Top 100 firme — Industria prelucrătoare după datorii în 2013
65.058 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 66,2 mld. RON. Pragul de intrare în top este 226,4 mil. RON, iar liderul atinge 4,8 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Datorii | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.ROMPETROL RAFINARE SA= | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 4,8 mld. RON▼ 3,4 % | ▼ 3,4 % | -224 mil. RON | |
| 2 | 2.OLTCHIM SA▲ 1 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 3,7 mld. RON▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | -946,9 mil. RON | |
| 3 | 3.AUTOMOBILE-DACIA SA▲ 3 | Loc. Mioveni, Oraş Mioveni, Argeş | 3,5 mld. RON▲ 20,1 % | ▲ 20,1 % | 337,4 mil. RON | |
| 4 | 4.PETROTEL - LUKOIL SA= | Municipiul Ploieşti, Prahova | 3,4 mld. RON▲ 12,2 % | ▲ 12,2 % | -928,9 mil. RON | |
| 5 | 5.DAMEN SHIPYARDS MANGALIA S.A.= | Municipiul Mangalia, Constanţa | 3,2 mld. RON▲ 5 % | ▲ 5 % | -105,7 mil. RON | |
| 6 | 6.FORD OTOSAN ROMANIA S.R.L.▼ 4 | Municipiul Craiova, Dolj | 2,9 mld. RON▼ 19,5 % | ▼ 19,5 % | 68,9 mil. RON | |
| 7 | 7.LIBERTY GALATI S.A.▲ 3 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 1,3 mld. RON▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | -741,7 mil. RON | |
| 8 | 8.GALAXY TOBACCO SA▲ 3 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 1,1 mld. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | -6,9 mil. RON | |
| 9 | 9.Holcim (Romania) SA▼ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,1 mld. RON▼ 7,2 % | ▼ 7,2 % | -6,1 mil. RON | |
| 10 | 10.RAFINARIA DARMANESTI SA▲ 5 | Loc. Dărmăneşti, Oraş Dărmăneşti, Bacău | 1 mld. RON0,0% | 0,0% | -8,7 K RON | |
| 11 | 11.JOHNSON CONTROLS ROMANIA SRL▲ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 954,1 mil. RON▼ 5,7 % | ▼ 5,7 % | -53,3 mil. RON | |
| 12 | 12.PHINIA DELPHI ROMANIA S.R.L.▼ 5 | Sat Brătuleni, Comuna Miroslava, Iaşi | 920 mil. RON▼ 32,3 % | ▼ 32,3 % | 113,8 mil. RON | |
| 13 | 13.MICHELIN ROMANIA S.A.▲ 4 | Oraş Voluntari, Ilfov | 903,4 mil. RON▼ 9,1 % | ▼ 9,1 % | 78 mil. RON | |
| 14 | 14.REGIA AUTONOMA PENTRU ACTIVITATI NUCLEARE RA▲ 7 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 874,4 mil. RON▲ 12,3 % | ▲ 12,3 % | 591,2 K RON | |
| 15 | 15.ALRO SA▼ 2 | Municipiul Slatina, Olt | 867,9 mil. RON▼ 19,8 % | ▼ 19,8 % | -120,6 mil. RON | |
| 16 | 16.EURO TYRES MANUFACTURING SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 848,2 mil. RON▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | -48,3 mil. RON | |
| 17 | 17.BUNGE ROMANIA SRLnou | Municipiul Buzău, Buzău | 793,1 mil. RON▼ 5,9 % | ▼ 5,9 % | -132,2 mil. RON | |
| 18 | 18.AUMOVIO SYSTEMS ROMANIA S.R.L.▼ 6 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 785,7 mil. RON▼ 28,4 % | ▼ 28,4 % | -16,1 mil. RON | |
| 19 | 19.KRONOSPAN ROMANIA SRL▲ 6 | Municipiul Braşov, Braşov | 715,6 mil. RON▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | 10,6 mil. RON | |
