Top 100 firme — Agricultură, silvicultură și pescuit, Botoșani după profit net în 2025
388 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 81,6 mil. RON. Pragul de intrare în top este 187,5 K RON, iar liderul atinge 9,8 mil. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Profit net | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.SOYBEAN AND MAYS PROD COOPERATIVĂ AGRICOLĂ▲ 3 | Sat Broscăuţi, Comuna Broscăuţi, Botoşani | 9,8 mil. RON▲ 380,2 % | ▲ 380,2 % | 9,8 mil. RON | |
| 2 | 2.CAMPIOSERV POINT SRL▲ 83 | Sat Truşeşti, Comuna Truşeşti, Botoşani | 4,1 mil. RON▲ 6.688 % | ▲ 6.688 % | 4,1 mil. RON | |
| 3 | 3.RURAL ECONOMY SRL▲ 5 | Sat Mihăileni, Comuna Mihăileni, Botoşani | 3,8 mil. RON▲ 205,4 % | ▲ 205,4 % | 3,8 mil. RON | |
| 4 | 4.PRUTUL NORD SRL▼ 1 | Sat Rădăuţi-Prut, Comuna Rădăuţi-Prut, Botoşani | 3,7 mil. RON▲ 62,9 % | ▲ 62,9 % | 3,7 mil. RON | |
| 5 | 5.VETEX FARM SRL▲ 2 | Loc. Bucecea, Oraş Bucecea, Botoşani | 3,1 mil. RON▲ 79,3 % | ▲ 79,3 % | 3,1 mil. RON | |
| 6 | 6.NICVITIB SRL▲ 12 | Sat Miorcani, Comuna Rădăuţi-Prut, Botoşani | 2,6 mil. RON▲ 325,2 % | ▲ 325,2 % | 2,6 mil. RON | |
| 7 | 7.PROAGRO VEGETAL S.R.L.nou | Municipiul Botoşani, Botoşani | 2,5 mil. RON— | — | 2,5 mil. RON | |
| 8 | 8.SEMLAND AGRIOSTIN S.R.L.▲ 363 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 2,4 mil. RON— | — | 2,4 mil. RON | |
| 9 | 9.TOOP LERIS SRL▲ 20 | Sat Ripiceni, Comuna Ripiceni, Botoşani | 2,1 mil. RON▲ 556,9 % | ▲ 556,9 % | 2,1 mil. RON | |
| 10 | 10.I.C. AGROTEHNICA SRLnou | Sat Sadoveni, Comuna Manoleasa, Botoşani | 2,1 mil. RON▲ 149,2 % | ▲ 149,2 % | 2,1 mil. RON | |
| 11 | 11.PROAGRO TRADE LAND S.R.L.nou | Municipiul Botoşani, Botoşani | 1,9 mil. RON— | — | — | 1,9 mil. RON |
| 12 | 12.AGRO IND COM SRL▲ 15 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 1,7 mil. RON▲ 326 % | ▲ 326 % | 1,7 mil. RON | |
| 13 | 13.ZABRUS CONSTRUCT SRL▲ 26 | Sat Broscăuţi, Comuna Broscăuţi, Botoşani | 1,6 mil. RON▲ 674,7 % | ▲ 674,7 % | 1,6 mil. RON | |
| 14 | 14.AGRO TEXAS CITY SRLnou | Sat Roma, Comuna Roma, Botoşani | 1,4 mil. RON▲ 12,7 % | ▲ 12,7 % | 1,4 mil. RON | |
| 15 | 15.MILECANAGRO SRL▼ 2 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 1,3 mil. RON▲ 52,3 % | ▲ 52,3 % | 1,3 mil. RON | |
| 16 | 16.ALFA PROD SRL▼ 14 | Sat Cătămăreşti-Deal, Comuna Mihai Eminescu, Botoşani | 1,3 mil. RON▼ 45,8 % | ▼ 45,8 % | 1,3 mil. RON | |
