Top 100 firme — Industria prelucrătoare după profit net în 2013
65.058 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 5,8 mld. RON. Pragul de intrare în top este 17,1 mil. RON, iar liderul atinge 518 mil. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Profit net | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.CONTINENTAL AUTOMOTIVE PRODUCTS SRL= | Municipiul Timişoara, Timiş | 518 mil. RON▲ 30 % | ▲ 30 % | 518 mil. RON | |
| 2 | 2.HS TIMBER PRODUCTIONS S.R.L.= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 431,4 mil. RON▲ 26,7 % | ▲ 26,7 % | 431,4 mil. RON | |
| 3 | 3.AUTOMOBILE-DACIA SA= | Loc. Mioveni, Oraş Mioveni, Argeş | 337,4 mil. RON▲ 21,7 % | ▲ 21,7 % | 337,4 mil. RON | |
| 4 | 4.EUROPEAN FOOD SA▲ 65.511 | Sat Păntăşeşti, Comuna Drăgăneşti, Bihor | 245,7 mil. RON— | — | 245,7 mil. RON | |
| 5 | 5.CAMERON ROMÂNIA SRL▲ 3 | Municipiul Câmpina, Prahova | 209,1 mil. RON▲ 28,9 % | ▲ 28,9 % | 209,1 mil. RON | |
| 6 | 6.HEINEKEN ROMANIA SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 159,9 mil. RON▼ 13,8 % | ▼ 13,8 % | 159,9 mil. RON | |
| 7 | 7.SILCOTUB SA▼ 2 | Municipiul Zalău, Sălaj | 157,8 mil. RON▼ 31,7 % | ▼ 31,7 % | 157,8 mil. RON | |
| 8 | 8.ROMPETROL PETROCHEMICALS SRL▲ 65.498 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 142,6 mil. RON— | — | 142,6 mil. RON | |
| 9 | 9.CONTITECH ROMANIA SRL▲ 4 | Municipiul Timişoara, Timiş | 117,3 mil. RON▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | 117,3 mil. RON | |
| 10 | 10.PHINIA DELPHI ROMANIA S.R.L.▲ 2 | Sat Brătuleni, Comuna Miroslava, Iaşi | 113,8 mil. RON▼ 6,4 % | ▼ 6,4 % | 113,8 mil. RON | |
| 11 | 11.TERAPIA SA▲ 3 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 109,1 mil. RON▲ 12,6 % | ▲ 12,6 % | 109,1 mil. RON | |
| 12 | 12.BIOROMOIL SRL▲ 65.499 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 104,9 mil. RON— | — | 104,9 mil. RON | |
| 13 | 13.AZOMURES SA▼ 9 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 104,6 mil. RON▼ 57,2 % | ▼ 57,2 % | 104,6 mil. RON | |
| 14 | 14.BEKO ROMANIA S.A.▲ 1 | Loc. Găeşti, Oraş Găeşti, Dâmboviţa | 100,4 mil. RON▲ 8,9 % | ▲ 8,9 % | 100,4 mil. RON | |
| 15 | 15.CARPATINA BEVERAGES S.A.▲ 65.332 | Sat Căldăraru, Comuna Cernica, Ilfov | 86,5 mil. RON— | — | 86,5 mil. RON | |
| 16 | 16.COCA-COLA HBC ROMANIA S.R.L.▼ 6 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 83,6 mil. RON▼ 43,7 % | ▼ 43,7 % | 83,6 mil. RON | |
| 17 | 17.MICHELIN ROMANIA S.A.▲ 18 | Oraş Voluntari, Ilfov | 78 mil. RON▲ 122,9 % | ▲ 122,9 % | 78 mil. RON | |
| 18 | 18.TAKATA SIBIU SRL▼ 1 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 76,4 mil. RON▼ 9,2 % | ▼ 9,2 % | 76,4 mil. RON | |
| 19 | 19.SOMETRA SA▲ 65.374 | Loc. Copşa Mică, Oraş Copşa Mică, Sibiu | 69,6 mil. RON— | — | 69,6 mil. RON | |
