Top 100 firme — Activități de editare a cărților după marjă netă în 2023
753 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Pragul de intrare în top este 45,6 %, iar liderul atinge 540,7 %.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Marjă netă | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.SIDOGRAM SRL▲ 699 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 540,7 %— | — | 13,8 K RON | |
| 2 | 2.EDITURA HERG BENET SRL▲ 654 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 278,1 %— | — | 359,3 K RON | |
| 3 | 3.ALEXIA PRODIDACT PRINT SRLnou | Municipiul Piteşti, Argeş | 97,7 %— | — | 100,3 K RON | |
| 4 | 4.ALTIUS MEDIA SRLnou | Sat Porumbacu de Jos, Comuna Porumbacu de Jos, Sibiu | 97 %— | — | 873 RON | |
| 5 | 5.TRIBUNUL PUBLISHING S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 96,7 %— | — | 45,5 K RON | |
| 6 | 6.BOOKISH SRL▲ 10 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 94,4 %▼ 7,2 % | ▼ 7,2 % | 1,2 mil. RON | |
| 7 | 7.EDITURA 24:ORE SRLnou | Municipiul Iaşi, Iaşi | 94 %— | — | 14,1 K RON | |
| 8 | 8.BRILLIANT LIFE WORLDWIDE S.R.L.▲ 81 | Municipiul Timişoara, Timiş | 90,9 %▲ 34,2 % | ▲ 34,2 % | 2 mil. RON | |
| 9 | 9.URBANITE BOOKS SRLnou | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 88,3 %— | — | 43,5 K RON | |
| 10 | 10.PIRABOOKS S.R.L.nou | Municipiul Brăila, Brăila | 83,3 %— | — | — | 3,8 K RON |
| 11 | 11.MACONDO GABO PRESS S.R.L.▲ 42 | Sat Bradiceni, Comuna Peștișani, Gorj | 82,6 %▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | 64,3 K RON | |
| 12 | 12.CONTZILLA SHOP S.R.L.▲ 6 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 82,3 %▼ 16,7 % | ▼ 16,7 % | 187,9 K RON | |
| 13 | 13.STRILCIUC EDITING S.R.L.▲ 22 | Sat Sălicea, Comuna Ciurila, Cluj | 81,6 %▼ 9,7 % | ▼ 9,7 % | 193,9 K RON | |
| 14 | 14.SUPERSCRIPT SRL▲ 31 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 81 %▼ 2,1 % | ▼ 2,1 % | 200,6 K RON | |
| 15 | 15.ISLA BOOKS S.R.L.▲ 10 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 81 %▼ 15,3 % | ▼ 15,3 % | 193,3 K RON | |
| 16 | 16.CETATEA CĂRŢII SRL▲ 17 | Sat Mehadia, Comuna Mehadia, Caraş-Severin | 80,4 %▼ 12,7 % | ▼ 12,7 % | 2,2 K RON | |
| 17 | 17.SILVA RERUM S.R.L.▲ 44 | Sat Belani, Comuna Poian, Covasna | 78,3 %▲ 1,6 % | ▲ 1,6 % | 101,8 K RON | |
| 18 | 18.ONE STEP COACHING S.R.L.▲ 6 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 78,2 %▼ 18,3 % | ▼ 18,3 % | 194,7 K RON | |
| 19 | 19.POKAPI FUN S.R.L.▲ 32 | Sat Baciu, Comuna Baciu, Cluj | 77,9 %▼ 4,1 % | ▼ 4,1 % | 13,1 K RON | |
| 20 | 20.BLUE WATERLIGHT S.R.L.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 75,6 %▼ 22,4 % | ▼ 22,4 % | 147,5 K RON | |
| 21 | 21.LOGOS SRL▲ 39 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 75 %▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | 23,3 K RON | |
| 22 | 22.PROXIMA MUNDI SRL▲ 22 | Municipiul Buzău, Buzău | 74 %▼ 10,9 % | ▼ 10,9 % | 128,7 K RON | |
| 23 | 23.AGENDA RO S.R.L.▲ 100 | Municipiul Timişoara, Timiş | 73,5 %▲ 27 % | ▲ 27 % | 2,8 K RON | |
| 24 | 24.FACLIA PRODCOM SRL▲ 91 | Municipiul Oradea, Bihor | 73,4 %▲ 19,4 % | ▲ 19,4 % | 1,1 mil. RON | |