| 17 | 17.BYANCA PLAI SRL▼ 6 | Sat Dragalina, Comuna Cristineşti, Botoşani | 1,1 mil. RON▲ 4,4 % | ▲ 4,4 % | 1,1 mil. RON | |
| 18 | 18.PENSIUNEA MARICOP CATERING SRL▲ 13 | Sat Copălău, Comuna Copălău, Botoşani | 1,1 mil. RON▲ 271,6 % | ▲ 271,6 % | 1,1 mil. RON | |
| 19 | 19.CECAPA SRL▲ 103 | Sat Dămideni, Comuna Romaneşti, Botoşani | 997,9 K RON▲ 3.990,1 % | ▲ 3.990,1 % | 997,9 K RON | |
| 20 | 20.LANDAGRITRANS SRL▲ 355 | Sat Zăiceşti, Comuna Baluşeni, Botoşani | 916,1 K RON— | — | 916,1 K RON | |
| 21 | 21.AGRAS CABAROM SRL▼ 2 | Loc. Darabani, Oraş Darabani, Botoşani | 883,7 K RON▲ 51,9 % | ▲ 51,9 % | 883,7 K RON | |
| 22 | 22.ALFA BIT SRL▲ 91 | Sat Plopenii Mari, Comuna Ungureni, Botoşani | 796,2 K RON▲ 2.695,1 % | ▲ 2.695,1 % | 796,2 K RON | |
| 23 | 23.FIL-MAR SRL▲ 80 | Sat Ripiceni, Comuna Ripiceni, Botoşani | 724,1 K RON▲ 1.712,1 % | ▲ 1.712,1 % | 724,1 K RON | |
| 24 | 24.PISCICOLA SA▼ 7 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 699,5 K RON▼ 4,4 % | ▼ 4,4 % | 699,5 K RON | |
| 25 | 25.AGRIPOLIS SRL▼ 3 | Sat Dângeni, Comuna Dângeni, Botoşani | 698,3 K RON▲ 41,4 % | ▲ 41,4 % | 698,3 K RON | |
| 26 | 26.RO-PHOENIX SRL▲ 357 | Loc. Ştefăneşti, Oraş Ştefăneşti, Botoşani | 670,4 K RON— | — | 670,4 K RON | |
| 27 | 27.OGRADA CU PUI S.R.L.▲ 248 | Sat Cătămăreşti-Deal, Comuna Mihai Eminescu, Botoşani | 667,8 K RON— | — | 667,8 K RON | |
| 28 | 28.SOFIA AGRIVIVAI S.R.L.▲ 24 | Sat Copălău, Comuna Copălău, Botoşani | 666,3 K RON▲ 348,3 % | ▲ 348,3 % | 666,3 K RON | |
| 29 | 29.COMCEREAL SA▲ 368 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 647,8 K RON— | — | 647,8 K RON | |
| 30 | 30.DANDI CEREAL INVEST SRL▲ 20 | Sat Dumeni, Comuna George Enescu, Botoşani | 643,7 K RON▲ 319,1 % | ▲ 319,1 % | 643,7 K RON | |
| 31 | 31.COMPLEX-ȚARC MISTREȚUL SRL▲ 328 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 640,4 K RON— | — | 640,4 K RON | |
| 32 | 32.ANDA SERV SRL▲ 350 | Sat Truşeşti, Comuna Truşeşti, Botoşani | 582,9 K RON— | — | 582,9 K RON | |
| 33 | 33.AGRICOST FARM S.R.L.▲ 43 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 571,5 K RON▲ 709 % | ▲ 709 % | 571,5 K RON | |
| 34 | 34.DANA & MALINA SRLnou | Sat Durneşti, Comuna Durneşti, Botoşani | 563,7 K RON— | — | 563,7 K RON | |
| 35 | 35.AGRIGRUP GORBĂNEȘTI COOPERATIVĂ AGRICOLĂ▲ 57 | Sat Gorbăneşti, Comuna Gorbăneşti, Botoşani | 541,3 K RON▲ 957,1 % | ▲ 957,1 % | 541,3 K RON | |
| 36 | 36.ZOOTEHAGRICOM SRL▲ 13 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 537,7 K RON▲ 248,2 % | ▲ 248,2 % | 537,7 K RON | |
