Top 100 firme — Fabricarea preparatelor farmaceutice după datorii în 2019
119 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 1,6 mld. RON. Pragul de intrare în top este 38,6 K RON, iar liderul atinge 308 mil. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Datorii | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.ZENTIVA SA= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 308 mil. RON▲ 24,5 % | ▲ 24,5 % | 43,8 mil. RON | |
| 2 | 2.TERAPIA SA▲ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 185,4 mil. RON▲ 74,3 % | ▲ 74,3 % | 149,1 mil. RON | |
| 3 | 3.GEDEON RICHTER ROMANIA SA▼ 1 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 147,3 mil. RON▼ 7,2 % | ▼ 7,2 % | 8,2 mil. RON | |
| 4 | 4.INFOMED FLUIDS SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 108,6 mil. RON▲ 19,1 % | ▲ 19,1 % | -15 mil. RON | |
| 5 | 5.ARENA GROUP SA▼ 2 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 96 mil. RON▼ 11,5 % | ▼ 11,5 % | 21,5 mil. RON | |
| 6 | 6.VITEMA S.A.▲ 2 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 70,4 mil. RON▲ 16,8 % | ▲ 16,8 % | -19,1 mil. RON | |
| 7 | 7.AENOVA ROMANIA S.R.L.▼ 1 | Comuna Cornu, Prahova | 65,1 mil. RON▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 2,7 mil. RON | |
| 8 | 8.LABORMED-PHARMA SA▼ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 64,9 mil. RON▼ 1,5 % | ▼ 1,5 % | 25,6 mil. RON | |
| 9 | 9.BIOFARM SA▲ 2 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 52 mil. RON▲ 59,1 % | ▲ 59,1 % | 50,9 mil. RON | |
| 10 | 10.SANTA SAnou | Municipiul Braşov, Braşov | 41,1 mil. RON▲ 71,1 % | ▲ 71,1 % | 184,3 K RON | |
| 11 | 11.FITERMAN PHARMA SRL▲ 2 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 40,7 mil. RON▲ 27,8 % | ▲ 27,8 % | 13,6 mil. RON | |
| 12 | 12.MAGISTRA C&C SRL▼ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 35,4 mil. RON▼ 1 % | ▼ 1 % | 839,7 K RON | |
| 13 | 13.FARMEX COMPANY SRL▼ 1 | Oraş Voluntari, Ilfov | 34,2 mil. RON▲ 6,8 % | ▲ 6,8 % | 516,1 K RON | |
| 14 | 14.HEXI PHARMA CO. SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 28 mil. RON▲ 17,6 % | ▲ 17,6 % | -732,1 K RON | |
| 15 | 15.LAROPHARM SRL▲ 5 | Loc. Bragadiru, Oraş Bragadiru, Ilfov | 20,5 mil. RON▲ 47,4 % | ▲ 47,4 % | 6,6 mil. RON | |
| 16 | 16.SOCIETATEA NATIONALA "INSTITUTUL PASTEUR" SA▲ 2 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 18,5 mil. RON▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | -1,3 mil. RON | |
| 17 | 17.PERRIGO ROMÂNIA S.R.L.▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 18,3 mil. RON▼ 25,6 % | ▼ 25,6 % | 12,5 mil. RON | |
| 18 | 18.CURIUM ROMANIA S.R.L.▼ 9 | Loc. Pantelimon, Oraş Pantelimon, Ilfov | 16,7 mil. RON▼ 69,5 % | ▼ 69,5 % | -3,1 mil. RON | |
| 19 | 19.LABORATOARELE MEDICA SRL= | Loc. Otopeni, Oraş Otopeni, Ilfov | 16,7 mil. RON▲ 11,2 % | ▲ 11,2 % | 56 K RON | |
| 20 | 20.REMEDIA SRL▼ 3 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 15,5 mil. RON▼ 23,1 % | ▼ 23,1 % | -3,7 mil. RON | |
| 21 | 21.FERROSAN SRLnou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 15,3 mil. RON— | — | 3,5 mil. RON | |
| 22 | 22.BIOTEHNOS SA▼ 8 | Loc. Otopeni, Oraş Otopeni, Ilfov | 12,9 mil. RON▼ 54,4 % | ▼ 54,4 % | 66,9 mil. RON | |
