Top 100 firme — Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun după angajați în 2011
3.415 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 25.060. Pragul de intrare în top este 53, iar liderul atinge 6.003.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Angajați | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 6.003▼ 2,1 % | ▼ 2,1 % | 95,2 mil. RON | |
| 2 | 2.SELGROS CASH & CARRY SRL= | Municipiul Braşov, Braşov | 4.248▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | 86,7 mil. RON | |
| 3 | 3.TRANSILVANIA GENERAL IMPORT-EXPORT SRL= | Municipiul Oradea, Bihor | 3.148▼ 11,9 % | ▼ 11,9 % | -34,8 mil. RON | |
| 4 | 4.ONCOS SA= | Sat Floreşti, Comuna Floreşti, Cluj | 558▼ 32,7 % | ▼ 32,7 % | 149,2 K RON | |
| 5 | 5.AMIGO & INTERCOST SRL= | Municipiul Odorheiu Secuiesc, Harghita | 488▲ 2,7 % | ▲ 2,7 % | 8 mil. RON | |
| 6 | 6.ELGEKA - FERFELIS ROMANIA SA= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 400▼ 14,4 % | ▼ 14,4 % | 1,9 mil. RON | |
| 7 | 7.OCTO COM IMPEX SRL▲ 1.872 | Municipiul Oradea, Bihor | 311— | — | 283 K RON | |
| 8 | 8.FARES TRADING SRL= | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 251▲ 3,3 % | ▲ 3,3 % | 27,2 K RON | |
| 9 | 9.DARIMEX INTERNATIONAL SRL= | Municipiul Arad, Arad | 231▼ 2,1 % | ▼ 2,1 % | 3,6 mil. RON | |
| 10 | 10.LICURICI IMPEX SRL▲ 5 | Municipiul Oneşti, Bacău | 221▲ 26,3 % | ▲ 26,3 % | 648,9 K RON | |
| 11 | 11.ROMFULDA PROD SRL▲ 9 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 220▲ 35,8 % | ▲ 35,8 % | 699,4 K RON | |
| 12 | 12.MERSEL COMPANY SRL▲ 6 | Sat Afumaţi, Comuna Afumaţi, Ilfov | 213▲ 24,6 % | ▲ 24,6 % | 468,1 K RON | |
| 13 | 13.TRANSMIM SRL▼ 3 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 197▼ 2 % | ▼ 2 % | 1,3 mil. RON | |
| 14 | 14.HELP TRANS SRL▼ 2 | Loc. Oraviţa, Oraş Oraviţa, Caraş-Severin | 190▲ 1,1 % | ▲ 1,1 % | 1,1 mil. RON | |
| 15 | 15.DUO SRL▼ 4 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 182▼ 5,7 % | ▼ 5,7 % | -2,9 mil. RON | |
| 16 | 16.TOTAL DISTRIBUTION GROUP ARGES SRL▼ 2 | Municipiul Piteşti, Argeş | 173▼ 2,3 % | ▼ 2,3 % | 1,2 mil. RON | |
| 17 | 17.KONSTA SPLENDID SRL▲ 5 | Municipiul Mediaş, Sibiu | 171▲ 9,6 % | ▲ 9,6 % | 1,8 mil. RON | |
| 18 | 18.COM FORTUNA 93 SRL▲ 1 | Municipiul Buzău, Buzău | 170▲ 2,4 % | ▲ 2,4 % | 96,8 K RON | |
| 19 | 19.LARO DISTRIBUTION SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 166▼ 4,6 % | ▼ 4,6 % | 385 K RON | |
| 20 | 20.BDM GRUP INVEST SRL▲ 19 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 162▲ 38,5 % | ▲ 38,5 % | 211,8 K RON | |
| 21 | 21.BARTA ATI SRL▲ 5 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 160▲ 15,9 % | ▲ 15,9 % | 1,4 mil. RON | |
| 22 | 22.VLASE DISTRIBUTION SRL▼ 7 | Sat Gheorghe Lazăr, Comuna Gheorghe Lazăr, Ialomiţa | 160▼ 8,6 % | ▼ 8,6 % | 758,9 K RON | |
| 23 | 23.BANA-N SRL▲ 11 | Municipiul Lugoj, Timiş | 159▲ 26,2 % | ▲ 26,2 % | 12,4 K RON | |
| 24 | 24.T&O PRODCOM SRL▲ 3 | Municipiul Hunedoara, Hunedoara | 145▲ 5,8 % | ▲ 5,8 % | 2,7 mil. RON | |
