Top 100 firme — Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun după creștere pe 3 ani (CAGR) în 2022
794 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Pragul de intrare în top este 37,2 %, iar liderul atinge 387,8 %.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | CAGR 3 ani | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.MIPO COMMODITY S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 387,8 %▲ 690,2 % | ▲ 690,2 % | 1,2 mil. RON | |
| 2 | 2.LAURCY SALES S.R.L.nou | Sat Hărman, Comuna Hărman, Braşov | 290,8 %▲ 156 % | ▲ 156 % | 230,3 K RON | |
| 3 | 3.HUMMINGBIRD GLOBAL S.R.L.= | Municipiul Iaşi, Iaşi | 271,3 %▲ 68,5 % | ▲ 68,5 % | 932 K RON | |
| 4 | 4.ORGANIC LIFE PARTNERS S.R.L.nou | Municipiul Craiova, Dolj | 256,3 %▲ 54,2 % | ▲ 54,2 % | 254,9 K RON | |
| 5 | 5.CONTANGO MANAGEMENT S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 249,1 %▲ 17.316,8 % | ▲ 17.316,8 % | 51,6 K RON | |
| 6 | 6.DAVILO DISTRIBUTION SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 214,7 %▲ 52,2 % | ▲ 52,2 % | 95 K RON | |
| 7 | 7.MDS GRUP SRLnou | Oraş Voluntari, Ilfov | 203,4 %▲ 774,3 % | ▲ 774,3 % | 1,9 mil. RON | |
| 8 | 8.SMART DISTRIB SLB S.R.L.nou | Municipiul Buzău, Buzău | 182,6 %▲ 82 % | ▲ 82 % | 1,7 mil. RON | |
| 9 | 9.CORNICO SNACK FOOD S.R.L.nou | Sat Hotarele, Comuna Hotarele, Giurgiu | 167,4 %▲ 110,9 % | ▲ 110,9 % | 695,2 K RON | |
| 10 | 10.DANCIU DISTRIBUTION SRLnou | Municipiul Galaţi, Galaţi | 165,8 %▼ 4,9 % | ▼ 4,9 % | 245,6 K RON | |
| 11 | 11.BAKE AND FRESH LRT SRL▲ 52 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 162,5 %▲ 281,2 % | ▲ 281,2 % | 357,4 K RON | |
| 12 | 12.DAFCOM IMPEX SRL▲ 14 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 134,2 %▲ 93,3 % | ▲ 93,3 % | 44 K RON | |
| 13 | 13.ISIS-FOOD S.R.L.▲ 168 | Municipiul Caracal, Olt | 128,1 %▲ 563,6 % | ▲ 563,6 % | 596,2 K RON | |
| 14 | 14.DRINK STORY DISTRIBUTION S.R.L.▲ 14 | Sat Sânpetru, Comuna Sânpetru, Braşov | 126,2 %▲ 64,9 % | ▲ 64,9 % | -339,2 K RON | |
| 15 | 15.LUC&LUY DISTRIBUTION S.R.L.nou | Municipiul Ploieşti, Prahova | 115,6 %▲ 33 % | ▲ 33 % | 51,2 K RON | |
| 16 | 16.CIPAND INVEST ACC SRL▼ 11 | Sat Ciocăneşti, Comuna Călineşti, Argeş | 115 %▲ 30,7 % | ▲ 30,7 % | 2 mil. RON | |
| 17 | 17.DESERTA SRL▲ 47 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 114,9 %▲ 385,3 % | ▲ 385,3 % | 2 mil. RON | |
| 18 | 18.SAMIA BAKE SOLUTION SRL▲ 35 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 111,2 %▲ 117,3 % | ▲ 117,3 % | 118,1 K RON | |
