Top 100 firme — Intermedieri financiare și asigurări după capitaluri în 2011
8.666 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 4,8 mld. RON. Pragul de intrare în top este 7,6 mil. RON, iar liderul atinge 817,6 mil. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Capitaluri | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.PERINI LANG HOLDING S.R.L.▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 817,6 mil. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | 1,2 mil. RON | |
| 2 | 2.FONDUL ROMÂN DE CONTRAGARANTARE SA▲ 7 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 434,6 mil. RON▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | 17 mil. RON | |
| 3 | 3.GRAN VIA ROMANIA SA▲ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 334,8 mil. RON▼ 36,1 % | ▼ 36,1 % | -189,3 mil. RON | |
| 4 | 4.RETAIL INVESTMENT & MANAGEMENT HOLDING SRL▲ 6 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 281,4 mil. RON▲ 6 % | ▲ 6 % | 16 mil. RON | |
| 5 | 5.EDENRED ROMANIA SRL▲ 7 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 162,4 mil. RON▼ 10,3 % | ▼ 10,3 % | -18,6 mil. RON | |
| 6 | 6.GRAMPET SA▲ 7 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 147,9 mil. RON▲ 2,2 % | ▲ 2,2 % | 2,4 mil. RON | |
| 7 | 7.SOCIETATEA DE TRANSFER DE FONDURI SI DECONTARI TRANSFOND SA▲ 8 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 139,3 mil. RON▼ 1,8 % | ▼ 1,8 % | 7,8 mil. RON | |
| 8 | 8.UNICREDIT INSURANCE BROKER SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 137,7 mil. RON— | — | 27,6 mil. RON | |
| 9 | 9.MEDIA PRO ENTERTAINMENT ROMANIA S.A.▲ 13 | Loc. Buftea, Oraş Buftea, Ilfov | 116,9 mil. RON▲ 103,9 % | ▲ 103,9 % | -5,4 mil. RON | |
| 10 | 10.Bursa de Valori Bucuresti SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 102 mil. RON— | — | 17 mil. RON | |
| 11 | 11.BCR PENSII, SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII PRIVATE SAnou | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 100,9 mil. RON— | — | -30,5 mil. RON | |
| 12 | 12.GRUPUL DD SA▲ 5 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 86,2 mil. RON▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | 348 K RON | |
| 13 | 13.FORESTUM ROMTIMB A S.R.L.▲ 7 | Loc. Cisnădioara, Oraş Cisnădie, Sibiu | 77,3 mil. RON▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | -7,1 K RON | |
| 14 | 14.SSIF BRK FINANCIAL GROUP S.A.▲ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 75 mil. RON▼ 19 % | ▼ 19 % | -15,6 mil. RON | |
| 15 | 15.ROMSTAL INVESTMENT SRL▲ 6 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 61,4 mil. RON▼ 0,9 % | ▼ 0,9 % | 2,1 mil. RON | |
| 16 | 16.NN PENSII SOCIETATE DE ADMINISTRARE A UNUI FOND DE PENSII ADMINISTRAT PRIVAT S.A.nou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 55,8 mil. RON— | — | 11,4 mil. RON | |
| 17 | 17.NUSCO TRADE SRL▲ 7.719 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 54 mil. RON— | — | -101,7 K RON | |
| 18 | 18.BT INVESTMENTS SRL▲ 6 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 50,3 mil. RON▼ 1 % | ▼ 1 % | -516 K RON | |
| 19 | 19.BIL INVESTITII S.A.▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 50,2 mil. RON▼ 2,5 % | ▼ 2,5 % | -1,3 mil. RON | |
| 20 | 20.ATLANTIC ENERGY SRL▲ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 49,7 mil. RON▲ 0 % | ▲ 0 % | 16,5 K RON | |
| 21 | 21.HISPAROM CAPITAL S.A.▲ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 48,1 mil. RON▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | -691 K RON | |
| 22 | 22.ANA HOLDING SA▲ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 47,9 mil. RON▲ 0,5 % | ▲ 0,5 % | 253,6 K RON | |
| 23 | 23.ARION GREEN INVESTMENTS S.A.▲ 25 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 45,3 mil. RON▲ 238,3 % | ▲ 238,3 % | -1,1 mil. RON | |