| 23 | 23.IRCON SRL▼ 2 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 12,1 mil. RON▼ 0,8 % | ▼ 0,8 % | 801,8 K RON | |
| 24 | 24.SLAVIA PHARM SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 11,9 mil. RON▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | 7,9 mil. RON | |
| 25 | 25.CRYALMO COM SRLnou | Municipiul Roman, Neamţ | 9,4 mil. RON— | — | 0 RON | |
| 26 | 26.WEST ALLEGHENY LIMITED SOCIETATE ÎN COMANDITĂ▲ 5 | Sat Sâmbăteni, Comuna Păuliş, Arad | 8,7 mil. RON▲ 49,3 % | ▲ 49,3 % | 2,6 mil. RON | |
| 27 | 27.HOFIGAL EXPORT IMPORT SA▼ 4 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 8,6 mil. RON▼ 14,7 % | ▼ 14,7 % | 3,3 mil. RON | |
| 28 | 28.SUN VIRO PHARMA SRLnou | Sat Holboca, Comuna Holboca, Iaşi | 7,9 mil. RON— | — | 0 RON | |
| 29 | 29.CRIDA PHARM SRL▼ 5 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 7,9 mil. RON▼ 0,5 % | ▼ 0,5 % | 7 mil. RON | |
| 30 | 30.NEWTONE LABORATORIES S.R.L.▼ 3 | Sat Tomeşti, Comuna Tomeşti, Iaşi | 7,4 mil. RON▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | -71,6 K RON | |
| 31 | 31.HYPERION SA▲ 19 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 7,3 mil. RON▲ 267,3 % | ▲ 267,3 % | -1,9 mil. RON | |
| 32 | 32.SPD STAR SRL▼ 4 | Sat Caseiu, Comuna Caseiu, Cluj | 7,2 mil. RON▼ 0,3 % | ▼ 0,3 % | 545,5 K RON | |
| 33 | 33.GLOBAL TREAT SRL▼ 7 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 7 mil. RON▼ 5,6 % | ▼ 5,6 % | -404,4 K RON | |
| 34 | 34.COSMETIC PLANT PRODCOM SRL▼ 5 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 6,7 mil. RON▼ 6,9 % | ▼ 6,9 % | 1,4 mil. RON | |
| 35 | 35.AMNIOCEN SRL▼ 3 | Municipiul Timişoara, Timiş | 6,3 mil. RON▲ 15,2 % | ▲ 15,2 % | 4 mil. RON | |
| 36 | 36.TIS FARMACEUTIC S.R.L.▼ 3 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 6,2 mil. RON▲ 20,3 % | ▲ 20,3 % | 2,1 mil. RON | |
| 37 | 37.BIOEEL MANUFACTURING SRL▲ 15 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 5,7 mil. RON▲ 350,6 % | ▲ 350,6 % | 113,5 K RON | |
| 38 | 38.PRODCONFARM SRL▼ 13 | Municipiul Piteşti, Argeş | 5,4 mil. RON▼ 29,4 % | ▼ 29,4 % | 747,4 K RON | |
| 39 | 39.VANELLI SRL▼ 5 | Sat Leţcani, Comuna Leţcani, Iaşi | 5,3 mil. RON▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | 84,1 K RON | |
| 40 | 40.ROMVAC COMPANY SA▼ 2 | Oraş Voluntari, Ilfov | 5,1 mil. RON▲ 16,6 % | ▲ 16,6 % | 4,9 mil. RON | |
| 41 | 41.BIOEF SRL▼ 6 | Municipiul Braşov, Braşov | 5,1 mil. RON▲ 12,9 % | ▲ 12,9 % | -1,8 mil. RON | |
| 42 | 42.MEBRA SRL▼ 5 | Municipiul Braşov, Braşov | 4,7 mil. RON▲ 7,9 % | ▲ 7,9 % | 2,5 mil. RON | |
| 43 | 43.VELFINA SA▼ 7 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 4,5 mil. RON▼ 0,7 % | ▼ 0,7 % | -33,5 K RON | |
| 44 | 44.PHARMEX ROM INDUSTRY SRL▼ 3 | Sat Mogoşoaia, Comuna Mogoşoaia, Ilfov | 4,1 mil. RON▲ 1,8 % | ▲ 1,8 % | 1,4 mil. RON | |
| 45 | 45.CAROLA PLUS TRADING SRL▼ 5 | Loc. Ştefăneşti, Oraş Ştefăneşti, Argeş | 3,9 mil. RON▼ 5,5 % | ▼ 5,5 % | -377,3 K RON | |
| 46 | 46.FAVISAN SRL▼ 4 | Municipiul Lugoj, Timiş | 3,8 mil. RON▼ 4,6 % | ▼ 4,6 % | 644,9 K RON | |
| 47 | 47.MICROSIN SRL▼ 17 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 3,7 mil. RON▼ 40,1 % | ▼ 40,1 % | 5,6 mil. RON | |
| 48 | 48.FARMACOM PRODUCTIE SRL▼ 4 | Municipiul Braşov, Braşov | 3,4 mil. RON▲ 1,1 % | ▲ 1,1 % | 175,2 K RON | |
