Top 100 firme — Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun după angajați în 2016
2.883 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 21.880. Pragul de intrare în top este 48, iar liderul atinge 4.140.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Angajați | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 4.140▼ 9,5 % | ▼ 9,5 % | 103,4 mil. RON | |
| 2 | 2.SELGROS CASH & CARRY SRL= | Municipiul Braşov, Braşov | 4.039▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | 25,3 mil. RON | |
| 3 | 3.TRANSILVANIA GENERAL IMPORT-EXPORT SRL= | Municipiul Oradea, Bihor | 2.387▼ 3,2 % | ▼ 3,2 % | -4 mil. RON | |
| 4 | 4.AMIGO & INTERCOST SRL= | Municipiul Odorheiu Secuiesc, Harghita | 724▲ 16,8 % | ▲ 16,8 % | 12 mil. RON | |
| 5 | 5.ELGEKA - FERFELIS ROMANIA SA= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 451▲ 6,4 % | ▲ 6,4 % | -2,3 mil. RON | |
| 6 | 6.ONCOS SA= | Sat Floreşti, Comuna Floreşti, Cluj | 319▼ 3,3 % | ▼ 3,3 % | 8,5 mil. RON | |
| 7 | 7.HAVI LOGISTICS S.R.L.= | Oraş Chitila, Ilfov | 288▲ 15,7 % | ▲ 15,7 % | 1,8 mil. RON | |
| 8 | 8.GRUPUL DE DISTRIBUTIE ETA SRL▲ 3 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 259▲ 22,8 % | ▲ 22,8 % | 3,8 mil. RON | |
| 9 | 9.PRO SOFT SRL= | Municipiul Braşov, Braşov | 235▲ 7,3 % | ▲ 7,3 % | 8,3 mil. RON | |
| 10 | 10.LICURICI IMPEX SRL▲ 2 | Municipiul Oneşti, Bacău | 234▲ 15,8 % | ▲ 15,8 % | 852,3 K RON | |
| 11 | 11.TREI G RETAIL EXPRES SRL▼ 3 | Loc. Chişineu-Criş, Oraş Chişineu-Criş, Arad | 224▼ 3,9 % | ▼ 3,9 % | -3,4 mil. RON | |
| 12 | 12.BARTA ATI SRL▼ 2 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 216▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | 6,2 mil. RON | |
| 13 | 13.CENTRAL MORENI SRL▲ 3 | Sat Răzvad, Comuna Răzvad, Dâmboviţa | 190▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | 4,3 mil. RON | |
| 14 | 14.OVISIM IMPEX SRL▲ 5 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 185▲ 8,8 % | ▲ 8,8 % | 3,4 mil. RON | |
| 15 | 15.HELP TRANS SRL= | Loc. Oraviţa, Oraş Oraviţa, Caraş-Severin | 180▼ 3,7 % | ▼ 3,7 % | 1,1 mil. RON | |
| 16 | 16.KONSTA SPLENDID SRL▲ 2 | Municipiul Mediaş, Sibiu | 180▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | 4,2 mil. RON | |
| 17 | 17.DARIMEX INTERNATIONAL SRL▼ 4 | Municipiul Arad, Arad | 178▼ 9,6 % | ▼ 9,6 % | 2,6 mil. RON | |
| 18 | 18.INTERCOMPANY SRL▲ 11 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 175▲ 35,7 % | ▲ 35,7 % | 583,3 K RON | |
| 19 | 19.B & B SRL▲ 1 | Sat Urleta, Comuna Băneşti, Prahova | 175▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 1,6 mil. RON | |
| 20 | 20.SAVCOM SRL▼ 6 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 168▼ 10,6 % | ▼ 10,6 % | 14,6 mil. RON | |
| 21 | 21.RESCO SA= | Municipiul Arad, Arad | 166▲ 8,5 % | ▲ 8,5 % | 4 mil. RON | |
| 22 | 22.SALF SRL▲ 3 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 160▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 1,8 mil. RON | |
| 23 | 23.GROSBI IMPEX SRL▲ 2 | Comuna Cârcea, Dolj | 159▲ 13,6 % | ▲ 13,6 % | 4,5 mil. RON | |