| 24 | 24.GENERALI SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII PRIVATE SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 43,9 mil. RON— | — | — | -876,9 K RON |
| 25 | 25.BEL ROM ELEVEN SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 43 mil. RON▼ 3,4 % | ▼ 3,4 % | -1,5 mil. RON | |
| 26 | 26.ALPHA IMPORT - EXPORT 2000 SA▲ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 41,6 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 435,2 K RON | |
| 27 | 27.INGLEBY ROMÂNIA SRL▲ 5 | Sat Olosag, Comuna Ştiuca, Timiş | 40 mil. RON▲ 15,9 % | ▲ 15,9 % | 203,5 K RON | |
| 28 | 28.BROKERPOOL BROKER DE PENSII PRIVATE SRL▲ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 39,2 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 575 K RON | |
| 29 | 29.EPCS CONSULTANŢĂ SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 38,2 mil. RON— | — | -8,9 mil. RON | |
| 30 | 30.PORSCHE BROKER DE ASIGURARE SRL▲ 4 | Oraş Voluntari, Ilfov | 35,9 mil. RON▲ 31,1 % | ▲ 31,1 % | 28,5 mil. RON | |
| 31 | 31.FINANCIARA SA▼ 17 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 34,3 mil. RON▼ 76 % | ▼ 76 % | 574,2 K RON | |
| 32 | 32.BERTUS SRL▲ 5 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 34,3 mil. RON▲ 56,8 % | ▲ 56,8 % | 12,4 mil. RON | |
| 33 | 33.DEPOZITARUL CENTRAL SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 31,9 mil. RON— | — | 2,9 mil. RON | |
| 34 | 34.VINCI ENERGIES SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 30,7 mil. RON▼ 3,1 % | ▼ 3,1 % | -973,7 K RON | |
| 35 | 35.SIBEX-SIBIU STOCK EXCHANGE SA▼ 4 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 30,4 mil. RON▼ 13,3 % | ▼ 13,3 % | -595,9 K RON | |
| 36 | 36.ARMONIE INVESTITII SRLnou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 29,9 mil. RON▼ 5,1 % | ▼ 5,1 % | -1,6 mil. RON | |
| 37 | 37.METEOR INVESTITII MOBILIARE SA▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 26,1 mil. RON▲ 14,7 % | ▲ 14,7 % | 3,3 mil. RON | |
| 38 | 38.FORESTUM ROMTREE B S.R.L.▲ 7 | Loc. Cisnădioara, Oraş Cisnădie, Sibiu | 26,1 mil. RON▲ 73,7 % | ▲ 73,7 % | -7 K RON | |
| 39 | 39.INVEST INTERMED GF I.F.N. SRL▲ 179 | Municipiul Piteşti, Argeş | 23,6 mil. RON▲ 1.449,6 % | ▲ 1.449,6 % | 6,2 mil. RON | |
| 40 | 40.BT PENSII - SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII FACULTATIVE S.A.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 23,4 mil. RON— | — | 212,1 K RON | |
| 41 | 41.ALLIANZ-TIRIAC PENSII PRIVATE SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII PRIVATE SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 23,4 mil. RON— | — | 3,5 mil. RON | |
| 42 | 42.DEPOZITARUL SIBEX SA▲ 9 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 23,3 mil. RON▲ 81,8 % | ▲ 81,8 % | 472,2 K RON | |
| 43 | 43.MONDO INTERNATIONAL SRLnou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 22,6 mil. RON— | — | 47 mil. RON | |
| 44 | 44.ASOCIATIA DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARA ORLESTI-SCUNDU▲ 4.864 | — | 22 mil. RON▲ 4.396.495,4 % | ▲ 4.396.495,4 % | — | |
| 45 | 45.S.A.I. RAIFFEISEN ASSET MANAGEMENT SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 21,6 mil. RON— | — | 5,5 mil. RON | |
| 46 | 46.SAM'S CENTER SA▼ 7 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 18,9 mil. RON▼ 0,1 % | ▼ 0,1 % | -355,3 K RON | |
| 47 | 47.GRUPUL IATSA SA▼ 7 | Oraş Ştefăneşti, Argeş | 18,4 mil. RON▼ 1,2 % | ▼ 1,2 % | -221,3 K RON | |
| 48 | 48.HOLFIN INSURANCE REINSURANCE BROKER S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 18,4 mil. RON— | — | 1,7 mil. RON | |
| 49 | 49.AMICOSOTTIS SA▼ 11 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 18,4 mil. RON▼ 14 % | ▼ 14 % | -3 mil. RON | |
| 50 | 50.RAIFFEISEN BROKER DE ASIGURARE-REASIGURARE SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 17,7 mil. RON— | — | 3,4 mil. RON | |
