Top 100 firme — Construcții, Suceava după angajați în 2025
2.463 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 4.978. Pragul de intrare în top este 19, iar liderul atinge 263.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Angajați | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.LOIAL IMPEX SRL▲ 2 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 263▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 26,5 mil. RON | |
| 2 | 2.GENERAL CONSTRUCT SRL= | Municipiul Suceava, Suceava | 262▲ 0,4 % | ▲ 0,4 % | 7,7 mil. RON | |
| 3 | 3.TEST PRIMA S.R.L.▲ 3 | Municipiul Suceava, Suceava | 210▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 4,3 mil. RON | |
| 4 | 4.CONSTRUCTII MONTAJ AG S.R.L.▲ 1 | Loc. Frasin, Oraş Frasin, Suceava | 191▼ 5 % | ▼ 5 % | 2,3 mil. RON | |
| 5 | 5.S.U.C.T. SA▲ 4 | Municipiul Suceava, Suceava | 178▲ 2,9 % | ▲ 2,9 % | 751 K RON | |
| 6 | 6.CON BUCOVINA SA▲ 4 | Municipiul Suceava, Suceava | 136▼ 8,7 % | ▼ 8,7 % | 3,7 mil. RON | |
| 7 | 7.SAFESTEEL S.R.L.▲ 4 | Municipiul Suceava, Suceava | 120▼ 5,5 % | ▼ 5,5 % | 1,6 mil. RON | |
| 8 | 8.CASA DESIGN SRL= | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 117▼ 33,1 % | ▼ 33,1 % | 1,8 mil. RON | |
| 9 | 9.DURABILD PROJECT S.R.L.▲ 8 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 113▲ 52,7 % | ▲ 52,7 % | 3,4 mil. RON | |
| 10 | 10.BAXCOM SRL▲ 3 | Sat Marginea, Comuna Marginea, Suceava | 105▲ 23,5 % | ▲ 23,5 % | 3,6 mil. RON | |
| 11 | 11.ELBI SA▲ 3 | Municipiul Fălticeni, Suceava | 87▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 72,4 K RON | |
| 12 | 12.NEAGU M TEAM-HOUSE SRL▲ 3 | Loc. Mereni, Oraş Salcea, Suceava | 86▲ 8,9 % | ▲ 8,9 % | 9,1 mil. RON | |
| 13 | 13.TOP SCAV SRL▲ 9 | Municipiul Suceava, Suceava | 82▲ 28,1 % | ▲ 28,1 % | 7,5 mil. RON | |
| 14 | 14.GROUP CONSTRUCT BUCOVINA SRL▲ 3 | Loc. Plopeni, Oraş Salcea, Suceava | 80▲ 8,1 % | ▲ 8,1 % | 11 mil. RON | |
| 15 | 15.ADG BIO EDILIZIA S.R.L.▲ 16 | Municipiul Suceava, Suceava | 79▲ 83,7 % | ▲ 83,7 % | 2 mil. RON | |
| 16 | 16.CORSEM IMPEX SRL▲ 3 | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 76▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | 11,5 mil. RON | |
| 17 | 17.FLORCONSTRUCT SRL▲ 3 | Municipiul Suceava, Suceava | 690,0% | 0,0% | 1,8 mil. RON | |
| 18 | 18.HIDROTERRA SA▼ 2 | Sat Slobozia Sucevei, Comuna Grăniceşti, Suceava | 67▼ 11,8 % | ▼ 11,8 % | 270,4 K RON | |
| 19 | 19.BUKOVINA DEVELOPMENTS SRL▲ 4 | Municipiul Câmpulung Moldovenesc, Suceava | 60▼ 3,2 % | ▼ 3,2 % | 5 mil. RON | |
| 20 | 20.TEHNORAZAL S.R.L.▲ 49 | Municipiul Suceava, Suceava | 59▲ 126,9 % | ▲ 126,9 % | 370,3 K RON | |
| 21 | 21.EURO EST GROUP SRL▼ 9 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 59▼ 31,4 % | ▼ 31,4 % | 450 K RON | |
| 22 | 22.NETCOM ACTIV SRL▲ 2 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 56▼ 6,7 % | ▼ 6,7 % | 674,4 K RON | |
