Top 100 firme — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare după datorii în 2017
15.059 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 1,2 mld. RON. Pragul de intrare în top este 4,2 mil. RON, iar liderul atinge 115,9 mil. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Datorii | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.HORNBACH CENTRALA SRL= | Sat Domneşti, Comuna Domneşti, Ilfov | 115,9 mil. RON▼ 6,6 % | ▼ 6,6 % | 16,7 mil. RON | |
| 2 | 2.JYSK ROMÂNIA SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 87,3 mil. RON▲ 151,6 % | ▲ 151,6 % | 34,2 mil. RON | |
| 3 | 3.ARTSANI COM SRL▼ 1 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 74,1 mil. RON▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | 6,4 mil. RON | |
| 4 | 4.NEBSTAR OIL SRL▼ 1 | Municipiul Deva, Hunedoara | 64 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 5 | 5.UNIVERS'ALL TRADING ROMANIA SRL▼ 1 | Sat Ghermăneşti, Comuna Snagov, Ilfov | 39,8 mil. RON▼ 0 % | ▼ 0 % | -167,7 K RON | |
| 6 | 6.RISTO-TEAM TOTAL SRL▲ 2 | Loc. Ghimbav, Oraş Ghimbav, Braşov | 32,3 mil. RON▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | -776,1 K RON | |
| 7 | 7.PRETURI PENTRU TINE SRL▲ 10 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 31,2 mil. RON▲ 107,7 % | ▲ 107,7 % | 10,5 mil. RON | |
| 8 | 8.ZASSPROTEUS & CO SRL▲ 1 | Municipiul Timişoara, Timiş | 27,7 mil. RON▼ 0,7 % | ▼ 0,7 % | -432,6 K RON | |
| 9 | 9.A.V.A.TOUR SRL▲ 1 | Municipiul Arad, Arad | 23 mil. RON▲ 0,5 % | ▲ 0,5 % | -111,8 K RON | |
| 10 | 10.INTERCONS IMPOREX SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 20,3 mil. RON— | — | 0 RON | |
| 11 | 11.INFLUENT SRL▲ 3 | Loc. Năsăud, Oraş Năsăud, Bistriţa-Năsăud | 19,7 mil. RON▲ 20,4 % | ▲ 20,4 % | 4,9 mil. RON | |
| 12 | 12.CONSTRUCTORUL CANDA SRL▲ 4 | Loc. Negreşti-Oaş, Oraş Negreşti-Oaş, Satu Mare | 19,4 mil. RON▲ 25,3 % | ▲ 25,3 % | 1,5 mil. RON | |
| 13 | 13.ALEXANDRA 2000 SRL▼ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 17,5 mil. RON▲ 0,3 % | ▲ 0,3 % | 4,5 K RON | |
| 14 | 14.R.A.U. BOOKSTORE SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 17,2 mil. RON▲ 1,1 % | ▲ 1,1 % | -505,3 K RON | |
| 15 | 15.MERCUR SA▼ 9 | Municipiul Craiova, Dolj | 16,7 mil. RON▼ 51,2 % | ▼ 51,2 % | 1,3 mil. RON | |
| 16 | 16.GALACTIC LINES SRL▲ 15 | Loc. Târgu Frumos, Oraş Târgu Frumos, Iaşi | 16,5 mil. RON▲ 67,4 % | ▲ 67,4 % | 1,5 mil. RON | |
| 17 | 17.GOPO SRL▲ 8 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 16 mil. RON▲ 32,8 % | ▲ 32,8 % | 1,8 mil. RON | |
