▲ 28 % | ▲ 28 % | 98,3 mil. RON | |
| 96 | 96.ELIT SRL▲ 3 | Loc. Cugir, Oraş Cugir, Alba | 828,9 mil. RON▼ 0,5 % | ▼ 0,5 % | 86,6 mil. RON | |
| 97 | 97.EURO AUTO PLASTIC SYSTEMS SRL▲ 26 | Oraş Mioveni, Argeş | 821,4 mil. RON▲ 27,6 % | ▲ 27,6 % | 90,9 mil. RON | |
| 98 | 98.DONALAM SRL▲ 7 | Municipiul Călăraşi, Călăraşi | 816,1 mil. RON▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | -117,3 mil. RON | |
| 99 | 99.TINERVIS GROUP SRL▲ 32 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 815,8 mil. RON▲ 32,2 % | ▲ 32,2 % | 54,4 mil. RON | |
| 100 | 100.AIRBUS AEROSTRUCTURES S.R.L.▲ 30 | Oraş Ghimbav, Braşov | 814 mil. RON▲ 31,7 % | ▲ 31,7 % | 48,5 mil. RON |
Industria prelucrătoare pe județe
București (7.350)Cluj (4.154)Ilfov (2.736)Bihor (2.717)Timiș (2.665)Brașov (2.506)Prahova (2.385)Argeș (2.295)Constanța (2.251)Mureș (2.109)Iași (2.068)Suceava (2.060)Dolj (1.927)Maramureș (1.881)Alba (1.725)Sibiu (1.659)Arad (1.617)Bacău (1.535)Neamț (1.422)Harghita (1.396)Galați (1.395)Bistrița-Năsăud (1.309)Satu Mare (1.232)Buzău (1.177)Dâmbovița (1.176)Vrancea (1.152)Hunedoara (1.124)Olt (1.030)Vâlcea (1.003)Sălaj (975)Gorj (823)Brăila (727)Botoșani (675)Caraș-Severin (660)Covasna (651)Vaslui (644)Tulcea (639)Giurgiu (601)Teleorman (566)Călărași (545)Ialomița (508)Mehedinți (399)