| 19 | 19.MARLEXAN SRL▼ 2 | Municipiul Oradea, Bihor | 105 %▲ 71,2 % | ▲ 71,2 % | 289,1 K RON | |
| 20 | 20.ANTO FAMILY DISTRIBUTION S.R.L.nou | Sat Oarja, Comuna Oarja, Argeş | 104,4 %▲ 91,9 % | ▲ 91,9 % | 126,8 K RON | |
| 21 | 21.VLĂDUŢ SRL▲ 162 | Sat Zoreşti, Comuna Verneşti, Buzău | 102,6 %▲ 201,4 % | ▲ 201,4 % | 9 K RON | |
| 22 | 22.DJK-COM WISE SOLUTIONS S.R.L.▲ 14 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 102,3 %▲ 169,5 % | ▲ 169,5 % | 48,8 K RON | |
| 23 | 23.VEST INVEST FOOD S.R.L.nou | Municipiul Oradea, Bihor | 100,6 %▲ 265,1 % | ▲ 265,1 % | 76,1 K RON | |
| 24 | 24.JURIDEM SRLnou | Loc. Vicovu de Sus, Oraş Vicovu de Sus, Suceava | 99,4 %▲ 207,1 % | ▲ 207,1 % | 78,5 K RON | |
| 25 | 25.ANGHIARI DISTRIBUTIE SRLnou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 93,7 %▼ 28,3 % | ▼ 28,3 % | 78,4 K RON | |
| 26 | 26.NATURA INTERGROUP S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 92,3 %▼ 48,4 % | ▼ 48,4 % | -69,5 K RON | |
| 27 | 27.ANIN COM SRLnou | Municipiul Buzău, Buzău | 91,9 %▲ 176,6 % | ▲ 176,6 % | 28,1 K RON | |
| 28 | 28.GOLDEN MEAT SUPPLIER S.R.L.nou | Municipiul Constanţa, Constanţa | 87,9 %▲ 60 % | ▲ 60 % | 863,5 K RON | |
| 29 | 29.ACE TRADE DISCOUNT SRLnou | Sat Şerboeni, Comuna Buzoeşti, Argeş | 87,5 %▲ 46,9 % | ▲ 46,9 % | 2,8 mil. RON | |
| 30 | 30.ROMAXX DISTRIB S.R.L.▲ 64 | Oraş Bragadiru, Ilfov | 85,4 %▲ 244,4 % | ▲ 244,4 % | 107 K RON | |
| 31 | 31.BEST DISTRIBUTION EDY S.R.L.▼ 16 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 80,6 %▲ 31,4 % | ▲ 31,4 % | 377,1 K RON | |
| 32 | 32.ASPAZI 2006 SRL▲ 121 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 79,8 %▲ 203 % | ▲ 203 % | 105,8 K RON | |
| 33 | 33.DANEMAR DRINKS SRL▲ 12 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 76,1 %▼ 25,5 % | ▼ 25,5 % | 80 K RON | |
| 34 | 34.OMNIA GUSTI SRL▼ 3 | Oraş Voluntari, Ilfov | 75,5 %▲ 127,9 % | ▲ 127,9 % | 3,2 mil. RON | |
| 35 | 35.BRONEVIC SRL▲ 121 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 71,7 %▲ 157,7 % | ▲ 157,7 % | 1,2 mil. RON | |
| 36 | 36.LARGE INTERNATIONAL SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 70,5 %▲ 969,3 % | ▲ 969,3 % | 359,6 K RON | |
| 37 | 37.DEPODISTRIB SRL▼ 12 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 69,1 %▲ 94,8 % | ▲ 94,8 % | 760,6 K RON | |
| 38 | 38.AFI QUATTRO TOTAL S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 68,7 %▼ 25 % | ▼ 25 % | 79,5 K RON | |
| 39 | 39.REGALUSSO IDEA SRL▲ 101 | Municipiul Timişoara, Timiş | 68,1 %▲ 148,7 % | ▲ 148,7 % | 1 mil. RON | |