| 25 | 25.NITZ' ART & BOOK S.R.L.▲ 43 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 72,5 %▼ 2,3 % | ▼ 2,3 % | 1,6 K RON | |
| 26 | 26.MONKEYDM PUBLISHING S.R.L.▲ 84 | Sat Oşorhei, Comuna Oşorhei, Bihor | 71,7 %▲ 14,2 % | ▲ 14,2 % | 1,2 mil. RON | |
| 27 | 27.ONE TREND BUSINESS SRL▲ 46 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 71,6 %▼ 1,6 % | ▼ 1,6 % | 10,3 K RON | |
| 28 | 28.EDITURA FIDES SRL▲ 549 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 71,5 %— | — | 196,7 K RON | |
| 29 | 29.VASLUINEWS S.R.L.▼ 3 | Municipiul Vaslui, Vaslui | 71,2 %▼ 25,3 % | ▼ 25,3 % | 152,8 K RON | |
| 30 | 30.RIDMAN INVEST S.R.L.▼ 7 | Municipiul Alexandria, Teleorman | 70,4 %▼ 26,6 % | ▼ 26,6 % | 210,5 K RON | |
| 31 | 31.INTERNATIONAL SRV SRL▲ 50 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 69,8 %▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | 350,3 K RON | |
| 32 | 32.EDITURA ROSETTI JUNIOR SRL▲ 150 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 69,4 %▲ 53,3 % | ▲ 53,3 % | 6,1 K RON | |
| 33 | 33.IRINI COMEDIMPEX SRL▲ 211 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 69,3 %▲ 116 % | ▲ 116 % | 2,2 K RON | |
| 34 | 34.KOGAION PUBLISHING CENTER SRL▲ 696 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 69,2 %— | — | 1,9 K RON | |
| 35 | 35.SCARLET GRYPHON S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 69 %— | — | — | 442,8 K RON |
| 36 | 36.FORTUNA TRUST SRL▲ 61 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 68,7 %▲ 5,1 % | ▲ 5,1 % | 171,5 K RON | |
| 37 | 37.PUBLICAMA S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 67,5 %— | — | 20,1 K RON | |
| 38 | 38.CASA DE EDITURA GRAFOART SRL▲ 117 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 67,1 %▲ 35,4 % | ▲ 35,4 % | 640,7 K RON | |
| 39 | 39.EDITURA CARTA ATLAS SRL▲ 32 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 66,9 %▼ 8,9 % | ▼ 8,9 % | 221,4 K RON | |
| 40 | 40.TABIR SRL▼ 2 | Loc. Cugir, Oraş Cugir, Alba | 66,9 %▼ 24,8 % | ▼ 24,8 % | 48 K RON | |
| 41 | 41.FLINTSTONES AGENCY SRL▲ 132 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 66,9 %▲ 42,8 % | ▲ 42,8 % | 3,6 K RON | |
| 42 | 42.MECATRIN TEHNOREDACTARE S.R.L.▼ 14 | Sat Sânpetru, Comuna Sânpetru, Braşov | 66,7 %▼ 30,1 % | ▼ 30,1 % | 29,2 K RON | |
| 43 | 43.CARTEA ACTUALA 3C SRL▲ 82 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 64,4 %▲ 12,3 % | ▲ 12,3 % | 163,1 K RON | |
| 44 | 44.MIRON AGENŢIE DIFUZARE SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 63,1 %▼ 22,6 % | ▼ 22,6 % | 130,8 K RON | |
| 45 | 45.RASTKO PRESS S.R.L.▼ 14 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 62,6 %▼ 33,3 % | ▼ 33,3 % | 111,5 K RON | |
| 46 | 46.FAVIT FDB S.R.L.▲ 85 | Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă, Constanţa | 62,5 %▲ 11,8 % | ▲ 11,8 % | 44,5 K RON | |
| 47 | 47.EDITURA POLIS SRL▼ 35 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 62,4 %▼ 67,2 % | ▼ 67,2 % | 108,4 K RON | |
| 48 | 48.DEJA MAC SRLnou | Municipiul Arad, Arad | 62,3 %— | — | — | 74,2 K RON |
| 49 | 49.SENSUM STUDIO S.R.L.nou | Sat Şoimeni, Comuna Păuleni-Ciuc, Harghita | 61,8 %— | — | — | 49,8 K RON |
