Top 100 firme — Producția de energie electrică după cifră de afaceri în 2025
2.637 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 23,8 mld. RON. Pragul de intrare în top este 2,4 mil. RON, iar liderul atinge 9,8 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Cifră de afaceri | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE " HIDROELECTRICA" S.A.= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 9,8 mld. RON▲ 1 % | ▲ 1 % | 3,3 mld. RON | |
| 2 | 2.SOCIETATEA NATIONALA "NUCLEARELECTRICA" SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5,6 mld. RON▲ 20,4 % | ▲ 20,4 % | 2,4 mld. RON | |
| 3 | 3.SOCIETATEA COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA S.A.= | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 3,5 mld. RON▲ 6,4 % | ▲ 6,4 % | -1,1 mld. RON | |
| 4 | 4.ELECTROCENTRALE BUCURESTI SA= | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 2,7 mld. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | 128,5 mil. RON | |
| 5 | 5.TERMOCENTRALE CONSTANTA S.R.L.▲ 9 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 194,3 mil. RON▼ 14,3 % | ▼ 14,3 % | 2 mil. RON | |
| 6 | 6.NOVA PS 170 S.R.L.▲ 18 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 190 mil. RON▲ 88,4 % | ▲ 88,4 % | 7,5 mil. RON | |
| 7 | 7.BEPCO SRL▲ 10 | Loc. Ghimbav, Oraş Ghimbav, Braşov | 148,7 mil. RON▼ 21,1 % | ▼ 21,1 % | 25,2 mil. RON | |
| 8 | 8.VEST - ENERGO SA▲ 10 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 146,7 mil. RON▼ 5,3 % | ▼ 5,3 % | 11,7 mil. RON | |
| 9 | 9.NOVA PS 110 S.R.L.▲ 18 | Sat Doiceşti, Comuna Doiceşti, Dâmboviţa | 124 mil. RON▲ 80,7 % | ▲ 80,7 % | 4 mil. RON | |
| 10 | 10.SOCIETATEA COMPLEXUL ENERGETIC VALEA JIULUI S.A.▲ 12 | Municipiul Petroşani, Hunedoara | 123,9 mil. RON▲ 10,6 % | ▲ 10,6 % | -78,6 mil. RON | |
| 11 | 11.CENTRALA ELECTRICĂ DE TERMOFICARE HIDROCARBURI (C.E.T. HIDROCARBURI) SA▲ 10 | Municipiul Arad, Arad | 119 mil. RON▲ 4,5 % | ▲ 4,5 % | -787,7 K RON | |
| 12 | 12.MEVCER SRL▲ 48 | Sat Muntenii de Jos, Comuna Muntenii de Jos, Vaslui | 84,3 mil. RON▲ 259,5 % | ▲ 259,5 % | 2,3 mil. RON | |
| 13 | 13.GRENERG SRL▲ 18 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 79,5 mil. RON▲ 21,8 % | ▲ 21,8 % | 7 mil. RON | |
| 14 | 14.SKYBASE ENERGY SRL▲ 22 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 78,6 mil. RON▲ 54,1 % | ▲ 54,1 % | 8,1 mil. RON | |
| 15 | 15.TRUE ENERGY MANAGEMENT S.R.L.▲ 36 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 75,1 mil. RON▲ 139,2 % | ▲ 139,2 % | 10,4 mil. RON | |
| 16 | 16.PREMIER WIND 80 S.R.L.▲ 17 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 53 mil. RON▼ 8,5 % | ▼ 8,5 % | 10,5 mil. RON | |
| 17 | 17.PETROL & CONSTRUCT SPECIALIST SRL▲ 31 | Comuna Berceni, Ilfov | 42,8 mil. RON▲ 27,1 % | ▲ 27,1 % | 5,1 mil. RON | |
