Top 100 firme — Producția de energie electrică după angajați în 2022
3.054 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 21.729. Pragul de intrare în top este 5, iar liderul atinge 10.692.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Angajați | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.SOCIETATEA COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA S.A.= | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 10.692▼ 5,4 % | ▼ 5,4 % | 3,5 mld. RON | |
| 2 | 2.SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE " HIDROELECTRICA" S.A.= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3.388▲ 2,7 % | ▲ 2,7 % | 4,4 mld. RON | |
| 3 | 3.SOCIETATEA NATIONALA "NUCLEARELECTRICA" SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2.221▲ 10,9 % | ▲ 10,9 % | 2,8 mld. RON | |
| 4 | 4.ELECTROCENTRALE BUCURESTI SA= | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 1.734▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | 1 mld. RON | |
| 5 | 5.SOCIETATEA DE SERVICII HIDROENERGETICE HIDROSERV S.A.= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1.103▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 16,5 mil. RON | |
| 6 | 6.SOCIETATEA ELECTROCENTRALE CRAIOVA S.A.nou | Municipiul Craiova, Dolj | 457— | — | — | 2,9 mil. RON |
| 7 | 7.CENTRALA ELECTRICĂ DE TERMOFICARE HIDROCARBURI (C.E.T. HIDROCARBURI) SA▼ 1 | Municipiul Arad, Arad | 240▼ 4,4 % | ▼ 4,4 % | -8,6 mil. RON | |
| 8 | 8.ELECTROCENTRALE CONSTANȚA S.A.▼ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 197▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | 70,8 mil. RON | |
| 9 | 9.ROMPETROL ENERGY SA▲ 10 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 157▲ 256,8 % | ▲ 256,8 % | -3,8 mil. RON | |
| 10 | 10.LAND POWER S.R.L.▼ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 112▼ 2,6 % | ▼ 2,6 % | -127,4 mil. RON | |
| 11 | 11.BEPCO SRL▼ 1 | Loc. Ghimbav, Oraş Ghimbav, Braşov | 85▼ 8,6 % | ▼ 8,6 % | 73,8 mil. RON | |
| 12 | 12.UZINA TERMOELECTRICA PRODUCTION GIURGIU S.A.▼ 1 | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 83▼ 1,2 % | ▼ 1,2 % | 1,4 mil. RON | |
| 13 | 13.PPC RENEWABLES ROMANIA S.R.L.= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 74▲ 15,6 % | ▲ 15,6 % | 812,8 mil. RON | |
| 14 | 14.GLADWELL ENERGY SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 66▼ 4,4 % | ▼ 4,4 % | -3,4 mil. RON | |
| 15 | 15.A6 IMPEX SA= | Municipiul Dej, Cluj | 50▼ 3,9 % | ▼ 3,9 % | 10,5 mil. RON | |
| 16 | 16.VEST - ENERGO SA= | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 46▼ 6,1 % | ▼ 6,1 % | 107 mil. RON | |
| 17 | 17.ELECTROCENTRALE BORZESTI S.R.L.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 460,0% | 0,0% | 1,7 mil. RON | |
| 18 | 18.ELECTROCENTRALE GALATI SA▼ 4 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 43▼ 21,8 % | ▼ 21,8 % | -9,4 mil. RON | |
| 19 | 19.SOCIETATEA DE ADMINISTRARE A PARTICIPAŢIILOR ÎN ENERGIE S.A.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 42▲ 5 % | ▲ 5 % | 4,7 mil. RON | |
| 20 | 20.MATE GREEN ENERGY S.R.L.▲ 507 | Loc. Fieni, Oraş Fieni, Dâmboviţa | 34— | — | 2,5 mil. RON | |
| 21 | 21.EDPR ROMÂNIA SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 33▲ 13,8 % | ▲ 13,8 % | 452,2 mil. RON | |