| 20 | 20.URSUS BREWERIES SA▼ 2 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 715,3 mil. RON▼ 14,8 % | ▼ 14,8 % | 1,1 mil. RON | |
| 21 | 21.DUCTIL STEEL SA▲ 5 | Municipiul Buzău, Buzău | 710,7 mil. RON▲ 4,9 % | ▲ 4,9 % | -43,2 mil. RON | |
| 22 | 22.CIECH SODA ROMÂNIA SOCIETATE PE ACŢIUNI▲ 7 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 695 mil. RON▲ 10,3 % | ▲ 10,3 % | -139,9 mil. RON | |
| 23 | 23.KRONOSPAN SEBES SA▲ 16 | Municipiul Sebeş, Alba | 689,5 mil. RON▲ 30,2 % | ▲ 30,2 % | -59,8 mil. RON | |
| 24 | 24.SCHAEFFLER ROMANIA SRL▼ 2 | Comuna Cristian, Braşov | 682,2 mil. RON▼ 10,3 % | ▼ 10,3 % | -6,5 mil. RON | |
| 25 | 25.TRACTORUL-UTB SA▲ 5 | Municipiul Braşov, Braşov | 629,4 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 26 | 26.PIRELLI TYRES ROMANIA SRL▲ 1 | Municipiul Slatina, Olt | 624,4 mil. RON▼ 6,7 % | ▼ 6,7 % | 27,1 mil. RON | |
| 27 | 27.LAMINORUL SA▲ 4 | Municipiul Brăila, Brăila | 622,1 mil. RON▼ 0 % | ▼ 0 % | -28,2 mil. RON | |
| 28 | 28.AUMOVIO TECHNOLOGIES ROMANIA S.R.L.▼ 19 | Municipiul Timişoara, Timiş | 620,1 mil. RON▼ 45,8 % | ▼ 45,8 % | -58 mil. RON | |
| 29 | 29.AGRANA ROMANIA S.R.L.▼ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 617,4 mil. RON▼ 11,3 % | ▼ 11,3 % | -104,2 mil. RON | |
| 30 | 30.COS TÂRGOVIŞTE S.A.▲ 8 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 614,5 mil. RON▲ 14,8 % | ▲ 14,8 % | -50,3 mil. RON | |
| 31 | 31.ELSID S.A.▲ 9 | Loc. Titu, Oraş Titu, Dâmboviţa | 604 mil. RON▲ 16,2 % | ▲ 16,2 % | 31,1 mil. RON | |
| 32 | 32.BERGENBIER S.A.▲ 13 | Oraş Voluntari, Ilfov | 581,5 mil. RON▲ 21,2 % | ▲ 21,2 % | -102,3 mil. RON | |
| 33 | 33.EGGER ROMANIA SRL▲ 402 | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 574,7 mil. RON▲ 816,7 % | ▲ 816,7 % | 63,9 mil. RON | |
| 34 | 34.SOMETRA SA▼ 6 | Loc. Copşa Mică, Oraş Copşa Mică, Sibiu | 565 mil. RON▼ 12,3 % | ▼ 12,3 % | 69,6 mil. RON | |
| 35 | 35.TAKATA ROMANIA SRL= | Municipiul Arad, Arad | 561,1 mil. RON▼ 4,3 % | ▼ 4,3 % | 67,7 mil. RON | |
| 36 | 36.ROMAQUA GROUP SA▼ 3 | Loc. Borsec, Oraş Borsec, Harghita | 559,1 mil. RON▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | 1,4 mil. RON | |
| 37 | 37.SIF 1 IMGB S.A.= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 542,4 mil. RON▼ 0,8 % | ▼ 0,8 % | -49,2 mil. RON | |
| 38 | 38.SILCOTUB SA▼ 15 | Municipiul Zalău, Sălaj | 529,2 mil. RON▼ 24,4 % | ▼ 24,4 % | 157,8 mil. RON | |
| 39 | 39.KASTAMONU ROMANIA SA▲ 11 | Municipiul Reghin, Mureş | 528,4 mil. RON▲ 17,6 % | ▲ 17,6 % | -23,1 mil. RON | |
| 40 | 40.EXPUR SA▲ 6 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 517,7 mil. RON▲ 8,7 % | ▲ 8,7 % | -39,5 mil. RON | |
| 41 | 41.EUROPEAN FOOD SA▼ 21 | Sat Păntăşeşti, Comuna Drăgăneşti, Bihor | 508,5 mil. RON▼ 37,7 % | ▼ 37,7 % | 245,7 mil. RON | |
| 42 | 42.SANTIERUL NAVAL DAMEN GALATI SA▼ 8 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 501,2 mil. RON▼ 14,6 % | ▼ 14,6 % | 60,9 mil. RON | |