| 23 | 23.MAGHEBO SRL▲ 2 | Municipiul Câmpulung Moldovenesc, Suceava | 50▼ 15,3 % | ▼ 15,3 % | 1,9 mil. RON | |
| 24 | 24.TID CONSTRUCT S.R.L.▲ 64 | Sat Volovăţ, Comuna Volovăţ, Suceava | 50▲ 138,1 % | ▲ 138,1 % | 159,9 K RON | |
| 25 | 25.CASA DESIGN RESORT S.R.L.▲ 1.044 | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 50▲ 4.900 % | ▲ 4.900 % | -2,3 mil. RON | |
| 26 | 26.CASA GRUP SRL▲ 13 | Municipiul Suceava, Suceava | 48▲ 29,7 % | ▲ 29,7 % | 682,2 K RON | |
| 27 | 27.ROVALSTONE S.R.L.▲ 3 | Municipiul Suceava, Suceava | 47▲ 4,4 % | ▲ 4,4 % | 4,6 mil. RON | |
| 28 | 28.RESTACO SRL▼ 1 | Sat Bulai, Comuna Moara, Suceava | 46▼ 6,1 % | ▼ 6,1 % | 85,7 K RON | |
| 29 | 29.ECOSAT MGA SRL▼ 3 | Sat Neagra Şarului, Comuna Şaru Dornei, Suceava | 45▼ 15,1 % | ▼ 15,1 % | 356,9 K RON | |
| 30 | 30.TEHNOELECTRIC SRL▲ 1 | Sat Adâncata, Comuna Adâncata, Suceava | 44▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 1,5 mil. RON | |
| 31 | 31.T.S.A. SERV SRL▼ 3 | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 44▼ 6,4 % | ▼ 6,4 % | 873,1 K RON | |
| 32 | 32.SALVES TRADE S.R.L.▲ 40 | Sat Sărişoru Mare, Comuna Şaru Dornei, Suceava | 44▲ 76 % | ▲ 76 % | 2,7 mil. RON | |
| 33 | 33.PEXIL SRL= | Sat Vicovu de Jos, Comuna Vicovu de Jos, Suceava | 43▲ 2,4 % | ▲ 2,4 % | 310,5 K RON | |
| 34 | 34.SIHĂSTRIA ETORA SRL▲ 1 | Sat Putna, Comuna Putna, Suceava | 43▲ 4,9 % | ▲ 4,9 % | 319,7 K RON | |
| 35 | 35.OSTROTECH SRL▼ 2 | Sat Pătrăuţi, Comuna Pătrăuţi, Suceava | 420,0% | 0,0% | 326,1 K RON | |
| 36 | 36.CHEZA SRL▼ 15 | Sat Măneuţi, Comuna Frătăuţii Vechi, Suceava | 41▼ 38,8 % | ▼ 38,8 % | 8,1 mil. RON | |
| 37 | 37.KONLAKRYS BUILDING S.R.L.▲ 56 | Sat Dorna-Arini, Comuna Dorna-Arini, Suceava | 40▲ 100 % | ▲ 100 % | 5,6 mil. RON | |
| 38 | 38.CONHIDRO S.R.L.▼ 1 | Sat Iacobeşti, Comuna Grăniceşti, Suceava | 39▲ 2,6 % | ▲ 2,6 % | 5 mil. RON | |
| 39 | 39.ANTRAMICONS S.R.L.▼ 10 | Sat Pojorâta, Comuna Pojorâta, Suceava | 38▼ 17,4 % | ▼ 17,4 % | 5,3 mil. RON | |
| 40 | 40.ELMAX SERVOCOMEX SRL▲ 32 | Municipiul Suceava, Suceava | 38▲ 52 % | ▲ 52 % | 375,4 K RON | |
| 41 | 41.HDS-SERVICII PUBLICE S.R.L.▼ 1 | Sat Horodnic de Sus, Comuna Horodnic de Sus, Suceava | 38▲ 8,6 % | ▲ 8,6 % | 66,8 K RON | |
| 42 | 42.MATEO RUSTIC CONSTRUCT S.R.L.▲ 6 | Sat Ipoteşti, Comuna Ipoteşti, Suceava | 38▲ 18,8 % | ▲ 18,8 % | 2,9 mil. RON | |
| 43 | 43.SERVAL SOLUTIONS S.R.L.▲ 29 | Municipiul Suceava, Suceava | 36▲ 44 % | ▲ 44 % | 2,2 mil. RON | |
| 44 | 44.EUROCONSTRUCT SRLnou | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 360,0% | 0,0% | 1,2 mil. RON | |
| 45 | 45.ROBDENIS SRL▼ 5 | Municipiul Suceava, Suceava | 350,0% | 0,0% | 1,8 mil. RON | |
| 46 | 46.LAZ REZIDENCE S.R.L.▲ 5 | Sat Calafindeşti, Comuna Calafindeşti, Suceava | 34▲ 9,7 % | ▲ 9,7 % | 4,8 mil. RON | |