| 51 | 51.BT PENSIA NOASTRĂ SOCIETATE DE ADMINISTRARE A UNUI FOND DE PENSII ADMINISTRAT PRIVAT S.A.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 17,6 mil. RON— | — | -2 mil. RON | |
| 52 | 52.IND STAR MANAGEMENT S.A.▲ 31 | Municipiul Craiova, Dolj | 17,2 mil. RON▲ 128,9 % | ▲ 128,9 % | 52 K RON | |
| 53 | 53.SWISS CAPITAL SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 17,1 mil. RON— | — | 6 mil. RON | |
| 54 | 54.BIROUL DE CREDIT SA▼ 10 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 16,9 mil. RON▲ 9,4 % | ▲ 9,4 % | 3,8 mil. RON | |
| 55 | 55.SOCIETATEA DE ADMINISTRARE SI MANAGEMENT SAnou | Municipiul Focşani, Vrancea | 16,9 mil. RON▲ 0,5 % | ▲ 0,5 % | 370,4 K RON | |
| 56 | 56.CARPATHIA PENSII-SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII PRIVATE S.A.▲ 10 | Sat Floreşti, Comuna Floreşti, Cluj | 16,1 mil. RON▲ 58,8 % | ▲ 58,8 % | -548,6 K RON | |
| 57 | 57.EXPRESS CREDIT AMANET SRL▲ 11 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 16 mil. RON▲ 63,3 % | ▲ 63,3 % | 6,2 mil. RON | |
| 58 | 58.Fondul de compensare a investitorilor SAnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 15,9 mil. RON— | — | 285,2 K RON | |
| 59 | 59.AMATTIS S.A.▼ 16 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 15,8 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 255,5 K RON | |
| 60 | 60.ROCRI TRADE SRL▼ 4 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 15,6 mil. RON▲ 27,8 % | ▲ 27,8 % | 4,8 mil. RON | |
| 61 | 61.S.A.I. MUNTENIA INVEST SAnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 14,7 mil. RON— | — | 3,2 mil. RON | |
| 62 | 62.ZORDER BIG SA▼ 15 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 14,3 mil. RON▲ 0 % | ▲ 0 % | 927 RON | |
| 63 | 63.METROPOLITAN LIFE SOCIETATE DE ADMINISTRARE A UNUI FOND DE PENSII ADMINISTRAT PRIVAT S.A.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 13,2 mil. RON— | — | 271 K RON | |
| 64 | 64.CIT ONE S.A.▲ 14 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 13 mil. RON▲ 57,9 % | ▲ 57,9 % | -1 mil. RON | |
| 65 | 65.TEHNO VEST SRL▲ 2 | Sat Izvoare, Comuna Dumbrava Roşie, Neamţ | 13 mil. RON▲ 31,1 % | ▲ 31,1 % | 4 mil. RON | |
| 66 | 66.LINEAS TRADE SA▼ 25 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 12,8 mil. RON▼ 21,2 % | ▼ 21,2 % | -3,4 mil. RON | |
| 67 | 67.BT CAPITAL PARTNERS S.A.▼ 21 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 12,8 mil. RON▼ 14,7 % | ▼ 14,7 % | -4,5 mil. RON | |
| 68 | 68.REVAN COM SA▼ 18 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 12,6 mil. RON▼ 3 % | ▼ 3 % | -390,9 K RON | |
| 69 | 69.UP ROMÂNIA S.R.L.▲ 57 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 12,2 mil. RON▲ 222,9 % | ▲ 222,9 % | -13 mil. RON | |
| 70 | 70.CASA ROMÂNĂ DE COMPENSAŢIE SA▼ 17 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 12,2 mil. RON▼ 3,2 % | ▼ 3,2 % | -408,7 K RON | |
| 71 | 71.G.M. INVEST SAnou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 11,8 mil. RON— | — | -450,4 K RON | |
| 72 | 72.IFB FINWEST SA▼ 14 | Municipiul Arad, Arad | 11,5 mil. RON▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | -339 K RON | |
| 73 | 73.RCI BROKER DE ASIGURARE SRLnou | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 11,5 mil. RON— | — | 10,8 mil. RON | |
| 74 | 74.TRADEVILLE SAnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 11,3 mil. RON— | — | 207,7 K RON | |
| 75 | 75.GOLDMAN SACHS ASSET MANAGEMENT B.V., HAGA - SUCURSALA BUCURESTInou | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 11,2 mil. RON— | — | 6,3 mil. RON | |
| 76 | 76.S.A.I. ERSTE ASSET MANAGEMENT SAnou | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 11,1 mil. RON— | — | 1,6 mil. RON | |
| 77 | 77.RAIFFEISEN CAPITAL & INVESTMENT SAnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 10,7 mil. RON— | — | -3 mil. RON | |