| 37 | 37.AGRIMAD BIOUNIC CORNI S.R.L.▲ 142 | Sat Corni, Comuna Corni, Botoşani | 534 K RON▲ 13.205,9 % | ▲ 13.205,9 % | 534 K RON | |
| 38 | 38.AGROCONTEO LAND SRLnou | Sat Liveni, Comuna Manoleasa, Botoşani | 514,4 K RON▲ 490,2 % | ▲ 490,2 % | 514,4 K RON | |
| 39 | 39.B.R. CROPPING FARM S.R.L.▲ 354 | Sat Manoleşti, Comuna Mihai Eminescu, Botoşani | 512,6 K RON— | — | 512,6 K RON | |
| 40 | 40.SANCOS SRL▼ 34 | Sat Conceşti, Comuna Conceşti, Botoşani | 506,6 K RON▼ 73,7 % | ▼ 73,7 % | 506,6 K RON | |
| 41 | 41.GREENAGROCOD SRLnou | Sat Suliţa, Comuna Suliţa, Botoşani | 500,1 K RON▲ 45,4 % | ▲ 45,4 % | 500,1 K RON | |
| 42 | 42.TRIAGRA SRLnou | Sat Leorda, Comuna Leorda, Botoşani | 497 K RON▲ 1.388,9 % | ▲ 1.388,9 % | 497 K RON | |
| 43 | 43.CREOLA SRL▲ 336 | Sat Victoria, Comuna Hlipiceni, Botoşani | 484,9 K RON— | — | 484,9 K RON | |
| 44 | 44.AGROTEHNIC COSAL SRL▲ 12 | Sat Broscăuţi, Comuna Broscăuţi, Botoşani | 482,7 K RON▲ 250,4 % | ▲ 250,4 % | 482,7 K RON | |
| 45 | 45.SARAPROD SRL▲ 52 | Sat Sarafineşti, Comuna Corni, Botoşani | 482,2 K RON▲ 951,6 % | ▲ 951,6 % | 482,2 K RON | |
| 46 | 46.GLOBAL PIGS COMPANY SRL▼ 26 | Loc. Darabani, Oraş Darabani, Botoşani | 471,3 K RON▼ 10,7 % | ▼ 10,7 % | 471,3 K RON | |
| 47 | 47.EMYCIO SPECIAL S.R.L.▼ 17 | Sat Cotuşca, Comuna Cotuşca, Botoşani | 463,8 K RON▲ 52,1 % | ▲ 52,1 % | 463,8 K RON | |
| 48 | 48.LUCAS PM LOGISTIC S.R.L.nou | Municipiul Botoşani, Botoşani | 462,7 K RON▲ 402,4 % | ▲ 402,4 % | 462,7 K RON | |
| 49 | 49.TOPCROP HARVESTING S.R.L.nou | Sat Frumuşica, Comuna Frumuşica, Botoşani | 453,5 K RON▲ 218 % | ▲ 218 % | 453,5 K RON | |
| 50 | 50.FIRST MANAGE MENTOR SRL▼ 10 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 451,3 K RON▲ 113,6 % | ▲ 113,6 % | 451,3 K RON | |
| 51 | 51.BUDY-SERV SRL▼ 26 | Sat Cotuşca, Comuna Cotuşca, Botoşani | 450,5 K RON▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | 450,5 K RON | |
| 52 | 52.ROXDAL AGRO SRL▲ 321 | Sat Nichiteni, Comuna Cotuşca, Botoşani | 444,3 K RON— | — | 444,3 K RON | |
| 53 | 53.AGRI GIOVANNI CHESSARI S.R.L.nou | Sat Costiugeni, Comuna Albeşti, Botoşani | 434 K RON— | — | 434 K RON | |
| 54 | 54.PRODALCOMSERV SRL▲ 280 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 423,6 K RON— | — | 423,6 K RON | |
| 55 | 55.RUTHTIMAS COMPANY SRL▲ 326 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 420,5 K RON— | — | 420,5 K RON | |