| 20 | 20.FORD OTOSAN ROMANIA S.R.L.▲ 65.514 | Municipiul Craiova, Dolj | 68,9 mil. RON— | — | 68,9 mil. RON | |
| 21 | 21.TAKATA ROMANIA SRL▲ 65.299 | Municipiul Arad, Arad | 67,7 mil. RON— | — | 67,7 mil. RON | |
| 22 | 22.AUTOLIV ROMANIA SRL▼ 11 | Municipiul Braşov, Braşov | 66,5 mil. RON▼ 48,8 % | ▼ 48,8 % | 66,5 mil. RON | |
| 23 | 23.EGGER ROMANIA SRL▼ 2 | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 63,9 mil. RON▼ 8,7 % | ▼ 8,7 % | 63,9 mil. RON | |
| 24 | 24.HEIDELBERG MATERIALS ROMÂNIA S.A.▼ 15 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 63,5 mil. RON▼ 58,3 % | ▼ 58,3 % | 63,5 mil. RON | |
| 25 | 25.SANTIERUL NAVAL DAMEN GALATI SA▲ 9 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 60,9 mil. RON▲ 73,5 % | ▲ 73,5 % | 60,9 mil. RON | |
| 26 | 26.LINDE GAZ ROMANIA SRL▼ 10 | Municipiul Timişoara, Timiş | 60,3 mil. RON▼ 29,2 % | ▼ 29,2 % | 60,3 mil. RON | |
| 27 | 27.TMD FRICTION ROMANIA SRL▲ 1 | Municipiul Caransebeş, Caraş-Severin | 59,6 mil. RON▲ 32,4 % | ▲ 32,4 % | 59,6 mil. RON | |
| 28 | 28.COMPANIA NATIONALA "IMPRIMERIA NATIONALA" SA▲ 40 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 57,8 mil. RON▲ 182,5 % | ▲ 182,5 % | 57,8 mil. RON | |
| 29 | 29.COFICAB EASTERN EUROPE SRL▼ 11 | Municipiul Arad, Arad | 56,7 mil. RON▼ 25,7 % | ▼ 25,7 % | 56,7 mil. RON | |
| 30 | 30.VARD BRĂILA S.A.▼ 10 | Municipiul Brăila, Brăila | 50,2 mil. RON▼ 30,6 % | ▼ 30,6 % | 50,2 mil. RON | |
| 31 | 31.EURO AUTO PLASTIC SYSTEMS SRL▲ 10 | Oraş Mioveni, Argeş | 49,9 mil. RON▲ 60,9 % | ▲ 60,9 % | 49,9 mil. RON | |
| 32 | 32.EATON ELECTRO PRODUCTIE SRL▲ 4 | Sat Sarbi, Comuna Fărcaşa, Maramureş | 48,4 mil. RON▲ 41,3 % | ▲ 41,3 % | 48,4 mil. RON | |
| 33 | 33.ASTRA VAGOANE CALATORI SA▲ 210 | Municipiul Arad, Arad | 46,2 mil. RON▲ 529,2 % | ▲ 529,2 % | 46,2 mil. RON | |
| 34 | 34.AIRBUS AEROSTRUCTURES S.R.L.▲ 33 | Oraş Ghimbav, Braşov | 45,9 mil. RON▲ 121,6 % | ▲ 121,6 % | 45,9 mil. RON | |
| 35 | 35.ROMCIM S.A.▼ 28 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 44,2 mil. RON▼ 73 % | ▼ 73 % | 44,2 mil. RON | |
| 36 | 36.CONTITECH FLUID AUTOMOTIVE ROMÂNIA SRL▲ 18 | Municipiul Carei, Satu Mare | 43,4 mil. RON▲ 80,5 % | ▲ 80,5 % | 43,4 mil. RON | |
| 37 | 37.BIOTEHNOS SA▼ 12 | Loc. Otopeni, Oraş Otopeni, Ilfov | 43,3 mil. RON▼ 6,2 % | ▼ 6,2 % | 43,3 mil. RON | |
| 38 | 38.SEWS ROMANIA SRL▲ 65.422 | Municipiul Deva, Hunedoara | 42,9 mil. RON— | — | 42,9 mil. RON | |
| 39 | 39.SAMUS MEX SA▲ 65.337 | Municipiul Dej, Cluj | 42 mil. RON— | — | 42 mil. RON | |
| 40 | 40.ZENTIVA SA▼ 2 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 40,3 mil. RON▲ 25,2 % | ▲ 25,2 % | 40,3 mil. RON | |
| 41 | 41.TIMKEN ROMANIA SA▼ 22 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 40,3 mil. RON▼ 46,5 % | ▼ 46,5 % | 40,3 mil. RON | |
