Top 100 firme — Intermedieri financiare și asigurări după angajați în 2025
11.645 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 18.625. Pragul de intrare în top este 39, iar liderul atinge 1.626.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Angajați | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.UNICREDIT S.P.A. MILANO SUCURSALA BUCURESTI= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1.626▲ 7 % | ▲ 7 % | 11,9 mil. RON | |
| 2 | 2.GROUPAMA ASIGURARI SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1.540▲ 3,4 % | ▲ 3,4 % | 373,6 mil. RON | |
| 3 | 3.OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP S.A.= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1.263▲ 4,4 % | ▲ 4,4 % | 196,6 mil. RON | |
| 4 | 4.ALLIANZ - TIRIAC ASIGURARI SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 816▲ 5,4 % | ▲ 5,4 % | 489,9 mil. RON | |
| 5 | 5.ASIGURAREA ROMANEASCA - ASIROM VIENNA INSURANCE GROUP SA= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 793▲ 8 % | ▲ 8 % | 30,5 mil. RON | |
| 6 | 6.BSG MONEY EXCHANGE SRL▲ 1 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 618▲ 5,5 % | ▲ 5,5 % | 26,3 mil. RON | |
| 7 | 7.UNIQA ASIGURARI SA▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 505▼ 2,5 % | ▼ 2,5 % | 46,4 mil. RON | |
| 8 | 8.AWP P&C SAINT-OUEN SUCURSALA BUCURESTI▲ 2 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 498▲ 17,5 % | ▲ 17,5 % | 3,4 mil. RON | |
| 9 | 9.BERTUS SRL= | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 496▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | 161 mil. RON | |
| 10 | 10.GENERALI ROMANIA ASIGURARE REASIGURARE SA▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 420▲ 1,2 % | ▲ 1,2 % | 65,3 mil. RON | |
| 11 | 11.EULER HERMES S.A. BRUXELLES SUCURSALA BUCURESTI▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 416▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | 1,9 mil. RON | |
| 12 | 12.CREDIT CARD BROKER SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 406▲ 18,4 % | ▲ 18,4 % | 1,5 mil. RON | |
| 13 | 13.COMPAGNIE FRANCAISE D'ASSURANCE POUR LE COMMERCE EXTERIEUR S.A BOIS-COLOMBES SUCURSALA BUCURESTI▲ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 399▲ 33,4 % | ▲ 33,4 % | 2,1 mil. RON | |
| 14 | 14.INVEST INTERMED GF I.F.N. SRL▲ 3 | Municipiul Piteşti, Argeş | 341▲ 21,4 % | ▲ 21,4 % | 35,3 mil. RON | |
| 15 | 15.GRAWE ROMÂNIA ASIGURARE S.A.= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 330▲ 7,5 % | ▲ 7,5 % | -133,4 mil. RON | |
| 16 | 16.CREDEX BROKER S.R.L.▲ 4 | Oraş Voluntari, Ilfov | 300▲ 17,7 % | ▲ 17,7 % | 20 mil. RON | |
| 17 | 17.UNIQA ASIGURARI DE VIATA SA▼ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 297▼ 8,6 % | ▼ 8,6 % | 31,6 mil. RON | |
| 18 | 18.CLAIM EXPERT SERVICES S.R.L.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 283▲ 4,4 % | ▲ 4,4 % | 1,1 mil. RON | |
| 19 | 19.PAYPOINT SERVICES SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 234▲ 5,4 % | ▲ 5,4 % | 6,3 mil. RON | |
| 20 | 20.PLUXEE ROMANIA S.R.L.▲ 2 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 231▼ 1,3 % | ▼ 1,3 % | 144,8 mil. RON | |
| 21 | 21.PROHUMAN APT FINANCE BROKER S.R.L.= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 225▼ 4,3 % | ▼ 4,3 % | -82,4 K RON | |
| 22 | 22.UNICREDIT BANK AUSTRIA AG VIENA SUCURSALA BUCURESTI▼ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 223▼ 20,6 % | ▼ 20,6 % | 1,7 mil. RON | |
| 23 | 23.MARSH BROKER DE ASIGURARE-REASIGURARE SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 198▲ 3,1 % | ▲ 3,1 % | 29,5 mil. RON | |
| 24 | 24.SIGNAL IDUNA ASIGURARE REASIGURARE S.A.▲ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 195▲ 4,8 % | ▲ 4,8 % | 8,1 mil. RON | |
| 25 | 25.SMITH & SMITH SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 191▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | 5,5 mil. RON | |