| 78 | 78.SPEED TRANSFER SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 10,5 mil. RON▲ 39,9 % | ▲ 39,9 % | 3,7 mil. RON | |
| 79 | 79.GEIGER GROUP ROMANIA SRL▼ 18 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 10,3 mil. RON▼ 6,3 % | ▼ 6,3 % | -699,8 K RON | |
| 80 | 80.IFN - BETA MANAGEMENT SRL▼ 4 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 10,2 mil. RON▲ 19,8 % | ▲ 19,8 % | 2,3 mil. RON | |
| 81 | 81.BT BROKER DE ASIGURARE S.R.L.▼ 16 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 10,1 mil. RON▼ 0,9 % | ▼ 0,9 % | 7,1 mil. RON | |
| 82 | 82.GLOBAL MULTI MARKETING S.R.L.▼ 12 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 9,4 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 135 K RON | |
| 83 | 83.ALDOT MANAGEMENT SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 9,1 mil. RON— | — | -1,6 mil. RON | |
| 84 | 84.NOVO PARC TRADE SA▼ 12 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 9,1 mil. RON▲ 0 % | ▲ 0 % | 2,6 K RON | |
| 85 | 85.CIBROSAT SA▲ 15 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 8,8 mil. RON▲ 52,7 % | ▲ 52,7 % | 3 mil. RON | |
| 86 | 86.MACROGROUP CASA DE SCHIMB VALUTAR SRL▲ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 8,7 mil. RON▲ 24,4 % | ▲ 24,4 % | 2 mil. RON | |
| 87 | 87.BRD ASSET MANAGEMENT S.A.I. SAnou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 8,6 mil. RON— | — | 2,2 mil. RON | |
| 88 | 88.AMSTERDAM BROKER DE ASIGURARE SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 8,6 mil. RON— | — | 7,2 mil. RON | |
| 89 | 89.S.A.I. GLOBINVEST SA▼ 16 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 8,6 mil. RON▼ 5,3 % | ▼ 5,3 % | 835,2 K RON | |
| 90 | 90.UKROM INTERTRADE SRL▼ 13 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 8,4 mil. RON▼ 0,2 % | ▼ 0,2 % | -15,4 K RON | |
| 91 | 91.ANKER IFN SRL▲ 1 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 8,4 mil. RON▲ 31,1 % | ▲ 31,1 % | 2,2 mil. RON | |
| 92 | 92.IFN DARI CREDIT SRL▼ 7 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 8,1 mil. RON▲ 12,6 % | ▲ 12,6 % | 1,6 mil. RON | |
| 93 | 93.TOTAL CONSULT INTERNATIONAL S.A.▼ 31 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 8,1 mil. RON▼ 26 % | ▼ 26 % | -2,9 mil. RON | |
| 94 | 94.ASIROM - CONCORDIA SOCIETATE DE ADMINISTRARE A FONDURILOR DE PENSII FACULTATIVE SAnou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 8 mil. RON— | — | — | -1,1 mil. RON |
| 95 | 95.INTERDEALER CAPITAL INVEST SA▼ 32 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 8 mil. RON▼ 24,3 % | ▼ 24,3 % | -2,6 mil. RON | |
| 96 | 96.ASCENDI INC. SRL▼ 17 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7,9 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 117,5 K RON | |
| 97 | 97.BRARO MANAGEMENT & CONSULTING SRL▼ 17 | Loc. Venus, Municipiul Mangalia, Constanţa | 7,8 mil. RON▲ 3 % | ▲ 3 % | 289,2 K RON | |
| 98 | 98.EULER HERMES SERVICES ROMÂNIA SRLnou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 7,8 mil. RON▲ 35,5 % | ▲ 35,5 % | 4,3 mil. RON | |
| 99 | 99.MARSH BROKER DE ASIGURARE-REASIGURARE SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7,7 mil. RON— | — | 3,3 mil. RON | |
| 100 | 100.MYO BUSINESS ONE SRL▼ 19 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 7,6 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON |
Intermedieri financiare și asigurări pe județe
București (3.210)Ilfov (704)Cluj (665)Timiș (564)Prahova (413)Constanța (384)Brașov (376)Bihor (360)Argeș (340)Bacău (316)Dolj (312)Iași (310)Galați (243)Mureș (242)Sibiu (229)Hunedoara (215)Vâlcea (202)Suceava (190)Arad (187)Buzău (174)Alba (173)Dâmbovița (172)Maramureș (159)Olt (159)Gorj (152)Brăila (134)Bistrița-Năsăud (123)Satu Mare (123)Neamț (112)Giurgiu (86)Harghita (86)Vrancea (82)Caraș-Severin (79)Vaslui (79)Sălaj (78)Mehedinți (77)Botoșani (75)Covasna (69)Călărași (63)Ialomița (60)Teleorman (56)Tulcea (51)