| 18 | 18.UNITEX MANAGER BUSINESS SRL= | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 15 mil. RON▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | -129,7 K RON | |
| 19 | 19.RISTO SOLUTION DOI SRL▲ 3 | Sat Sfântu Ilie, Comuna Şcheia, Suceava | 13,7 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 20 | 20.TAMANGO SRL▼ 1 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 13,5 mil. RON▼ 4 % | ▼ 4 % | -68,9 K RON | |
| 21 | 21.MICA INDUSTRIE ŞI PRESTĂRI SERVICII SRLnou | Loc. Cajvana, Oraş Cajvana, Suceava | 13,4 mil. RON— | — | -853,3 K RON | |
| 22 | 22.MAX SRL▲ 1 | Loc. Murfatlar, Oraş Murfatlar, Constanţa | 13,3 mil. RON▲ 0,8 % | ▲ 0,8 % | 4,1 mil. RON | |
| 23 | 23.CRISTIAN ANDRONIC SRL▼ 8 | Municipiul Timişoara, Timiş | 13,2 mil. RON▼ 16,4 % | ▼ 16,4 % | -136,6 K RON | |
| 24 | 24.SAT AN SRL▲ 2 | Municipiul Carei, Satu Mare | 13,1 mil. RON▲ 8,7 % | ▲ 8,7 % | 3,5 mil. RON | |
| 25 | 25.LUDMIN SRL▲ 66 | Sat Butea, Comuna Butea, Iaşi | 12,7 mil. RON▲ 194,2 % | ▲ 194,2 % | 1,6 mil. RON | |
| 26 | 26.FLUX SRLnou | Municipiul Iaşi, Iaşi | 12,3 mil. RON▲ 35,1 % | ▲ 35,1 % | 11 mil. RON | |
| 27 | 27.AUTO GAS SRL▲ 8 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 11,8 mil. RON▲ 26,1 % | ▲ 26,1 % | 228,8 K RON | |
| 28 | 28.SAVI SPECIAL SRL▼ 1 | Municipiul Brad, Hunedoara | 11,4 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 29 | 29.OSACA SRL▼ 1 | Municipiul Braşov, Braşov | 10,8 mil. RON▼ 4 % | ▼ 4 % | 71,9 K RON | |
| 30 | 30.HERMES SRL▲ 107 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 10,8 mil. RON▲ 246 % | ▲ 246 % | 2 mil. RON | |
| 31 | 31.TELENA SRL▼ 2 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 10,3 mil. RON▼ 5 % | ▼ 5 % | 1,8 mil. RON | |
| 32 | 32.MAGAZIN UNIVERSAL MARAMURES SA▲ 1.574 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 10,2 mil. RON▲ 1.802,7 % | ▲ 1.802,7 % | 1,7 mil. RON | |
| 33 | 33.ONITRADE LTD. SRL= | Municipiul Iaşi, Iaşi | 10 mil. RON▲ 3,7 % | ▲ 3,7 % | 258,7 K RON | |
| 34 | 34.BIA SI COM SRL▲ 18 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 9,5 mil. RON▲ 34,5 % | ▲ 34,5 % | 355,4 K RON | |
| 35 | 35.DAILY BETTER SRL▲ 14 | Municipiul Mangalia, Constanţa | 8,8 mil. RON▲ 18,8 % | ▲ 18,8 % | -11,7 K RON | |
| 36 | 36.SELIAK GRUP SRL= | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 8,7 mil. RON▼ 1,2 % | ▼ 1,2 % | 172,4 K RON | |
| 37 | 37.SAFA VIZZA SRL▲ 1 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 8,4 mil. RON▼ 0 % | ▼ 0 % | -309,9 K RON | |
| 38 | 38.PREŢ-FIX SRL▲ 23 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 8,3 mil. RON▲ 31,2 % | ▲ 31,2 % | -2,2 mil. RON | |
| 39 | 39.REAL CARO BIJOUX SRL▲ 63 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 8,2 mil. RON▲ 112,7 % | ▲ 112,7 % | -1,3 K RON | |
