Top 100 firme — Industria prelucrătoare după scădere cifră de afaceri în 2021
11.192 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează -9,8 mld. RON. Pragul de intrare în top este -19,2 mil. RON, iar liderul atinge -2,7 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Scădere CA | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.PETROTEL - LUKOIL SA▲ 2 | Municipiul Ploieşti, Prahova | -2,7 mld. RON▼ 71,9 % | ▼ 71,9 % | 22 mil. RON | |
| 2 | 2.FORD OTOSAN ROMANIA S.R.L.nou | Municipiul Craiova, Dolj | -859,4 mil. RON▼ 6,9 % | ▼ 6,9 % | 61,7 mil. RON | |
| 3 | 3.JOYSON SAFETY SYSTEMS RIBITA S.R.L.▲ 1 | Municipiul Arad, Arad | -357,7 mil. RON▼ 59,8 % | ▼ 59,8 % | 1,7 mil. RON | |
| 4 | 4.ROMINSERV SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | -301,3 mil. RON▼ 47,7 % | ▼ 47,7 % | -13 mil. RON | |
| 5 | 5.STAR ASSEMBLY SRLnou | Municipiul Sebeş, Alba | -291,2 mil. RON▼ 4 % | ▼ 4 % | 326 mil. RON | |
| 6 | 6.CHEMGAS HOLDING CORPORATION SRLnou | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | -279,4 mil. RON▼ 98,4 % | ▼ 98,4 % | -130,5 mil. RON | |
| 7 | 7.CELESTICA ( ROMANIA ) SRL▲ 5 | Sat Borş, Comuna Borş, Bihor | -244,1 mil. RON▼ 18,2 % | ▼ 18,2 % | -40,4 mil. RON | |
| 8 | 8.SUTECH SRLnou | Municipiul Mediaş, Sibiu | -236,1 mil. RON▼ 76,6 % | ▼ 76,6 % | 23,5 mil. RON | |
| 9 | 9.SANTIERUL NAVAL DAMEN GALATI SAnou | Municipiul Galaţi, Galaţi | -220 mil. RON▼ 27,3 % | ▼ 27,3 % | 37,2 mil. RON | |
| 10 | 10.AUMOVIO SYSTEMS ROMANIA S.R.L.▼ 4 | Municipiul Sibiu, Sibiu | -188,4 mil. RON▼ 5,3 % | ▼ 5,3 % | -244,2 mil. RON | |
| 11 | 11.ARA SHOES ROMANIA SRL▲ 75 | Loc. Valea lui Mihai, Oraş Valea lui Mihai, Bihor | -139,6 mil. RON▼ 95,6 % | ▼ 95,6 % | -4,5 mil. RON | |
| 12 | 12.ROECHLING AUTOMOTIVE PITEŞTI SRL▲ 88 | Sat Oarja, Comuna Oarja, Argeş | -139,4 mil. RON▼ 42,6 % | ▼ 42,6 % | 21,1 mil. RON | |
| 13 | 13.MHI POWER ROMANIA S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | -138,1 mil. RON▼ 96,8 % | ▼ 96,8 % | -1,1 mil. RON | |
| 14 | 14.AGRISERV EUROPA MEAT SRL▲ 177 | Municipiul Braşov, Braşov | -136,2 mil. RON▼ 100 % | ▼ 100 % | -37,9 K RON | |
| 15 | 15.BADER ROMANIA S.R.L.▲ 32 | Loc. Curtici, Oraş Curtici, Arad | -124,4 mil. RON▼ 34,6 % | ▼ 34,6 % | -748,3 K RON | |
| 16 | 16.SANTIERUL NAVAL CONSTANTA SAnou | Municipiul Constanţa, Constanţa | -122,4 mil. RON▼ 49 % | ▼ 49 % | -8,8 mil. RON | |