| 40 | 40.ABW ROYAL IMPEX SRL▼ 18 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 67,6 %▲ 20,3 % | ▲ 20,3 % | 954,6 K RON | |
| 41 | 41.ABACUS PARTNERS SRL▲ 294 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 66,7 %▲ 61,6 % | ▲ 61,6 % | 4,6 mil. RON | |
| 42 | 42.GOFISH TRADE SRL▼ 15 | Municipiul Brăila, Brăila | 63,7 %▲ 2 % | ▲ 2 % | 1,3 mil. RON | |
| 43 | 43.FOOD POINT DISTRIBUTION S.R.L.▲ 46 | Sat Popeşti, Comuna Baciu, Cluj | 61,2 %▲ 142,2 % | ▲ 142,2 % | 7,4 mil. RON | |
| 44 | 44.SPEED DISTRIBUTION TEAM UBY SRLnou | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 61,1 %▲ 186,4 % | ▲ 186,4 % | 945,6 K RON | |
| 45 | 45.VYLYS EUROTRADE GROUP S.R.L.nou | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 60,6 %▲ 271,8 % | ▲ 271,8 % | 392,6 K RON | |
| 46 | 46.DOLCE & COFFE EXPRES NCC SRL▲ 3 | Sat Gălbinaşi, Comuna Gălbinaşi, Buzău | 60,1 %▲ 36,1 % | ▲ 36,1 % | 174,4 K RON | |
| 47 | 47.DASCO DISTRIBUTION CONCEPT SRL▼ 6 | Sat Chiajna, Comuna Chiajna, Ilfov | 59,4 %▲ 36,3 % | ▲ 36,3 % | 603,2 K RON | |
| 48 | 48.TEAMROM TRADING SRL▲ 33 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 58,7 %▲ 30,4 % | ▲ 30,4 % | 2,6 mil. RON | |
| 49 | 49.TRANZIT PESCADOS M 10 SRL▲ 200 | Municipiul Buzău, Buzău | 58,1 %▲ 177,2 % | ▲ 177,2 % | 643,3 K RON | |
| 50 | 50.MIRA-COMIMPEX SRL▼ 12 | Municipiul Odorheiu Secuiesc, Harghita | 56,8 %▲ 20,8 % | ▲ 20,8 % | 55,1 K RON | |
| 51 | 51.RORA DISTRIBUTION COMPANY SRL▼ 45 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 56,6 %▼ 41,1 % | ▼ 41,1 % | -1,3 mil. RON | |
| 52 | 52.APIREX FOOD S.R.L.nou | Sat Ghirdoveni, Comuna I. L. Caragiale, Dâmboviţa | 55,6 %▲ 261,3 % | ▲ 261,3 % | 71,5 K RON | |
| 53 | 53.LIQUID STORE SRL▼ 14 | Sat Teleac, Comuna Ciugud, Alba | 55,6 %▲ 56,7 % | ▲ 56,7 % | 589 K RON | |
| 54 | 54.DANALI COM SRL▲ 20 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 55,5 %▲ 90,9 % | ▲ 90,9 % | 400 K RON | |
| 55 | 55.RRM CREATIVE PLACE SRL▼ 45 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 54,3 %▲ 18,8 % | ▲ 18,8 % | 86,1 K RON | |
| 56 | 56.M&P HOUSTON INT SOCIETATE CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ▲ 525 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 54,2 %▲ 82,5 % | ▲ 82,5 % | 141,1 K RON | |
| 57 | 57.MIHAITZ CANDY STORE S.R.L.nou | Oraş Voluntari, Ilfov | 54 %▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 44,4 K RON | |
| 58 | 58.DECADENCE CAFE MILANO 1918 S.R.L.nou | Municipiul Craiova, Dolj | 53,1 %▼ 5,6 % | ▼ 5,6 % | 162,5 K RON | |
