Top 100 firme — Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun după angajați în 2020
2.423 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 17.909. Pragul de intrare în top este 45, iar liderul atinge 4.617.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Angajați | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.SELGROS CASH & CARRY SRL= | Municipiul Braşov, Braşov | 4.617▲ 3,6 % | ▲ 3,6 % | 62,3 mil. RON | |
| 2 | 2.TRANSILVANIA GENERAL IMPORT-EXPORT SRL▲ 1 | Municipiul Oradea, Bihor | 1.620▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | -17,3 mil. RON | |
| 3 | 3.AMIGO & INTERCOST SRL▲ 1 | Municipiul Odorheiu Secuiesc, Harghita | 654▼ 8,5 % | ▼ 8,5 % | 8,4 mil. RON | |
| 4 | 4.DRIM DANIEL DISTRIBUŢIE FMCG SRL▲ 1 | Sat Argeşelu, Comuna Mărăcineni, Argeş | 628▲ 6,3 % | ▲ 6,3 % | 5,6 mil. RON | |
| 5 | 5.NESTLE ROMÂNIA SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 483▼ 25,6 % | ▼ 25,6 % | 71,2 mil. RON | |
| 6 | 6.HAVI LOGISTICS S.R.L.= | Oraş Chitila, Ilfov | 369▼ 11,3 % | ▼ 11,3 % | 3,2 mil. RON | |
| 7 | 7.ELGEKA - FERFELIS ROMANIA SA= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 318▼ 10,7 % | ▼ 10,7 % | 7,3 mil. RON | |
| 8 | 8.OVISIM IMPEX SRL▲ 4 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 262▲ 12,9 % | ▲ 12,9 % | 8,1 mil. RON | |
| 9 | 9.BARTA ATI SRL▲ 1 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 246▼ 7,2 % | ▼ 7,2 % | 6,6 mil. RON | |
| 10 | 10.PRO SOFT SRL▼ 2 | Municipiul Braşov, Braşov | 241▼ 14,5 % | ▼ 14,5 % | 8,8 mil. RON | |
| 11 | 11.EXFLOR SRL▲ 2 | Municipiul Craiova, Dolj | 224▲ 0,5 % | ▲ 0,5 % | 4,2 mil. RON | |
| 12 | 12.GRUPUL DE DISTRIBUTIE ETA SRL▼ 3 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 217▼ 21,1 % | ▼ 21,1 % | 3,5 mil. RON | |
| 13 | 13.CENTRAL MORENI SRL▲ 1 | Sat Răzvad, Comuna Răzvad, Dâmboviţa | 216▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | 7 mil. RON | |
| 14 | 14.KONSTA SPLENDID SRL▲ 2 | Municipiul Mediaş, Sibiu | 210▲ 3,5 % | ▲ 3,5 % | 7,3 mil. RON | |
| 15 | 15.LICURICI IMPEX SRL▼ 4 | Municipiul Oneşti, Bacău | 199▼ 17,4 % | ▼ 17,4 % | 3,8 mil. RON | |
| 16 | 16.GROSBI IMPEX SRL▲ 1 | Comuna Cârcea, Dolj | 197▲ 3,1 % | ▲ 3,1 % | 2,9 mil. RON | |
| 17 | 17.INTERCOMPANY SRL▲ 1 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 192▲ 1,1 % | ▲ 1,1 % | 1,1 mil. RON | |
| 18 | 18.ADRIDAN SRL▲ 7 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 160▲ 8,1 % | ▲ 8,1 % | 6,7 mil. RON | |
| 19 | 19.MAGIC TIC-TAC SRL▲ 3 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 151▼ 1,3 % | ▼ 1,3 % | -1,1 mil. RON | |
| 20 | 20.SLIK IMPEX SRL▲ 23 | Municipiul Buzău, Buzău | 150▲ 35,1 % | ▲ 35,1 % | 183,1 K RON | |
| 21 | 21.HEINRIG IMPEX SRL FILIALA BUCURESTI▲ 10 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 149▲ 10,4 % | ▲ 10,4 % | 11,4 mil. RON | |
| 22 | 22.NOY BUSINESS TRANZACTIONS SRL▼ 1 | Sat Vânători, Comuna Vânători, Galaţi | 148▼ 8,6 % | ▼ 8,6 % | 1,4 mil. RON | |