| 49 | 49.BIONATURA PLUS SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3,2 mil. RON— | — | -108,4 K RON | |
| 50 | 50.TAISSIS CONCEPT SRL▼ 3 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 3,2 mil. RON▲ 27,1 % | ▲ 27,1 % | 257,2 K RON | |
| 51 | 51.SINTOFARM SA▼ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 2,6 mil. RON▼ 2 % | ▼ 2 % | 12,6 K RON | |
| 52 | 52.GALTEXMED SRL▼ 3 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 2 mil. RON▼ 1,2 % | ▼ 1,2 % | -557,6 K RON | |
| 53 | 53.ESSENSO3 S.R.L.▲ 14 | Municipiul Braşov, Braşov | 1,8 mil. RON▲ 401,5 % | ▲ 401,5 % | -166,3 K RON | |
| 54 | 54.FABIOL S.R.L.▼ 11 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 1,8 mil. RON▼ 55,5 % | ▼ 55,5 % | 9 mil. RON | |
| 55 | 55.MEDUMAN SA▼ 7 | Loc. Vişeu de Sus, Oraş Viseu de Sus, Maramureş | 1,2 mil. RON▼ 47,5 % | ▼ 47,5 % | -308,2 K RON | |
| 56 | 56.BIONATURA PLANT SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,2 mil. RON— | — | 327,6 K RON | |
| 57 | 57.MEDISAN 2010 SRL▼ 6 | Municipiul Mediaş, Sibiu | 1 mil. RON▼ 18,9 % | ▼ 18,9 % | 107 RON | |
| 58 | 58.BIOTIFARM SRL▼ 4 | Municipiul Timişoara, Timiş | 1 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 59 | 59.PARAPRODFARM INDUSTRIES S.R.L.▼ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 999,4 K RON0,0% | 0,0% | -7 RON | |
| 60 | 60.CAVROM SRL▲ 18 | Comuna Caseiu, Cluj | 905,5 K RON▲ 467,1 % | ▲ 467,1 % | 347,8 K RON | |
| 61 | 61.AMBROSIA BIOSCIENCE SRL▲ 9 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 825,2 K RON▲ 175,1 % | ▲ 175,1 % | 503 K RON | |
| 62 | 62.RUAL LABORATORIES SRL▼ 9 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 796,2 K RON▼ 24 % | ▼ 24 % | 490 K RON | |
| 63 | 63.ELZIN PLANT PRODUCTION SRL▲ 5 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 795,8 K RON▲ 142,7 % | ▲ 142,7 % | 1,4 mil. RON | |
| 64 | 64.VIM SPECTRUM SRL▼ 25 | Comuna Corunca, Mureş | 782,5 K RON▼ 82 % | ▼ 82 % | 15,9 K RON | |
| 65 | 65.CONCORDIA HOLDING SRL▼ 7 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 756,2 K RON▲ 14,1 % | ▲ 14,1 % | 7,9 K RON | |
| 66 | 66.STAR INTERNATIONAL MED IMPEX SRL▼ 7 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 755,5 K RON▲ 18,7 % | ▲ 18,7 % | 1,3 mil. RON | |
| 67 | 67.FERTICULT SRL▼ 10 | Municipiul Craiova, Dolj | 690,5 K RON▼ 2 % | ▼ 2 % | 4,4 K RON | |
| 68 | 68.TIAMIS MEDICAL S.R.L.▲ 12 | Sat Moşniţa Nouă, Comuna Moşniţa Nouă, Timiş | 572,3 K RON▲ 318 % | ▲ 318 % | 291,6 K RON | |
| 69 | 69.NATURAL PHARMACEUTICALS SUPLIMENTS SRL▼ 8 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 521,8 K RON▲ 5,4 % | ▲ 5,4 % | 69,1 K RON | |
| 70 | 70.SALMED FARMA SRL▼ 25 | Municipiul Mediaş, Sibiu | 516,6 K RON▼ 80,8 % | ▼ 80,8 % | 130,6 K RON | |
| 71 | 71.PARAFARM MED SRL▼ 8 | Loc. Otopeni, Oraş Otopeni, Ilfov | 500,9 K RON▲ 26,5 % | ▲ 26,5 % | -118,4 K RON | |
| 72 | 72.GSK PHARMACEUTICAL TRADING S.R.L.▼ 7 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 442,9 K RON▲ 18,4 % | ▲ 18,4 % | 2,6 mil. RON | |
| 73 | 73.UZCONFTEX TOTAL SRL▼ 11 | Municipiul Piteşti, Argeş | 407,7 K RON▼ 4,4 % | ▼ 4,4 % | 47,7 K RON | |
| 74 | 74.TECHIRGHIOL FARMA COSMETICS SRL▼ 18 | Sat Agigea, Comuna Agigea, Constanţa | 377,2 K RON▼ 54,8 % | ▼ 54,8 % | 646,1 K RON | |