| 50 | 50.EDITURA AGORA SRL▲ 57 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 61,7 %▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | 798,1 K RON | |
| 51 | 51.ALEXA PETRACHE PSIHOMED S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 61,2 %— | — | — | 217 K RON |
| 52 | 52.PATY MEDIA SRL▲ 39 | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 61,1 %▼ 9,1 % | ▼ 9,1 % | 167,7 K RON | |
| 53 | 53.FUNKY EDITING S.R.L.▲ 85 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 60,7 %▲ 14,5 % | ▲ 14,5 % | 97 K RON | |
| 54 | 54.CERMAPRINT SRL▲ 268 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 60,2 %▲ 169 % | ▲ 169 % | 47,3 K RON | |
| 55 | 55.ROMEXTRA TRADE SRL▼ 3 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 60 %▼ 24,7 % | ▼ 24,7 % | 179,9 K RON | |
| 56 | 56.SHARMA CREATION S.R.L.▼ 16 | Sat Varlaam, Comuna Adunaţii-Copăceni, Giurgiu | 59,7 %▼ 32,5 % | ▼ 32,5 % | 133,9 K RON | |
| 57 | 57.DRAPELUL EDITURA SRL▲ 554 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 59 %— | — | 19,1 K RON | |
| 58 | 58.FEUILLE DOR SRL▲ 12 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 58,4 %▼ 20,7 % | ▼ 20,7 % | 33,9 K RON | |
| 59 | 59.LICORNA EDIT SRL▲ 174 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 58,1 %▲ 70,6 % | ▲ 70,6 % | 121,5 K RON | |
| 60 | 60.BOKMASSAN S.R.L.▲ 61 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 58 %▼ 1,3 % | ▼ 1,3 % | 69,9 K RON | |
| 61 | 61.CARTE INSPIRATA S.R.L.▲ 76 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 58 %▲ 8,7 % | ▲ 8,7 % | 484,8 K RON | |
| 62 | 62.AMSTA PUBLISHING SRL▲ 106 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 57,1 %▲ 19,1 % | ▲ 19,1 % | 113,6 K RON | |
| 63 | 63.TOPDOG PRINTERS SRL▼ 20 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 56,6 %▼ 34,3 % | ▼ 34,3 % | 109,7 K RON | |
| 64 | 64.ARENA IMPRIM S.R.L.▲ 32 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 55,9 %▼ 14,5 % | ▼ 14,5 % | 114,2 K RON | |
| 65 | 65.BNK PRINTERA S.R.L.▼ 10 | Municipiul Craiova, Dolj | 55,8 %▼ 29,2 % | ▼ 29,2 % | 152,3 K RON | |
| 66 | 66.BONTIPO S.R.L.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 55,7 %▼ 25 % | ▼ 25 % | 65,9 K RON | |
| 67 | 67.GRIG MEDIA STUDIO S.R.L.nou | Oraş Bragadiru, Ilfov | 55,4 %▼ 42,6 % | ▼ 42,6 % | 49,4 K RON | |
| 68 | 68.CONTRASTE CULTURALE 2017 SRL▲ 54 | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 55,1 %▼ 5,6 % | ▼ 5,6 % | 29,1 K RON | |
| 69 | 69.NOI MEDIA PRINT S.R.L.▲ 435 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 54,7 %▲ 1.787,2 % | ▲ 1.787,2 % | 55,6 K RON | |
| 70 | 70.ARS AMANDI SRL▼ 43 | Municipiul Braşov, Braşov | 54,6 %▼ 42,7 % | ▼ 42,7 % | 568 RON | |
| 71 | 71.KALIGRAF EDIT SRL▲ 560 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 54,5 %— | — | 7,8 K RON | |
| 72 | 72.EDITURA - MIHAIL SADOVEANU SRL▲ 40 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 53,5 %▼ 14,1 % | ▼ 14,1 % | 353 K RON | |
| 73 | 73.CRIS CAD PRODSERV SRL▲ 118 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 53,2 %▲ 21 % | ▲ 21 % | 94,9 K RON | |
| 74 | 74.LIANE BOOKS S.R.L.nou | Sat Nenciuleşti, Comuna Nenciuleşti, Teleorman | 53 %— | — | 3,9 K RON | |
