Top 100 firme — Intermedieri financiare și asigurări după datorii în 2014
8.809 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 321,2 mld. RON. Pragul de intrare în top este 8,1 mil. RON, iar liderul atinge 308,1 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Datorii | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.TRACIA MONDIAL GIEnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 308,1 mld. RON— | — | -173,5 K RON | |
| 2 | 2.VANTAGE DRILLER ROCO SRL▲ 3.252 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 8,6 mld. RON▲ 26.375.716,3 % | ▲ 26.375.716,3 % | 14 mil. RON | |
| 3 | 3.OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP S.A.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 253,5 mil. RON▼ 26,5 % | ▼ 26,5 % | -38,1 mil. RON | |
| 4 | 4.EDENRED ROMANIA SRL= | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 207,7 mil. RON▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | 21,3 mil. RON | |
| 5 | 5.SUPORT COLECT SRL▼ 4 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 204,5 mil. RON▼ 78,5 % | ▼ 78,5 % | -609,7 mil. RON | |
| 6 | 6.SOCIETATEA ASIGURARE-REASIGURARE ASTRA S.A.= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 201 mil. RON▲ 0,8 % | ▲ 0,8 % | 30,7 mil. RON | |
| 7 | 7.ARMEDICA TRADING SRL▲ 3 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 191,5 mil. RON▲ 31,5 % | ▲ 31,5 % | -75,3 mil. RON | |
| 8 | 8.SOCIETATEA DE ASIGURARE-REASIGURARE CITY INSURANCE SA▲ 23 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 185,4 mil. RON▲ 258 % | ▲ 258 % | -13,2 mil. RON | |
| 9 | 9.ALLIANZ - TIRIAC ASIGURARI SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 180,1 mil. RON▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 73,5 mil. RON | |
| 10 | 10.UP ROMÂNIA S.R.L.▼ 5 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 177,3 mil. RON▼ 11,5 % | ▼ 11,5 % | 6 mil. RON | |
| 11 | 11.ASIGURAREA ROMANEASCA - ASIROM VIENNA INSURANCE GROUP SA▲ 6 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 161,5 mil. RON▲ 55 % | ▲ 55 % | -29,4 mil. RON | |
| 12 | 12.MEDIEN - HOLDING SRL= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 137,3 mil. RON▼ 2 % | ▼ 2 % | 767,9 K RON | |
| 13 | 13.FORESTUM ROMTIMB A S.R.L.▲ 3 | Loc. Cisnădioara, Oraş Cisnădie, Sibiu | 122,8 mil. RON▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | 705,5 K RON | |
| 14 | 14.GENERALI ROMANIA ASIGURARE REASIGURARE SA▲ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 98,1 mil. RON▲ 2,2 % | ▲ 2,2 % | 39,2 mil. RON | |
| 15 | 15.ZORDER BIG SA▲ 5 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 95 mil. RON▲ 4,9 % | ▲ 4,9 % | -982,2 K RON | |
| 16 | 16.OTP FACTORING SRL▲ 6 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 85,4 mil. RON▲ 0,3 % | ▲ 0,3 % | -3,4 mil. RON | |
| 17 | 17.EUROINS ROMANIA ASIGURARE-REASIGURARE SA▼ 6 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 81,8 mil. RON▼ 42,7 % | ▼ 42,7 % | -64,3 mil. RON | |
| 18 | 18.IFN D.H. LEASING SA▲ 5 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 80,5 mil. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | -58,8 K RON | |