| 25 | 25.ANA MARIA POP SRL▼ 12 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 142▼ 20,2 % | ▼ 20,2 % | 11,7 K RON | |
| 26 | 26.B & B SRL▼ 4 | Sat Urleta, Comuna Băneşti, Prahova | 138▼ 11,5 % | ▼ 11,5 % | 403,7 K RON | |
| 27 | 27.PRO SOFT SRL▲ 14 | Municipiul Braşov, Braşov | 137▲ 24,6 % | ▲ 24,6 % | 2,6 mil. RON | |
| 28 | 28.CENTRAL MORENI SRL▲ 1 | Sat Răzvad, Comuna Răzvad, Dâmboviţa | 134▼ 0,7 % | ▼ 0,7 % | 443,9 K RON | |
| 29 | 29.GERAICO PROD COM SRL▲ 3 | Loc. Haţeg, Oraş Haţeg, Hunedoara | 134▲ 5,5 % | ▲ 5,5 % | 203,7 K RON | |
| 30 | 30.AFI TOTAL DISTRIBUTION SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 133— | — | — | 907,7 K RON |
| 31 | 31.ZAD TIARA SRL= | Municipiul Arad, Arad | 131▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 235,9 K RON | |
| 32 | 32.INTERCOMPANY SRL▼ 2 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 1310,0% | 0,0% | 187,1 K RON | |
| 33 | 33.TOTAL DISTRIBUTION GROUP VALCEA SRL▼ 5 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 128▼ 5,9 % | ▼ 5,9 % | 102,8 K RON | |
| 34 | 34.SAVCOM SRL▲ 10 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 126▲ 16,7 % | ▲ 16,7 % | 99,1 K RON | |
| 35 | 35.VANDANA COM SRL▲ 7 | Municipiul Oradea, Bihor | 125▲ 14,7 % | ▲ 14,7 % | 1,4 mil. RON | |
| 36 | 36.ASTRAL IMPEX SRL▼ 15 | Municipiul Arad, Arad | 121▼ 24,4 % | ▼ 24,4 % | -1,1 mil. RON | |
| 37 | 37.FLORADI PROD COM SRL▼ 2 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 120▼ 2,4 % | ▼ 2,4 % | 843,1 K RON | |
| 38 | 38.DINAMICA IMPEX SRL▼ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 118▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | 4 mil. RON | |
| 39 | 39.LEKKERLAND CONVENIENCE DISTRIBUTIE SRL▼ 4 | Sat Chiajna, Comuna Chiajna, Ilfov | 115▼ 6,5 % | ▼ 6,5 % | 420,7 K RON | |
| 40 | 40.DROBETA OMEGA CONSTRUCT SA▲ 9 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 114▲ 15,2 % | ▲ 15,2 % | 257,8 K RON | |
| 41 | 41.GROSBI IMPEX SRL▼ 3 | Comuna Cârcea, Dolj | 113▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 151,3 K RON | |
| 42 | 42.CYROM ROMANIA SRL▼ 17 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 113▼ 18,7 % | ▼ 18,7 % | 50,7 K RON | |
| 43 | 43.ADA HOLDING SRL▲ 3 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 112▲ 6,7 % | ▲ 6,7 % | 359,3 K RON | |
| 44 | 44.RESCO SA▼ 4 | Municipiul Arad, Arad | 111▼ 3,5 % | ▼ 3,5 % | 3,1 mil. RON | |
| 45 | 45.SIGA & CO CIMPINA SRL▼ 3 | Municipiul Câmpina, Prahova | 110▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | -385,2 K RON | |
| 46 | 46.HEINRIG IMPEX SRL FILIALA BUCURESTI▼ 9 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 109▼ 8,4 % | ▼ 8,4 % | 6 mil. RON | |
| 47 | 47.MAGIC TIC-TAC SRL▲ 4 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 108▲ 11,3 % | ▲ 11,3 % | 416,1 K RON | |
| 48 | 48.OVISIM IMPEX SRL▲ 5 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 107▲ 12,6 % | ▲ 12,6 % | 939,9 K RON | |