| 18 | 18.ALIZ IMPEX SRL▲ 10 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 42,1 mil. RON▼ 36,9 % | ▼ 36,9 % | 2,8 mil. RON | |
| 19 | 19.SUNEL ENERGY S.R.L.▲ 1.132 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 40,3 mil. RON— | — | 6,3 mil. RON | |
| 20 | 20.ENERGY INNOVATIVE SOLUTIONS SRL▲ 21 | Oraş Otopeni, Ilfov | 37,2 mil. RON▼ 4,7 % | ▼ 4,7 % | -2,2 mil. RON | |
| 21 | 21.CONTOURGLOBAL SOLUTIONS (PLOIESTI) SRL▲ 26 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 33,8 mil. RON▼ 1 % | ▼ 1 % | -135,2 K RON | |
| 22 | 22.COMCRIS ENERGY S.R.L.▲ 366 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 31,6 mil. RON▲ 2.620,4 % | ▲ 2.620,4 % | -14,4 mil. RON | |
| 23 | 23.ELECTRO ENERGY SUD SRL▲ 29 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 26 mil. RON▼ 16,6 % | ▼ 16,6 % | 4,8 mil. RON | |
| 24 | 24.GLODENI SOLAR S.R.L.▲ 932 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 22,2 mil. RON▲ 158.873,4 % | ▲ 158.873,4 % | -19,6 mil. RON | |
| 25 | 25.GLODENI ENERGY SRL▲ 25 | Sat Glodeni, Comuna Glodeni, Mureş | 21,3 mil. RON▼ 32,2 % | ▼ 32,2 % | -43,3 mil. RON | |
| 26 | 26.A6 IMPEX SA▲ 56 | Municipiul Dej, Cluj | 21,1 mil. RON▲ 63,9 % | ▲ 63,9 % | 121,7 K RON | |
| 27 | 27.NOVA PS 90 S.R.L.▲ 17 | Sat Doiceşti, Comuna Doiceşti, Dâmboviţa | 20 mil. RON▼ 46 % | ▼ 46 % | 1,3 mil. RON | |
| 28 | 28.SHIKUN AND BINUI ENERGY SATU MARE S.R.L.▲ 708 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 18,8 mil. RON▲ 14.030,6 % | ▲ 14.030,6 % | -8,8 mil. RON | |
| 29 | 29.NEXTE RENEWABLE S.R.L.▲ 13 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 17,6 mil. RON▼ 53 % | ▼ 53 % | 48,3 K RON | |
| 30 | 30.UZINA TERMOELECTRICA PRODUCTION GIURGIU S.A.▲ 42 | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 17,5 mil. RON▲ 7,2 % | ▲ 7,2 % | -2,1 mil. RON | |
| 31 | 31.RIG BIOMASS SRL▲ 53 | Sat Tarcău, Comuna Tarcău, Neamţ | 16,2 mil. RON▲ 31,5 % | ▲ 31,5 % | -4,1 mil. RON | |
| 32 | 32.IB VOGT ROMANIA S.R.L.▲ 211 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 14,4 mil. RON▲ 531,9 % | ▲ 531,9 % | 6,4 mil. RON | |
| 33 | 33.CRC NEW ENERGY S.R.L.▲ 118 | Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Timiş | 14,4 mil. RON▲ 238,4 % | ▲ 238,4 % | 480,3 K RON | |
| 34 | 34.OMKA ENERGY S.R.L.▲ 1.117 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 13,2 mil. RON— | — | -1,4 mil. RON | |
| 35 | 35.NICOLAE BĂLCESCU REGENERABILE S.R.L.▲ 81 | Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă, Constanţa | 11,4 mil. RON▲ 71,8 % | ▲ 71,8 % | 2,9 mil. RON | |
| 36 | 36.MAIN 2ENERGY S.R.L.▲ 45 | Sat Teleşti, Comuna Teleşti, Gorj | 11,1 mil. RON▼ 14,6 % | ▼ 14,6 % | 1,3 mil. RON | |
| 37 | 37.SOLARENERGIE CONSULTING & INVESTMENT S.R.L.▲ 411 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 10,4 mil. RON▲ 1.165,7 % | ▲ 1.165,7 % | 2,3 mil. RON | |
| 38 | 38.ELCATA MHC SRL▲ 63 | Loc. Ghimbav, Oraş Ghimbav, Braşov | 10,1 mil. RON▲ 19,3 % | ▲ 19,3 % | 1,6 mil. RON | |