| 42 | 42.UNICARM SRL▲ 90 | Sat Vetiş, Comuna Vetiş, Satu Mare | 38,1 mil. RON▲ 201,6 % | ▲ 201,6 % | 38,1 mil. RON | |
| 43 | 43.YAZAKI ROMANIA SRL▲ 53 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 36,4 mil. RON▲ 135,9 % | ▲ 135,9 % | 36,4 mil. RON | |
| 44 | 44.UNIVERSAL ALLOY CORPORATION EUROPE SRL▼ 12 | Sat Dumbravita, Comuna Dumbravita, Maramureş | 36,1 mil. RON▼ 3,2 % | ▼ 3,2 % | 36,1 mil. RON | |
| 45 | 45.VARD RO HOLDING SRL▲ 65.427 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 33,6 mil. RON— | — | 33,6 mil. RON | |
| 46 | 46.MAKITA EU SRL▲ 23 | Sat Brăneşti, Comuna Brăneşti, Ilfov | 33,2 mil. RON▲ 64,6 % | ▲ 64,6 % | 33,2 mil. RON | |
| 47 | 47.ANTIBIOTICE SA= | Municipiul Iaşi, Iaşi | 31,4 mil. RON▲ 15,8 % | ▲ 15,8 % | 31,4 mil. RON | |
| 48 | 48.ELSID S.A.▼ 24 | Loc. Titu, Oraş Titu, Dâmboviţa | 31,1 mil. RON▼ 34,9 % | ▼ 34,9 % | 31,1 mil. RON | |
| 49 | 49.BAMESA OŢEL SA▼ 10 | Loc. Topoloveni, Oraş Topoloveni, Argeş | 30,2 mil. RON▼ 4,7 % | ▼ 4,7 % | 30,2 mil. RON | |
| 50 | 50.HELLA ROMÂNIA SRL▼ 23 | Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Timiş | 29,8 mil. RON▼ 33,8 % | ▼ 33,8 % | 29,8 mil. RON | |
| 51 | 51.LIPOMIN S.A.▲ 57.272 | Sat Căldăraru, Comuna Cernica, Ilfov | 29,4 mil. RON— | — | 29,4 mil. RON | |
| 52 | 52.ARAMIS INVEST SRL▲ 166 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 29,2 mil. RON▲ 255,8 % | ▲ 255,8 % | 29,2 mil. RON | |
| 53 | 53.HUTCHINSON SRL▲ 64.980 | Comuna Cristian, Braşov | 28,5 mil. RON— | — | 28,5 mil. RON | |
| 54 | 54.AEM SA▼ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 28 mil. RON▲ 7,3 % | ▲ 7,3 % | 28 mil. RON | |
| 55 | 55.PIRELLI TYRES ROMANIA SRL▼ 33 | Municipiul Slatina, Olt | 27,1 mil. RON▼ 54,9 % | ▼ 54,9 % | 27,1 mil. RON | |
| 56 | 56.CARGILL OILS SA▲ 65.309 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 26,8 mil. RON— | — | 26,8 mil. RON | |
| 57 | 57.BIOFARM SA▲ 9 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 25,6 mil. RON▲ 21,6 % | ▲ 21,6 % | 25,6 mil. RON | |
| 58 | 58.HAULOTTE ARGEŞ SRL= | Sat Valea Stânii, Comuna Ţiţeşti, Argeş | 25,3 mil. RON▲ 9,9 % | ▲ 9,9 % | 25,3 mil. RON | |
| 59 | 59.SFC SOLUTIONS AUTOMOTIVE ROMANIA S.R.L.▲ 1.980 | Sat Piscani, Comuna Dîrmăneşti, Argeş | 24,7 mil. RON▲ 4.203,3 % | ▲ 4.203,3 % | 24,7 mil. RON | |
| 60 | 60.CONTITECH THERMOPOL ROMÂNIA S.R.L.▼ 4 | Municipiul Timişoara, Timiş | 24,5 mil. RON▲ 4,5 % | ▲ 4,5 % | 24,5 mil. RON | |
| 61 | 61.HENKEL ROMANIA OPERATIONS SRL▼ 35 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 24,2 mil. RON▼ 46,8 % | ▼ 46,8 % | 24,2 mil. RON | |
| 62 | 62.MONITORUL OFICIAL RA▲ 10 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 24,1 mil. RON▲ 28,3 % | ▲ 28,3 % | 24,1 mil. RON | |
| 63 | 63.WEBASTO ROMANIA SRL▲ 12 | Sat Zimandu Nou, Comuna Zimandu Nou, Arad | 23,6 mil. RON▲ 26,8 % | ▲ 26,8 % | 23,6 mil. RON | |