| 23 | 23.RESCO SA▼ 3 | Municipiul Arad, Arad | 148▼ 9,2 % | ▼ 9,2 % | 1,5 mil. RON | |
| 24 | 24.NORDEXIM SRL▼ 2 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 143▼ 6,5 % | ▼ 6,5 % | 4,5 mil. RON | |
| 25 | 25.COLOANA PRODCOM SRL▲ 9 | Municipiul Vatra Dornei, Suceava | 140▲ 11,1 % | ▲ 11,1 % | 5,9 mil. RON | |
| 26 | 26.VANDANA COM SRL▼ 2 | Municipiul Oradea, Bihor | 140▼ 6,7 % | ▼ 6,7 % | 7,1 mil. RON | |
| 27 | 27.DE SILVA EXCLUSIV SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 138▼ 2,8 % | ▼ 2,8 % | 25,6 mil. RON | |
| 28 | 28.SAVCOM SRL▲ 1 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 130▼ 4,4 % | ▼ 4,4 % | 12,9 mil. RON | |
| 29 | 29.SALF SRL▼ 10 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 129▼ 21,3 % | ▼ 21,3 % | 1 mil. RON | |
| 30 | 30.HELL ENERGY SRL▲ 22 | Oraş Ungheni, Mureş | 128▲ 40,7 % | ▲ 40,7 % | 152,2 K RON | |
| 31 | 31.DISTRIBUȚIE PE GUSTATE S.R.L.nou | Sat Cârcea, Comuna Cârcea, Dolj | 128▲ 62 % | ▲ 62 % | 2 mil. RON | |
| 32 | 32.FLORADI PROD COM SRL▼ 6 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 126▼ 11,3 % | ▼ 11,3 % | 2 mil. RON | |
| 33 | 33.PROGRES DISTRIBUTIE SRL▲ 4 | Municipiul Focşani, Vrancea | 126▲ 5 % | ▲ 5 % | 2,5 mil. RON | |
| 34 | 34.DUO SRL▼ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 123▼ 3,9 % | ▼ 3,9 % | 866,1 K RON | |
| 35 | 35.FIDES EXPRESS SRL▲ 5 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 123▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | 1,6 mil. RON | |
| 36 | 36.ANA MARIA POP SRLnou | Municipiul Ploieşti, Prahova | 117▼ 14 % | ▼ 14 % | 3,2 mil. RON | |
| 37 | 37.T&O PRODCOM SRL▼ 9 | Municipiul Hunedoara, Hunedoara | 115▼ 17,9 % | ▼ 17,9 % | 2,7 mil. RON | |
| 38 | 38.TOTAL DISTRIBUTION GROUP ARGES SRL▼ 2 | Municipiul Piteşti, Argeş | 114▼ 8,8 % | ▼ 8,8 % | 1,1 mil. RON | |
| 39 | 39.DINAMICA IMPEX SRL▼ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 111▼ 11,9 % | ▼ 11,9 % | 1,2 mil. RON | |
| 40 | 40.SAFEWAY INTERNATIONAL IMPEX SRL▲ 5 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 108▼ 0,9 % | ▼ 0,9 % | 5,6 mil. RON | |
| 41 | 41.POMADIL COM SRL▲ 5 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 108▲ 2,9 % | ▲ 2,9 % | 673 K RON | |
| 42 | 42.B & B SRL▼ 13 | Sat Urleta, Comuna Băneşti, Prahova | 108▼ 20,6 % | ▼ 20,6 % | 1,4 mil. RON | |
| 43 | 43.BEVERAGE DRINK SRL▲ 7 | Municipiul Carei, Satu Mare | 104▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | 137,5 K RON | |
| 44 | 44.NASTICOM IMPEX SRL▼ 3 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 102▼ 9,7 % | ▼ 9,7 % | 1,9 mil. RON | |
| 45 | 45.COMEXMAR SRL▼ 6 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 101▼ 12,2 % | ▼ 12,2 % | 132,7 K RON | |
| 46 | 46.RANDLER GROUP SRL▼ 3 | Municipiul Timişoara, Timiş | 100▼ 9,9 % | ▼ 9,9 % | 1,4 mil. RON | |
| 47 | 47.DARIMEX INTERNATIONAL SRL▼ 6 | Municipiul Arad, Arad | 99▼ 12,4 % | ▼ 12,4 % | 2,6 mil. RON | |
| 48 | 48.TRANS ALICOM 2000 SRL▲ 8 | Municipiul Buzău, Buzău | 97▲ 14,1 % | ▲ 14,1 % | 407,1 K RON | |