| 59 | 59.HEAD DISTRIBUTION S.R.L.▼ 12 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 52,7 %▲ 34,3 % | ▲ 34,3 % | 1,2 mil. RON | |
| 60 | 60.DURRA DIAMANT SRL▼ 17 | Sat Găneasa, Comuna Găneasa, Ilfov | 52,5 %▲ 64,4 % | ▲ 64,4 % | 272 K RON | |
| 61 | 61.SEMROPACK SRL▲ 143 | Municipiul Brăila, Brăila | 51,9 %▲ 95,1 % | ▲ 95,1 % | 476,2 K RON | |
| 62 | 62.ROYAL GROUP PARTNERS SRL▼ 18 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 51,7 %▲ 12,2 % | ▲ 12,2 % | 167,1 K RON | |
| 63 | 63.GABIADI ALIMENT SRL▲ 430 | Sat Valu lui Traian, Comuna Valu lui Traian, Constanţa | 50,3 %▲ 264,8 % | ▲ 264,8 % | 108,2 K RON | |
| 64 | 64.3 M GAMA SRL▼ 22 | Sat Bistriţa, Comuna Alexandru cel Bun, Neamţ | 49,9 %▲ 47,6 % | ▲ 47,6 % | 583,6 K RON | |
| 65 | 65.FRATOMAS COM SRL▲ 58 | Municipiul Roman, Neamţ | 49,5 %▲ 52,1 % | ▲ 52,1 % | 189,4 K RON | |
| 66 | 66.SANDER KANAT SRL▲ 100 | Sat Sânpetru, Comuna Sânpetru, Braşov | 49 %▲ 80 % | ▲ 80 % | 1,3 mil. RON | |
| 67 | 67.MARYLINE IASI S.R.L.nou | Sat Dumitreştii Galăţii, Comuna Schitu Duca, Iaşi | 48,8 %— | — | -45,2 K RON | |
| 68 | 68.PARTENERIAT GASTRONOMIC PREMIER S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 48,6 %▲ 121,2 % | ▲ 121,2 % | 365 K RON | |
| 69 | 69.DANIELA AXMIN SRLnou | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 48 %▲ 402,4 % | ▲ 402,4 % | 199,1 K RON | |
| 70 | 70.LF7 STAR COMPANY SRL▲ 9 | Comuna Dobroeşti, Ilfov | 47,9 %▲ 44,7 % | ▲ 44,7 % | 4,2 mil. RON | |
| 71 | 71.RED DRINKS SRL▲ 166 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 47,3 %▲ 89 % | ▲ 89 % | 6 K RON | |
| 72 | 72.EURO GROUP SRLnou | Sat Cârcea, Comuna Cârcea, Dolj | 46,5 %▲ 47,4 % | ▲ 47,4 % | 155,8 K RON | |
| 73 | 73.CTP COMPANY S.R.L.▼ 57 | Municipiul Suceava, Suceava | 46,3 %▲ 29,8 % | ▲ 29,8 % | 622,3 K RON | |
| 74 | 74.LUCAN IMPORT DIVISION S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 46 %▼ 21 % | ▼ 21 % | 191,8 K RON | |
| 75 | 75.ACTIV BRANDS SOLUTION NETWORK S.R.L.▼ 74 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 45,8 %▼ 65,7 % | ▼ 65,7 % | -3,1 mil. RON | |
| 76 | 76.GRIRO COM SRL▲ 69 | Municipiul Suceava, Suceava | 45,5 %▲ 71,6 % | ▲ 71,6 % | 122,3 K RON | |
| 77 | 77.SENROM COMMERCE S.R.L.nou | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 45,2 %— | — | -46 K RON | |
| 78 | 78.KINGARTRANS S.R.L.▼ 74 | Municipiul Arad, Arad | 43,5 %▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | 501,3 K RON | |