| 24 | 24.VLASE DISTRIBUTION SRL▼ 2 | Sat Gheorghe Lazăr, Comuna Gheorghe Lazăr, Ialomiţa | 150▲ 2 % | ▲ 2 % | 39,2 K RON | |
| 25 | 25.ANA MARIA POP SRL▼ 2 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 149▲ 4,2 % | ▲ 4,2 % | 718,1 K RON | |
| 26 | 26.T&O PRODCOM SRL▼ 2 | Municipiul Hunedoara, Hunedoara | 144▲ 1,4 % | ▲ 1,4 % | 4,3 mil. RON | |
| 27 | 27.ADRIDAN SRL▲ 3 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 140▲ 12,9 % | ▲ 12,9 % | 6,2 mil. RON | |
| 28 | 28.TOTAL DISTRIBUTION GROUP ARGES SRL▼ 1 | Municipiul Piteşti, Argeş | 135▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 1,6 mil. RON | |
| 29 | 29.FLORADI PROD COM SRL▼ 1 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 133▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 1,6 mil. RON | |
| 30 | 30.MAGIC TIC-TAC SRL▲ 8 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 130▲ 21,5 % | ▲ 21,5 % | -648,7 K RON | |
| 31 | 31.DE SILVA EXCLUSIV SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 128▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 18,6 mil. RON | |
| 32 | 32.DINAMICA IMPEX SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 125▲ 0,8 % | ▲ 0,8 % | 707,3 K RON | |
| 33 | 33.HEINRIG IMPEX SRL FILIALA BUCURESTI▲ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 120▲ 4,4 % | ▲ 4,4 % | 9,3 mil. RON | |
| 34 | 34.VANDANA COM SRL▲ 18 | Municipiul Oradea, Bihor | 117▲ 34,5 % | ▲ 34,5 % | 5,3 mil. RON | |
| 35 | 35.DUO SRL▲ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 117▲ 7,3 % | ▲ 7,3 % | 598,7 K RON | |
| 36 | 36.DISTRIB SRL▲ 3 | Municipiul Braşov, Braşov | 111▲ 4,7 % | ▲ 4,7 % | 24,9 K RON | |
| 37 | 37.RANDLER GROUP SRL▼ 1 | Municipiul Timişoara, Timiş | 108▼ 2,7 % | ▼ 2,7 % | 1,6 mil. RON | |
| 38 | 38.COMEXMAR SRL▲ 17 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 107▲ 27,4 % | ▲ 27,4 % | 124,8 K RON | |
| 39 | 39.EXFLOR SRL▼ 7 | Municipiul Craiova, Dolj | 105▼ 13,9 % | ▼ 13,9 % | 1,6 mil. RON | |
| 40 | 40.AFI TOTAL DISTRIBUTION SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 103▼ 2,8 % | ▼ 2,8 % | 4,4 mil. RON | |
| 41 | 41.GORDIUS SRL▲ 1 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 102▲ 2 % | ▲ 2 % | 712,3 K RON | |
| 42 | 42.NORDEXIM SRL▲ 6 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 100▲ 9,9 % | ▲ 9,9 % | 3 mil. RON | |
| 43 | 43.CASANDRA SRL▲ 2 | Municipiul Călăraşi, Călăraşi | 98▲ 4,3 % | ▲ 4,3 % | 3,9 mil. RON | |
| 44 | 44.COLOANA PRODCOM SRL▲ 9 | Municipiul Vatra Dornei, Suceava | 97▲ 12,8 % | ▲ 12,8 % | 3,9 mil. RON | |
| 45 | 45.TOTAL DISTRIBUTION GROUP VALCEA SRL▼ 1 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 97▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | 47,1 K RON | |
| 46 | 46.SLIK IMPEX SRL▲ 20 | Municipiul Buzău, Buzău | 96▲ 23,1 % | ▲ 23,1 % | 1,4 mil. RON | |
| 47 | 47.COM FORTUNA 93 SRL▲ 2 | Municipiul Buzău, Buzău | 95▲ 5,6 % | ▲ 5,6 % | 147,9 K RON | |
| 48 | 48.NASTICOM IMPEX SRL▼ 5 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 94▼ 5,1 % | ▼ 5,1 % | 2,3 mil. RON | |