| 17 | 17.INDUSTRIA SÂRMEI CÂMPIA TURZII S.A.nou | Municipiul Câmpia Turzii, Cluj | -118,4 mil. RON▼ 82,5 % | ▼ 82,5 % | -4,6 mil. RON | |
| 18 | 18.COMTECH CO SRLnou | Municipiul Slatina, Olt | -95,7 mil. RON▼ 45,4 % | ▼ 45,4 % | 18,5 mil. RON | |
| 19 | 19.SEWS ROMANIA SRL▲ 40 | Municipiul Deva, Hunedoara | -91,8 mil. RON▼ 12,1 % | ▼ 12,1 % | -5,7 mil. RON | |
| 20 | 20.AGRANA ROMANIA S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | -84,6 mil. RON▼ 11,1 % | ▼ 11,1 % | 19,6 mil. RON | |
| 21 | 21.PLEXUS SERVICES RO SRLnou | Municipiul Oradea, Bihor | -83,8 mil. RON▼ 9 % | ▼ 9 % | 3,5 mil. RON | |
| 22 | 22.GREENBRIER ROMANIA S.A.▲ 104 | Municipiul Arad, Arad | -75,2 mil. RON▼ 11,1 % | ▼ 11,1 % | 6,5 mil. RON | |
| 23 | 23.GRANDE GLORIA PRODUCTION S.A.nou | Sat Costi, Comuna Vânători, Galaţi | -73,8 mil. RON▼ 50,1 % | ▼ 50,1 % | 10,7 mil. RON | |
| 24 | 24.SIMON PRODCOM SRL▲ 1.946 | Sat Berzovia, Comuna Berzovia, Caraş-Severin | -71,1 mil. RON▼ 97 % | ▼ 97 % | -1,1 mil. RON | |
| 25 | 25.SANIMED INTERNATIONAL IMPEX S.A.nou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | -69 mil. RON▼ 82,7 % | ▼ 82,7 % | 1,3 mil. RON | |
| 26 | 26.DESLEECLAMA SOLUTIONS SRLnou | Sat Racoviţa, Comuna Budeşti, Vâlcea | -67,3 mil. RON▼ 37,2 % | ▼ 37,2 % | 3,1 mil. RON | |
| 27 | 27.VOESTALPINE AUTOMOTIVE COMPONENTS ARAD SRL▲ 141 | Municipiul Arad, Arad | -67 mil. RON▼ 93 % | ▼ 93 % | -9,5 mil. RON | |
| 28 | 28.EBM - PAPST AUTOMOTIVE & DRIVES ROMANIA S.R.L.nou | Municipiul Oradea, Bihor | -66,4 mil. RON▼ 19,6 % | ▼ 19,6 % | 8,5 mil. RON | |
| 29 | 29.ELSTER ROMETRICS SRL▲ 235 | Municipiul Timişoara, Timiş | -65,2 mil. RON▼ 25,1 % | ▼ 25,1 % | 10,5 mil. RON | |
| 30 | 30.ARSAT INDUSTRIE SRLnou | Loc. Pecica, Oraş Pecica, Arad | -63,5 mil. RON▼ 68,2 % | ▼ 68,2 % | 2,2 mil. RON | |
| 31 | 31.DELTAMED SRL▲ 92 | Sat Gilău, Comuna Gilău, Cluj | -60,6 mil. RON▼ 39,2 % | ▼ 39,2 % | 3,1 mil. RON | |
| 32 | 32.UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL▲ 17 | Sat Dumbravita, Comuna Dumbravita, Maramureş | -60,2 mil. RON▼ 12,8 % | ▼ 12,8 % | -197 mil. RON | |
| 33 | 33.SUEZ INTERNATIONAL SAS PUTEAUX SUCURSALA BUCURESTInou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | -58,6 mil. RON▼ 60,6 % | ▼ 60,6 % | -40,1 mil. RON | |