| 79 | 79.GREENBIOLIFE S.R.L.nou | Municipiul Sebeş, Alba | 43,5 %▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | 62,6 K RON | |
| 80 | 80.ARMON GROUP S.R.L.nou | Municipiul Bacău, Bacău | 43,2 %▲ 10,6 % | ▲ 10,6 % | 863,3 K RON | |
| 81 | 81.CEEA CE ESTE ACTUALIZAT S.R.L.nou | Municipiul Caracal, Olt | 42,9 %▲ 25,3 % | ▲ 25,3 % | 19 K RON | |
| 82 | 82.IULIA GROUP SRL▼ 36 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 42,6 %▲ 55,1 % | ▲ 55,1 % | 766,4 K RON | |
| 83 | 83.PATRIK GRUP SRLnou | Municipiul Olteniţa, Călăraşi | 42,2 %▲ 144,1 % | ▲ 144,1 % | 23,5 K RON | |
| 84 | 84.VIA NOVA COM SRL▲ 162 | Municipiul Dej, Cluj | 42 %▲ 94,9 % | ▲ 94,9 % | 4,1 mil. RON | |
| 85 | 85.BALKANICA DISTRAL SRL▲ 10 | Loc. Boldeşti-Scăeni, Oraş Boldeşti-Scăeni, Prahova | 41,7 %▲ 9,6 % | ▲ 9,6 % | 3,1 mil. RON | |
| 86 | 86.HERSONES-AGRO S.R.L.nou | Municipiul Vaslui, Vaslui | 41,6 %— | — | 16,6 K RON | |
| 87 | 87.TOP FULL COMPANY SRL▼ 31 | Sat Fibiş, Comuna Fibiş, Timiş | 41,5 %▲ 6,7 % | ▲ 6,7 % | 2,7 K RON | |
| 88 | 88.DASADI BUSINESS SRL▲ 72 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 41,3 %▲ 57,6 % | ▲ 57,6 % | -541,7 K RON | |
| 89 | 89.FENFAST SRLnou | Municipiul Craiova, Dolj | 41 %▲ 41,9 % | ▲ 41,9 % | 113,9 K RON | |
| 90 | 90.LYLMAR PRODEXIM SRL▼ 24 | Sat Ciolăneştii din Deal, Comuna Ciolăneşti, Teleorman | 40,8 %▲ 37,3 % | ▲ 37,3 % | 45,4 K RON | |
| 91 | 91.PETCO CRIS MARKET S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 39,7 %▼ 29,6 % | ▼ 29,6 % | 173,7 K RON | |
| 92 | 92.SPECIAL RIVIANI SRL▲ 20 | Municipiul Buzău, Buzău | 39,5 %▼ 0 % | ▼ 0 % | -102,8 K RON | |
| 93 | 93.ACTIV EXPRESS SRL▲ 363 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 39,2 %▲ 42,7 % | ▲ 42,7 % | 102,8 K RON | |
| 94 | 94.ZENCANI SERV SRL▲ 280 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 38,7 %▲ 112,7 % | ▲ 112,7 % | 191,2 K RON | |
| 95 | 95.MIRAMAX IMPORT EXPORT SRL▲ 55 | Sat Gilău, Comuna Gilău, Cluj | 38,4 %▲ 83,8 % | ▲ 83,8 % | 3,1 mil. RON | |
| 96 | 96.AFU NETWORK SRL▲ 309 | Loc. Voluntari, Oraş Voluntari, Ilfov | 38 %▲ 55,1 % | ▲ 55,1 % | 79,2 K RON | |
| 97 | 97.SWEET SHOP S.R.L.▼ 40 | Sat Bârnova, Comuna Bârnova, Iaşi | 37,5 %▲ 16,7 % | ▲ 16,7 % | 61,6 K RON | |
| 98 | 98.CROLUX SRL▲ 401 | Municipiul Zalău, Sălaj | 37,2 %▲ 48,6 % | ▲ 48,6 % | 3,1 mil. RON | |
| 99 | 99.OVIDAR DISTRIBUŢIE SRL▼ 87 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 37,2 %▲ 17,3 % | ▲ 17,3 % | 181 K RON | |
| 100 | 100.TRANS ALICOM 2000 SRL▲ 4 | Municipiul Buzău, Buzău | 37,2 %▲ 23,7 % | ▲ 23,7 % | 39,1 K RON |