| 47 | 47.CASA PVC S.R.L.▲ 10 | Municipiul Suceava, Suceava | 34▲ 17,2 % | ▲ 17,2 % | 514,1 K RON | |
| 48 | 48.CARPAT FAUR S.R.L.▼ 5 | Municipiul Suceava, Suceava | 33▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | 1,1 mil. RON | |
| 49 | 49.VASIM ELECTRIC SRL▲ 2 | Sat Capu Codrului, Comuna Păltinoasa, Suceava | 33▲ 6,5 % | ▲ 6,5 % | 1,8 mil. RON | |
| 50 | 50.CORE GLOBAL PROJECTS S.R.L.▲ 98 | Sat Botoşana, Comuna Botoşana, Suceava | 33▲ 175 % | ▲ 175 % | 168,2 K RON | |
| 51 | 51.ANISTA DESIGN SRL▼ 15 | Sat Lisaura, Comuna Ipoteşti, Suceava | 33▼ 15,4 % | ▼ 15,4 % | 1,7 mil. RON | |
| 52 | 52.SYM RSC S.R.L.▼ 4 | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 320,0% | 0,0% | 473,3 K RON | |
| 53 | 53.IOSIMAR SRL▲ 19 | Sat Marginea, Comuna Marginea, Suceava | 32▲ 28 % | ▲ 28 % | 1,4 mil. RON | |
| 54 | 54.DORNA CONSTRUCT SRL▼ 14 | Municipiul Vatra Dornei, Suceava | 32▼ 8,6 % | ▼ 8,6 % | 4,3 mil. RON | |
| 55 | 55.COMTRANSPORT SA▼ 10 | Municipiul Suceava, Suceava | 31▼ 6,1 % | ▼ 6,1 % | 4,1 mil. RON | |
| 56 | 56.PROLUX SRL▲ 13 | Municipiul Câmpulung Moldovenesc, Suceava | 31▲ 19,2 % | ▲ 19,2 % | 545,3 K RON | |
| 57 | 57.BEST STYLE CONSTRUCT SRL▼ 9 | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 31▼ 3,1 % | ▼ 3,1 % | 3,4 mil. RON | |
| 58 | 58.CON INDUSTRY S.R.L.▼ 7 | Sat Falcău, Comuna Brodina, Suceava | 310,0% | 0,0% | 181,6 K RON | |
| 59 | 59.TERAEST YTMD S.R.L.▲ 6 | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 31▲ 14,8 % | ▲ 14,8 % | 69,3 K RON | |
| 60 | 60.TDP METAL CONSTRUCT S.R.L.▲ 12 | Sat Bogdăneşti, Comuna Bogdăneşti, Suceava | 30▲ 20 % | ▲ 20 % | 824,6 K RON | |
| 61 | 61.SHBU 77 ROMANIA S.R.L.▲ 236 | Municipiul Suceava, Suceava | 30▲ 400 % | ▲ 400 % | -2,5 mil. RON | |
| 62 | 62.ACTIV MSN CONSTRUCT S.R.L.▲ 3 | Sat Tişăuţi, Comuna Ipoteşti, Suceava | 30▲ 11,1 % | ▲ 11,1 % | 512 K RON | |
| 63 | 63.VALBYANDAVY SRL▼ 8 | Sat Negostina, Comuna Bălcăuţi, Suceava | 300,0% | 0,0% | 27,1 K RON | |
| 64 | 64.ENERGO SISTEM SRL▼ 21 | Municipiul Suceava, Suceava | 30▼ 11,8 % | ▼ 11,8 % | 813,6 K RON | |
| 65 | 65.DAMIENA SRL▼ 8 | Sat Ilişeşti, Comuna Ilişeşti, Suceava | 290,0% | 0,0% | 635,4 K RON | |
| 66 | 66.GABRIEL POPA PREST S.R.L.nou | Sat Probota, Oraş Dolhasca, Suceava | 29— | — | 876,5 K RON | |
| 67 | 67.ENERGO-CONSULT SRL▼ 12 | Sat Şcheia, Comuna Şcheia, Suceava | 29▼ 3,3 % | ▼ 3,3 % | 3,6 mil. RON | |
| 68 | 68.EOLIANA SRL▼ 3 | Municipiul Vatra Dornei, Suceava | 270,0% | 0,0% | 6 mil. RON | |
| 69 | 69.PROVOLK S.R.L.▼ 24 | Loc. Plopeni, Oraş Salcea, Suceava | 27▼ 18,2 % | ▼ 18,2 % | 20,4 K RON | |
| 70 | 70.RS PROFI CONSTRUCT S.R.L.▲ 648 | Municipiul Suceava, Suceava | 26▲ 1.200 % | ▲ 1.200 % | 1,1 mil. RON | |
| 71 | 71.ELECTROCONSTRUCTIA ELCO SUCEAVA SA▲ 9 | Municipiul Suceava, Suceava | 26▲ 13 % | ▲ 13 % | -214,5 K RON | |