| 56 | 56.VEGETAL BALCEA S.R.L.▲ 87 | Sat Victoria, Comuna Stăuceni, Botoşani | 410,1 K RON▲ 2.753,5 % | ▲ 2.753,5 % | 410,1 K RON | |
| 57 | 57.AGRO PORUMB SRL▼ 11 | Sat Hudeşti, Comuna Hudeşti, Botoşani | 405,1 K RON▲ 99,6 % | ▲ 99,6 % | 405,1 K RON | |
| 58 | 58.AGRICOLA IMPERIAL SRL▲ 4 | Sat Iezer, Comuna Hilişeu-Horia, Botoşani | 382,3 K RON▲ 259,7 % | ▲ 259,7 % | 382,3 K RON | |
| 59 | 59.AGROMEC DRAGALINA SA▼ 12 | Sat Dragalina, Comuna Cristineşti, Botoşani | 381 K RON▲ 129,5 % | ▲ 129,5 % | 381 K RON | |
| 60 | 60.SUNRISE SRL▲ 112 | Sat Victoria, Comuna Hlipiceni, Botoşani | 352,8 K RON▲ 6.458,1 % | ▲ 6.458,1 % | 352,8 K RON | |
| 61 | 61.GERARD SRL▼ 28 | Sat Cotuşca, Comuna Cotuşca, Botoşani | 351,7 K RON▲ 28 % | ▲ 28 % | 351,7 K RON | |
| 62 | 62.CĂTĂLINA GREEN SRL▼ 46 | Sat Leorda, Comuna Leorda, Botoşani | 351 K RON▼ 53,9 % | ▼ 53,9 % | 351 K RON | |
| 63 | 63.FERMA HALIUC AGRO S.R.L.nou | Sat Aurel Vlaicu, Comuna Avrămeni, Botoşani | 348,7 K RON— | — | — | 348,7 K RON |
| 64 | 64.SILMAGRO S.R.L.▲ 235 | Sat Rădăuţi-Prut, Comuna Rădăuţi-Prut, Botoşani | 348,2 K RON— | — | 348,2 K RON | |
| 65 | 65.COLI COM SRL▲ 305 | Sat Braeşti, Comuna Braeşti, Botoşani | 344,3 K RON— | — | 344,3 K RON | |
| 66 | 66.TRANSAGRICOLA ANDMAR S.R.L.▲ 59 | Sat Lupăria, Comuna Prăjeni, Botoşani | 338,9 K RON▲ 1.473 % | ▲ 1.473 % | 338,9 K RON | |
| 67 | 67.GAVRIL SRL▼ 41 | Sat Corlăteni, Comuna Corlăteni, Botoşani | 335,6 K RON▼ 17,6 % | ▼ 17,6 % | 335,6 K RON | |
| 68 | 68.PINTI-VET SRLnou | Sat Vorniceni, Comuna Vorniceni, Botoşani | 328,1 K RON▲ 15,4 % | ▲ 15,4 % | 328,1 K RON | |
| 69 | 69.PIRANIA SRL▼ 45 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 326,5 K RON▼ 26,7 % | ▼ 26,7 % | 326,5 K RON | |
| 70 | 70.PALOMA SRLnou | Loc. Săveni, Oraş Săveni, Botoşani | 316,5 K RON▲ 502,9 % | ▲ 502,9 % | 316,5 K RON | |
| 71 | 71.ECOGEN DUMENI S.R.L.▲ 7 | Sat Dumeni, Comuna George Enescu, Botoşani | 316,4 K RON▲ 366,7 % | ▲ 366,7 % | 316,4 K RON | |
| 72 | 72.AGRO G.D. SRL▼ 24 | Sat Curteşti, Comuna Curteşti, Botoşani | 315,5 K RON▲ 101,8 % | ▲ 101,8 % | 315,5 K RON | |
| 73 | 73.DAFI AGRO SRL▼ 36 | Sat Lişna, Comuna Suharău, Botoşani | 303,1 K RON▲ 24,9 % | ▲ 24,9 % | 303,1 K RON | |
| 74 | 74.AGROMEC BT ŞTEFĂNEŞTI SRL▲ 310 | Loc. Ştefăneşti, Oraş Ştefăneşti, Botoşani | 288,8 K RON— | — | 288,8 K RON | |
| 75 | 75.SAMIS URBAN S.R.L.▼ 39 | Sat Tudor Vladimirescu, Comuna Albeşti, Botoşani | 286,6 K RON▲ 11,1 % | ▲ 11,1 % | 286,6 K RON | |