| 75 | 75.CITY WALK GUIDE SRL▲ 95 | Sat Lazu, Comuna Agigea, Constanţa | 52,7 %▲ 11,7 % | ▲ 11,7 % | 270,5 K RON | |
| 76 | 76.EDITURA AEGYSSUS SRL▼ 11 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 52,7 %▼ 30 % | ▼ 30 % | 87,4 K RON | |
| 77 | 77.INTEGRAL DEVELOPMENT RDMC SRL▲ 630 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 52,6 %— | — | 86,1 K RON | |
| 78 | 78.CASA EDITORIALA MIRADOR SRL▲ 12 | Municipiul Arad, Arad | 52,5 %▼ 22,1 % | ▼ 22,1 % | 30,2 K RON | |
| 79 | 79.EDITURA PLEROMA SRL▲ 330 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 52 %▲ 307,2 % | ▲ 307,2 % | 51,8 K RON | |
| 80 | 80.TEMPUS-RO ART SRL▲ 168 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 51,6 %▲ 64,1 % | ▲ 64,1 % | 233,8 K RON | |
| 81 | 81.EDITURA CABA SRL▲ 570 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 51,4 %— | — | 4,2 K RON | |
| 82 | 82.K & KAART SRL▲ 250 | Sat Corunca, Comuna Corunca, Mureş | 50,9 %▲ 140,1 % | ▲ 140,1 % | 80,5 K RON | |
| 83 | 83.MIDNIGHT BOOKS S.R.L.▲ 53 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 50,3 %▼ 5,9 % | ▼ 5,9 % | 640,9 K RON | |
| 84 | 84.VITRUVIU IMPEX SRL▼ 27 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 49,5 %▼ 36,7 % | ▼ 36,7 % | 1,7 K RON | |
| 85 | 85.EDITURA ROSMARIN SRL▲ 116 | Oraş Popeşti Leordeni, Ilfov | 49,5 %▲ 18 % | ▲ 18 % | 3,8 K RON | |
| 86 | 86.EDITURA PUISOR S.R.L.▲ 97 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 49,2 %▲ 9,4 % | ▲ 9,4 % | 243,4 K RON | |
| 87 | 87.EŞECURI DE SUCCES S.R.L.▲ 55 | Municipiul Oradea, Bihor | 48,6 %▼ 7,5 % | ▼ 7,5 % | 143,5 K RON | |
| 88 | 88.CODURILE VIETII 888 S.R.L.nou | Municipiul Braşov, Braşov | 48,5 %— | — | — | 11,4 K RON |
| 89 | 89.EDITURA GAMA JUNIOR SRL▲ 5 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 48,4 %▼ 26,1 % | ▼ 26,1 % | 616,8 K RON | |
| 90 | 90.KUNSERV S.R.L.nou | Sat Coroieşti, Comuna Sălaşu de Sus, Hunedoara | 48,3 %— | — | — | 30,3 K RON |
| 91 | 91.THEA SERVICES SOLUTIONS S.R.L.▼ 29 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 47,8 %▼ 37,8 % | ▼ 37,8 % | 26,1 K RON | |
| 92 | 92.ED VASILIANA SRL▲ 60 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 47,4 %▼ 5,3 % | ▼ 5,3 % | 88,7 K RON | |
| 93 | 93.EDITURA HEYDAY BOOKS S.R.L.▲ 497 | Municipiul Bacău, Bacău | 47,4 %— | — | 20,3 K RON | |
| 94 | 94.EDITURA HYPERION SRL▲ 95 | Municipiul Craiova, Dolj | 47,3 %▲ 7,2 % | ▲ 7,2 % | 60,6 K RON | |
| 95 | 95.MAIKO IMEX SRL▲ 231 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 46,3 %▲ 112,7 % | ▲ 112,7 % | 17,9 K RON | |
| 96 | 96.EDITURA CORNELL S.R.L.▲ 156 | Municipiul Braşov, Braşov | 46,2 %▲ 50,7 % | ▲ 50,7 % | 446,7 K RON | |
| 97 | 97.CĂRȚI ȘI ALTELE S.R.L.▲ 44 | Municipiul Timişoara, Timiş | 45,9 %▼ 12,9 % | ▼ 12,9 % | 69,1 K RON | |
| 98 | 98.ABC PUBLISHING SRL▲ 214 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 45,8 %▲ 84,9 % | ▲ 84,9 % | 1,7 K RON | |
| 99 | 99.M.A.S.T. SRL▲ 105 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 45,7 %▲ 10,5 % | ▲ 10,5 % | 288,2 K RON | |
| 100 | 100.VICOVIA SRL▲ 26 | Municipiul Bacău, Bacău | 45,6 %▼ 20,5 % | ▼ 20,5 % | 51,4 K RON |