| 72 | 72.GLOBAL OPTIM BUILDING SRL▲ 21 | Sat Mălini, Comuna Mălini, Suceava | 26▲ 30 % | ▲ 30 % | 3,8 mil. RON | |
| 73 | 73.CONECT GROUP SRL▼ 12 | Sat Marginea, Comuna Marginea, Suceava | 26▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | 2,4 mil. RON | |
| 74 | 74.INSCOM SA▼ 17 | Municipiul Fălticeni, Suceava | 26▼ 10,3 % | ▼ 10,3 % | 43,7 K RON | |
| 75 | 75.ELECTROAXA SRL▼ 3 | Loc. Dolhasca, Oraş Dolhasca, Suceava | 26▲ 4 % | ▲ 4 % | 16,4 mil. RON | |
| 76 | 76.BUCOVINA EXPERT CONSTRUCT S.R.L.▲ 339 | Municipiul Suceava, Suceava | 25▲ 525 % | ▲ 525 % | 194,5 K RON | |
| 77 | 77.MAXY CONSTRUCT SRL▲ 48 | Municipiul Suceava, Suceava | 25▲ 78,6 % | ▲ 78,6 % | 1,4 mil. RON | |
| 78 | 78.PROGRESSO NEL' EDILIZIA SRL▲ 1 | Oraş Salcea, Suceava | 25▲ 4,2 % | ▲ 4,2 % | 4,1 mil. RON | |
| 79 | 79.DANYUS CONSTRUCT S.R.L.▲ 5 | Sat Vicovu de Jos, Comuna Vicovu de Jos, Suceava | 25▲ 13,6 % | ▲ 13,6 % | 1 mil. RON | |
| 80 | 80.MIRCON RECYCLING S.R.L.▲ 8 | Sat Ipoteşti, Comuna Ipoteşti, Suceava | 24▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 270 K RON | |
| 81 | 81.LODOR CONSTRUCT S.R.L.▲ 3 | Sat Vicovu de Jos, Comuna Vicovu de Jos, Suceava | 24▲ 9,1 % | ▲ 9,1 % | 2,8 mil. RON | |
| 82 | 82.NORD ACGIV S.R.L.▲ 33 | Sat Moldova-Suliţa, Comuna Moldova-Suliţa, Suceava | 24▲ 50 % | ▲ 50 % | 8 mil. RON | |
| 83 | 83.UTILAJ CONSTRUCT SRL▲ 23 | Municipiul Vatra Dornei, Suceava | 23▲ 27,8 % | ▲ 27,8 % | 11,9 mil. RON | |
| 84 | 84.CONYSAL COMPANY SRL▼ 4 | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 230,0% | 0,0% | 311,4 K RON | |
| 85 | 85.ALCAROM SRL▼ 13 | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 23▼ 8 % | ▼ 8 % | 139,5 K RON | |
| 86 | 86.GHERASIM INFRA S.R.L.▲ 632 | Sat Măneuţi, Comuna Frătăuţii Vechi, Suceava | 22▲ 1.000 % | ▲ 1.000 % | 1,2 mil. RON | |
| 87 | 87.ASSA UTILITĂŢI S.R.L.▲ 28 | Municipiul Vatra Dornei, Suceava | 22▲ 37,5 % | ▲ 37,5 % | 2,2 K RON | |
| 88 | 88.URBAN CONSCITY S.R.L.▲ 13 | Municipiul Suceava, Suceava | 22▲ 15,8 % | ▲ 15,8 % | 5,8 K RON | |
| 89 | 89.CLASIMI DRUM CONSTRUCT S.R.L.▼ 5 | Sat Cornu Luncii, Comuna Cornu Luncii, Suceava | 220,0% | 0,0% | 460,9 K RON | |
| 90 | 90.GRUP NBM COMPANY SRL▲ 3 | Municipiul Suceava, Suceava | 21▲ 5 % | ▲ 5 % | 1,4 mil. RON | |
| 91 | 91.G.T.M. RUTIER S.R.L.▼ 3 | Sat Marginea, Comuna Marginea, Suceava | 210,0% | 0,0% | 2,9 mil. RON | |
| 92 | 92.ADP OPTIM DINAMIC S.R.L.▼ 4 | Sat Dumbrăveni, Comuna Dumbrăveni, Suceava | 210,0% | 0,0% | 3,4 mil. RON | |
| 93 | 93.MARYSORYNA SRL▲ 39 | Sat Bilca, Comuna Bilca, Suceava | 21▲ 61,5 % | ▲ 61,5 % | 340,8 K RON | |
| 94 | 94.SMART ENERGY SRL▼ 1 | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 200,0% | 0,0% | 2,6 mil. RON | |
| 95 | 95.TRANSRAPID SRL▼ 26 | Sat Vama, Comuna Vama, Suceava | 20▼ 23,1 % | ▼ 23,1 % | 2,1 mil. RON | |