| 76 | 76.NARVAGROCOM S.R.L.▲ 139 | Sat Miron Costin, Comuna Vlăsineşti, Botoşani | 278,5 K RON— | — | 278,5 K RON | |
| 77 | 77.DAAD-PLANT SRL▲ 101 | Loc. Bucecea, Oraş Bucecea, Botoşani | 271,1 K RON▲ 6.359,7 % | ▲ 6.359,7 % | 271,1 K RON | |
| 78 | 78.MARSERV SRL▲ 113 | Sat Dângeni, Comuna Dângeni, Botoşani | 264,7 K RON▲ 10.920,7 % | ▲ 10.920,7 % | 264,7 K RON | |
| 79 | 79.EXIGENT AGROZON CONCEPT S.R.L.▲ 298 | Sat Ipoteşti, Comuna Mihai Eminescu, Botoşani | 261 K RON— | — | 261 K RON | |
| 80 | 80.ROVAL SUNFLOWER SRLnou | Municipiul Botoşani, Botoşani | 257,5 K RON— | — | 257,5 K RON | |
| 81 | 81.RAF IMPEX SRL▲ 25 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 252,3 K RON▲ 612,1 % | ▲ 612,1 % | 252,3 K RON | |
| 82 | 82.RURAL JORJIKA SRLnou | Sat Mihăileni, Comuna Mihăileni, Botoşani | 250,2 K RON— | — | 250,2 K RON | |
| 83 | 83.FITOGREEN AGRO S.R.L.nou | Municipiul Dorohoi, Botoşani | 246,6 K RON— | — | — | 246,6 K RON |
| 84 | 84.AGRI TUDOSĂ S.R.L.▼ 27 | Sat Bajura, Oraş Darabani, Botoşani | 243,3 K RON▲ 84,3 % | ▲ 84,3 % | 243,3 K RON | |
| 85 | 85.AVICOLA MOLDOVA SRL▼ 71 | Sat Cătămăreşti-Deal, Comuna Mihai Eminescu, Botoşani | 240,3 K RON▼ 71,7 % | ▼ 71,7 % | 240,3 K RON | |
| 86 | 86.AGRO-NASTY SRL▲ 262 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 238,7 K RON— | — | 238,7 K RON | |
| 87 | 87.NORDECOFISH S.R.L.▼ 21 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 238 K RON▲ 135,4 % | ▲ 135,4 % | 238 K RON | |
| 88 | 88.DUEMILA AGROPLUS SRL▼ 23 | Sat Şendriceni, Comuna Şendriceni, Botoşani | 222,6 K RON▲ 117,8 % | ▲ 117,8 % | 222,6 K RON | |
| 89 | 89.APIS NORD S.R.L.nou | Sat Păltiniş, Comuna Păltiniş, Botoşani | 221,3 K RON— | — | — | 221,3 K RON |
| 90 | 90.PROGRESILV EXPLOATARE SRL▲ 242 | Sat Curteşti, Comuna Curteşti, Botoşani | 206,8 K RON— | — | 206,8 K RON | |
| 91 | 91.ENACHE AGRICOL FLOMAR S.R.L.▼ 16 | Sat Viişoara Mică, Comuna Viişoara, Botoşani | 205,6 K RON▲ 190,9 % | ▲ 190,9 % | 205,6 K RON | |
| 92 | 92.DAVIAGRO PAVMAR SRL▲ 269 | Sat Sarafineşti, Comuna Corni, Botoşani | 202,9 K RON— | — | 202,9 K RON | |
| 93 | 93.ARTCLA AGRODAS SRL▲ 49 | Sat Durneşti, Comuna Durneşti, Botoşani | 197,8 K RON▲ 1.275,9 % | ▲ 1.275,9 % | 197,8 K RON | |
| 94 | 94.MORS GROUP DK SRL▼ 66 | Sat Manoleşti, Comuna Mihai Eminescu, Botoşani | 197,7 K RON▼ 40,7 % | ▼ 40,7 % | 197,7 K RON | |
| 95 | 95.CONSTANT AGRO SERVICE SRLnou | Sat Joldeşti, Comuna Vorona, Botoşani | 193,9 K RON▲ 54,2 % | ▲ 54,2 % | 193,9 K RON | |