| 49 | 49.COLISEUM SA▲ 19 | Municipiul Craiova, Dolj | 93▲ 20,8 % | ▲ 20,8 % | 99,7 K RON | |
| 50 | 50.PROSONIC PRODCOM SRL▼ 1 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 91▲ 1,1 % | ▲ 1,1 % | 218,6 K RON | |
| 51 | 51.BEVERAGE DRINK SRL▲ 10 | Municipiul Carei, Satu Mare | 91▲ 13,8 % | ▲ 13,8 % | 62,1 K RON | |
| 52 | 52.RO DACIA COM SRL▲ 4 | Loc. Luduş, Oraş Luduş, Mureş | 89▲ 7,2 % | ▲ 7,2 % | 1,5 mil. RON | |
| 53 | 53.ZORBA COMPANY SRL▲ 1 | Sat Geamăna, Comuna Bradu, Argeş | 88▲ 3,5 % | ▲ 3,5 % | 407,3 K RON | |
| 54 | 54.POMADIL COM SRL▼ 3 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 87▼ 2,3 % | ▼ 2,3 % | 809,7 K RON | |
| 55 | 55.SAFEWAY INTERNATIONAL IMPEX SRL▲ 9 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 87▲ 10,1 % | ▲ 10,1 % | 6,4 mil. RON | |
| 56 | 56.PROGRES DISTRIBUTIE SRL▲ 24 | Municipiul Focşani, Vrancea | 87▲ 26,1 % | ▲ 26,1 % | 1,5 mil. RON | |
| 57 | 57.ADSUM-COM SRL▲ 13 | Loc. Târgu Ocna, Oraş Târgu Ocna, Bacău | 86▲ 13,2 % | ▲ 13,2 % | 846,4 K RON | |
| 58 | 58.LIN & EMA SRL▼ 25 | Sat Vâltori, Oraş Zlatna, Alba | 86▼ 28,3 % | ▼ 28,3 % | 3,9 mil. RON | |
| 59 | 59.CYROM ROMANIA SRL▼ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 86▲ 3,6 % | ▲ 3,6 % | 799,9 K RON | |
| 60 | 60.VILCEA M.G. SRL▼ 1 | Municipiul Slatina, Olt | 85▲ 3,7 % | ▲ 3,7 % | 214,8 K RON | |
| 61 | 61.FIDES EXPRESS SRL▼ 2 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 83▲ 1,2 % | ▲ 1,2 % | 487,7 K RON | |
| 62 | 62.CUB SRL▼ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 81▲ 1,3 % | ▲ 1,3 % | 1 mil. RON | |
| 63 | 63.DISTRIB EXPERT SRL▲ 3 | Municipiul Buzău, Buzău | 81▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | 1,6 mil. RON | |
| 64 | 64.VLAD EXIM SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 78▲ 6,9 % | ▲ 6,9 % | 2,4 mil. RON | |
| 65 | 65.COM ADRANDI SRL▲ 6 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 77▲ 2,7 % | ▲ 2,7 % | 514,9 K RON | |
| 66 | 66.TRANS ALICOM 2000 SRL▲ 7 | Municipiul Buzău, Buzău | 77▲ 5,5 % | ▲ 5,5 % | 571,3 K RON | |
| 67 | 67.REVANS TRANS SRL▲ 73 | Sat Moara Domnească, Comuna Găneasa, Ilfov | 74▲ 94,7 % | ▲ 94,7 % | -785,2 K RON | |
| 68 | 68.TRENDY SRL▲ 19 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 72▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 775,1 K RON | |
| 69 | 69.FINELOR PRESTCOM SRL▲ 16 | Municipiul Hunedoara, Hunedoara | 71▲ 9,2 % | ▲ 9,2 % | 126,5 K RON | |
| 70 | 70.DERSIDAN SRL▲ 13 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 70▲ 2,9 % | ▲ 2,9 % | 940,3 K RON | |
| 71 | 71.RIOVIRG SRL▲ 21 | Municipiul Făgăraş, Braşov | 70▲ 27,3 % | ▲ 27,3 % | 5,1 K RON | |
| 72 | 72.ZAD TIARA SRL▼ 31 | Municipiul Arad, Arad | 70▼ 33,3 % | ▼ 33,3 % | -1,6 mil. RON | |
| 73 | 73.F.ENCULESCU COM SRLnou | Sat Fundeni, Comuna Dobroeşti, Ilfov | 70▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | 198,4 K RON | |
| 74 | 74.STALEX LOGISTIC FMCG S.R.L.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 69▼ 5,5 % | ▼ 5,5 % | 755,3 K RON | |
