Top 100 firme — Energie electrică și gaze după creștere pe 3 ani (CAGR) în 2019
209 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Pragul de intrare în top este 12,1 %, iar liderul atinge 301,4 %.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | CAGR 3 ani | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.GREEN GRID SRLnou | Municipiul Sibiu, Sibiu | 301,4 %▲ 13.810,1 % | ▲ 13.810,1 % | 3,2 mil. RON | |
| 2 | 2.ELECTRIC PLANNERS SRLnou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 300 %▼ 34,8 % | ▼ 34,8 % | 1,8 mil. RON | |
| 3 | 3.REINVENIO POWER GROUP SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 249,1 %▲ 3.083,7 % | ▲ 3.083,7 % | 749,6 K RON | |
| 4 | 4.ABSOLUTE ENERGY SRLnou | Municipiul Odorheiu Secuiesc, Harghita | 240,4 %▼ 30,6 % | ▼ 30,6 % | 313,9 K RON | |
| 5 | 5.ELECTRIC & GAS POWER TRADE SRLnou | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 183,4 %▲ 50,4 % | ▲ 50,4 % | 3,7 mil. RON | |
| 6 | 6.ENERGO PROIECT SRLnou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 165,6 %▼ 27,6 % | ▼ 27,6 % | -3 mil. RON | |
| 7 | 7.MEVCER SRL▲ 4 | Sat Muntenii de Jos, Comuna Muntenii de Jos, Vaslui | 150,2 %▼ 11,8 % | ▼ 11,8 % | 349,1 K RON | |
| 8 | 8.LOTUS ENERGY SRL▲ 12 | Sat Tuştea, Comuna General Berthelot, Hunedoara | 145,7 %▲ 196,5 % | ▲ 196,5 % | -4,5 mil. RON | |
| 9 | 9.NEOGAS GRID S.A.▲ 14 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 107,3 %▲ 66,7 % | ▲ 66,7 % | 33,3 mil. RON | |
| 10 | 10.TRANSENERGO MICROHIDRO S.R.L.▲ 33 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 95,4 %▼ 11,2 % | ▼ 11,2 % | -21,1 mil. RON | |
| 11 | 11.QMB ENERG SRL▼ 5 | Municipiul Timişoara, Timiş | 93,1 %▲ 70,5 % | ▲ 70,5 % | 477,8 K RON | |
| 12 | 12.DINORAM S.R.L.nou | Loc. Bragadiru, Oraş Bragadiru, Ilfov | 90,6 %▲ 32,3 % | ▲ 32,3 % | -1,7 mil. RON | |
| 13 | 13.VERBUND WIND POWER ROMANIA SRL▲ 18 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 88 %▲ 12,8 % | ▲ 12,8 % | 190,3 mil. RON | |
| 14 | 14.ALIVE CAPITAL S.A.▼ 10 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 85,9 %▼ 23,7 % | ▼ 23,7 % | 11,1 mil. RON | |
| 15 | 15.RESTART ENERGY ONE S.A.▼ 3 | Municipiul Timişoara, Timiş | 82,6 %▲ 46,4 % | ▲ 46,4 % | 1,9 mil. RON | |
| 16 | 16.TERMO SERV COM TAŞCA SRLnou | Sat Taşca, Comuna Taşca, Neamţ | 78,1 %▼ 17 % | ▼ 17 % | 3,7 K RON | |
| 17 | 17.ARES ENERGY SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 71,9 %▲ 73.015 % | ▲ 73.015 % | 668,5 K RON | |
| 18 | 18.ENERGO SMART INVEST SRLnou | Municipiul Sibiu, Sibiu | 69,8 %▲ 60,6 % | ▲ 60,6 % | 19,6 K RON | |
| 19 | 19.PIPE TECHNOLOGY SRLnou | Loc. Măgurele, Oraş Măgurele, Ilfov | 69,7 %▲ 3.744,1 % | ▲ 3.744,1 % | 537,9 K RON | |