| 40 | 40.HOUSE CONSTRUCTII MONTAJ SRL= | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 8,1 mil. RON▼ 1,9 % | ▼ 1,9 % | -159,2 K RON | |
| 41 | 41.IDEAL LOGISTIC SRL▲ 1 | Loc. Curtici, Oraş Curtici, Arad | 8,1 mil. RON▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | 309,1 K RON | |
| 42 | 42.YSL LUSSYS SRL▲ 11 | Sat Bozovici, Comuna Bozovici, Caraş-Severin | 7,8 mil. RON▲ 12,1 % | ▲ 12,1 % | 197,5 K RON | |
| 43 | 43.AGRO PARTENER SRL▲ 27 | Sat Petreşti, Comuna Petreşti, Satu Mare | 7,7 mil. RON▲ 41,2 % | ▲ 41,2 % | 690,4 K RON | |
| 44 | 44.DANIC ALEX 2002 SRL▼ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 7,7 mil. RON▼ 1,1 % | ▼ 1,1 % | 1,6 mil. RON | |
| 45 | 45.KINDER MAGIC STORE SRL▲ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 7,6 mil. RON▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | -118,2 K RON | |
| 46 | 46.RAC 74 IMPEX SRL▲ 13 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 7,6 mil. RON▲ 19,1 % | ▲ 19,1 % | 30 K RON | |
| 47 | 47.CE MARKET GROUP SRL▼ 3 | Sat Vânători, Comuna Vânători, Galaţi | 7,6 mil. RON▼ 1,3 % | ▼ 1,3 % | -346,1 K RON | |
| 48 | 48.GIRO TRAVEL COMPANY S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7,6 mil. RON▲ 46,5 % | ▲ 46,5 % | 133 K RON | |
| 49 | 49.CENTRAL SA▼ 12 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 7,6 mil. RON▼ 11,7 % | ▼ 11,7 % | 565,1 K RON | |
| 50 | 50.NICOVID SRLnou | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 7,4 mil. RON▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 835,4 K RON | |
| 51 | 51."SOCOM UNIREA" SOCIETATE COOPERATIVA▼ 3 | Municipiul Petroşani, Hunedoara | 7,4 mil. RON▼ 0,2 % | ▼ 0,2 % | 321,2 K RON | |
| 52 | 52.INTERTRANS DAN SRL▲ 12 | Municipiul Reghin, Mureş | 7,3 mil. RON▲ 19,7 % | ▲ 19,7 % | 163,8 K RON | |
| 53 | 53.MARY STAR COM SRL▼ 8 | Municipiul Vaslui, Vaslui | 7,2 mil. RON▼ 5,9 % | ▼ 5,9 % | -191 RON | |
| 54 | 54.SURUB TRADE SRL▼ 15 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 7,2 mil. RON▼ 13,6 % | ▼ 13,6 % | 4,9 mil. RON | |
| 55 | 55.EURO TRANS UNIVERSAL SRL▼ 4 | Loc. Şimleu Silvaniei, Oraş Şimleu Silvaniei, Sălaj | 7,1 mil. RON▼ 0,3 % | ▼ 0,3 % | -252,7 K RON | |
| 56 | 56.SUVARI RO S.R.L.▲ 1 | Oraş Otopeni, Ilfov | 7 mil. RON▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | 337,8 K RON | |
| 57 | 57.ADIRAL SRL▼ 7 | Loc. Tăuţii de Sus, Oraş Baia Sprie, Maramureş | 6,8 mil. RON▼ 4,7 % | ▼ 4,7 % | 119,3 K RON | |
| 58 | 58.RALYCOM SRL▲ 8 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 6,7 mil. RON▲ 15,8 % | ▲ 15,8 % | 70 K RON | |