| 22 | 22.ELECTROCENTRALE GRUP S.A.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 320,0% | 0,0% | -1,8 mil. RON | |
| 23 | 23.EOLIAN ENERGY SRL▲ 1 | Loc. Haţeg, Oraş Haţeg, Hunedoara | 260,0% | 0,0% | 387,2 K RON | |
| 24 | 24.VIENNA ENERGY FORTA NATURALA SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 26▲ 4 % | ▲ 4 % | 20,2 mil. RON | |
| 25 | 25.TMK HYDROENERGY POWER SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 25▼ 10,7 % | ▼ 10,7 % | 5,3 mil. RON | |
| 26 | 26.MVM FUTURE ENERGY TECHNOLOGY SRL▲ 223 | Municipiul Miercurea Ciuc, Harghita | 21▲ 2.000 % | ▲ 2.000 % | -14,8 mil. RON | |
| 27 | 27.HIDRO JEPI SA▲ 1 | Loc. Buşteni, Oraş Buşteni, Prahova | 200,0% | 0,0% | 2 mil. RON | |
| 28 | 28.GENERAL ENERGETIC S.R.L.= | Sat Stejaru, Comuna Pângăraţi, Neamţ | 200,0% | 0,0% | -11,9 mil. RON | |
| 29 | 29.GENESIS BIOTECH SRL▼ 1 | Sat Ariceştii Rahtivani, Comuna Ariceştii Rahtivani, Prahova | 200,0% | 0,0% | 10,1 mil. RON | |
| 30 | 30.INTEX PRIM GREEN ENERGY SRL▲ 1 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 19▲ 5,6 % | ▲ 5,6 % | 3,2 mil. RON | |
| 31 | 31.TOMIS TEAM S.A.= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 180,0% | 0,0% | 188,6 mil. RON | |
| 32 | 32.ASOCIATIA DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARA ECOLAND BIHOR▼ 6 | — | 18▼ 18,2 % | ▼ 18,2 % | — | |
| 33 | 33.MASIN ENERGY SRL▲ 1 | Municipiul Hunedoara, Hunedoara | 170,0% | 0,0% | 68,4 K RON | |
| 34 | 34.GETEC SERVICII ENERGETICE S.R.L.▲ 20 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 17▲ 112,5 % | ▲ 112,5 % | 10,5 mil. RON | |
| 35 | 35.MEVCER SRL▼ 15 | Sat Muntenii de Jos, Comuna Muntenii de Jos, Vaslui | 16▼ 56,8 % | ▼ 56,8 % | 285,2 K RON | |
| 36 | 36.MIDIA GREEN ENERGY S.A.nou | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 15▼ 88,4 % | ▼ 88,4 % | 840,7 K RON | |
| 37 | 37.RENOVATIO SOLAR SRL▲ 82 | Oraş Popeşti Leordeni, Ilfov | 15▲ 400 % | ▲ 400 % | 4,5 mil. RON | |
| 38 | 38.OVIDIU DEVELOPMENT S.A.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 140,0% | 0,0% | 142 mil. RON | |
| 39 | 39.LEMAR GRUP SRL= | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 14▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | 2,2 mil. RON | |
| 40 | 40.HIDRAL INVEST SRL▼ 3 | Municipiul Săcele, Braşov | 13▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | 62,1 K RON | |
| 41 | 41.SOLAR RESOURCES SRL▼ 5 | Municipiul Turnu Măgurele, Teleorman | 13▼ 13,3 % | ▼ 13,3 % | 1,6 mil. RON | |
| 42 | 42.SALUBRITERM SERV S.R.L.▼ 1 | Loc. Huedin, Oraş Huedin, Cluj | 13▲ 18,2 % | ▲ 18,2 % | 205 K RON | |
| 43 | 43.BIO ELECTRICA TRANSILVANIA S.R.L.▼ 16 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 13▼ 38,1 % | ▼ 38,1 % | 28,7 mil. RON | |
| 44 | 44.GRENERG SRL▲ 110 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 12▲ 500 % | ▲ 500 % | 15 mil. RON | |
| 45 | 45.VERBUND WIND POWER ROMANIA SRL▼ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 12▲ 9,1 % | ▲ 9,1 % | 94,4 mil. RON | |
| 46 | 46.GREEN COMCRIS INVEST SRL▼ 5 | Sat Lunca, Comuna Lunca, Bihor | 12▲ 9,1 % | ▲ 9,1 % | 7,5 mil. RON | |
| 47 | 47.ENERGIA PRIMA O&M EST SRLnou | Comuna Domneşti, Ilfov | 12— | — | -537,3 K RON | |