| 20 | 20.GETICA 95 COM SRL▲ 21 | Municipiul Râmnicu Sărat, Buzău | 67 %▲ 70,3 % | ▲ 70,3 % | 26,1 mil. RON | |
| 21 | 21.SIBIU ENERGY SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 63,4 %▼ 25,4 % | ▼ 25,4 % | 96,7 K RON | |
| 22 | 22.VEOLIA ENERGIE ROMÂNIA S.A.▲ 15 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 58,5 %▲ 36,2 % | ▲ 36,2 % | -132,6 mil. RON | |
| 23 | 23.ELECTRATHERM EST SRL▲ 87 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 57,7 %▲ 122 % | ▲ 122 % | 1,2 mil. RON | |
| 24 | 24.GRENERG SRL▼ 16 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 56,1 %▲ 11,3 % | ▲ 11,3 % | 2,2 mil. RON | |
| 25 | 25.GROUND INVESTMENT CORP SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 54,8 %▲ 29,9 % | ▲ 29,9 % | -4,3 mil. RON | |
| 26 | 26.RENOVATIO TRADING SRL▲ 14 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 52,3 %▲ 39,6 % | ▲ 39,6 % | 40,6 mil. RON | |
| 27 | 27.MET ROMÂNIA ENERGY S.R.L.▲ 32 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 50,8 %▲ 38,6 % | ▲ 38,6 % | 7,6 mil. RON | |
| 28 | 28.PAV GREEN ENERGY SRLnou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 48,9 %▲ 572,8 % | ▲ 572,8 % | 71,4 K RON | |
| 29 | 29.AQUA ENERGIA S.R.L.▼ 7 | Municipiul Miercurea Ciuc, Harghita | 47,6 %▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | 1,4 mil. RON | |
| 30 | 30.OASIS GREEN ENERGY 2 SRLnou | Municipiul Sibiu, Sibiu | 46,7 %▲ 168,8 % | ▲ 168,8 % | 13,9 mil. RON | |
| 31 | 31.DISTRISAN SRL▲ 18 | Municipiul Brăila, Brăila | 43,1 %▲ 22,6 % | ▲ 22,6 % | 1,5 mil. RON | |
| 32 | 32.HELIOS KRAFT SRLnou | Loc. Făget, Oraş Făget, Timiş | 41,8 %▲ 1 % | ▲ 1 % | 305,9 K RON | |
| 33 | 33.RENEWABLES CONSULTING SRLnou | Municipiul Timişoara, Timiş | 39,1 %▲ 118,3 % | ▲ 118,3 % | 363,2 K RON | |
| 34 | 34.IDRODUE SRLnou | Sat Aştileu, Comuna Aştileu, Bihor | 38,1 %▲ 8,4 % | ▲ 8,4 % | 1,4 mil. RON | |
| 35 | 35.OCTOGON GAS & LOGISTICS SRL▼ 9 | Oraş Otopeni, Ilfov | 36,9 %▼ 11,6 % | ▼ 11,6 % | -4,9 mil. RON | |
| 36 | 36.ELEKTRA GREEN POWER SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 36,7 %▲ 10,9 % | ▲ 10,9 % | -1,4 mil. RON | |
| 37 | 37.INDUSTRIAL CLEANING SISTEMS SRL▼ 12 | Municipiul Timişoara, Timiş | 36,3 %▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 185,3 K RON | |
| 38 | 38.GENERAL MAX S.A.nou | Municipiul Alba Iulia, Alba | 35 %— | — | -438,3 K RON | |
| 39 | 39.GREEN VISION SEVEN SRL▲ 99 | Sat Ucea de Sus, Comuna Ucea, Braşov | 34,2 %▲ 83,9 % | ▲ 83,9 % | -9,5 mil. RON | |
| 40 | 40.ELECTROGRUP ENERGY SRLnou | Municipiul Carei, Satu Mare | 34 %▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | 425,7 K RON | |