| 19 | 19.AVANGATE SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 79,9 mil. RON— | — | — | -4,5 mil. RON |
| 20 | 20.GROUPAMA ASIGURARI SA▼ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 77,1 mil. RON▼ 39,9 % | ▼ 39,9 % | 3,9 mil. RON | |
| 21 | 21.MEX WOOD PRODUCTION SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 69,1 mil. RON0,0% | 0,0% | 1 mil. RON | |
| 22 | 22.EUROHOLDING SRL▲ 3 | Sat Chişoda, Comuna Giroc, Timiş | 68 mil. RON▼ 0,7 % | ▼ 0,7 % | -114,2 K RON | |
| 23 | 23.ATLANTIS CREDIT SRL▲ 45 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 64,4 mil. RON▲ 274 % | ▲ 274 % | -169 K RON | |
| 24 | 24.GRUPUL INDUSTRIAL VOICULESCU SI COMPANIA (GRIVCO) SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 62,9 mil. RON▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | -33,3 mil. RON | |
| 25 | 25.OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.▲ 7 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 61,8 mil. RON▲ 34,9 % | ▲ 34,9 % | 7,3 mil. RON | |
| 26 | 26.METROPOLITAN LIFE ASIGURĂRI S.A.▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 57,7 mil. RON▲ 3,2 % | ▲ 3,2 % | 50,6 mil. RON | |
| 27 | 27.VIGROUP HOLDING SA= | Municipiul Ploieşti, Prahova | 56,4 mil. RON0,0% | 0,0% | -240 RON | |
| 28 | 28.IMCORP INDUSTRIAL MINERALS SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 53,1 mil. RON▲ 2,4 % | ▲ 2,4 % | -1,2 mil. RON | |
| 29 | 29.UNIQA ASIGURARI SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 51,8 mil. RON▼ 6 % | ▼ 6 % | -48,1 mil. RON | |
| 30 | 30.INVESTIA FINANCE SOCIETATE PE ACŢIUNI▲ 10 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 46,4 mil. RON▲ 32 % | ▲ 32 % | 441,8 K RON | |
| 31 | 31.CAPITEA RECOVERY S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 44,5 mil. RON— | — | — | -909,1 K RON |
| 32 | 32.NN ASIGURĂRI DE VIAŢĂ S.A.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 42,6 mil. RON▼ 2,7 % | ▼ 2,7 % | 26,3 mil. RON | |
| 33 | 33.AEGON TOWARZYSTWO UBEZPIECZEN NA ZYCIE SA VARSOVIA SUCURSALA FLOREŞTI▲ 1 | Sat Floreşti, Comuna Floreşti, Cluj | 42,2 mil. RON▲ 4,5 % | ▲ 4,5 % | 21,6 mil. RON | |
| 34 | 34.POOL - UL DE ASIGURARE ÎMPOTRIVA DEZASTRELOR NATURALE SA▲ 15 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 37,6 mil. RON▲ 39,3 % | ▲ 39,3 % | 19,1 mil. RON | |
| 35 | 35.GEIGER GROUP ROMANIA SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 35 mil. RON▼ 1,1 % | ▼ 1,1 % | 1,1 mil. RON | |
| 36 | 36.GRAMPET SA▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 33,2 mil. RON▼ 9,2 % | ▼ 9,2 % | 85,7 K RON | |
| 37 | 37.NUSCO TRADE SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 32,1 mil. RON▼ 8,4 % | ▼ 8,4 % | -1,1 K RON | |
| 38 | 38.BCR ASIGURARI DE VIATA VIENNA INSURANCE GROUP SA▼ 30 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 30,6 mil. RON▼ 82,3 % | ▼ 82,3 % | 30,9 mil. RON | |
| 39 | 39.TOTAL CONSULT INTERNATIONAL S.A.▲ 6 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 30 mil. RON▲ 3,7 % | ▲ 3,7 % | -6,3 mil. RON | |
| 40 | 40.IDEA FINANCIAR SRL▲ 7 | Municipiul Craiova, Dolj | 27 mil. RON▼ 0,1 % | ▼ 0,1 % | 32,2 K RON | |