| 75 | 75.NATURALIA INGRIJIRI MEDICALE SRL▼ 11 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 332,3 K RON▼ 13,3 % | ▼ 13,3 % | 5,5 K RON | |
| 76 | 76.CELLTECH PHARMA SRL▲ 12 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 329,9 K RON▲ 444,8 % | ▲ 444,8 % | 337,4 K RON | |
| 77 | 77.MEGA PHARMA EUROPE S.R.L.nou | Sat Comana, Comuna Comana, Giurgiu | 328,4 K RON— | — | — | -75,5 K RON |
| 78 | 78.CENTRUL DE CERCETARE SI PRELUCRARE A PLANTELOR MEDICINALE PLANTAVOREL SA▼ 9 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 306,8 K RON▼ 6,1 % | ▼ 6,1 % | 948,1 K RON | |
| 79 | 79.ECONOBILE S.R.L.nou | Municipiul Braşov, Braşov | 281,9 K RON▲ 1.426,5 % | ▲ 1.426,5 % | 2,2 K RON | |
| 80 | 80.PRIMEMED INDUSTRIES SRL▼ 7 | Sat Chiajna, Comuna Chiajna, Ilfov | 239,5 K RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | 0 RON | |
| 81 | 81.AYURVEDIC MEDICA SRL▼ 15 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 230 K RON▼ 37,8 % | ▼ 37,8 % | -173,7 K RON | |
| 82 | 82.A.O.P.COM SRL▼ 11 | Municipiul Săcele, Braşov | 201,5 K RON▼ 32,2 % | ▼ 32,2 % | -61,1 K RON | |
| 83 | 83.OPORTUN NATURA SRL▼ 6 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 180,5 K RON▲ 12,1 % | ▲ 12,1 % | 32,6 K RON | |
| 84 | 84.JUSTIN PHARMA SRL▲ 1 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 166,9 K RON▲ 163,8 % | ▲ 163,8 % | 17,5 K RON | |
| 85 | 85.BANDTEX GRUP S.R.L.▼ 3 | Sat Săuceşti, Comuna Săuceşti, Bacău | 164,9 K RON▲ 58,3 % | ▲ 58,3 % | 147,6 K RON | |
| 86 | 86.LINU-CRINU SRL▼ 10 | Sat Albina, Comuna Moşniţa Nouă, Timiş | 158,6 K RON▼ 13,6 % | ▼ 13,6 % | 1,8 K RON | |
| 87 | 87.ONE & ONE EAT S.R.L.▼ 8 | Municipiul Timişoara, Timiş | 157,8 K RON▲ 1,8 % | ▲ 1,8 % | -1,2 K RON | |
| 88 | 88.POP CHEMISTPROD SRL▼ 7 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 151,2 K RON▲ 12,9 % | ▲ 12,9 % | 9,5 K RON | |
| 89 | 89.LAUR MED S.R.L.▼ 5 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 136,1 K RON▲ 73 % | ▲ 73 % | -174 K RON | |
| 90 | 90.QUANTA PHARMA SRLnou | Oraş Otopeni, Ilfov | 71,1 K RON— | — | 0 RON | |
| 91 | 91.OLEUM EXPERT SRL▼ 5 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 62,3 K RON▼ 0 % | ▼ 0 % | -320 RON | |
| 92 | 92.ALTHAEA FARM SRL▼ 3 | Municipiul Craiova, Dolj | 56,6 K RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 93 | 93.PURE PHARMACEUTICALS SRL▼ 2 | Sat Ciumani, Comuna Ciumani, Harghita | 53,3 K RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 94 | 94.ALGAE PLUS S.R.L.nou | Municipiul Ploieşti, Prahova | 50,2 K RON— | — | — | -6,9 K RON |
| 95 | 95.DOC'S ART SRL▼ 1 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 50 K RON▲ 9,7 % | ▲ 9,7 % | -3,9 K RON | |
| 96 | 96.HOMEOPATAFARM SRL▼ 13 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 42,8 K RON▼ 49 % | ▼ 49 % | 25,3 K RON | |
| 97 | 97.FARMACIA VERDE HERBA S.R.L.▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 41 K RON▲ 38 % | ▲ 38 % | -4,2 K RON | |
| 98 | 98.FORTUNA LIBRI TERAPIA S.R.L.▼ 8 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 40,9 K RON▼ 27,1 % | ▼ 27,1 % | -6,4 K RON | |
| 99 | 99.TEHNODENT SRL▼ 6 | Municipiul Craiova, Dolj | 39,6 K RON▼ 15,7 % | ▼ 15,7 % | 7,2 K RON | |
| 100 | 100.RAINBOW VISION SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 38,6 K RON▲ 129,4 % | ▲ 129,4 % | 30 K RON |