Top 100 firme — Producția de energie electrică după profit net în 2021
1.950 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 6,7 mld. RON. Pragul de intrare în top este 2,1 mil. RON, iar liderul atinge 3 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Profit net | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE " HIDROELECTRICA" S.A.= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3 mld. RON▲ 108 % | ▲ 108 % | 3 mld. RON | |
| 2 | 2.SOCIETATEA NATIONALA "NUCLEARELECTRICA" SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1 mld. RON▲ 48,2 % | ▲ 48,2 % | 1 mld. RON | |
| 3 | 3.ELECTROCENTRALE BUCURESTI SA= | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 412,9 mil. RON▲ 15,1 % | ▲ 15,1 % | 412,9 mil. RON | |
| 4 | 4.VERBUND WIND POWER ROMANIA SRL= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 359,3 mil. RON▲ 16,3 % | ▲ 16,3 % | 359,3 mil. RON | |
| 5 | 5.PPC RENEWABLES ROMANIA S.R.L.= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 358,3 mil. RON▲ 38 % | ▲ 38 % | 358,3 mil. RON | |
| 6 | 6.EDPR ROMÂNIA SRL▲ 6 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 253 mil. RON▲ 308,4 % | ▲ 308,4 % | 253 mil. RON | |
| 7 | 7.OVIDIU DEVELOPMENT S.A.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 105 mil. RON▼ 20,6 % | ▼ 20,6 % | 105 mil. RON | |
| 8 | 8.IBERDROLA RENEWABLES ROMANIA SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 91,9 mil. RON▲ 37,1 % | ▲ 37,1 % | 91,9 mil. RON | |
| 9 | 9.PREMIER WIND 80 S.R.L.▲ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 85,6 mil. RON▲ 44,6 % | ▲ 44,6 % | 85,6 mil. RON | |
| 10 | 10.INGKA INVESTMENTS RENEWABLE ENERGY ROMANIA S.R.L.▲ 4 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 78,4 mil. RON▲ 54,3 % | ▲ 54,3 % | 78,4 mil. RON | |
| 11 | 11.TOMIS TEAM S.A.▼ 2 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 75,1 mil. RON▼ 35,8 % | ▼ 35,8 % | 75,1 mil. RON | |
| 12 | 12.CRUCEA WIND FARM S.A.▼ 5 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 66,8 mil. RON▼ 55,7 % | ▼ 55,7 % | 66,8 mil. RON | |
| 13 | 13.CORNI EOLIAN S.A.▲ 16 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 59,1 mil. RON▲ 568,7 % | ▲ 568,7 % | 59,1 mil. RON | |
| 14 | 14.BEPCO SRL▲ 11 | Loc. Ghimbav, Oraş Ghimbav, Braşov | 43,1 mil. RON▲ 230,5 % | ▲ 230,5 % | 43,1 mil. RON | |
| 15 | 15.BRAILA WINDS SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 32,7 mil. RON▲ 26,1 % | ▲ 26,1 % | 32,7 mil. RON | |
| 16 | 16.ALIZEU EOLIAN S.R.L.▲ 4 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 28 mil. RON▲ 49,3 % | ▲ 49,3 % | 28 mil. RON | |
| 17 | 17.BIO ELECTRICA TRANSILVANIA S.R.L.▲ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 27,7 mil. RON▲ 49,8 % | ▲ 49,8 % | 27,7 mil. RON | |
| 18 | 18.GPSB SOLARIS 48 SRL▲ 5 | Comuna Domneşti, Ilfov | 27,4 mil. RON▲ 58,4 % | ▲ 58,4 % | 27,4 mil. RON | |