| 41 | 41.ALLIANZ-TIRIAC UNIT ASIGURARI S.A.▲ 20 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 26,8 mil. RON▲ 23,5 % | ▲ 23,5 % | -46,5 mil. RON | |
| 42 | 42.VINCI ENERGIES SRL▲ 17 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 25,6 mil. RON▲ 14,8 % | ▲ 14,8 % | 3,8 mil. RON | |
| 43 | 43.CHEMPARK INVEST SRL▲ 15 | Municipiul Oradea, Bihor | 25 mil. RON▲ 10 % | ▲ 10 % | 1,4 mil. RON | |
| 44 | 44.MEX PRODUCTIE DISTRIBUTIE LOGISTICA S.R.L.▲ 12 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 24,1 mil. RON▲ 0,5 % | ▲ 0,5 % | 3 mil. RON | |
| 45 | 45.QSOLAR RO HOLDING S.R.L.▲ 6.640 | Loc. Voluntari, Oraş Voluntari, Ilfov | 23,3 mil. RON▲ 1.248.208,5 % | ▲ 1.248.208,5 % | -942,4 K RON | |
| 46 | 46.BX ALPHA INTERCO RO SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 22,2 mil. RON— | — | — | 235,1 K RON |
| 47 | 47.GRUP ENERGETIC TENDER SA▲ 5 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 21,5 mil. RON▼ 15,6 % | ▼ 15,6 % | -50,6 K RON | |
| 48 | 48.EUROMENTOR DEVELOPMENT SRL▲ 5 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 21,2 mil. RON▼ 17 % | ▼ 17 % | 3,8 mil. RON | |
| 49 | 49.OMEGA CAPITAL SRL▲ 11 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 20,9 mil. RON▼ 3,7 % | ▼ 3,7 % | 865,1 K RON | |
| 50 | 50.OPERATIV LOGISTIC SRL▲ 13 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 20,6 mil. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | -800,4 K RON | |
| 51 | 51.KRUK ROMÂNIA SRL▼ 5 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 20 mil. RON▼ 29,8 % | ▼ 29,8 % | 107,6 K RON | |
| 52 | 52.HISPAROM CAPITAL S.A.▲ 75 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 18,6 mil. RON▲ 186,9 % | ▲ 186,9 % | 2,8 mil. RON | |
| 53 | 53.ROMPETROL FINANCIAL GROUP SRL▲ 28 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 18,4 mil. RON▲ 37,3 % | ▲ 37,3 % | 39,5 mil. RON | |
| 54 | 54.INVESTMENT GROUP SRL▲ 13 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 18 mil. RON▲ 3,5 % | ▲ 3,5 % | -687,8 K RON | |
| 55 | 55.BENEFICA SRL▲ 14 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 17,1 mil. RON▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | -310,1 K RON | |
| 56 | 56.COMPANIA DE ASIGURARI-REASIGURARI EXIM ROMANIA (CARE-ROMANIA) SA▲ 8 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 17 mil. RON▼ 14 % | ▼ 14 % | -3,6 mil. RON | |
| 57 | 57.PERFECT GENERAL CONSULT ACTIVITY SRL▲ 13 | Sat Bran, Comuna Bran, Braşov | 16,5 mil. RON▼ 0,1 % | ▼ 0,1 % | 8,4 K RON | |
| 58 | 58.GRUP MEDIA SUD HOLDING SRL▲ 8 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 16,1 mil. RON▼ 8,9 % | ▼ 8,9 % | -205,5 K RON | |
| 59 | 59.PREFABRICATE VEST PATRU TRADE SA▲ 12 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 15,9 mil. RON▲ 0 % | ▲ 0 % | -1,1 K RON | |
| 60 | 60.CARDIF-ASSURANCES RISQUES DIVERS SA PARIS SUCURSALA BUCURESTI▲ 26 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 15,7 mil. RON▲ 33,1 % | ▲ 33,1 % | 2,8 mil. RON | |
| 61 | 61.ASTIHOLLAND REAL ESTATES SRL▲ 14 | Municipiul Timişoara, Timiş | 15,5 mil. RON▲ 4,9 % | ▲ 4,9 % | -6,8 K RON | |