| 59 | 59.AFAS COM 2000 SRL▼ 5 | Loc. Bragadiru, Oraş Bragadiru, Ilfov | 6,7 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 60 | 60.CALLIOPE SRL▲ 2 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 6,3 mil. RON▲ 2,7 % | ▲ 2,7 % | -187,2 K RON | |
| 61 | 61.TINATAV SRL▼ 5 | Sat Aldeşti, Comuna Goleşti, Vâlcea | 6,3 mil. RON▼ 4,8 % | ▼ 4,8 % | -33,3 K RON | |
| 62 | 62.CEDRO COMMERCIAL SRL▲ 57 | Loc. Nădlac, Oraş Nădlac, Arad | 6,2 mil. RON▲ 77,6 % | ▲ 77,6 % | 11,7 K RON | |
| 63 | 63.BUCUR OBOR SA▲ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 6,2 mil. RON▲ 10,1 % | ▲ 10,1 % | 16,6 mil. RON | |
| 64 | 64.DRAGONUL DE FOC SRL▲ 47 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 6,1 mil. RON▲ 70,4 % | ▲ 70,4 % | -2,6 mil. RON | |
| 65 | 65.BURCIU UNIVERSAL SRL▼ 7 | Loc. Bocşa, Oraş Bocşa, Caraş-Severin | 6,1 mil. RON▼ 5,9 % | ▼ 5,9 % | 393,1 K RON | |
| 66 | 66.JXX & JHH QUALITY SRL▼ 11 | Comuna Afumaţi, Ilfov | 6 mil. RON▼ 8,2 % | ▼ 8,2 % | 1,6 mil. RON | |
| 67 | 67.ACHAIA SERVCOM SRL▲ 38 | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 5,9 mil. RON▲ 55,7 % | ▲ 55,7 % | 1,4 K RON | |
| 68 | 68.LANIASPORT S.R.L.▲ 56 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5,9 mil. RON▲ 78,1 % | ▲ 78,1 % | 2,4 mil. RON | |
| 69 | 69.VENITA LAU & MAR SRL▼ 4 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 5,9 mil. RON0,0% | 0,0% | -39 RON | |
| 70 | 70.NEVILA-FASHION SRL▼ 10 | Municipiul Oneşti, Bacău | 5,8 mil. RON▼ 8,4 % | ▼ 8,4 % | 1,2 mil. RON | |
| 71 | 71.GELADI SRL▼ 47 | Sat Pufeşti, Comuna Pufeşti, Vrancea | 5,6 mil. RON▼ 57,2 % | ▼ 57,2 % | 1 mil. RON | |
| 72 | 72.NEW RO PROFIL SRL▼ 3 | Sat Vânători, Comuna Vânători, Galaţi | 5,6 mil. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | 44,4 K RON | |
| 73 | 73.SECUI-COM SRL▼ 39 | Sat Nuşfalău, Comuna Nuşfalău, Sălaj | 5,6 mil. RON▼ 40,6 % | ▼ 40,6 % | 266 K RON | |
| 74 | 74.VRINCEANA SRL▲ 7 | Sat Josenii Bârgăului, Comuna Josenii Bârgăului, Bistriţa-Năsăud | 5,6 mil. RON▲ 15,3 % | ▲ 15,3 % | 592,6 K RON | |
| 75 | 75.ADAL SRL▼ 4 | Municipiul Bacău, Bacău | 5,5 mil. RON▲ 1,6 % | ▲ 1,6 % | -409,9 K RON | |
| 76 | 76.FILPEN EURO SRL▲ 2 | Sat Filipeştii de Târg, Comuna Filipeştii de Târg, Prahova | 5,5 mil. RON▲ 13,5 % | ▲ 13,5 % | -527,7 K RON | |
| 77 | 77.TRANS BUCUR SRL▲ 6 | Sat Livadea, Comuna Vărbilău, Prahova | 5,4 mil. RON▲ 15,2 % | ▲ 15,2 % | -384 K RON | |
| 78 | 78.LIBRARIILE COMPAS S.R.L.▲ 4 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 5,4 mil. RON▲ 11,5 % | ▲ 11,5 % | 775 K RON | |
| 79 | 79.ÖCSI BARNA Jr. SRL▲ 54 | Sat Tisa, Comuna Bocicoiu Mare, Maramureş | 5,3 mil. RON▲ 69,8 % | ▲ 69,8 % | 3,1 K RON | |