| 43 | 43.ARTROM STEEL TUBES S.A.▲ 6 | Municipiul Slatina, Olt | 495,7 mil. RON▲ 10 % | ▲ 10 % | 11,8 mil. RON | |
| 44 | 44.INDUSTRIA SÂRMEI CÂMPIA TURZII S.A.▼ 8 | Municipiul Câmpia Turzii, Cluj | 493,6 mil. RON▼ 13,5 % | ▼ 13,5 % | -18,2 mil. RON | |
| 45 | 45.APTIV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.▲ 3 | Loc. Sânnicolau Mare, Oraş Sânnicolau Mare, Timiş | 481,4 mil. RON▲ 4,8 % | ▲ 4,8 % | -2,1 mil. RON | |
| 46 | 46.VARD SHIPYARDS ROMANIA S.A.▲ 12 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 477,7 mil. RON▲ 24,7 % | ▲ 24,7 % | 7,8 mil. RON | |
| 47 | 47.COMPANIA NAŢIONALĂ ROMARM S.A. BUCUREŞTI FILIALA SOCIETATEA UZINA MECANICĂ CUGIR S.A.= | Loc. Cugir, Oraş Cugir, Alba | 475,3 mil. RON▲ 1,3 % | ▲ 1,3 % | -12,3 mil. RON | |
| 48 | 48.BIO FUEL ENERGY SRL▲ 13 | Loc. Zimnicea, Oraş Zimnicea, Teleorman | 469,7 mil. RON▲ 28,5 % | ▲ 28,5 % | -38,2 mil. RON | |
| 49 | 49.TRD - Tnuva Romania Dairies SRL▼ 5 | Loc. Popeşti Leordeni, Oraş Popeşti Leordeni, Ilfov | 463,3 mil. RON▼ 4 % | ▼ 4 % | -25,1 mil. RON | |
| 50 | 50.CAMERON ROMÂNIA SRL▲ 4 | Municipiul Câmpina, Prahova | 461,3 mil. RON▲ 15,7 % | ▲ 15,7 % | 209,1 mil. RON | |
| 51 | 51.ELECTROPUTERE S.R.L.▲ 2 | Municipiul Craiova, Dolj | 448,3 mil. RON▲ 10,3 % | ▲ 10,3 % | -67,1 mil. RON | |
| 52 | 52.AUTOLIV ROMANIA SRL▲ 8 | Municipiul Braşov, Braşov | 443,1 mil. RON▲ 18,9 % | ▲ 18,9 % | 66,5 mil. RON | |
| 53 | 53.LABORMED-PHARMA SA▲ 3 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 426 mil. RON▲ 10,6 % | ▲ 10,6 % | -18 mil. RON | |
| 54 | 54.PRIO EXTRACȚIE SRL▲ 12 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 400,6 mil. RON▲ 19,8 % | ▲ 19,8 % | -73,1 mil. RON | |
| 55 | 55.FORTUS SA▲ 7 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 391,2 mil. RON▲ 7,1 % | ▲ 7,1 % | -28,9 mil. RON | |
| 56 | 56.CELESTICA ( ROMANIA ) SRL▲ 12 | Sat Borş, Comuna Borş, Bihor | 383,4 mil. RON▲ 20,1 % | ▲ 20,1 % | 16,4 mil. RON | |
| 57 | 57.CONTINENTAL AUTOMOTIVE PRODUCTS SRL▼ 25 | Municipiul Timişoara, Timiş | 378,1 mil. RON▼ 37,8 % | ▼ 37,8 % | 518 mil. RON | |
| 58 | 58.ROMCAB SA▲ 19 | Sat Acăţari, Comuna Acăţari, Mureş | 360,7 mil. RON▲ 32 % | ▲ 32 % | 21,5 mil. RON | |
| 59 | 59.ZAHARUL ORADEA SA▼ 8 | Municipiul Oradea, Bihor | 352,9 mil. RON▼ 17,5 % | ▼ 17,5 % | 2 mil. RON | |
| 60 | 60.EUROPEAN DRINKS SA▲ 3 | Loc. Ştei, Oraş Ştei, Bihor | 352,1 mil. RON▼ 2 % | ▼ 2 % | -34,2 mil. RON | |
| 61 | 61.PRUTUL SA▲ 3 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 347,2 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | -20,3 mil. RON | |
| 62 | 62.LINDE GAZ ROMANIA SRL▲ 11 | Municipiul Timişoara, Timiş | 345,9 mil. RON▲ 17,8 % | ▲ 17,8 % | 60,3 mil. RON | |
| 63 | 63.COMPANIA NATIONALA "IMPRIMERIA NATIONALA" SA▼ 21 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 338,9 mil. RON▼ 31,1 % | ▼ 31,1 % | 57,8 mil. RON | |