| 64 | 64.MOPAN SA▲ 2.028 | Municipiul Vaslui, Vaslui | 23,4 mil. RON▲ 4.150,3 % | ▲ 4.150,3 % | 23,4 mil. RON | |
| 65 | 65.VERSUNI MANUFACTURING ROMANIA S.R.L.▲ 65.336 | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 22,9 mil. RON— | — | 22,9 mil. RON | |
| 66 | 66.MW ROMÂNIA SA▼ 11 | Municipiul Drăgăşani, Vâlcea | 22,4 mil. RON▼ 4,7 % | ▼ 4,7 % | 22,4 mil. RON | |
| 67 | 67.DR. OETKER RO SRL▼ 3 | Municipiul Curtea de Argeş, Argeş | 22,1 mil. RON▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | 22,1 mil. RON | |
| 68 | 68.LOTUS FOOD SRL▲ 891 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 21,9 mil. RON▲ 1.380,5 % | ▲ 1.380,5 % | 21,9 mil. RON | |
| 69 | 69.LEONI WIRING SYSTEMS RO SRL▲ 198 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 21,9 mil. RON▲ 235,1 % | ▲ 235,1 % | 21,9 mil. RON | |
| 70 | 70.KATHREIN ROMANIA SRL▼ 28 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 21,9 mil. RON▼ 28,9 % | ▼ 28,9 % | 21,9 mil. RON | |
| 71 | 71.NOVARTIS PHARMACEUTICALS S.R.L.▼ 21 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 21,8 mil. RON▼ 15 % | ▼ 15 % | 21,8 mil. RON | |
| 72 | 72.BEKAERT SLATINA SRL▼ 1 | Municipiul Slatina, Olt | 21,8 mil. RON▲ 14,7 % | ▲ 14,7 % | 21,8 mil. RON | |
| 73 | 73.VIBRACOUSTIC ROMANIA SRL▲ 18 | Municipiul Dej, Cluj | 21,7 mil. RON▲ 35,1 % | ▲ 35,1 % | 21,7 mil. RON | |
| 74 | 74.ROMCAB SA▲ 185 | Sat Acăţari, Comuna Acăţari, Mureş | 21,5 mil. RON▲ 213,1 % | ▲ 213,1 % | 21,5 mil. RON | |
| 75 | 75.COMPA SA▼ 13 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 21,4 mil. RON▼ 4,9 % | ▼ 4,9 % | 21,4 mil. RON | |
| 76 | 76.OPTIBELT POWER TRANSMISSION SRL▲ 51 | Loc. Tăuţii-Măgherăuş, Oraş Tăuţii-Măgherăus, Maramureş | 21,2 mil. RON▲ 64,2 % | ▲ 64,2 % | 21,2 mil. RON | |
| 77 | 77.AMBRO SA▲ 65.430 | Municipiul Suceava, Suceava | 20,7 mil. RON— | — | 20,7 mil. RON | |
| 78 | 78.LEONI WIRING SYSTEMS PITEŞTI SRL▲ 71 | Sat Bascov, Comuna Bascov, Argeş | 20,4 mil. RON▲ 79,3 % | ▲ 79,3 % | 20,4 mil. RON | |
| 79 | 79.ZES ZOLLNER ELECTRONIC SRL▼ 20 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 20,3 mil. RON▼ 11,6 % | ▼ 11,6 % | 20,3 mil. RON | |
| 80 | 80.EXIMPROD ENGINEERING S.A.▲ 58 | Municipiul Buzău, Buzău | 20,1 mil. RON▲ 65,5 % | ▲ 65,5 % | 20,1 mil. RON | |
| 81 | 81.FAIST MEKATRONIC SRL▲ 82 | Municipiul Oradea, Bihor | 20 mil. RON▲ 90,2 % | ▲ 90,2 % | 20 mil. RON | |
| 82 | 82.PASTEUR FILIALA FILIPESTI S.A.▲ 42 | Comuna Filipeştii de Pădure, Prahova | 19,4 mil. RON▲ 49,5 % | ▲ 49,5 % | 19,4 mil. RON | |
| 83 | 83.GUHRING SRL▲ 16 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 19,4 mil. RON▲ 27,1 % | ▲ 27,1 % | 19,4 mil. RON | |
| 84 | 84.SUBEX INDUSTRIES S.A.▲ 694 | Municipiul Mangalia, Constanţa | 18,9 mil. RON▲ 889,5 % | ▲ 889,5 % | 18,9 mil. RON | |