| 26 | 26.TEILOR INVEST EXCHANGE SRL▼ 2 | Municipiul Piteşti, Argeş | 188▼ 2,6 % | ▼ 2,6 % | 1,7 mil. RON | |
| 27 | 27.METROPOLITAN LIFE ASIGURARI METLIFE EUROPE d.a.c DUBLIN SUCURSALA BUCURESTI▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 188▲ 5 % | ▲ 5 % | 57 mil. RON | |
| 28 | 28.SAFETY BROKER DE ASIGURARE S.A.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 183▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | 6,7 mil. RON | |
| 29 | 29.SERVICE 800 CONTACT CENTER - AGENT DE ASIGURARE SRL▲ 12 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 168▲ 71,4 % | ▲ 71,4 % | 19 K RON | |
| 30 | 30.SIBS ROMANIA S.A.= | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 166▼ 1,2 % | ▼ 1,2 % | 14,5 mil. RON | |
| 31 | 31.UP ROMÂNIA S.R.L.= | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 166▲ 1,8 % | ▲ 1,8 % | 56,5 mil. RON | |
| 32 | 32.EDENRED ROMANIA SRL= | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 157▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | 181 mil. RON | |
| 33 | 33.BRD ASIGURARI DE VIATA SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 137▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 31,4 mil. RON | |
| 34 | 34.MAGNOR TRADING S.R.L.▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 137▲ 22,3 % | ▲ 22,3 % | 18,3 mil. RON | |
| 35 | 35.SOCIETATEA DE TRANSFER DE FONDURI SI DECONTARI TRANSFOND SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 134▲ 13,6 % | ▲ 13,6 % | 94,9 mil. RON | |
| 36 | 36.VREAU CREDIT SRL▲ 6 | Sat Dârvari, Comuna Ciorogârla, Ilfov | 122▲ 25,8 % | ▲ 25,8 % | 4,6 mil. RON | |
| 37 | 37.ABC INSURANCE S.A.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 118▲ 11,3 % | ▲ 11,3 % | 5 mil. RON | |
| 38 | 38.TEHNO VEST SRL▲ 2 | Sat Izvoare, Comuna Dumbrava Roşie, Neamţ | 109▲ 6,9 % | ▲ 6,9 % | 7,9 mil. RON | |
| 39 | 39.EXPRESS CREDIT AMANET SRL▼ 2 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 1070,0% | 0,0% | 13,5 mil. RON | |
| 40 | 40.SPEED TRANSFER SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 102▼ 1,9 % | ▼ 1,9 % | 3,9 mil. RON | |
| 41 | 41.TRADEVILLE SA▲ 7 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 101▲ 18,8 % | ▲ 18,8 % | — | |
| 42 | 42.OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.▲ 2 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 100▲ 9,9 % | ▲ 9,9 % | 11,6 mil. RON | |
| 43 | 43.SIGNAL IDUNA ASIGURARI S.A.▲ 6 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 95▲ 13,1 % | ▲ 13,1 % | 6,9 mil. RON | |
| 44 | 44.BEST CAPITAL ROMANIA S.A.▲ 10 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 93▲ 24 % | ▲ 24 % | 3,6 mil. RON | |
| 45 | 45.BCR ASIGURARI DE VIATA VIENNA INSURANCE GROUP SA▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 91▲ 3,4 % | ▲ 3,4 % | 47,8 mil. RON | |
| 46 | 46.GARANTA ASIGURARI SA▼ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 91▼ 2,2 % | ▼ 2,2 % | -3 mil. RON | |
| 47 | 47.TEZAUR INVESTMENT GROUP SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 88▲ 6 % | ▲ 6 % | 26,9 mil. RON | |
| 48 | 48.NN PENSII SOCIETATE DE ADMINISTRARE A UNUI FOND DE PENSII ADMINISTRAT PRIVAT S.A.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 87▲ 1,2 % | ▲ 1,2 % | 102,7 mil. RON | |
| 49 | 49.ALLIANZ-TIRIAC PENSII PRIVATE SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII PRIVATE SA▲ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 87▲ 13 % | ▲ 13 % | 67,9 mil. RON | |
| 50 | 50.MAGNOR EXCHANGE S.R.L.▲ 12 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 84▲ 31,3 % | ▲ 31,3 % | 713,3 K RON | |
| 51 | 51.E-INFRA S.A.▼ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 84▼ 5,6 % | ▼ 5,6 % | 341,1 mil. RON | |
| 52 | 52.SPEED TRANSFER AMANET SRL▲ 31 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 74▲ 68,2 % | ▲ 68,2 % | 10,9 mil. RON | |