| 64 | 64.NESTLE ROMÂNIA SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 332,4 mil. RON▲ 0,7 % | ▲ 0,7 % | 2,3 mil. RON | |
| 65 | 65.VARD RO HOLDING SRL▼ 13 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 321,6 mil. RON▼ 21,2 % | ▼ 21,2 % | 33,6 mil. RON | |
| 66 | 66.HS TIMBER PRODUCTIONS S.R.L.▼ 11 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 313,4 mil. RON▼ 19,5 % | ▼ 19,5 % | 431,4 mil. RON | |
| 67 | 67.SAM MILLS SRL▲ 11 | Sat Botiz, Comuna Botiz, Satu Mare | 312,9 mil. RON▲ 14,5 % | ▲ 14,5 % | 3 mil. RON | |
| 68 | 68.UNITED ROMANIAN BREWERIES BEREPROD SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 312 mil. RON▲ 4,8 % | ▲ 4,8 % | -386,4 K RON | |
| 69 | 69.BAKER HUGHES ENERGY SERVICES ROMANIA S.R.L.▲ 27 | Sat Ariceştii Rahtivani, Comuna Ariceştii Rahtivani, Prahova | 311,8 mil. RON▲ 34,6 % | ▲ 34,6 % | -34,8 mil. RON | |
| 70 | 70.MARQUARDT SCHALTSYSTEME SCS▲ 55 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 310,2 mil. RON▲ 62 % | ▲ 62 % | 5,2 mil. RON | |
| 71 | 71.CUPROM SA▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 303,5 mil. RON▼ 0,3 % | ▼ 0,3 % | -3,6 mil. RON | |
| 72 | 72.ROMPETROL PETROCHEMICALS SRL▼ 13 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 301,8 mil. RON▼ 19,8 % | ▼ 19,8 % | 142,6 mil. RON | |
| 73 | 73.ALSTOM TRANSPORT SA▲ 22 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 285,8 mil. RON▲ 23,1 % | ▲ 23,1 % | 5,1 mil. RON | |
| 74 | 74.SAINT-GOBAIN GLASS ROMANIA SRL▲ 24 | Municipiul Călăraşi, Călăraşi | 284,8 mil. RON▲ 23,4 % | ▲ 23,4 % | -25,1 mil. RON | |
| 75 | 75.ARCELORMITTAL HUNEDOARA SA▲ 9 | Municipiul Hunedoara, Hunedoara | 284,3 mil. RON▲ 12,3 % | ▲ 12,3 % | -29,8 mil. RON | |
| 76 | 76.UNICARM SRL▼ 5 | Sat Vetiş, Comuna Vetiş, Satu Mare | 283,5 mil. RON▼ 5,4 % | ▼ 5,4 % | 38,1 mil. RON | |
| 77 | 77.COCA-COLA HBC ROMANIA S.R.L.▼ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 282,4 mil. RON▼ 3,6 % | ▼ 3,6 % | 83,6 mil. RON | |
| 78 | 78.HEINEKEN ROMANIA SA▼ 8 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 281,2 mil. RON▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | 159,9 mil. RON | |
| 79 | 79.FRIGOGLASS ROMANIA SRL▼ 3 | Sat Parţa, Comuna Parţa, Timiş | 279,5 mil. RON▲ 1,8 % | ▲ 1,8 % | 1,6 mil. RON | |
| 80 | 80.YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY SRL▲ 3 | Municipiul Arad, Arad | 279 mil. RON▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | 13,8 mil. RON | |
| 81 | 81.BOSCH AUTOMOTIVE S.R.L.▲ 34 | Municipiul Blaj, Alba | 274,8 mil. RON▲ 31,6 % | ▲ 31,6 % | 4,4 mil. RON | |
| 82 | 82.UZINA MECANICA ORASTIE SA▲ 3 | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 262,9 mil. RON▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | -10 mil. RON | |
| 83 | 83.RIENI DRINKS SA▼ 3 | Sat Rieni, Comuna Rieni, Bihor | 262,4 mil. RON▼ 1 % | ▼ 1 % | 2,4 mil. RON | |