| 49 | 49.VILCEA M.G. SRL▲ 5 | Municipiul Slatina, Olt | 94▲ 8,1 % | ▲ 8,1 % | 31,1 K RON | |
| 50 | 50.WINE SOLUTIONS BRAND S.R.L.▲ 7 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 92▲ 12,2 % | ▲ 12,2 % | -35,3 mil. RON | |
| 51 | 51.RIOVIRG SRL▲ 2 | Municipiul Făgăraş, Braşov | 880,0% | 0,0% | 47,4 K RON | |
| 52 | 52.DISTRIB EXPERT SRL▼ 5 | Municipiul Buzău, Buzău | 86▼ 12,2 % | ▼ 12,2 % | 2,5 mil. RON | |
| 53 | 53.P.P. DISTRIBUTORS - ROMANIA SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 85▼ 1,2 % | ▼ 1,2 % | 3,2 mil. RON | |
| 54 | 54.RO DACIA COM SRL▼ 3 | Loc. Luduş, Oraş Luduş, Mureş | 77▼ 19 % | ▼ 19 % | 1,6 mil. RON | |
| 55 | 55.GENEZA COMIMPEX SRL▲ 4 | Sat Tîrpeşti, Comuna Petricani, Neamţ | 76▲ 1,3 % | ▲ 1,3 % | 1,2 mil. RON | |
| 56 | 56.CUB SRL▲ 17 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 76▲ 20,6 % | ▲ 20,6 % | 392,7 K RON | |
| 57 | 57.COLISEUM SA▼ 9 | Municipiul Craiova, Dolj | 74▼ 23,7 % | ▼ 23,7 % | 852,4 K RON | |
| 58 | 58.CASANDRA SRL▲ 18 | Municipiul Călăraşi, Călăraşi | 73▲ 25,9 % | ▲ 25,9 % | 5,5 mil. RON | |
| 59 | 59.ROEXIM COM SRL= | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 71▼ 5,3 % | ▼ 5,3 % | 532,9 K RON | |
| 60 | 60.KALMAN DISTRIBUTION SRL▲ 8 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 70▲ 4,5 % | ▲ 4,5 % | 3,1 mil. RON | |
| 61 | 61.STALEX LOGISTIC FMCG S.R.L.= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 70▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | 2,2 mil. RON | |
| 62 | 62.VLAD EXIM SRL= | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 69▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | 1,5 mil. RON | |
| 63 | 63.BRONX EXIM SRL▲ 5 | Sat Letea Veche, Comuna Letea Veche, Bacău | 65▼ 3 % | ▼ 3 % | 1,3 mil. RON | |
| 64 | 64.ANGROSISTUL SRL▲ 1 | Municipiul Buzău, Buzău | 65▼ 5,8 % | ▼ 5,8 % | 1,7 mil. RON | |
| 65 | 65.INTER UNO SRL▲ 28 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 65▲ 35,4 % | ▲ 35,4 % | 1 mil. RON | |
| 66 | 66.AMERIMARC SRL▲ 4 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 64▼ 3 % | ▼ 3 % | 649,4 K RON | |
| 67 | 67.CYROM ROMANIA SRL▼ 19 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 64▼ 34 % | ▼ 34 % | 1,5 mil. RON | |
| 68 | 68.IMPEX A.M.K. SRL▲ 2 | Municipiul Sfântu Gheorghe, Covasna | 62▼ 6,1 % | ▼ 6,1 % | 772,7 K RON | |
| 69 | 69.DE SILVA INTERMED SRL▲ 81 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 62▲ 87,9 % | ▲ 87,9 % | 9,8 mil. RON | |
| 70 | 70.E.N.B. SRL= | Municipiul Medgidia, Constanţa | 61▼ 7,6 % | ▼ 7,6 % | 542,3 K RON | |
| 71 | 71.PARTNER DRINKS SRL▲ 4 | Sat Tămăşeu, Comuna Tămăşeu, Bihor | 61▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | 613,3 K RON | |
| 72 | 72.ALIMTEX SRL▲ 4 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 60▲ 3,5 % | ▲ 3,5 % | 2,4 mil. RON | |
| 73 | 73.VLASE DISTRIBUTION SRL▼ 35 | Sat Gheorghe Lazăr, Comuna Gheorghe Lazăr, Ialomiţa | 59▼ 49,6 % | ▼ 49,6 % | -4,1 mil. RON | |