| 49 | 49.GORDIUS SRL▲ 5 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 99▲ 7,6 % | ▲ 7,6 % | 1,8 mil. RON | |
| 50 | 50.OVERSEAS GROUP IMPEX SRL BUCURESTI SUCURSALA TIMISOARA▲ 11 | Municipiul Timişoara, Timiş | 98▲ 22,5 % | ▲ 22,5 % | 2,1 mil. RON | |
| 51 | 51.FARMACIA CARITAS SRLnou | Municipiul Alexandria, Teleorman | 97▲ 98 % | ▲ 98 % | 176,9 K RON | |
| 52 | 52.GRUPUL DE DISTRIBUTIE ETA SRL▼ 4 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 96▼ 6,8 % | ▼ 6,8 % | 181,5 K RON | |
| 53 | 53.RANDLER GROUP SRL▼ 3 | Municipiul Timişoara, Timiş | 95▼ 3,1 % | ▼ 3,1 % | 882,9 K RON | |
| 54 | 54.HAVI LOGISTICS S.R.L.▲ 10 | Oraş Chitila, Ilfov | 93▲ 19,2 % | ▲ 19,2 % | 143,2 K RON | |
| 55 | 55.MERIDIAN C.C. SRL= | Municipiul Orşova, Mehedinţi | 91▲ 3,4 % | ▲ 3,4 % | 92,3 K RON | |
| 56 | 56.NASTICOM IMPEX SRL▲ 22 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 90▲ 38,5 % | ▲ 38,5 % | 267,5 K RON | |
| 57 | 57.ZORBA COMPANY SRL▼ 6 | Sat Geamăna, Comuna Bradu, Argeş | 88▼ 9,3 % | ▼ 9,3 % | 51,3 K RON | |
| 58 | 58.SALF SRL▲ 3 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 87▲ 8,8 % | ▲ 8,8 % | 943,9 K RON | |
| 59 | 59.ADRIDAN SRL▲ 2 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 86▲ 7,5 % | ▲ 7,5 % | 2,4 mil. RON | |
| 60 | 60.94 CSA SRLnou | Sat Băgara, Comuna Aghireşu, Cluj | 85▲ 13,3 % | ▲ 13,3 % | 325,5 K RON | |
| 61 | 61.ERLASCOM SRL▼ 2 | Municipiul Gheorgheni, Harghita | 84▲ 2,4 % | ▲ 2,4 % | 1,6 K RON | |
| 62 | 62.SLIK IMPEX SRL▼ 4 | Municipiul Buzău, Buzău | 840,0% | 0,0% | 456,8 K RON | |
| 63 | 63.EXFLOR SRL▼ 4 | Municipiul Craiova, Dolj | 84▲ 2,4 % | ▲ 2,4 % | 1,4 mil. RON | |
| 64 | 64.BEVERAGE DRINK SRL▲ 8 | Municipiul Carei, Satu Mare | 84▲ 25,4 % | ▲ 25,4 % | 3,9 K RON | |
| 65 | 65.BUCUR SA▼ 20 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 82▼ 23,4 % | ▼ 23,4 % | -1,1 mil. RON | |
| 66 | 66.FIDES EXPRESS SRLnou | Municipiul Iaşi, Iaşi | 82— | — | — | 50,8 K RON |
| 67 | 67.POMADIL COM SRL▼ 11 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 81▼ 6,9 % | ▼ 6,9 % | 754,2 K RON | |
| 68 | 68.ENIGMA COM SRL▲ 17 | Loc. Dragoeni, Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 79▲ 25,4 % | ▲ 25,4 % | 100,1 K RON | |
| 69 | 69.RO DACIA COM SRL= | Loc. Luduş, Oraş Luduş, Mureş | 77▲ 8,5 % | ▲ 8,5 % | 1,5 mil. RON | |
| 70 | 70.DE SILVA EXCLUSIV SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 76▲ 10,1 % | ▲ 10,1 % | 9,6 mil. RON | |
| 71 | 71.INDPRODCOM SRL▲ 14 | Sat Sântandrei, Oraş Simeria, Hunedoara | 70▲ 11,1 % | ▲ 11,1 % | 1,8 mil. RON | |
| 72 | 72.TRANS ALICOM 2000 SRL▼ 4 | Municipiul Buzău, Buzău | 70▼ 2,8 % | ▼ 2,8 % | -60,8 K RON | |
| 73 | 73.CUB INTERNATIONAL SRL▲ 5 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 70▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | 640,9 K RON | |
| 74 | 74.VILCEA M.G. SRL▼ 2 | Municipiul Slatina, Olt | 69▲ 3 % | ▲ 3 % | 25,6 K RON | |