| 34 | 34.PHOENIX MECANO PLASTIC SRL▲ 1.038 | Municipiul Sibiu, Sibiu | -57,7 mil. RON▼ 54,4 % | ▼ 54,4 % | 1,9 mil. RON | |
| 35 | 35.MATEI CONF GRUP SRLnou | Loc. Ghergani, Oraş Răcari, Dâmboviţa | -57,7 mil. RON▼ 64,2 % | ▼ 64,2 % | 3,6 mil. RON | |
| 36 | 36.NUTRIENTUL SAnou | Sat Palota, Comuna Sântandrei, Bihor | -57,5 mil. RON▼ 33 % | ▼ 33 % | 2,5 mil. RON | |
| 37 | 37.DONAU CHEM SRLnou | Municipiul Turnu Măgurele, Teleorman | -54,4 mil. RON▼ 85,7 % | ▼ 85,7 % | -141,5 mil. RON | |
| 38 | 38.AUMOVIO TECHNOLOGIES ROMANIA S.R.L.▲ 60 | Municipiul Timişoara, Timiş | -52,6 mil. RON▼ 1,1 % | ▼ 1,1 % | -99,6 mil. RON | |
| 39 | 39.ARIES TEXTILE SRL▼ 7 | Municipiul Arad, Arad | -52,5 mil. RON▼ 99,9 % | ▼ 99,9 % | 827,9 K RON | |
| 40 | 40.MARELLI PLOIESTI ROMANIA S.R.L.▲ 3.109 | Municipiul Ploieşti, Prahova | -48,8 mil. RON▼ 16,8 % | ▼ 16,8 % | -69,4 mil. RON | |
| 41 | 41.DELTA INVEST SRLnou | Oraş Mioveni, Argeş | -47,9 mil. RON▼ 20,1 % | ▼ 20,1 % | 17,5 mil. RON | |
| 42 | 42.SCANDIC DISTILLERIES SAnou | Sat Păntăşeşti, Comuna Drăgăneşti, Bihor | -46,1 mil. RON▼ 46,7 % | ▼ 46,7 % | -7,2 mil. RON | |
| 43 | 43.CRPOS SOLUTIONS S.R.L.▲ 540 | Sat Glimboca, Comuna Glimboca, Caraş-Severin | -45,2 mil. RON▼ 65,2 % | ▼ 65,2 % | -2,2 mil. RON | |
| 44 | 44.ARGENTA S.R.L.nou | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | -44,2 mil. RON▼ 58,1 % | ▼ 58,1 % | 10,7 mil. RON | |
| 45 | 45.SE BORDNETZE SRL▼ 23 | Sat Buchin, Comuna Buchin, Caraş-Severin | -43,7 mil. RON▼ 5,1 % | ▼ 5,1 % | 49,3 mil. RON | |
| 46 | 46.LIDO GIRBEA SRLnou | Sat Găgeni, Comuna Păuleşti, Prahova | -43 mil. RON▼ 35,1 % | ▼ 35,1 % | 3,1 mil. RON | |
| 47 | 47.FFT PRODUCTION SYSTEMS SRLnou | Municipiul Câmpulung, Argeş | -38,2 mil. RON▼ 60,9 % | ▼ 60,9 % | 1,4 mil. RON | |
| 48 | 48.GRUPO ANTOLIN SIBIU SRLnou | Municipiul Sibiu, Sibiu | -37,6 mil. RON▼ 7,5 % | ▼ 7,5 % | -48,4 mil. RON | |
| 49 | 49.EUROPEAN LIGHTING MANUFACTURER-ROMANIA S.R.L.▲ 281 | Municipiul Codlea, Braşov | -35,7 mil. RON▼ 48 % | ▼ 48 % | -24,5 mil. RON | |
| 50 | 50.LUFTHANSA TECHNIK MAINTENANCE INTERNATIONAL GMBH FRANKFURT AM MAIN GERMANIA SUCURSALA OTOPENI▲ 497 | Oraş Otopeni, Ilfov | -35,4 mil. RON▼ 99,5 % | ▼ 99,5 % | -1,4 mil. RON | |
| 51 | 51.PEHART TEC GRUP S.R.L.nou | Loc. Petreşti, Municipiul Sebeş, Alba | -33,4 mil. RON▼ 6,1 % | ▼ 6,1 % | 20,4 mil. RON | |