| 62 | 62.ASTIHOLLAND INVESTMENTS TIMIŞOARA SRL▲ 18 | Municipiul Timişoara, Timiş | 15,5 mil. RON▲ 13,5 % | ▲ 13,5 % | -1,8 mil. RON | |
| 63 | 63.AGORA LEASE IFN SAnou | Municipiul Constanţa, Constanţa | 15,5 mil. RON— | — | — | 334,1 K RON |
| 64 | 64.MARBAS TOP MANUFACTURING SRL▲ 12 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 15,2 mil. RON▲ 3,2 % | ▲ 3,2 % | -498,1 K RON | |
| 65 | 65.ALMIMAX NATURA SRL▲ 8 | Sat Cobor, Comuna Ticusu, Braşov | 15,1 mil. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | -173,7 K RON | |
| 66 | 66.ALBER HOLDING CAPITAL S.A.▲ 6 | Municipiul Arad, Arad | 15 mil. RON▼ 2,4 % | ▼ 2,4 % | -4,5 mil. RON | |
| 67 | 67.AIRA PROPERTIES SRLnou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 14,9 mil. RON▲ 50,4 % | ▲ 50,4 % | 539,1 K RON | |
| 68 | 68.DIRECT FINANCIAL DEVELOPMENT SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 14,4 mil. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | -626 K RON | |
| 69 | 69.EULER HERMES S.A. BRUXELLES SUCURSALA BUCURESTI▼ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 14,3 mil. RON▼ 25,9 % | ▼ 25,9 % | -1,9 mil. RON | |
| 70 | 70.LIG IMOB INVESTMENT S.R.L.▲ 52 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 14,2 mil. RON▲ 102,3 % | ▲ 102,3 % | 4,5 mil. RON | |
| 71 | 71.LORANT EXCHANGE SRL▲ 7 | Municipiul Oradea, Bihor | 14,2 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 72 | 72.CARPATICA ASIG SA▲ 32 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 13,9 mil. RON▲ 49 % | ▲ 49 % | -45,6 mil. RON | |
| 73 | 73.CERTASIG - SOCIETATE DE ASIGURARE SI REASIGURARE SA▲ 28 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 13,2 mil. RON▲ 33,8 % | ▲ 33,8 % | 750,2 K RON | |
| 74 | 74.CONDOR INVESTMENT GROUP SRL▲ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 13,1 mil. RON▼ 4,5 % | ▼ 4,5 % | 325,6 K RON | |
| 75 | 75.BRD ASIGURARI DE VIATA SA▲ 19 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 12,7 mil. RON▲ 21,6 % | ▲ 21,6 % | 14,6 mil. RON | |
| 76 | 76.GENESIS DEVELOPMENT OFFICES S.A.▲ 7 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 12,5 mil. RON▲ 0 % | ▲ 0 % | -2,5 K RON | |
| 77 | 77.CERT COLECT SRL▲ 7 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 12,5 mil. RON▲ 2,2 % | ▲ 2,2 % | -75,9 K RON | |
| 78 | 78.PORTAL HOLDING SA▲ 9 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 11,7 mil. RON0,0% | 0,0% | -147 RON | |
| 79 | 79.CARPATHIA PENSII-SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII PRIVATE S.A.▲ 307 | Sat Floreşti, Comuna Floreşti, Cluj | 11,6 mil. RON▲ 1.009,2 % | ▲ 1.009,2 % | 124,1 K RON | |
| 80 | 80.RAICRIS IFN SRL▲ 8 | Municipiul Oradea, Bihor | 11,5 mil. RON0,0% | 0,0% | -8,7 K RON | |
| 81 | 81.AIG EUROPE LIMITED LONDRA SUCURSALA BUCURESTI▲ 8.633 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 11,5 mil. RON— | — | 12,1 mil. RON | |
| 82 | 82.ALPHA IMPORT - EXPORT 2000 SA▲ 13 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 11,2 mil. RON▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | -4,2 mil. RON | |