| 96 | 96.BUCOVINA ENERGO CONSULT SRL▲ 5 | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 20▲ 5,3 % | ▲ 5,3 % | 2,8 mil. RON | |
| 97 | 97.A.C.I. - A.G. SRL▲ 169 | Municipiul Suceava, Suceava | 20▲ 185,7 % | ▲ 185,7 % | 352,8 K RON | |
| 98 | 98.UCASY HOMES S.R.L.▲ 23 | Municipiul Suceava, Suceava | 19▲ 26,7 % | ▲ 26,7 % | 5,4 mil. RON | |
| 99 | 99.INSPIRO GLOBAL GROUP S.R.L.▲ 79 | Sat HORODNIC DE JOS, Comuna HORODNIC DE JOS, Suceava | 19▲ 90 % | ▲ 90 % | 1,5 mil. RON | |
| 100 | 100.DISCIF SRL▼ 16 | Municipiul Suceava, Suceava | 19▼ 13,6 % | ▼ 13,6 % | -137,5 K RON |
Codurile CAEN din construcții — Suceava
CAEN 4100
Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
465 firme · 1,2 mld. RON
CAEN 4120
Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
1.006 firme · 975 mil. RON
CAEN 4321
Lucrări de instalații electrice
233 firme · 715,8 mil. RON
CAEN 4211
Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor
70 firme · 310,2 mil. RON
CAEN 4322
Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
171 firme · 216,1 mil. RON
CAEN 4221
Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru fluide
24 firme · 185,3 mil. RON
CAEN 4399
Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
61 firme · 152,9 mil. RON
CAEN 4312
Lucrări de pregătire a terenului
90 firme · 79,5 mil. RON
CAEN 4299
Lucrări de construcții a altor proiecte inginerești n.c.a
14 firme · 75,9 mil. RON
CAEN 4110
Dezvoltare (promovare) imobiliară
18 firme · 68,1 mil. RON
CAEN 4332
Lucrări de tâmplărie și dulgherie
82 firme · 55,9 mil. RON
CAEN 4391
Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
26 firme · 48,9 mil. RON
CAEN 4291
Construcții hidrotehnice
6 firme · 48,5 mil. RON
CAEN 4333
Lucrări de pardosire și placare a pereților
72 firme · 27 mil. RON
CAEN 4334
Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
30 firme · 24,6 mil. RON
CAEN 4311
Lucrări de demolare a construcțiilor
13 firme · 20,6 mil. RON
CAEN 4329
Alte lucrări de instalații pentru construcții
14 firme · 15,3 mil. RON
CAEN 4313
Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
13 firme · 14,1 mil. RON
CAEN 4341
Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
10 firme · 8,6 mil. RON
CAEN 4331
Lucrări de ipsoserie
15 firme · 7,7 mil. RON
CAEN 4339
Alte lucrări de finisare
12 firme · 3,2 mil. RON
CAEN 4324
Alte lucrări de instalații pentru construcții
5 firme · 3,1 mil. RON
CAEN 4212
Lucrări de construcții a căilor ferate de suprafață și subterane
4 firme · 549,1 K RON
CAEN 4335
Alte lucrări de finisare
2 firme · 277,2 K RON
CAEN 4342
Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
1 firme · 208 K RON
CAEN 4222
Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
2 firme · 155 K RON
CAEN 4350
Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
1 firme · 152,5 K RON
CAEN 4323
Lucrări de izolații
2 firme · 0 RON
CAEN 4213
Construcția de poduri și tuneluri
1 firme · 0 RON