| 85 | 85.ELECTRO-ALFA INTERNATIONAL S.A.▲ 51 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 18,6 mil. RON▲ 51,8 % | ▲ 51,8 % | 18,6 mil. RON | |
| 86 | 86.ROMBAT SA▼ 9 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 18,5 mil. RON▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | 18,5 mil. RON | |
| 87 | 87.HS BACO PANELS S.R.L.▲ 478 | Loc. Comăneşti, Oraş Comăneşti, Bacău | 18,3 mil. RON▲ 558,7 % | ▲ 558,7 % | 18,3 mil. RON | |
| 88 | 88.BULROM GAS IMPEX SRL▲ 192 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 18,3 mil. RON▲ 199,8 % | ▲ 199,8 % | 18,3 mil. RON | |
| 89 | 89.VILMAR SA▲ 18 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 18,2 mil. RON▲ 24,6 % | ▲ 24,6 % | 18,2 mil. RON | |
| 90 | 90.PLUXEE ROMANIA S.R.L.▼ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 18,1 mil. RON▲ 7,6 % | ▲ 7,6 % | 18,1 mil. RON | |
| 91 | 91.RIFIL SA▼ 13 | Sat Săvineşti, Comuna Săvineşti, Neamţ | 18 mil. RON▲ 1,4 % | ▲ 1,4 % | 18 mil. RON | |
| 92 | 92.RONDOCARTON SRL▼ 9 | Comuna Apahida, Cluj | 18 mil. RON▲ 6,2 % | ▲ 6,2 % | 18 mil. RON | |
| 93 | 93.DELTA INVEST SRL▲ 72 | Oraş Mioveni, Argeş | 18 mil. RON▲ 71,7 % | ▲ 71,7 % | 18 mil. RON | |
| 94 | 94.PHILIP MORRIS ROMANIA SRL▼ 10 | Loc. Otopeni, Oraş Otopeni, Ilfov | 17,9 mil. RON▲ 6 % | ▲ 6 % | 17,9 mil. RON | |
| 95 | 95.TMK - REŞIŢA SA▼ 62 | Municipiul Reşiţa, Caraş-Severin | 17,8 mil. RON▼ 51,3 % | ▼ 51,3 % | 17,8 mil. RON | |
| 96 | 96.ITALSOFA ROMANIA SRL▲ 43 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 17,6 mil. RON▲ 45,5 % | ▲ 45,5 % | 17,6 mil. RON | |
| 97 | 97.PROCEMA IMOB S.R.L.▲ 293 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 17,6 mil. RON▲ 319,5 % | ▲ 319,5 % | 17,6 mil. RON | |
| 98 | 98.ASO CROMSTEEL S.A.▲ 23 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 17,5 mil. RON▲ 33 % | ▲ 33 % | 17,5 mil. RON | |
| 99 | 99.BETA SA▲ 171 | Municipiul Buzău, Buzău | 17,1 mil. RON▲ 166,1 % | ▲ 166,1 % | 17,1 mil. RON | |
| 100 | 100.AGRII ROMANIA S.R.L.▼ 14 | Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Timiş | 17,1 mil. RON▲ 4,7 % | ▲ 4,7 % | 17,1 mil. RON |
Industria prelucrătoare pe județe
București (7.350)Cluj (4.154)Ilfov (2.736)Bihor (2.717)Timiș (2.665)Brașov (2.506)Prahova (2.385)Argeș (2.295)Constanța (2.251)Mureș (2.109)Iași (2.068)Suceava (2.060)Dolj (1.927)Maramureș (1.881)Alba (1.725)Sibiu (1.659)Arad (1.617)Bacău (1.535)Neamț (1.422)Harghita (1.396)Galați (1.395)Bistrița-Năsăud (1.309)Satu Mare (1.232)Buzău (1.177)Dâmbovița (1.176)Vrancea (1.152)Hunedoara (1.124)Olt (1.030)Vâlcea (1.003)Sălaj (975)Gorj (823)Brăila (727)Botoșani (675)Caraș-Severin (660)Covasna (651)Vaslui (644)Tulcea (639)Giurgiu (601)Teleorman (566)Călărași (545)Ialomița (508)Mehedinți (399)