| 83 | 83.CARDIF ASSURANCE VIE SA PARIS SUCURSALA BUCURESTI▲ 15 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 11,2 mil. RON▲ 9,6 % | ▲ 9,6 % | -757,9 K RON | |
| 84 | 84.LOTUS R & G IMPEX SRL▲ 13 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 10,4 mil. RON▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | -254,9 K RON | |
| 85 | 85.STARTPAY SERVICES S.R.L.▲ 26 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 10,3 mil. RON▲ 23,5 % | ▲ 23,5 % | -1,2 mil. RON | |
| 86 | 86.FORTE ASIGURARI - REASIGURARI SA▲ 29 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 10,3 mil. RON▲ 25,9 % | ▲ 25,9 % | 5,4 mil. RON | |
| 87 | 87.ALOHA BUZZ SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 10 mil. RON▼ 15,8 % | ▼ 15,8 % | -1,2 mil. RON | |
| 88 | 88.BEST CAPITAL ROMANIA S.A.▲ 106 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 9,9 mil. RON▲ 214,2 % | ▲ 214,2 % | 757 K RON | |
| 89 | 89.MASTER FINANCE GROUP IFN SA▲ 11 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 9,6 mil. RON▼ 3,9 % | ▼ 3,9 % | -336,9 K RON | |
| 90 | 90.NEPOS ROINVEST SRLnou | Municipiul Timişoara, Timiş | 9,5 mil. RON— | — | — | -52 K RON |
| 91 | 91.GRAND ESTATES SRLnou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 9 mil. RON0,0% | 0,0% | 1,9 K RON | |
| 92 | 92.GENESIS BIOPARTNER SRL▼ 35 | Sat Ariceştii Rahtivani, Comuna Ariceştii Rahtivani, Prahova | 8,9 mil. RON▼ 61,6 % | ▼ 61,6 % | -434,1 K RON | |
| 93 | 93.SOARE GLASS INVEST SRL▲ 16 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 8,9 mil. RON▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | -321,5 K RON | |
| 94 | 94.CIT ONE S.A.▲ 13 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 8,9 mil. RON▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | -4,2 mil. RON | |
| 95 | 95.GRUPUL IATSA SA▲ 22 | Oraş Ştefăneşti, Argeş | 8,8 mil. RON▲ 13,4 % | ▲ 13,4 % | -767,3 K RON | |
| 96 | 96.SMITH & SMITH SRL▲ 42 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 8,7 mil. RON▲ 49,2 % | ▲ 49,2 % | 609,1 K RON | |
| 97 | 97.NEW LIGNUM SRL▲ 11 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 8,6 mil. RON▼ 0,4 % | ▼ 0,4 % | -157,1 K RON | |
| 98 | 98.REAL GOLD SRL▲ 23 | Municipiul Călăraşi, Călăraşi | 8,5 mil. RON▲ 16,3 % | ▲ 16,3 % | 78,3 K RON | |
| 99 | 99.BALKAN CASH SOLUTIONS SRL▼ 10 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 8,2 mil. RON▼ 28,1 % | ▼ 28,1 % | -2,9 mil. RON | |
| 100 | 100.NATURA QUATTUOR ENERGIA HOLDINGS S.A.▲ 19 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 8,1 mil. RON▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | -839,1 K RON |
Intermedieri financiare și asigurări pe județe
București (3.210)Ilfov (704)Cluj (665)Timiș (564)Prahova (413)Constanța (384)Brașov (376)Bihor (360)Argeș (340)Bacău (316)Dolj (312)Iași (310)Galați (243)Mureș (242)Sibiu (229)Hunedoara (215)Vâlcea (202)Suceava (190)Arad (187)Buzău (174)Alba (173)Dâmbovița (172)Maramureș (159)Olt (159)Gorj (152)Brăila (134)Bistrița-Năsăud (123)Satu Mare (123)Neamț (112)Giurgiu (86)Harghita (86)Vrancea (82)Caraș-Severin (79)Vaslui (79)Sălaj (78)Mehedinți (77)Botoșani (75)Covasna (69)Călărași (63)Ialomița (60)Teleorman (56)Tulcea (51)