| 41 | 41.PHOTOVOLTAIK FARM URMENIŞ SRL▲ 112 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 34 %▼ 26,1 % | ▼ 26,1 % | -156,1 K RON | |
| 42 | 42.MWM ENERGY CONSTRUCT S.R.L.▲ 15 | Sat Buturugeni, Comuna Buturugeni, Giurgiu | 33,2 %▲ 33 % | ▲ 33 % | 40,3 K RON | |
| 43 | 43.ENERGIA VERDE VENTUNO SRL▲ 53 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 33 %▲ 49,6 % | ▲ 49,6 % | -5,6 mil. RON | |
| 44 | 44.GREEN VISION THIRTEEN SRLnou | Municipiul Sibiu, Sibiu | 31,4 %— | — | 556,8 K RON | |
| 45 | 45.EOLIAN GENERATOR SRL▼ 11 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 30,9 %▼ 49 % | ▼ 49 % | -439,9 K RON | |
| 46 | 46.MEGACONSTRUCT SA▼ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 30,5 %▼ 7,5 % | ▼ 7,5 % | 4 mil. RON | |
| 47 | 47.INDUSTRIAL GAZ PROIECT SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 29,2 %▲ 46,6 % | ▲ 46,6 % | 248 K RON | |
| 48 | 48.CINTA ENERGY S.A.nou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 28,9 %▲ 100,2 % | ▲ 100,2 % | 3 mil. RON | |
| 49 | 49.MVM ONENERGY ZÁRTKÖRŰEN MŰKÖDŐ RÉSZVÉNYTÁRSASÁG BUDAPESTA - SUCURSALA BUCURESTI▲ 14 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 28,8 %▲ 78,2 % | ▲ 78,2 % | 58,8 K RON | |
| 50 | 50.E.K.W. ENERGY SRLnou | Municipiul Bacău, Bacău | 28,6 %— | — | 104,4 K RON | |
| 51 | 51.ENERGY GAS PROVIDER SRLnou | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 27,5 %— | — | 936,8 K RON | |
| 52 | 52.Q SOLAR ONE SRL▼ 22 | Loc. Dumbrăveni, Oraş Dumbrăveni, Sibiu | 26,8 %▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | -705 K RON | |
| 53 | 53.ADERRO G.P. ENERGY SRL▼ 7 | Municipiul Braşov, Braşov | 25 %▲ 3 % | ▲ 3 % | 2,6 mil. RON | |
| 54 | 54.AMARAD DISTRIBUŢIE SRL▲ 28 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 24,9 %▲ 49 % | ▲ 49 % | 456,8 K RON | |
| 55 | 55.CAMPUS SOLAR SRLnou | Municipiul Sibiu, Sibiu | 24,9 %▲ 160,7 % | ▲ 160,7 % | -38,2 K RON | |
| 56 | 56.GAZ NORD EST SA▲ 9 | Loc. Hârlău, Oraş Hârlău, Iaşi | 24,7 %▲ 7 % | ▲ 7 % | 419,7 K RON | |
| 57 | 57.SOCIETATEA COMERCIALA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE SI TERMICE "TERMOELECTRICA" - SAnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 24,6 %▲ 80,8 % | ▲ 80,8 % | -130,9 mil. RON | |
| 58 | 58.SPINE GREEN FV SRLnou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 24,3 %▲ 48,3 % | ▲ 48,3 % | 236,3 K RON | |
| 59 | 59.DISTRIGAZ VEST SA▲ 40 | Municipiul Oradea, Bihor | 23,9 %▲ 47,4 % | ▲ 47,4 % | 2,9 mil. RON | |
| 60 | 60.PROGAZ P & D SA▲ 7 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 23,4 %▲ 16,3 % | ▲ 16,3 % | -69,6 K RON | |
| 61 | 61.GAZMIR IAŞI SRL▲ 40 | Sat Miroslava, Comuna Miroslava, Iaşi | 21,7 %▲ 54,2 % | ▲ 54,2 % | 2 mil. RON | |