| 52 | 52.EUROPEAN INTERIOR SRL▲ 143 | Comuna Afumaţi, Ilfov | -32,6 mil. RON▼ 27,3 % | ▼ 27,3 % | 2,9 mil. RON | |
| 53 | 53.G.CANALE & C. ROMANIA S.R.L.▲ 57 | Oraş Pantelimon, Ilfov | -32,3 mil. RON▼ 92,2 % | ▼ 92,2 % | -776,1 K RON | |
| 54 | 54.ELECTROPUTERE VFU PAŞCANI S.A.nou | Municipiul Paşcani, Iaşi | -32,3 mil. RON▼ 33,6 % | ▼ 33,6 % | 2,4 mil. RON | |
| 55 | 55.CONFECŢII METALICE MOBILIER URBAN SRLnou | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | -32 mil. RON▼ 94,2 % | ▼ 94,2 % | 563,6 K RON | |
| 56 | 56.TIMKEN ROMANIA SAnou | Municipiul Ploieşti, Prahova | -31,9 mil. RON▼ 6,5 % | ▼ 6,5 % | 28,4 mil. RON | |
| 57 | 57.PEHART TEC TISSUE S.R.L.▲ 132 | Loc. Petreşti, Municipiul Sebeş, Alba | -31,2 mil. RON▼ 32,5 % | ▼ 32,5 % | -3 mil. RON | |
| 58 | 58.INTERSTAR CHIM SAnou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | -31,1 mil. RON▼ 16,8 % | ▼ 16,8 % | 6,9 mil. RON | |
| 59 | 59.COMTIM ROMANIA S.R.L.nou | Municipiul Timişoara, Timiş | -30,9 mil. RON▼ 2,4 % | ▼ 2,4 % | -68,5 mil. RON | |
| 60 | 60.ALCHIMEX SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | -30,7 mil. RON▼ 17,4 % | ▼ 17,4 % | 23,6 mil. RON | |
| 61 | 61.SUPERLIT ROMÂNIA SA▲ 574 | Municipiul Buzău, Buzău | -30,4 mil. RON▼ 66,1 % | ▼ 66,1 % | -4,9 mil. RON | |
| 62 | 62.COS TÂRGOVIŞTE S.A.▼ 55 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | -29,7 mil. RON▼ 66,5 % | ▼ 66,5 % | -27,8 mil. RON | |
| 63 | 63.DIANA SRL▲ 39 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | -29,6 mil. RON▼ 9,6 % | ▼ 9,6 % | 7,3 mil. RON | |
| 64 | 64.FORMENS SRL▲ 8 | Municipiul Botoşani, Botoşani | -29,1 mil. RON▼ 12,9 % | ▼ 12,9 % | 11,3 mil. RON | |
| 65 | 65.AMMA PRINT SRL▲ 1.688 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | -28,8 mil. RON▼ 45,2 % | ▼ 45,2 % | 6,6 mil. RON | |
| 66 | 66.ROMAERO SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | -27,2 mil. RON▼ 34,3 % | ▼ 34,3 % | -63 mil. RON | |
| 67 | 67.CAMERON ROMÂNIA SRL▼ 17 | Municipiul Câmpina, Prahova | -26,9 mil. RON▼ 2,3 % | ▼ 2,3 % | 79,9 mil. RON | |
| 68 | 68.FSA SISTEME DE ASAMBLARE SRL▲ 161 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | -26,9 mil. RON▼ 52 % | ▼ 52 % | -43,8 mil. RON | |
| 69 | 69.ALUSYSTEM SRL▲ 123 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | -26,4 mil. RON▼ 23,5 % | ▼ 23,5 % | 2,3 mil. RON | |