| 53 | 53.OTTO BROKER DE SERVICII FINANCIARE SRL▲ 7 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 74▲ 10,5 % | ▲ 10,5 % | 193,2 K RON | |
| 54 | 54.INTARO INSURANCE SERVICES S.A.▲ 4 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 74▲ 5,7 % | ▲ 5,7 % | 23,5 mil. RON | |
| 55 | 55.Nouvelles Frontieres Simpa Turism SRL= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 73▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | 237,5 K RON | |
| 56 | 56.AVANGARD MONEY SYSTEM S.R.L.▼ 5 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 73▼ 11 % | ▼ 11 % | 3,9 mil. RON | |
| 57 | 57.RETAIL CONCEPT & DESIGN SRL= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 72▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | 33,8 mil. RON | |
| 58 | 58.ROMERO 26 IFN SRL▼ 3 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 69▼ 6,8 % | ▼ 6,8 % | 7,3 mil. RON | |
| 59 | 59.EAZY ASIGURARI S.A.▲ 124 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 69▲ 213,6 % | ▲ 213,6 % | -7,1 mil. RON | |
| 60 | 60.GRECO ROMANIA GMBH VIENA SUCURSALA BUCUREŞTI▲ 6 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 69▲ 19 % | ▲ 19 % | 3,8 mil. RON | |
| 61 | 61.AON ROMANIA BROKER DE ASIGURARE-REASIGURARE SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 68▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | 2 mil. RON | |
| 62 | 62.IFN - BETA MANAGEMENT SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 67▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 12,3 mil. RON | |
| 63 | 63.BCR PAYMENTS SERVICES SRL= | Municipiul Sibiu, Sibiu | 630,0% | 0,0% | 1,1 mil. RON | |
| 64 | 64.GRAMPET SA▲ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 62▲ 19,2 % | ▲ 19,2 % | 9,4 mil. RON | |
| 65 | 65.OK CREDO CONS SRL▲ 17 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 60▲ 33,3 % | ▲ 33,3 % | 433,1 K RON | |
| 66 | 66.MACROGROUP CASA DE SCHIMB VALUTAR SRL▼ 7 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 60▼ 13 % | ▼ 13 % | 1,7 mil. RON | |
| 67 | 67.BT CAPITAL PARTNERS S.A.▼ 1 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 60▲ 3,5 % | ▲ 3,5 % | — | |
| 68 | 68.FABIO ELECTRONICS IFN SRL▲ 2 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 59▲ 13,5 % | ▲ 13,5 % | 7,5 mil. RON | |
| 69 | 69.NUCOR S.R.L.▲ 11 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 58▲ 26,1 % | ▲ 26,1 % | 20 mil. RON | |
| 70 | 70.HD INSURANCE PLC NICOSIA - SUCURSALA BUCURESTI▲ 75 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 53▲ 96,3 % | ▲ 96,3 % | 17,4 mil. RON | |
| 71 | 71.FIN X AMANET S.R.L.▲ 25 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 53▲ 32,5 % | ▲ 32,5 % | -1,3 mil. RON | |
| 72 | 72.AMANET GOLD SERVICES SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 52▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | 578,8 K RON | |
| 73 | 73.BANKING BY AMICREDIT S.R.L.▲ 14 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 51▲ 18,6 % | ▲ 18,6 % | 258,8 K RON | |
| 74 | 74.COSTACOS EXCHANGE SRL▼ 9 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 51▼ 15 % | ▼ 15 % | 1 mil. RON | |
| 75 | 75.BCR PENSII, SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII PRIVATE SA▼ 3 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 51▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | 24,5 mil. RON | |
| 76 | 76.COLONNADE INSURANCE SA LUXEMBOURG- SUCURSALA BUCURESTI▲ 7 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 50▲ 13,6 % | ▲ 13,6 % | 21,7 mil. RON | |
| 77 | 77.RENOMIA INSURANCE REINSURANCE BROKER S.R.L.▼ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 50▲ 2 % | ▲ 2 % | 1,1 mil. RON | |
| 78 | 78.GRUPUL INDUSTRIAL VOICULESCU SI COMPANIA (GRIVCO) SA▼ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 50▲ 2 % | ▲ 2 % | 2,3 mil. RON | |