| 19 | 19.M.W. TEAM INVEST SRL= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 26,4 mil. RON▲ 38,4 % | ▲ 38,4 % | 26,4 mil. RON | |
| 20 | 20.PHOTOVOLTAIC GREEN PROJECT SRL▲ 1.674 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 24,7 mil. RON— | — | 24,7 mil. RON | |
| 21 | 21.IMOB EXPERT CONSULTING SRL▲ 3 | Municipiul Piteşti, Argeş | 23,3 mil. RON▲ 77,9 % | ▲ 77,9 % | 23,3 mil. RON | |
| 22 | 22.SOCIETATEA DE SERVICII HIDROENERGETICE HIDROSERV S.A.▼ 12 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 22,9 mil. RON▼ 66,8 % | ▼ 66,8 % | 22,9 mil. RON | |
| 23 | 23.LJG GREEN SOURCE ENERGY ALPHA S.R.L.▲ 1.669 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 22,2 mil. RON— | — | 22,2 mil. RON | |
| 24 | 24.VIENNA ENERGY FORTA NATURALA SRL▲ 111 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 20,7 mil. RON▲ 1.629,4 % | ▲ 1.629,4 % | 20,7 mil. RON | |
| 25 | 25.ECOENERGIA SRL▲ 228 | Municipiul Braşov, Braşov | 18,2 mil. RON▲ 7.535,1 % | ▲ 7.535,1 % | 18,2 mil. RON | |
| 26 | 26.XPV S.A.▲ 95 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 13,1 mil. RON▲ 840,7 % | ▲ 840,7 % | 13,1 mil. RON | |
| 27 | 27.VERONIKI WIND S.R.L.▲ 1.650 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 12,9 mil. RON— | — | 12,9 mil. RON | |
| 28 | 28.EYE MALL S.R.L.▲ 46 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 12,3 mil. RON▲ 375,4 % | ▲ 375,4 % | 12,3 mil. RON | |
| 29 | 29.ENERGIAFOTO SRL▲ 15 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 12,2 mil. RON▲ 179,9 % | ▲ 179,9 % | 12,2 mil. RON | |
| 30 | 30.OASIS GREEN ENERGY 2 SRL= | Municipiul Sibiu, Sibiu | 12,1 mil. RON▲ 37,6 % | ▲ 37,6 % | 12,1 mil. RON | |
| 31 | 31.MHC WATER POWER S.A.▲ 24 | Sat Doiceşti, Comuna Doiceşti, Dâmboviţa | 12 mil. RON▲ 255,2 % | ▲ 255,2 % | 12 mil. RON | |
| 32 | 32.POWER L.I.V.E. ONE S.R.L.▲ 1.650 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 9,4 mil. RON— | — | 9,4 mil. RON | |
| 33 | 33.SOLAR ELECTRIC FRASINET S.A.▲ 124 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 9,3 mil. RON▲ 898 % | ▲ 898 % | 9,3 mil. RON | |
| 34 | 34.LJG GREEN SOURCE ENERGY GAMMA SRL▲ 1.656 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 8,9 mil. RON— | — | 8,9 mil. RON | |
| 35 | 35.WINDKRAFT SIMONSFELD RO SRL▲ 1.495 | Municipiul Reşiţa, Caraş-Severin | 8,8 mil. RON— | — | 8,8 mil. RON | |
| 36 | 36.GETEC SERVICII ENERGETICE S.R.L.▲ 230 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 8,4 mil. RON▲ 4.046,6 % | ▲ 4.046,6 % | 8,4 mil. RON | |
| 37 | 37.ELECTRO ENERGY SUD SRL▲ 76 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 8,2 mil. RON▲ 426,1 % | ▲ 426,1 % | 8,2 mil. RON | |
| 38 | 38.EAST WIND FARM SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 7,7 mil. RON▲ 63,8 % | ▲ 63,8 % | 7,7 mil. RON | |