| 75 | 75.BRONX EXIM SRL▲ 2 | Sat Letea Veche, Comuna Letea Veche, Bacău | 67▼ 4,3 % | ▼ 4,3 % | 561,9 K RON | |
| 76 | 76.GENEZA COMIMPEX SRL▲ 10 | Sat Tîrpeşti, Comuna Petricani, Neamţ | 67▲ 4,7 % | ▲ 4,7 % | 993,4 K RON | |
| 77 | 77.ROEXIM COM SRL▲ 11 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 67▲ 9,8 % | ▲ 9,8 % | 463,1 K RON | |
| 78 | 78.TRANSMIM SRL▼ 10 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 66▼ 14,3 % | ▼ 14,3 % | 17,8 K RON | |
| 79 | 79.P.P. DISTRIBUTORS - ROMANIA SRL▲ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 660,0% | 0,0% | 7,6 mil. RON | |
| 80 | 80.TORA SRL= | Municipiul Zalău, Sălaj | 64▼ 7,3 % | ▼ 7,3 % | 992,6 K RON | |
| 81 | 81.E.N.B. SRL▼ 4 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 62▼ 11,4 % | ▼ 11,4 % | 307,7 K RON | |
| 82 | 82.CISSO EXPERT CONSULT SRL▲ 21 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 61▲ 24,5 % | ▲ 24,5 % | 93,7 K RON | |
| 83 | 83.IMPEX A.M.K. SRL▲ 7 | Municipiul Sfântu Gheorghe, Covasna | 59▼ 1,7 % | ▼ 1,7 % | 933,2 K RON | |
| 84 | 84.KALMAN DISTRIBUTION SRL▲ 7 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 580,0% | 0,0% | 2,9 mil. RON | |
| 85 | 85.CRISMAN CASH & CARRY SRL▲ 11 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 55▲ 7,8 % | ▲ 7,8 % | 924,4 K RON | |
| 86 | 86.DACS SRL▲ 7 | Sat Periam, Comuna Periam, Timiş | 540,0% | 0,0% | 382,8 K RON | |
| 87 | 87.COM PRODALIMENT DISTRIBUŢIE SRL▲ 11 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 54▲ 8 % | ▲ 8 % | 676,3 K RON | |
| 88 | 88.GAMACRIS DISTRIBUŢIE SRL▲ 10 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 53▲ 6 % | ▲ 6 % | 270,5 K RON | |
| 89 | 89.MERIDIAN C.C. SRL▼ 28 | Municipiul Orşova, Mehedinţi | 52▼ 35 % | ▼ 35 % | -20,3 mil. RON | |
| 90 | 90.ASTERIX SRL▲ 6 | Municipiul Olteniţa, Călăraşi | 510,0% | 0,0% | 663,1 K RON | |
| 91 | 91.BUCUR SA▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 50▼ 3,9 % | ▼ 3,9 % | 325,8 K RON | |
| 92 | 92.METRO MAX COM SRL▲ 25 | Municipiul Buzău, Buzău | 50▲ 11,1 % | ▲ 11,1 % | 817,6 K RON | |
| 93 | 93.RAVUL SRL▲ 24 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 50▲ 11,1 % | ▲ 11,1 % | 208,3 K RON | |
| 94 | 94.PET PRODEXIM SRL▲ 13 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 49▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | 1,2 mil. RON | |
| 95 | 95.P.N.P.IMPEX SRL▲ 3 | Loc. Jupiter, Municipiul Mangalia, Constanţa | 49▼ 2 % | ▼ 2 % | 1,3 mil. RON | |
| 96 | 96.ALIMTEX SRL▲ 7 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 490,0% | 0,0% | 1,5 mil. RON | |
| 97 | 97.FIRST CLASS SRL▲ 11 | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 49▲ 4,3 % | ▲ 4,3 % | 13,5 K RON | |
| 98 | 98.HELL ENERGY SRL▲ 19 | Oraş Ungheni, Mureş | 49▲ 8,9 % | ▲ 8,9 % | 3,3 K RON | |
| 99 | 99.GLOBAL CASH & CARY SRL▲ 18 | Municipiul Buzău, Buzău | 49▲ 8,9 % | ▲ 8,9 % | 2,5 mil. RON | |
| 100 | 100.COSMICRIST SRL▲ 13 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 48▲ 4,4 % | ▲ 4,4 % | 1,6 mil. RON |