| 74 | 74.DISTRIB PLUS SRL▲ 11 | Municipiul Miercurea Ciuc, Harghita | 58▲ 11,5 % | ▲ 11,5 % | 497,3 K RON | |
| 75 | 75.GLOBAL CASH & CARY SRL▲ 14 | Municipiul Buzău, Buzău | 58▲ 16 % | ▲ 16 % | 15,2 mil. RON | |
| 76 | 76.FRANCISC FRA SRL▲ 14 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 58▲ 18,4 % | ▲ 18,4 % | 1,6 mil. RON | |
| 77 | 77.ZORBA COMPANY SRL▼ 15 | Sat Geamăna, Comuna Bradu, Argeş | 57▼ 18,6 % | ▼ 18,6 % | 150,5 K RON | |
| 78 | 78.DERSIDAN SRL▲ 2 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 570,0% | 0,0% | 1 mil. RON | |
| 79 | 79.LIN & EMA SRL▼ 17 | Sat Vâltori, Oraş Zlatna, Alba | 57▼ 18,6 % | ▼ 18,6 % | 2,7 mil. RON | |
| 80 | 80.COM FORTUNA 93 SRL▼ 14 | Municipiul Buzău, Buzău | 56▼ 17,7 % | ▼ 17,7 % | 352,3 K RON | |
| 81 | 81.PIRIFAN DISTRIBUTION SRL▲ 22 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 55▲ 22,2 % | ▲ 22,2 % | 435,2 K RON | |
| 82 | 82.PROFEX UNICO SRL= | Sat Argeşelu, Comuna Mărăcineni, Argeş | 52▼ 5,5 % | ▼ 5,5 % | 940,2 K RON | |
| 83 | 83.SIVECOR COM SRL= | Sat Cârcea, Comuna Cârcea, Dolj | 52▼ 1,9 % | ▼ 1,9 % | 2,3 mil. RON | |
| 84 | 84.COM ADRANDI SRL▼ 4 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 49▼ 14 % | ▼ 14 % | 484,4 K RON | |
| 85 | 85.METRO MAX COM SRL▲ 8 | Municipiul Buzău, Buzău | 49▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | 1,1 mil. RON | |
| 86 | 86.FIRST CLASS SRL▼ 3 | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 49▼ 7,6 % | ▼ 7,6 % | 43,2 K RON | |
| 87 | 87.FOOD POINT DISTRIBUTION S.R.L.▼ 13 | Sat Popeşti, Comuna Baciu, Cluj | 49▼ 21 % | ▼ 21 % | 1,2 mil. RON | |
| 88 | 88.ANCAU COMPANY SRL▲ 5 | Municipiul Alba Iulia, Alba | 480,0% | 0,0% | 1,1 mil. RON | |
| 89 | 89.PET PRODEXIM SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 480,0% | 0,0% | 2,2 mil. RON | |
| 90 | 90.SIMIAL SRL= | Municipiul Roman, Neamţ | 48▼ 2 % | ▼ 2 % | 1,8 mil. RON | |
| 91 | 91.FINESTORE DISTRIBUTION SRL▲ 64 | Oraş Otopeni, Ilfov | 48▲ 50 % | ▲ 50 % | 9,8 mil. RON | |
| 92 | 92.STELDICO SERVCOM SRL▲ 15 | Municipiul Craiova, Dolj | 47▲ 6,8 % | ▲ 6,8 % | 1,6 mil. RON | |
| 93 | 93.ADSUM-COM SRL▼ 8 | Loc. Târgu Ocna, Oraş Târgu Ocna, Bacău | 47▼ 9,6 % | ▼ 9,6 % | 1,6 mil. RON | |
| 94 | 94.FREE MARKET PRODCOM SRL▼ 9 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 47▼ 9,6 % | ▼ 9,6 % | 1,2 mil. RON | |
| 95 | 95.AR LINIA TEA SRL▼ 5 | Municipiul Arad, Arad | 47▼ 4,1 % | ▼ 4,1 % | 891,1 K RON | |
| 96 | 96.LORIMOD PROD COM SRL▼ 3 | Loc. Şimleu Silvaniei, Oraş Şimleu Silvaniei, Sălaj | 46▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 828,1 K RON | |
| 97 | 97.ODOREST SRL▲ 19 | Municipiul Odorheiu Secuiesc, Harghita | 46▲ 9,5 % | ▲ 9,5 % | 4,1 mil. RON | |
| 98 | 98.TEHNOFLEX PRODIMPEX SRL▼ 22 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 45▼ 22,4 % | ▼ 22,4 % | 740,8 K RON | |
| 99 | 99.TRENDY SRL▼ 11 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 45▼ 11,8 % | ▼ 11,8 % | 120,5 K RON | |
| 100 | 100.MAIALEX SRL▲ 3 | Municipiul Oradea, Bihor | 450,0% | 0,0% | 481,6 K RON |