| 79 | 79.IFN SABION SRL▼ 4 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 49▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | 1,9 mil. RON | |
| 80 | 80.Bursa de Valori Bucuresti SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 49▲ 6,5 % | ▲ 6,5 % | — | |
| 81 | 81.ONEY FINANCES SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 48▲ 9,1 % | ▲ 9,1 % | -7,4 mil. RON | |
| 82 | 82.CAMBIO SRL▼ 7 | Loc. Balş, Oraş Balş, Olt | 46▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 2,2 mil. RON | |
| 83 | 83.NETOPIA FINANCIAL SERVICES S.A.nou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 44— | — | 12,5 mil. RON | |
| 84 | 84.EVERGENT INVESTMENTS S.A.▼ 1 | Municipiul Bacău, Bacău | 440,0% | 0,0% | — | |
| 85 | 85.GRANDPACT SRL▲ 18 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 43▲ 13,2 % | ▲ 13,2 % | 465,3 K RON | |
| 86 | 86.O.K. EXCHANGE HOUSE SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 43▲ 4,9 % | ▲ 4,9 % | 318,2 K RON | |
| 87 | 87.ASITEL AGENT DE ASIGURARE SRL= | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 42▼ 2,3 % | ▼ 2,3 % | 1,5 mil. RON | |
| 88 | 88.CARPATHIA PENSII-SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII PRIVATE S.A.▲ 12 | Sat Floreşti, Comuna Floreşti, Cluj | 42▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | 28,7 mil. RON | |
| 89 | 89.ASIGEST BROKER DE ASIGURARE - REASIGURARE SA▲ 11 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 42▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | 773 K RON | |
| 90 | 90.COMPANIA DE ASIGURARI-REASIGURARI EXIM ROMANIA (CARE-ROMANIA) SA▲ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 42▲ 5 % | ▲ 5 % | 21,3 mil. RON | |
| 91 | 91.POOL - UL DE ASIGURARE ÎMPOTRIVA DEZASTRELOR NATURALE SA▲ 12 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 41▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | 64,5 mil. RON | |
| 92 | 92.BT BROKER DE ASIGURARE S.R.L.▲ 11 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 41▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | 69,9 mil. RON | |
| 93 | 93.CORSA INTERNATIONAL CHANGE OFFICE SRL▲ 10 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 40▲ 5,3 % | ▲ 5,3 % | 775 K RON | |
| 94 | 94.CORIS ASSISTANCE S.R.L.▲ 37 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 40▲ 29 % | ▲ 29 % | 924 K RON | |
| 95 | 95.TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A.▲ 14 | Municipiul Braşov, Braşov | 40▲ 8,1 % | ▲ 8,1 % | — | |
| 96 | 96.CONSIG SRL▼ 6 | Municipiul Brăila, Brăila | 40▼ 2,4 % | ▼ 2,4 % | 667 K RON | |
| 97 | 97.CAMPION BROKER DE ASIGURARE ȘI REASIGURARE S.R.L.▼ 1 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 400,0% | 0,0% | 5,6 mil. RON | |
| 98 | 98.GENERALI SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII PRIVATE SA▲ 14 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 39▲ 11,4 % | ▲ 11,4 % | 36,9 mil. RON | |
| 99 | 99.BT PENSII - SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII FACULTATIVE S.A.▲ 46 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 39▲ 44,4 % | ▲ 44,4 % | -3 mil. RON | |
| 100 | 100.BT ASSET MANAGEMENT S A I SA▲ 9 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 39▲ 5,4 % | ▲ 5,4 % | — |
Intermedieri financiare și asigurări pe județe
București (3.210)Ilfov (704)Cluj (665)Timiș (564)Prahova (413)Constanța (384)Brașov (376)Bihor (360)Argeș (340)Bacău (316)Dolj (312)Iași (310)Galați (243)Mureș (242)Sibiu (229)Hunedoara (215)Vâlcea (202)Suceava (190)Arad (187)Buzău (174)Alba (173)Dâmbovița (172)Maramureș (159)Olt (159)Gorj (152)Brăila (134)Bistrița-Năsăud (123)Satu Mare (123)Neamț (112)Giurgiu (86)Harghita (86)Vrancea (82)Caraș-Severin (79)Vaslui (79)Sălaj (78)Mehedinți (77)Botoșani (75)Covasna (69)Călărași (63)Ialomița (60)Teleorman (56)Tulcea (51)