| 39 | 39.ALP.CO S.R.L.▲ 161 | Sat Sant, Comuna Sant, Bistriţa-Năsăud | 9,9 mil. RON▲ 225,3 % | ▲ 225,3 % | 997,2 K RON | |
| 40 | 40.ELSE ENERGY S.R.L.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 9,3 mil. RON▼ 78,6 % | ▼ 78,6 % | -882 K RON | |
| 41 | 41.LOGISTICS & SUPPLY NETWORK S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 8,9 mil. RON▲ 213,3 % | ▲ 213,3 % | 94,8 K RON | |
| 42 | 42.KELAVENT CHARLIE SRL▲ 43 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 8,8 mil. RON▼ 27,6 % | ▼ 27,6 % | -4,4 mil. RON | |
| 43 | 43.ALPHA PROJECT TEHNOLOGY SA▲ 26 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 8,5 mil. RON▼ 50 % | ▼ 50 % | 1,1 mil. RON | |
| 44 | 44.ENERGY ASSET INVESTMENT S.R.L.▲ 269 | Sat Vetiş, Comuna Vetiş, Satu Mare | 8,4 mil. RON▲ 407,4 % | ▲ 407,4 % | 6,6 mil. RON | |
| 45 | 45.CATALAN ELECTRIC SRL▲ 58 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 8,4 mil. RON▲ 5,3 % | ▲ 5,3 % | 3,5 mil. RON | |
| 46 | 46.WINDFARM MV I SRL▲ 40 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 8,2 mil. RON▼ 29,6 % | ▼ 29,6 % | 6,7 mil. RON | |
| 47 | 47.KELAVENT ECHO SRL▲ 41 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7,8 mil. RON▼ 28,6 % | ▼ 28,6 % | -2,2 mil. RON | |
| 48 | 48.HISTORY CODE S.R.L.nou | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 7,4 mil. RON▲ 336,9 % | ▲ 336,9 % | 3,9 mil. RON | |
| 49 | 49.SUNFIELDS NORD SRL▲ 22 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 7,4 mil. RON▼ 54,9 % | ▼ 54,9 % | 5,6 mil. RON | |
| 50 | 50.EAST WIND ENERGY S.R.L.▲ 175 | Sat Vetiş, Comuna Vetiş, Satu Mare | 7,3 mil. RON▲ 191,2 % | ▲ 191,2 % | -799,7 K RON | |
| 51 | 51.FUTURE POWER SRL▲ 56 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 6,8 mil. RON▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | 2 mil. RON | |
| 52 | 52.VIENNA ENERGY FORTA NATURALA SRL▲ 72 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 6,7 mil. RON▲ 9,5 % | ▲ 9,5 % | -7,9 mil. RON | |
| 53 | 53.INTERNATIONAL SOLAR ENERGY S.R.L.▲ 645 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 6,5 mil. RON▲ 3.521,9 % | ▲ 3.521,9 % | -4,6 mil. RON | |
| 54 | 54.ELECTROCENTRALE GRUP S.A.▲ 75 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 6,1 mil. RON▲ 7,6 % | ▲ 7,6 % | -2,2 mil. RON | |
| 55 | 55.ACCESS ENERGY S.R.L.▲ 32 | Oraş Voluntari, Ilfov | 6 mil. RON▼ 47,2 % | ▼ 47,2 % | 178,1 K RON | |
| 56 | 56.IDROSEI S.R.L.▲ 63 | Sat Aştileu, Comuna Aştileu, Bihor | 5,9 mil. RON▼ 9,2 % | ▼ 9,2 % | 3,8 mil. RON | |
| 57 | 57.CTP SOLAR S.R.L.▲ 41 | Sat Dragomireşti-Deal, Comuna Dragomireşti-Vale, Ilfov | 5,7 mil. RON▼ 35,6 % | ▼ 35,6 % | -10,2 mil. RON | |
| 58 | 58.CDI CLEAN ENERGY SRL▲ 70 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 5,5 mil. RON▼ 3,1 % | ▼ 3,1 % | 5,7 mil. RON | |