| 62 | 62.GREEN ENERGY GRUP S.A.nou | Sat Bobda, Comuna Cenei, Timiş | 21,7 %▲ 29,2 % | ▲ 29,2 % | 388,9 K RON | |
| 63 | 63.GEOTHERM DISTRIBUTION S.A.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 21,6 %▲ 28,4 % | ▲ 28,4 % | 1,5 mil. RON | |
| 64 | 64.EURO SEVEN INDUSTRY SRL▼ 26 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 21,2 %▼ 21,2 % | ▼ 21,2 % | 3,2 mil. RON | |
| 65 | 65.PRISMA SERV COMPANY SRLnou | Municipiul Iaşi, Iaşi | 21 %▲ 18,8 % | ▲ 18,8 % | 1,3 mil. RON | |
| 66 | 66.ELY GASS PROD SRLnou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 20,6 %— | — | 147,9 K RON | |
| 67 | 67.MAYA GIA PROD SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 19,8 %▲ 1.157,4 % | ▲ 1.157,4 % | 2,9 K RON | |
| 68 | 68.CALIBRA ENERGY S.R.L.▲ 54 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 19,6 %▼ 21,4 % | ▼ 21,4 % | 138 K RON | |
| 69 | 69.ELEMCO PLUS SRL▲ 23 | Sat Turda, Comuna Mihai Bravu, Tulcea | 19,4 %▲ 91,9 % | ▲ 91,9 % | 89,1 K RON | |
| 70 | 70.VICTORIA GLOBAL SRL▲ 101 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 19,4 %▲ 48,8 % | ▲ 48,8 % | 64,5 K RON | |
| 71 | 71.ELECTRICOM SA▲ 7 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 18,7 %▲ 16,4 % | ▲ 16,4 % | 1,7 mil. RON | |
| 72 | 72.PPC ENERGIE MUNTENIA S.A.▲ 28 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 18,6 %▲ 11,4 % | ▲ 11,4 % | -51,4 mil. RON | |
| 73 | 73.LIGHT ENERGY SRL▼ 4 | Sat Nalbant, Comuna Nalbant, Tulcea | 18,4 %▲ 46,8 % | ▲ 46,8 % | -374 K RON | |
| 74 | 74.SISTEM TERRA SOLUTION SRLnou | Municipiul Tulcea, Tulcea | 18,4 %— | — | 15,3 K RON | |
| 75 | 75.EFT FURNIZARE SRL▲ 89 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 18,1 %▲ 38,7 % | ▲ 38,7 % | 24,2 mil. RON | |
| 76 | 76.GREEN PROFILE SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 17,9 %▲ 64,9 % | ▲ 64,9 % | -896,8 K RON | |
| 77 | 77.M.W. TEAM INVEST SRLnou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 17,7 %▲ 48,9 % | ▲ 48,9 % | 8,7 mil. RON | |
| 78 | 78.HARGAZ HARGHITA GAZ S.R.L.▲ 41 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 16,7 %▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 1,8 mil. RON | |
| 79 | 79.BISSI ENERGY EAST EUROPE SRLnou | Loc. Buziaş, Oraş Buziaş, Timiş | 16,5 %▼ 56,7 % | ▼ 56,7 % | -593,6 K RON | |
| 80 | 80.MOSSLEIN SRL▼ 26 | Loc. Nădlac, Oraş Nădlac, Arad | 16,1 %▲ 71,3 % | ▲ 71,3 % | 615,3 K RON | |
| 81 | 81.WATTELSE GREEN ENERGY SRLnou | Oraş Popeşti Leordeni, Ilfov | 16,1 %— | — | 75,5 K RON | |
| 82 | 82.PPC ENERGIE S.A.▲ 36 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 16 %▲ 13 % | ▲ 13 % | 742,1 K RON | |