| 80 | 80.SWISS CORNER SRL▲ 10 | Municipiul Timişoara, Timiş | 5,3 mil. RON▲ 23,1 % | ▲ 23,1 % | -943,8 K RON | |
| 81 | 81.WEISS DISTRIBUTIE SRL▲ 61 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 5,1 mil. RON▲ 66,2 % | ▲ 66,2 % | 10,4 K RON | |
| 82 | 82.ADELMANN COM SRL▼ 8 | Municipiul Oradea, Bihor | 5,1 mil. RON▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | -106,5 K RON | |
| 83 | 83.REMAR CABIL IMPEX SRL▲ 49 | Municipiul Oneşti, Bacău | 5 mil. RON▲ 57,5 % | ▲ 57,5 % | -379,7 K RON | |
| 84 | 84.ARTMAT DISTRIBUTION EXIM S.R.L.▼ 12 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 4,9 mil. RON▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | 120,2 K RON | |
| 85 | 85.JIAXUAN S.R.L.▲ 46 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 4,9 mil. RON▲ 55,5 % | ▲ 55,5 % | -292 K RON | |
| 86 | 86.VINDEX ROMANIA SRL▼ 7 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 4,9 mil. RON▼ 0 % | ▼ 0 % | -9,5 K RON | |
| 87 | 87.ARISTOS INDUSTRIAL SRL▼ 10 | Sat Limba, Comuna Ciugud, Alba | 4,8 mil. RON▼ 0,5 % | ▼ 0,5 % | 10,3 K RON | |
| 88 | 88.MITELI COM SRL▲ 30 | Loc. Filiasi, Oraş Filiasi, Dolj | 4,8 mil. RON▲ 37,8 % | ▲ 37,8 % | 1,3 mil. RON | |
| 89 | 89.M X FA INTERNATIONAL SRL▼ 3 | Municipiul Roman, Neamţ | 4,8 mil. RON▲ 7,5 % | ▲ 7,5 % | -450,7 K RON | |
| 90 | 90.AZIM COM SRL▲ 9.373 | Municipiul Fălticeni, Suceava | 4,8 mil. RON▲ 10.888,4 % | ▲ 10.888,4 % | 321,2 K RON | |
| 91 | 91.DYNAMIC TOOLS SRL▲ 30 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 4,6 mil. RON▲ 35,5 % | ▲ 35,5 % | 705,5 K RON | |
| 92 | 92.LA SANTRADE S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 4,6 mil. RON▲ 2.451,6 % | ▲ 2.451,6 % | -768,8 K RON | |
| 93 | 93.AQUILA-FASHION SRL▲ 29 | Municipiul Oneşti, Bacău | 4,6 mil. RON▲ 35,3 % | ▲ 35,3 % | 1,3 mil. RON | |
| 94 | 94.AUTO EDI & ALI SRL▲ 64 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 4,5 mil. RON▲ 65 % | ▲ 65 % | 3,1 K RON | |
| 95 | 95.REM-GRUP SRLnou | Municipiul Mediaş, Sibiu | 4,5 mil. RON▼ 7,6 % | ▼ 7,6 % | 5,6 K RON | |
| 96 | 96.NARCO EXIM SRL▲ 3 | Municipiul Arad, Arad | 4,5 mil. RON▲ 12,4 % | ▲ 12,4 % | 59,2 K RON | |
| 97 | 97.PRO ART QUALITY SRL▼ 4 | Municipiul Piteşti, Argeş | 4,4 mil. RON▲ 3,5 % | ▲ 3,5 % | 284,4 K RON | |
| 98 | 98.ANACLEO SRL▲ 72 | Loc. Seini, Oraş Seini, Maramureş | 4,4 mil. RON▲ 69,9 % | ▲ 69,9 % | 147,4 K RON | |
| 99 | 99.ALGLASS SRL▼ 36 | Municipiul Arad, Arad | 4,4 mil. RON▼ 28,1 % | ▼ 28,1 % | -540,4 K RON | |
| 100 | 100.DCB COMPANY 2000 SRL▼ 6 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 4,2 mil. RON0,0% | 0,0% | -16 RON |