| 70 | 70.CHARGEURS PCC ROMANIA S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | -25,8 mil. RON▼ 73,7 % | ▼ 73,7 % | 273,2 K RON | |
| 71 | 71.BIHORE SRL▲ 284 | Municipiul Oradea, Bihor | -24,6 mil. RON▼ 25,7 % | ▼ 25,7 % | -23,8 mil. RON | |
| 72 | 72.RISO SCOTTI DANUBIO SRLnou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | -24,2 mil. RON▼ 28,1 % | ▼ 28,1 % | 2,5 mil. RON | |
| 73 | 73.UPET SAnou | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | -24,1 mil. RON▼ 86,5 % | ▼ 86,5 % | 1 mil. RON | |
| 74 | 74.GE VERNOVA POWER SERVICES ROMANIA S.A.▲ 427 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | -23,9 mil. RON▼ 42 % | ▼ 42 % | -5,1 mil. RON | |
| 75 | 75.TAKOSAN AUTOMOTIV SRL▲ 204 | Sat Văleni-Podgoria, Comuna Călineşti, Argeş | -23,9 mil. RON▼ 73 % | ▼ 73 % | -707,5 K RON | |
| 76 | 76.VIACON ROMANIA SRLnou | Sat Prejmer, Comuna Prejmer, Braşov | -23,6 mil. RON▼ 27,8 % | ▼ 27,8 % | 3,1 mil. RON | |
| 77 | 77.CAROLI FOODS GROUP SRLnou | Municipiul Piteşti, Argeş | -23,3 mil. RON▼ 4,7 % | ▼ 4,7 % | 38,1 mil. RON | |
| 78 | 78.CSI ROMANIA SRLnou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | -23,3 mil. RON▼ 19,1 % | ▼ 19,1 % | 2,5 mil. RON | |
| 79 | 79.MARCHAND SRLnou | Loc. Ghergani, Oraş Răcari, Dâmboviţa | -23,2 mil. RON▼ 18,7 % | ▼ 18,7 % | 2,2 mil. RON | |
| 80 | 80.ROMTURINGIA SRLnou | Municipiul Câmpulung, Argeş | -23 mil. RON▼ 43,4 % | ▼ 43,4 % | 3,8 mil. RON | |
| 81 | 81.ROLANA TEX SRL▼ 24 | Municipiul Botoşani, Botoşani | -22,9 mil. RON▼ 11,5 % | ▼ 11,5 % | 3,5 mil. RON | |
| 82 | 82.ADMINISTRARE ACTIVE SECTOR 3 SRL▲ 4.285 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | -22,8 mil. RON▼ 36,4 % | ▼ 36,4 % | -3,7 mil. RON | |
| 83 | 83.DRAST COMPANY SRLnou | Municipiul Arad, Arad | -22 mil. RON▼ 77,7 % | ▼ 77,7 % | -644,7 K RON | |
| 84 | 84.DUCTIL STEEL SA▼ 64 | Municipiul Buzău, Buzău | -21,9 mil. RON▼ 86,7 % | ▼ 86,7 % | 13,1 mil. RON | |
| 85 | 85.POPECI UTILAJ GREU SAnou | Municipiul Craiova, Dolj | -21,8 mil. RON▼ 31,9 % | ▼ 31,9 % | -16,1 mil. RON | |
| 86 | 86.MAGIC SILVER DISTRIBUTION SRLnou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | -21,7 mil. RON▼ 10,6 % | ▼ 10,6 % | 1,2 mil. RON | |