| 83 | 83.ELRET SA▲ 19 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 15,9 %▲ 13,7 % | ▲ 13,7 % | 42,7 K RON | |
| 84 | 84.ELCATA MHC SRLnou | Loc. Ghimbav, Oraş Ghimbav, Braşov | 15,5 %▲ 198,7 % | ▲ 198,7 % | 1,3 mil. RON | |
| 85 | 85.ENGAZ SRLnou | Municipiul Iaşi, Iaşi | 15,5 %— | — | 148,4 K RON | |
| 86 | 86.BEPCO SRLnou | Loc. Ghimbav, Oraş Ghimbav, Braşov | 15,5 %▲ 1,4 % | ▲ 1,4 % | 7,5 mil. RON | |
| 87 | 87.CPL CONCORDIA FILIALA CLUJ ROMANIA▲ 34 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 15,1 %▲ 22,3 % | ▲ 22,3 % | 6,7 mil. RON | |
| 88 | 88.CORDUN GAZ SA▲ 17 | Sat Cordun, Comuna Cordun, Neamţ | 14,4 %▲ 29,2 % | ▲ 29,2 % | 1,4 mil. RON | |
| 89 | 89.CUSTOSOLAR S.R.L.nou | Municipiul Braşov, Braşov | 14,3 %— | — | -595,2 K RON | |
| 90 | 90.ENGIE ROMANIA S.A.▲ 25 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 14,2 %▲ 15,2 % | ▲ 15,2 % | 335,7 mil. RON | |
| 91 | 91.MACIN GAZ SRL▲ 39 | Loc. Măcin, Oraş Măcin, Tulcea | 13,6 %▲ 11,3 % | ▲ 11,3 % | 76,3 K RON | |
| 92 | 92.ENERGOMECANICA SERV SRL▼ 12 | Sat Mârşa, Oraş Avrig, Sibiu | 13,2 %▲ 7,4 % | ▲ 7,4 % | 17,8 K RON | |
| 93 | 93.BIO VOLT SRLnou | Sat Ucea de Sus, Comuna Ucea, Braşov | 13,1 %▲ 311,6 % | ▲ 311,6 % | 933,1 K RON | |
| 94 | 94.SOCIETATEA NATIONALA "NUCLEARELECTRICA" SA▲ 46 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 13 %▲ 11,7 % | ▲ 11,7 % | 535,7 mil. RON | |
| 95 | 95.TULCEA GAZ SA▲ 95 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 12,8 %▲ 31,2 % | ▲ 31,2 % | 1,5 mil. RON | |
| 96 | 96.CENTRALA ELECTRICA DE TERMOFICARE IASI(C.E.T.) SA▲ 11 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 12,5 %▼ 9,8 % | ▼ 9,8 % | -9,6 mil. RON | |
| 97 | 97.ENERO FURNIZARE S.R.L.▼ 95 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 12,4 %▼ 41,9 % | ▼ 41,9 % | 274 K RON | |
| 98 | 98.STEROLI SRL▲ 85 | Municipiul Călăraşi, Călăraşi | 12,3 %▲ 21,2 % | ▲ 21,2 % | 137,6 K RON | |
| 99 | 99.ELEKTRA WIND POWER SRL▲ 53 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 12,1 %▲ 14,4 % | ▲ 14,4 % | 2,3 mil. RON | |
| 100 | 100.HERMES ENERGY INTERNATIONAL SRL▼ 13 | Sat Păuleşti, Comuna Păuleşti, Prahova | 12,1 %▲ 2,4 % | ▲ 2,4 % | 1,5 mil. RON |
Energie electrică și gaze pe județe
București (1.891)Ilfov (355)Timiș (347)Cluj (209)Constanța (198)Brașov (156)Dolj (133)Bihor (117)Argeș (87)Sibiu (86)Mureș (81)Prahova (81)Arad (80)Satu Mare (77)Tulcea (76)Gorj (68)Iași (62)Ialomița (61)Călărași (60)Galați (55)Buzău (49)Vâlcea (49)Brăila (47)Bistrița-Năsăud (40)Dâmbovița (40)Suceava (40)Giurgiu (38)Alba (37)Harghita (37)Bacău (36)Covasna (30)Hunedoara (29)Caraș-Severin (25)Maramureș (25)Vrancea (25)Mehedinți (24)Vaslui (24)Teleorman (19)Neamț (18)Olt (18)Sălaj (17)Botoșani (13)