| 48 | 48.IMOB EXPERT CONSULTING SRL▼ 7 | Municipiul Piteşti, Argeş | 110,0% | 0,0% | 36,6 mil. RON | |
| 49 | 49.ALTER MAN ENGINEERING SRL▼ 8 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 110,0% | 0,0% | 3,2 mil. RON | |
| 50 | 50.FUTURE POWER SRL▲ 10 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 11▲ 57,1 % | ▲ 57,1 % | 5,8 mil. RON | |
| 51 | 51.CONTOURGLOBAL SOLUTIONS (PLOIESTI) SRL▼ 10 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 110,0% | 0,0% | 298,8 K RON | |
| 52 | 52.NEXTE RENEWABLE S.R.L.▲ 26 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 11▲ 120 % | ▲ 120 % | 11,2 K RON | |
| 53 | 53.EOLIAN PLUS SA▲ 1 | Loc. Baia Sprie, Oraş Baia Sprie, Maramureş | 10▲ 25 % | ▲ 25 % | 1,1 mil. RON | |
| 54 | 54.MHC WATER POWER S.A.▲ 473 | Sat Doiceşti, Comuna Doiceşti, Dâmboviţa | 10— | — | 11,9 mil. RON | |
| 55 | 55.ENERGOIL SRL▼ 7 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 9▼ 10 % | ▼ 10 % | 491,1 K RON | |
| 56 | 56.ECOTERRA BIOGAS S.R.L.▼ 7 | Loc. Otopeni, Oraş Otopeni, Ilfov | 90,0% | 0,0% | -2 mil. RON | |
| 57 | 57.CLEAN POWER PROD SRL▼ 8 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 90,0% | 0,0% | 2,5 mil. RON | |
| 58 | 58.DOBROGEA GREEN ENERGY SRL▲ 2 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 9▲ 28,6 % | ▲ 28,6 % | 118,1 K RON | |
| 59 | 59.XALANDINE ENERGY SRL▼ 10 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 90,0% | 0,0% | 4,7 mil. RON | |
| 60 | 60.MAKOMTEY ENERGY SRL▼ 19 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 9▼ 18,2 % | ▼ 18,2 % | 156,5 K RON | |
| 61 | 61.SOCIETATEA COMPLEXUL ENERGETIC VALEA JIULUI S.A.nou | Municipiul Petroşani, Hunedoara | 9▼ 69 % | ▼ 69 % | -748,4 K RON | |
| 62 | 62.BIOCARNIC ESCO SRL▼ 2 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 9▲ 28,6 % | ▲ 28,6 % | -954,3 K RON | |
| 63 | 63.BLACK CORPORATION GREEN POWER S.R.L.nou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 9— | — | — | 101,4 K RON |
| 64 | 64.ASTRO GREEN ENERGY SRL▼ 15 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 8▼ 11,1 % | ▼ 11,1 % | 4,2 mil. RON | |
| 65 | 65.ALPIN SOLAR S.A.nou | Sat Sânpetru, Comuna Sânpetru, Braşov | 80,0% | 0,0% | -1,3 mil. RON | |
| 66 | 66.M.W. TEAM INVEST SRL▼ 6 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 8▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 58,8 mil. RON | |
| 67 | 67.GADOVIA CONSULTING S.R.L.▼ 13 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 80,0% | 0,0% | 1,5 mil. RON | |
| 68 | 68.ELECTRATHERM EST SRL▼ 8 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 8▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 894,9 K RON | |
| 69 | 69.VIR COMPANY INTERNATIONAL SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7▼ 12,5 % | ▼ 12,5 % | 2,8 mil. RON | |
| 70 | 70.ENERGY TECH ENTERA S.R.L.▼ 10 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 70,0% | 0,0% | 33,9 mil. RON | |
| 71 | 71.STOCK ENERGY SRL▼ 17 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7▼ 12,5 % | ▼ 12,5 % | 2,9 mil. RON | |
| 72 | 72.SKYBASE ENERGY SRL▼ 12 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 70,0% | 0,0% | 5,7 mil. RON | |
| 73 | 73.CAPIDAVA PRODCOM SRL▼ 24 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 6▼ 33,3 % | ▼ 33,3 % | 2,4 mil. RON | |