| 87 | 87.ROM - ITAL SRLnou | Loc. Zimnicea, Oraş Zimnicea, Teleorman | -20,9 mil. RON▼ 66,1 % | ▼ 66,1 % | 3,5 mil. RON | |
| 88 | 88.PRODUCTIE ZARAH MODEN SRL▲ 204 | Municipiul Târgu Secuiesc, Covasna | -20,9 mil. RON▼ 15,9 % | ▼ 15,9 % | 3,3 mil. RON | |
| 89 | 89.KAMTEC AUTO ROMANIA S.R.L.nou | Sat Ariceştii Rahtivani, Comuna Ariceştii Rahtivani, Prahova | -20,6 mil. RON▼ 48,1 % | ▼ 48,1 % | -4,4 mil. RON | |
| 90 | 90.HUMAN REGENERATOR S.R.L.nou | Municipiul Oradea, Bihor | -20,5 mil. RON▼ 99,8 % | ▼ 99,8 % | -58 K RON | |
| 91 | 91.BETA SAnou | Municipiul Buzău, Buzău | -20,5 mil. RON▼ 45,4 % | ▼ 45,4 % | 316,7 K RON | |
| 92 | 92.SEVERNAV SA▲ 2.840 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | -20 mil. RON▼ 24,2 % | ▼ 24,2 % | -16,1 mil. RON | |
| 93 | 93.COMPREST UTIL SRLnou | Municipiul Constanţa, Constanţa | -20 mil. RON▼ 22,4 % | ▼ 22,4 % | 10,2 mil. RON | |
| 94 | 94.SISTEME DE PRODUCTIE CABLAJE SRL▲ 22 | Municipiul Timişoara, Timiş | -19,9 mil. RON▼ 12,9 % | ▼ 12,9 % | 6,1 mil. RON | |
| 95 | 95.SORSTE SA▲ 101 | Municipiul Focşani, Vrancea | -19,8 mil. RON▼ 50,7 % | ▼ 50,7 % | 720,9 K RON | |
| 96 | 96.FORESTAR SAnou | Sat Stejaru, Comuna Pângăraţi, Neamţ | -19,7 mil. RON▼ 31,4 % | ▼ 31,4 % | -864,5 K RON | |
| 97 | 97.VALACHIA APEX SRLnou | Comuna Cristian, Braşov | -19,7 mil. RON▼ 69,3 % | ▼ 69,3 % | -1,5 mil. RON | |
| 98 | 98.REROPAM SRL▲ 204 | Sat Sântion, Comuna Borş, Bihor | -19,7 mil. RON▼ 56,9 % | ▼ 56,9 % | 57,2 K RON | |
| 99 | 99.KROMBERG & SCHUBERT ROMÂNIA NA SRL▼ 61 | Sat Nădab, Oraş Chişineu-Criş, Arad | -19,5 mil. RON▼ 12,1 % | ▼ 12,1 % | 1 mil. RON | |
| 100 | 100.SUMIDA ROMANIA SRLnou | Loc. Jimbolia, Oraş Jimbolia, Timiş | -19,2 mil. RON▼ 12,6 % | ▼ 12,6 % | 2,3 mil. RON |
Industria prelucrătoare pe județe
București (7.350)Cluj (4.154)Ilfov (2.736)Bihor (2.717)Timiș (2.665)Brașov (2.506)Prahova (2.385)Argeș (2.295)Constanța (2.251)Mureș (2.109)Iași (2.068)Suceava (2.060)Dolj (1.927)Maramureș (1.881)Alba (1.725)Sibiu (1.659)Arad (1.617)Bacău (1.535)Neamț (1.422)Harghita (1.396)Galați (1.395)Bistrița-Năsăud (1.309)Satu Mare (1.232)Buzău (1.177)Dâmbovița (1.176)Vrancea (1.152)Hunedoara (1.124)Olt (1.030)Vâlcea (1.003)Sălaj (975)Gorj (823)Brăila (727)Botoșani (675)Caraș-Severin (660)Covasna (651)Vaslui (644)Tulcea (639)Giurgiu (601)Teleorman (566)Călărași (545)Ialomița (508)Mehedinți (399)