| 75 | 75.COLOANA PRODCOM SRL▲ 22 | Municipiul Vatra Dornei, Suceava | 69▲ 19 % | ▲ 19 % | 2,6 mil. RON | |
| 76 | 76.SPEDITION TRANSCONTINENTAL SRL▲ 17 | Municipiul Deva, Hunedoara | 68▲ 11,5 % | ▲ 11,5 % | 31,7 K RON | |
| 77 | 77.GENEZA COMIMPEX SRL▲ 8 | Sat Tîrpeşti, Comuna Petricani, Neamţ | 67▲ 6,4 % | ▲ 6,4 % | 122,9 K RON | |
| 78 | 78.TRENDY SRL▲ 12 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 67▲ 8,1 % | ▲ 8,1 % | 104,8 K RON | |
| 79 | 79.WALCRIS DISTRIBUTION SRL▼ 23 | Oraş Voluntari, Ilfov | 67▼ 23 % | ▼ 23 % | 170,3 K RON | |
| 80 | 80.E.N.B. SRL▲ 13 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 66▲ 8,2 % | ▲ 8,2 % | 575,6 K RON | |
| 81 | 81.PROSONIC PRODCOM SRL▲ 16 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 66▲ 13,8 % | ▲ 13,8 % | 190,4 K RON | |
| 82 | 82.SAFEWAY INTERNATIONAL IMPEX SRL▼ 7 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 65▼ 1,5 % | ▼ 1,5 % | 1,4 mil. RON | |
| 83 | 83.PROMPT RETAIL SRL▼ 76 | Municipiul Oradea, Bihor | 65▼ 77,4 % | ▼ 77,4 % | -1,2 mil. RON | |
| 84 | 84.COLISEUM SA▲ 61 | Municipiul Craiova, Dolj | 64▲ 60 % | ▲ 60 % | 90,2 K RON | |
| 85 | 85.GOLDEN SRL▼ 13 | Sat Ditrău, Comuna Ditrău, Harghita | 63▼ 6 % | ▼ 6 % | -30,1 K RON | |
| 86 | 86.ANGROSISTUL SRLnou | Municipiul Buzău, Buzău | 62▲ 19,2 % | ▲ 19,2 % | 661,6 K RON | |
| 87 | 87.DISTRIB SRL▼ 5 | Municipiul Braşov, Braşov | 62▼ 3,1 % | ▼ 3,1 % | 299,9 K RON | |
| 88 | 88.FINELOR PRESTCOM SRL▲ 24 | Municipiul Hunedoara, Hunedoara | 62▲ 21,6 % | ▲ 21,6 % | 328,7 K RON | |
| 89 | 89.ANDUŢU DISTRIBUTION SRL▼ 19 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 62▼ 11,4 % | ▼ 11,4 % | -1,2 mil. RON | |
| 90 | 90.SEGRA PRODUCTS SRL▼ 66 | Loc. Voluntari, Oraş Voluntari, Ilfov | 62▼ 57,5 % | ▼ 57,5 % | -1,1 mil. RON | |
| 91 | 91.COMET IMPEX SRL▲ 13 | Municipiul Roşiori de Vede, Teleorman | 60▲ 5,3 % | ▲ 5,3 % | 656,1 K RON | |
| 92 | 92.INTER UNO SRL▼ 14 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 60▼ 7,7 % | ▼ 7,7 % | 76,6 K RON | |
| 93 | 93.IMPEX A.M.K. SRL▲ 4 | Municipiul Sfântu Gheorghe, Covasna | 59▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | 194,8 K RON | |
| 94 | 94.VLAD EXIM SRL▲ 13 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 58▲ 7,4 % | ▲ 7,4 % | 1,3 mil. RON | |
| 95 | 95.DISTRIB EXPERT SRL▲ 2 | Municipiul Buzău, Buzău | 580,0% | 0,0% | 114 K RON | |
| 96 | 96.SORLA SRL▼ 6 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 57▼ 8,1 % | ▼ 8,1 % | 2,2 mil. RON | |
| 97 | 97.VEBO IMPORT EXPORT SRL▲ 8 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 560,0% | 0,0% | 221,5 K RON | |
| 98 | 98.MOCANU COMIND SRL▼ 13 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 54▼ 14,3 % | ▼ 14,3 % | 19,9 K RON | |
| 99 | 99.KALMAN DISTRIBUTION SRL▲ 12 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 54▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | 1,7 mil. RON | |
| 100 | 100.ARIANIS PRODCOM SRL▲ 10 | Loc. Târgu Neamţ, Oraş Târgu Neamţ, Neamţ | 530,0% | 0,0% | 1,7 K RON |