| 59 | 59.CLARITA RO SOLAR S.R.L.▲ 232 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5,3 mil. RON▲ 187,6 % | ▲ 187,6 % | -1,2 mil. RON | |
| 60 | 60.IDRORADEA SRL▲ 42 | Sat Aştileu, Comuna Aştileu, Bihor | 5,3 mil. RON▼ 35,1 % | ▼ 35,1 % | 945,7 K RON | |
| 61 | 61.UNITED POWER TRADING S.R.L.▲ 35 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 5,3 mil. RON▼ 44,3 % | ▼ 44,3 % | 1,1 mil. RON | |
| 62 | 62.GREENPHOTO SRL▲ 38 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 5,2 mil. RON▼ 38,4 % | ▼ 38,4 % | 2,1 mil. RON | |
| 63 | 63.ELNET BIOMASA SRL▲ 166 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 5,2 mil. RON▲ 110,8 % | ▲ 110,8 % | 50,6 K RON | |
| 64 | 64.SOLAR RENEW SERVICE S.R.L.▲ 234 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 5,1 mil. RON▲ 186,3 % | ▲ 186,3 % | 1,3 mil. RON | |
| 65 | 65.THE EBZ ENERGY S.R.L.▲ 378 | Sat Cristeştii Ciceului, Comuna Uriu, Bistriţa-Năsăud | 5 mil. RON▲ 491,8 % | ▲ 491,8 % | 980,5 K RON | |
| 66 | 66.MIDIA GREEN ENERGY S.A.▲ 89 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 5 mil. RON▲ 21 % | ▲ 21 % | 4 mil. RON | |
| 67 | 67.ROTT HAUS CONSTRUCT SRL▲ 75 | Municipiul Gherla, Cluj | 4,5 mil. RON▼ 7,8 % | ▼ 7,8 % | 5 mil. RON | |
| 68 | 68.DAK ANYA CRIS S.R.L.▲ 146 | Sat Dudu, Comuna Chiajna, Ilfov | 4,5 mil. RON▲ 63,4 % | ▲ 63,4 % | 2,5 mil. RON | |
| 69 | 69.BIOCARNIC ESCO SRL▲ 71 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 4,5 mil. RON▼ 12,7 % | ▼ 12,7 % | 1,5 mil. RON | |
| 70 | 70.CUMULATIV ENERGY S.R.L.▲ 1.081 | Municipiul Braşov, Braşov | 4,4 mil. RON— | — | 2,6 mil. RON | |
| 71 | 71.SPECTRUM TECH SRL▲ 42 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 4,2 mil. RON▼ 39 % | ▼ 39 % | 7,3 mil. RON | |
| 72 | 72.GREEN ELECTROVEST SRL▲ 84 | Sat Păuşa, Comuna Nojorid, Bihor | 3,9 mil. RON▼ 5,6 % | ▼ 5,6 % | 1,4 mil. RON | |
| 73 | 73.AXELL GREEN ENERGY S.R.L.▲ 94 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,9 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 1,2 mil. RON | |
| 74 | 74.VRISH PRO INVESTMENTS SRL▲ 70 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,6 mil. RON▼ 25,4 % | ▼ 25,4 % | 25,8 mil. RON | |
| 75 | 75.EOLIAN ENERGY SRL▲ 86 | Loc. Haţeg, Oraş Haţeg, Hunedoara | 3,4 mil. RON▼ 13,6 % | ▼ 13,6 % | 23,2 K RON | |
| 76 | 76.ALPIN SOLAR S.A.▲ 104 | Sat Sânpetru, Comuna Sânpetru, Braşov | 3,4 mil. RON▼ 2,1 % | ▼ 2,1 % | 2 mil. RON | |
| 77 | 77.SUNSEED ENERGY S.R.L.▲ 508 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 3,2 mil. RON▲ 779,4 % | ▲ 779,4 % | 32,5 K RON | |
| 78 | 78.ECOSFER ENERGY SRL▲ 116 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,1 mil. RON▼ 0,4 % | ▼ 0,4 % | 7,7 mil. RON | |
| 79 | 79.BLUE SAND INVESTMENT SRL▲ 113 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,1 mil. RON▼ 1,7 % | ▼ 1,7 % | 6,9 mil. RON | |