| 39 | 39.FOTO SOLAR SRL▲ 1.530 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 7,4 mil. RON— | — | 7,4 mil. RON | |
| 40 | 40.CORABIA SOLAR S.R.L.▲ 1.639 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 6,8 mil. RON— | — | 6,8 mil. RON | |
| 41 | 41.NORD SOLAR DOBA SRL▼ 6 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 6,2 mil. RON▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 6,2 mil. RON | |
| 42 | 42.PAV GREEN ENERGY SRL▲ 60 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 6,2 mil. RON▲ 266,6 % | ▲ 266,6 % | 6,2 mil. RON | |
| 43 | 43.TMK HYDROENERGY POWER SRL= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 5,5 mil. RON▲ 26,1 % | ▲ 26,1 % | 5,5 mil. RON | |
| 44 | 44.HIDRO CLEAR SRL▲ 4 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 5,5 mil. RON▲ 33,5 % | ▲ 33,5 % | 5,5 mil. RON | |
| 45 | 45.NOVITAS ELECTRO SRL▲ 67 | Municipiul Oradea, Bihor | 5,4 mil. RON▲ 239,2 % | ▲ 239,2 % | 5,4 mil. RON | |
| 46 | 46.SOLAR ELECTRIC MOSTISTEA S.A.▲ 141 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 5,3 mil. RON▲ 799,4 % | ▲ 799,4 % | 5,3 mil. RON | |
| 47 | 47.HOLROM RENEWABLE ENERGY S.R.L.▼ 13 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 5,1 mil. RON▼ 11,4 % | ▼ 11,4 % | 5,1 mil. RON | |
| 48 | 48.SOLAR POWER ENERGY RO SRL▲ 1.475 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 4,9 mil. RON— | — | 4,9 mil. RON | |
| 49 | 49.DRAGOS SOLAR PARK SRL▲ 450 | Oraş Voluntari, Ilfov | 4,7 mil. RON— | — | 4,7 mil. RON | |
| 50 | 50.ROTT HAUS CONSTRUCT SRL▲ 19 | Municipiul Gherla, Cluj | 4,6 mil. RON▲ 66,7 % | ▲ 66,7 % | 4,6 mil. RON | |
| 51 | 51.WHITE RIVER ENERGY S.R.L.nou | Municipiul Timişoara, Timiş | 4,5 mil. RON— | — | — | 4,5 mil. RON |
| 52 | 52.ELEKTRA WIND POWER SRL▲ 18 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 4,5 mil. RON▲ 68,3 % | ▲ 68,3 % | 4,5 mil. RON | |
| 53 | 53.ENERGY TECH ENTERA S.R.L.▼ 7 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 4,4 mil. RON▲ 5,1 % | ▲ 5,1 % | 4,4 mil. RON | |
| 54 | 54.KENTAX ENERGY SRL▼ 13 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 4,3 mil. RON▼ 9,1 % | ▼ 9,1 % | 4,3 mil. RON | |
| 55 | 55.FINE YOUNG CAPITAL S.R.L.▲ 877 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 4,3 mil. RON— | — | 4,3 mil. RON | |
| 56 | 56.IDRORADEA SRL▲ 10 | Sat Aştileu, Comuna Aştileu, Bihor | 4,2 mil. RON▲ 44 % | ▲ 44 % | 4,2 mil. RON | |
| 57 | 57.SAG FOTOVOLTAICE SRL▲ 334 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 4,2 mil. RON▲ 12.285,4 % | ▲ 12.285,4 % | 4,2 mil. RON | |
| 58 | 58.GREEN ENERGY GRUP S.A.▲ 182 | Sat Bobda, Comuna Cenei, Timiş | 4,2 mil. RON▲ 1.436,8 % | ▲ 1.436,8 % | 4,2 mil. RON | |
| 59 | 59.GREEN COMCRIS INVEST SRL▼ 10 | Sat Lunca, Comuna Lunca, Bihor | 4,1 mil. RON▲ 4,7 % | ▲ 4,7 % | 4,1 mil. RON | |