| 96 | 96.AGRICOLA CEREAL-FRUCT SRL▲ 276 | Municipiul Dorohoi, Botoşani | 191,3 K RON— | — | 191,3 K RON | |
| 97 | 97.EURO B.A.COS SRL▲ 249 | Municipiul Dorohoi, Botoşani | 190,3 K RON— | — | 190,3 K RON | |
| 98 | 98.AGRICOLA TRESTIANA SRL▼ 29 | Municipiul Dorohoi, Botoşani | 189,3 K RON▲ 96,3 % | ▲ 96,3 % | 189,3 K RON | |
| 99 | 99.NORDAGROTEHNIK SRLnou | Sat Leorda, Comuna Leorda, Botoşani | 187,7 K RON▲ 47 % | ▲ 47 % | 187,7 K RON | |
| 100 | 100.BLUEMADEL GREEN SRL▼ 90 | Sat Conceşti, Comuna Conceşti, Botoşani | 187,5 K RON▼ 84,3 % | ▼ 84,3 % | 187,5 K RON |
Codurile CAEN din agricultură, silvicultură și pescuit — Botoșani
CAEN 0111
Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase și a plantelor producătoare de semințe oleaginoase
198 firme · 1,1 mld. RON
CAEN 0150
Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
33 firme · 73,2 mil. RON
CAEN 0147
Creșterea păsărilor
9 firme · 44,6 mil. RON
CAEN 0145
Creșterea ovinelor și caprinelor
9 firme · 22,3 mil. RON
CAEN 0322
Acvacultura în ape dulci
17 firme · 21,7 mil. RON
CAEN 0113
Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculilor
34 firme · 14,9 mil. RON
CAEN 0220
Exploatarea forestieră
12 firme · 9,4 mil. RON
CAEN 0146
Creșterea porcinelor
2 firme · 4,6 mil. RON
CAEN 0170
Vânătoare,capturarea cu capcane a vânatului și activități de servicii anexe vânătorii
3 firme · 1,6 mil. RON
CAEN 0119
Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
1 firme · 836,7 K RON
CAEN 0125
Cultivarea fructelor arbuștilor fructiferi, căpșunilor, nuciferilor și a altor pomi fructiferi
12 firme · 765,9 K RON
CAEN 0149
Creșterea altor animale
4 firme · 750,5 K RON
CAEN 0124
Cultivarea fructelor semințoase și sâmburoase
2 firme · 551,4 K RON
CAEN 0130
Cultivarea plantelor pentru înmulțire
1 firme · 382,4 K RON
CAEN 0210
Silvicultură și alte activități forestiere
4 firme · 300,6 K RON
CAEN 0240
Activități de servicii anexe silviculturii
1 firme · 215,2 K RON
CAEN 0312
Pescuitul în ape dulci
3 firme · 96,8 K RON
CAEN 0148
Creșterea altor animale
1 firme · 9,1 K RON
CAEN 0116
Cultivarea plantelor pentru fibre textile
1 firme · 0 RON
CAEN 0128
Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale și a plantelor de uz farmaceutic
1 firme · 0 RON
CAEN 0114
Cultivarea trestiei de zahăr
2 firme · 0 RON
CAEN 0112
Cultivarea orezului
1 firme · 0 RON
CAEN 0122
Cultivarea fructelor tropicale și subtropicale
1 firme · 0 RON