| 84 | 84.INTERNATIONAL AUTOMOTIVE COMPONENTS GROUP SRL▲ 25 | Loc. Balş, Oraş Balş, Olt | 261,9 mil. RON▲ 22,1 % | ▲ 22,1 % | -1,8 mil. RON | |
| 85 | 85.PLEXUS SERVICES RO SRL▲ 26 | Municipiul Oradea, Bihor | 260,5 mil. RON▲ 21,8 % | ▲ 21,8 % | -19,4 mil. RON | |
| 86 | 86.VALEO LIGHTING INJECTION SA▲ 24 | Sat Giarmata, Comuna Giarmata, Timiş | 254,1 mil. RON▲ 18,6 % | ▲ 18,6 % | -24,6 mil. RON | |
| 87 | 87.SEWS ROMANIA SRL▼ 22 | Municipiul Deva, Hunedoara | 253,9 mil. RON▼ 25,2 % | ▼ 25,2 % | 42,9 mil. RON | |
| 88 | 88.JOLIDON IMPORT EXPORT SRL▲ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 251,8 mil. RON▲ 5,7 % | ▲ 5,7 % | -3,6 mil. RON | |
| 89 | 89.AVERSA SA▲ 39 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 250,3 mil. RON▲ 32,4 % | ▲ 32,4 % | -4,6 mil. RON | |
| 90 | 90.MARELLI PLOIESTI ROMANIA S.R.L.▲ 22 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 247,4 mil. RON▲ 16,3 % | ▲ 16,3 % | -12,8 mil. RON | |
| 91 | 91.AGRICOLA INTERNATIONAL SA▲ 3 | Municipiul Bacău, Bacău | 245,4 mil. RON▲ 5,6 % | ▲ 5,6 % | 7 mil. RON | |
| 92 | 92.PLUXEE ROMANIA S.R.L.▲ 25 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 244,7 mil. RON▲ 18 % | ▲ 18 % | 18,1 mil. RON | |
| 93 | 93.VERSUNI MANUFACTURING ROMANIA S.R.L.▲ 41 | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 243,5 mil. RON▲ 33,3 % | ▲ 33,3 % | 22,9 mil. RON | |
| 94 | 94.GHCL UPSOM ROMÂNIA SA▼ 13 | Loc. Ocna Mureş, Oraş Ocna Mureş, Alba | 240 mil. RON▼ 9,1 % | ▼ 9,1 % | -26,6 mil. RON | |
| 95 | 95.POWER TRADE SRL▼ 8 | Comuna Buchin, Caraş-Severin | 239,8 mil. RON▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 2,4 mil. RON | |
| 96 | 96.METINVEST TUBULAR IAȘI S.A.▲ 11 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 235,1 mil. RON▲ 8 % | ▲ 8 % | -13 mil. RON | |
| 97 | 97.INTERPIPE ROMAN S.A.▲ 11 | Municipiul Roman, Neamţ | 234,6 mil. RON▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | -587,8 K RON | |
| 98 | 98.GOODMILLS ROMÂNIA SRL▼ 16 | Oraş Pantelimon, Ilfov | 230,7 mil. RON▼ 10,4 % | ▼ 10,4 % | 558,5 K RON | |
| 99 | 99.RAFO SA▼ 20 | Municipiul Oneşti, Bacău | 230,1 mil. RON▼ 13,8 % | ▼ 13,8 % | -46,6 mil. RON | |
| 100 | 100.JT INTERNATIONAL MANUFACTURING SA▼ 8 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 226,4 mil. RON▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | -1,3 mil. RON |
Industria prelucrătoare pe județe
București (7.350)Cluj (4.154)Ilfov (2.736)Bihor (2.717)Timiș (2.665)Brașov (2.506)Prahova (2.385)Argeș (2.295)Constanța (2.251)Mureș (2.109)Iași (2.068)Suceava (2.060)Dolj (1.927)Maramureș (1.881)Alba (1.725)Sibiu (1.659)Arad (1.617)Bacău (1.535)Neamț (1.422)Harghita (1.396)Galați (1.395)Bistrița-Năsăud (1.309)Satu Mare (1.232)Buzău (1.177)Dâmbovița (1.176)Vrancea (1.152)Hunedoara (1.124)Olt (1.030)Vâlcea (1.003)Sălaj (975)Gorj (823)Brăila (727)Botoșani (675)Caraș-Severin (660)Covasna (651)Vaslui (644)Tulcea (639)Giurgiu (601)Teleorman (566)Călărași (545)Ialomița (508)Mehedinți (399)