| 60 | 60.HIDRO CLEAR FĂGĂRAŞ SRL▼ 8 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 4 mil. RON▲ 7,2 % | ▲ 7,2 % | 4 mil. RON | |
| 61 | 61.MVM FUTURE ENERGY TECHNOLOGY SRL▲ 75 | Municipiul Miercurea Ciuc, Harghita | 3,9 mil. RON▲ 233,7 % | ▲ 233,7 % | 3,9 mil. RON | |
| 62 | 62.LUMINA SOLAR S.R.L.▲ 18 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,8 mil. RON▲ 71,8 % | ▲ 71,8 % | 3,8 mil. RON | |
| 63 | 63.ROMKUMULO SRL▼ 12 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3,8 mil. RON▲ 0,8 % | ▲ 0,8 % | 3,8 mil. RON | |
| 64 | 64.VRISH PRO INVESTMENTS SRL▲ 1.617 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,7 mil. RON— | — | 3,7 mil. RON | |
| 65 | 65.SUN TERMINAL SRL▲ 35 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 3,6 mil. RON▲ 111,3 % | ▲ 111,3 % | 3,6 mil. RON | |
| 66 | 66.DELALINA SRL▲ 63 | Municipiul Oradea, Bihor | 3,6 mil. RON▲ 186,8 % | ▲ 186,8 % | 3,6 mil. RON | |
| 67 | 67.ESPE ENERGIA SRL▼ 20 | Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Timiş | 3,6 mil. RON▼ 14,7 % | ▼ 14,7 % | 3,6 mil. RON | |
| 68 | 68.GENESIS BIOTECH SRL▲ 26 | Sat Ariceştii Rahtivani, Comuna Ariceştii Rahtivani, Prahova | 3,6 mil. RON▲ 88,2 % | ▲ 88,2 % | 3,6 mil. RON | |
| 69 | 69.ELECTRO RĂZPAM SRL▼ 15 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 3,5 mil. RON▲ 1,6 % | ▲ 1,6 % | 3,5 mil. RON | |
| 70 | 70.TINMAR GREEN ENERGY SRL▲ 1.545 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,4 mil. RON— | — | 3,4 mil. RON | |
| 71 | 71.BORDUSANI SOLAR PARK SRL▲ 143 | Oraş Voluntari, Ilfov | 3,3 mil. RON▲ 739 % | ▲ 739 % | 3,3 mil. RON | |
| 72 | 72.IDROSEI S.R.L.▼ 35 | Sat Aştileu, Comuna Aştileu, Bihor | 3,3 mil. RON▼ 33 % | ▼ 33 % | 3,3 mil. RON | |
| 73 | 73.BRIDGECONSTRUCT SRL▼ 40 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,2 mil. RON▼ 53,8 % | ▼ 53,8 % | 3,2 mil. RON | |
| 74 | 74.GREEN TEHNIC SRL▲ 143 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 3,1 mil. RON▲ 698,7 % | ▲ 698,7 % | 3,1 mil. RON | |
| 75 | 75.SOLPRIM SRL▲ 84 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3 mil. RON▲ 234,1 % | ▲ 234,1 % | 3 mil. RON | |
| 76 | 76.MAR-TIN SOLAR ENERGY SRL▲ 12 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3 mil. RON▲ 40,5 % | ▲ 40,5 % | 3 mil. RON | |
| 77 | 77.BALKAN HYDROENERGY SRL▲ 27 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2,9 mil. RON▲ 76,3 % | ▲ 76,3 % | 2,9 mil. RON | |
| 78 | 78.GREENLIGHT SOLUTIONS SRL= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 2,9 mil. RON▲ 16,8 % | ▲ 16,8 % | 2,9 mil. RON | |
| 79 | 79.ROTT HAUS CONSULTING SRL▼ 43 | Loc. Cugir, Oraş Cugir, Alba | 2,8 mil. RON▼ 43,5 % | ▼ 43,5 % | 2,8 mil. RON | |
| 80 | 80.MIHAILESTI GARDENS SRL▲ 1.498 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 2,7 mil. RON— | — | 2,7 mil. RON | |