| 80 | 80.REINVENIO POWER GROUP SRL▲ 224 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3 mil. RON▲ 74 % | ▲ 74 % | -364,9 K RON | |
| 81 | 81.MASS GLOBAL ENERGY ROM S.R.L.▲ 879 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3 mil. RON▲ 23.294,7 % | ▲ 23.294,7 % | -86,3 mil. RON | |
| 82 | 82.DESPENERGY IMOBILIARE S.R.L.▲ 528 | Sat Muntenii de Sus, Comuna Muntenii de Sus, Vaslui | 3 mil. RON▲ 891,3 % | ▲ 891,3 % | 214,9 K RON | |
| 83 | 83.SOLARFUN SRL▲ 105 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 3 mil. RON▼ 8,6 % | ▼ 8,6 % | 2 mil. RON | |
| 84 | 84.ENERGIAFOTO SRL▲ 147 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 2,9 mil. RON▲ 20,8 % | ▲ 20,8 % | 8,1 mil. RON | |
| 85 | 85.SOLARIA GREEN ENERGY SRL▲ 69 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2,9 mil. RON▼ 29 % | ▼ 29 % | 1,5 mil. RON | |
| 86 | 86.MIHAILESTI GARDENS SRL▲ 72 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 2,9 mil. RON▼ 28,2 % | ▼ 28,2 % | 1,1 mil. RON | |
| 87 | 87.CAZNET COMUNICATION SRLnou | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 2,9 mil. RON▲ 54,1 % | ▲ 54,1 % | 643,1 K RON | |
| 88 | 88.ENERGO BIS MHC S.R.L.▲ 91 | Municipiul Braşov, Braşov | 2,9 mil. RON▼ 16,5 % | ▼ 16,5 % | -1,1 mil. RON | |
| 89 | 89.SUN ENERGY COMPLET S.A.▲ 77 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 2,8 mil. RON▼ 27 % | ▼ 27 % | 1,7 mil. RON | |
| 90 | 90.PHOTOVOLTAIK FARM URMENIŞ SRL▲ 130 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 2,8 mil. RON▲ 9,2 % | ▲ 9,2 % | 71,4 K RON | |
| 91 | 91.LUCAS EST SRL▲ 105 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2,8 mil. RON▼ 10,9 % | ▼ 10,9 % | 4,3 mil. RON | |
| 92 | 92.HIVE MODULE ENERGY S.R.L.▲ 948 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2,8 mil. RON▲ 82.206,8 % | ▲ 82.206,8 % | 21,2 K RON | |
| 93 | 93.ELECTRO RĂZPAM SRL▲ 85 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 2,7 mil. RON▼ 22,2 % | ▼ 22,2 % | 3,5 mil. RON | |
| 94 | 94.GREOL INVESTMENT SRL▲ 223 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 2,7 mil. RON▲ 72,1 % | ▲ 72,1 % | 612,9 K RON | |
| 95 | 95.PHOTOVOLTAIC ENERGY PROJECT S.R.L.▲ 320 | Comuna Mogoşoaia, Ilfov | 2,6 mil. RON▲ 150 % | ▲ 150 % | 1,1 mil. RON | |
| 96 | 96.DACIA ENERGY GREEN S.R.L.▲ 222 | Oraş Popeşti Leordeni, Ilfov | 2,5 mil. RON▲ 64,5 % | ▲ 64,5 % | 234,2 K RON | |
| 97 | 97.GLOBNET - YU SRL▲ 301 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2,5 mil. RON▲ 121,7 % | ▲ 121,7 % | 2,6 mil. RON | |
| 98 | 98.IDROTRE S.R.L.▲ 138 | Sat Aştileu, Comuna Aştileu, Bihor | 2,4 mil. RON▲ 1,9 % | ▲ 1,9 % | 1,5 mil. RON | |
| 99 | 99.UNIREA GREEN ENERGY SRL▲ 87 | Municipiul Brăila, Brăila | 2,4 mil. RON▼ 26 % | ▼ 26 % | -1,2 mil. RON | |
| 100 | 100.KHR SOLAR ONE S.R.L.▲ 216 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2,4 mil. RON▲ 44,6 % | ▲ 44,6 % | -186,9 K RON |