| 74 | 74.CHAMPIGNONS PROD SRL▼ 1 | Municipiul Arad, Arad | 60,0% | 0,0% | 449,8 K RON | |
| 75 | 75.IMPERIAL DEVELOPMENT SRL▼ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 60,0% | 0,0% | 3,3 mil. RON | |
| 76 | 76.INGKA INVESTMENTS RENEWABLE ENERGY ROMANIA S.R.L.▼ 16 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 6▼ 14,3 % | ▼ 14,3 % | 175,4 mil. RON | |
| 77 | 77.ALPHA PROJECT TEHNOLOGY SA▼ 17 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 6▼ 14,3 % | ▼ 14,3 % | 3,6 mil. RON | |
| 78 | 78.NORDENERGO PIPERA SRL▼ 18 | Oraş Ghimbav, Braşov | 6▼ 14,3 % | ▼ 14,3 % | 83,8 K RON | |
| 79 | 79.REINVENIO POWER GROUP SRL▲ 75 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 6▲ 200 % | ▲ 200 % | 120,7 K RON | |
| 80 | 80.BLACK CORPORATION SMART ENERGY S.R.L.nou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 6— | — | — | 22,1 K RON |
| 81 | 81.SGROM ONE S.R.L.▲ 446 | Municipiul Timişoara, Timiş | 6— | — | 2,3 mil. RON | |
| 82 | 82.ELCATA MHC SRL▲ 6 | Loc. Ghimbav, Oraş Ghimbav, Braşov | 5▲ 25 % | ▲ 25 % | 5,5 mil. RON | |
| 83 | 83.MOBIL DEN STEEL SRL▼ 5 | Municipiul Curtea de Argeş, Argeş | 50,0% | 0,0% | 4,1 mil. RON | |
| 84 | 84.SEB ENERGY S.R.L.▼ 6 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 50,0% | 0,0% | 1,4 mil. RON | |
| 85 | 85.ALESIS SRL▼ 12 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 5▼ 16,7 % | ▼ 16,7 % | 2,9 mil. RON | |
| 86 | 86.ENERGIA VERDE VENTUNO SRL▼ 26 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 5▼ 28,6 % | ▼ 28,6 % | 11,8 mil. RON | |
| 87 | 87.MAGUS BIOENERGIE SRL▲ 32 | Sat Dumbrăviţa, Comuna Dumbrăviţa, Timiş | 5▲ 66,7 % | ▲ 66,7 % | 187,6 K RON | |
| 88 | 88.IBERDROLA RENEWABLES ROMANIA SRL▼ 10 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 50,0% | 0,0% | 101,3 mil. RON | |
| 89 | 89.CONCAZMAR PROD COM SRL▲ 30 | Loc. Baia Sprie, Oraş Baia Sprie, Maramureş | 5▲ 66,7 % | ▲ 66,7 % | 415 K RON | |
| 90 | 90.GV ENERGY SRL▼ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 5▲ 25 % | ▲ 25 % | 1,2 mil. RON | |
| 91 | 91.HIDRO CLEAR SRL▼ 18 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 5▼ 16,7 % | ▼ 16,7 % | 8 mil. RON | |
| 92 | 92.DINORAM S.R.L.▼ 14 | Loc. Bragadiru, Oraş Bragadiru, Ilfov | 50,0% | 0,0% | -342,9 K RON | |
| 93 | 93.DELALINA SRL▼ 15 | Municipiul Oradea, Bihor | 50,0% | 0,0% | 4,5 mil. RON | |
| 94 | 94.CUSTOSOLAR S.R.L.▼ 16 | Municipiul Braşov, Braşov | 50,0% | 0,0% | -575,8 K RON | |
| 95 | 95.IDRORADEA SRL▼ 22 | Sat Aştileu, Comuna Aştileu, Bihor | 5▼ 16,7 % | ▼ 16,7 % | 6,4 mil. RON | |
| 96 | 96.M.H.P.P. ENERGY SOMEŞ S.R.L.▼ 18 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 50,0% | 0,0% | 363,6 K RON | |
| 97 | 97.TITAN POWER S.A.▲ 22 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5▲ 66,7 % | ▲ 66,7 % | 2,3 mil. RON | |
| 98 | 98.PHOTON ENERGY ROMANIA S.R.L.▲ 21 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5▲ 66,7 % | ▲ 66,7 % | 8,6 mil. RON | |
| 99 | 99.BLADE POWER RENEWABLE ENERGY SERVICES S.R.L.▼ 45 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 5▼ 37,5 % | ▼ 37,5 % | -1 mil. RON | |
| 100 | 100.IB VOGT ROMANIA S.R.L.▲ 54 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5▲ 150 % | ▲ 150 % | -1,4 mil. RON |