| 81 | 81.SUN RECORDS SRL▲ 1.558 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 2,7 mil. RON— | — | 2,7 mil. RON | |
| 82 | 82.ENERGY PARK 3M SRL▲ 58 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 2,7 mil. RON▲ 136,1 % | ▲ 136,1 % | 2,7 mil. RON | |
| 83 | 83.GREEN GRID 2011 SRL▲ 350 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 2,6 mil. RON▲ 23.971 % | ▲ 23.971 % | 2,6 mil. RON | |
| 84 | 84.ENERGIS ROTT SRL▼ 19 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 2,6 mil. RON▼ 11,3 % | ▼ 11,3 % | 2,6 mil. RON | |
| 85 | 85.GRENERG SRL▼ 1 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 2,6 mil. RON▲ 17,7 % | ▲ 17,7 % | 2,6 mil. RON | |
| 86 | 86.SOLAR PARK MDL SRL▲ 52 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 2,6 mil. RON▲ 128,6 % | ▲ 128,6 % | 2,6 mil. RON | |
| 87 | 87.BLACK SEA TRANSPORT SRL▲ 44 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 2,6 mil. RON▲ 106,5 % | ▲ 106,5 % | 2,6 mil. RON | |
| 88 | 88.EOLIAN PROJECT SRL▲ 35 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 2,5 mil. RON▲ 84 % | ▲ 84 % | 2,5 mil. RON | |
| 89 | 89.SOLAR ENERGY PARK M&S SRL▲ 57 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 2,5 mil. RON▲ 152,6 % | ▲ 152,6 % | 2,5 mil. RON | |
| 90 | 90.WINDFARM MV I SRL▼ 58 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2,5 mil. RON▼ 64,4 % | ▼ 64,4 % | 2,5 mil. RON | |
| 91 | 91.ALIVE ENERGY S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 2,5 mil. RON▲ 12.327,2 % | ▲ 12.327,2 % | 2,5 mil. RON | |
| 92 | 92.PHOTOVOLTAIC SIB ENERGY SRL▲ 61 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 2,4 mil. RON▲ 150,3 % | ▲ 150,3 % | 2,4 mil. RON | |
| 93 | 93.FORUM DEVELOPMENT SRL▼ 25 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 2,4 mil. RON▼ 16,4 % | ▼ 16,4 % | 2,4 mil. RON | |
| 94 | 94.ASIST PRODUCTION HYGRO S.A.▲ 246 | Municipiul Piteşti, Argeş | 2,3 mil. RON▲ 2.898,5 % | ▲ 2.898,5 % | 2,3 mil. RON | |
| 95 | 95.ALTER MAN ENGINEERING SRL▼ 56 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2,3 mil. RON▼ 51,5 % | ▼ 51,5 % | 2,3 mil. RON | |
| 96 | 96.IMPERIAL DEVELOPMENT SRL▲ 1.562 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 2,3 mil. RON— | — | 2,3 mil. RON | |
| 97 | 97.REINVENIO POWER GROUP SRL▲ 104 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2,2 mil. RON▲ 390 % | ▲ 390 % | 2,2 mil. RON | |
| 98 | 98.SOLD ENERGY SRL▲ 1.534 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2,1 mil. RON— | — | 2,1 mil. RON | |
| 99 | 99.MERONERG SRL▲ 70 | Sat Afumaţi, Comuna Afumaţi, Ilfov | 2,1 mil. RON▲ 179,9 % | ▲ 179,9 % | 2,1 mil. RON | |
| 100 | 100.AGRI RAF SRL▲ 335 | Sat Câmpineanca, Comuna Câmpineanca, Vrancea | 2,1 mil. RON▲ 21.062,9 % | ▲ 21.062,9 % | 2,1 mil. RON |