Top 100 firme — Transporturi de marfă pe calea ferată după lichiditate ridicată în 2015
55 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Pragul de intrare în top este 0,1×, iar liderul atinge 60×.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Lichiditate | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.GRUP TRANSPORT FEROVIAR SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 60×▲ 55,3 % | ▲ 55,3 % | 1,8 mil. RON | |
| 2 | 2.RAIL FORCE SRL= | Municipiul Braşov, Braşov | 30,6×▲ 228,3 % | ▲ 228,3 % | 11,7 mil. RON | |
| 3 | 3.VIA TERRA TRANS SRL▲ 1 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 9,5×▲ 14,9 % | ▲ 14,9 % | -225 K RON | |
| 4 | 4.FEROTRANS S.A.▼ 1 | Municipiul Piteşti, Argeş | 6,6×▼ 27,1 % | ▼ 27,1 % | 145 K RON | |
| 5 | 5.ROMPETROL LOGISTICS SRL▲ 3 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 5,7×▲ 17 % | ▲ 17 % | -1,8 mil. RON | |
| 6 | 6.SERVTRANS MENTENANCE SRL▲ 5 | Municipiul Caracal, Olt | 4,9×▲ 11 % | ▲ 11 % | 140,1 K RON | |
| 7 | 7.BALKAN RAIL LOGISTIC SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 4,1×▼ 15,6 % | ▼ 15,6 % | 115,6 K RON | |
| 8 | 8.APRIA SRL▲ 16 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 3,5×▲ 151,1 % | ▲ 151,1 % | 2,1 mil. RON | |
| 9 | 9.CARMENSIMI GRUP SRL▲ 4 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 3,1×▲ 49,8 % | ▲ 49,8 % | 668,9 K RON | |
| 10 | 10.VIA TERRA SPEDITION SRL▲ 6 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 2,6×▲ 56,9 % | ▲ 56,9 % | 4,4 mil. RON | |
| 11 | 11.RAIL CARGO CARRIER - ROMANIA SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 2,6×▲ 50,3 % | ▲ 50,3 % | 4,3 mil. RON | |
| 12 | 12.CEFMUR S.R.L.= | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 2,5×▼ 0,8 % | ▼ 0,8 % | 270,8 K RON | |
| 13 | 13.TRANS RAIL SRL▲ 15 | Municipiul Roman, Neamţ | 2,4×▲ 93,7 % | ▲ 93,7 % | 41,4 K RON | |
| 14 | 14.M.I.S. GRUP TRANSPORT FEROVIAR SA▲ 8 | Sat Anies, Comuna Maieru, Bistriţa-Năsăud | 2,2×▲ 56,8 % | ▲ 56,8 % | 50,2 K RON | |
| 15 | 15.NICOLAS PETRO TRANS SRL▼ 1 | Loc. Voluntari, Oraş Voluntari, Ilfov | 2,1×▲ 6,7 % | ▲ 6,7 % | 23,7 K RON | |
| 16 | 16.CONSTANTIN GRUP SRL▲ 7 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 1,9×▲ 36,7 % | ▲ 36,7 % | 4,4 mil. RON | |
| 17 | 17.EUROFER TRANS SRL▲ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 1,9×▲ 14,6 % | ▲ 14,6 % | 1 mil. RON | |
| 18 | 18.KRISIA RAIL SRL▲ 7 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 1,7×▲ 21 % | ▲ 21 % | 333,8 K RON | |
| 19 | 19.CER - FERSPED S.A.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,7×▲ 7,8 % | ▲ 7,8 % | 30,7 K RON | |
| 20 | 20.DELTA SPED RAIL SRL▲ 6 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 1,6×▲ 14,8 % | ▲ 14,8 % | 235 K RON | |
| 21 | 21.TEHNOTRANS FEROVIAR SRL▼ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 1,5×▼ 1,9 % | ▼ 1,9 % | 792,2 K RON | |
| 22 | 22.DELTA TRANS INTERNATIONAL SRL▲ 10 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,5×▲ 41,5 % | ▲ 41,5 % | 2,4 mil. RON | |
| 23 | 23.ANSETT LOGISTICS S.A.▼ 6 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,5×▼ 11,5 % | ▼ 11,5 % | 285,3 K RON | |
| 24 | 24.TRANSCOMBI SAnou | Municipiul Galaţi, Galaţi | 1,4×▲ 1,4 % | ▲ 1,4 % | -15,7 K RON | |
| 25 | 25.VEST TRANS RAIL SRL▼ 4 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 1,4×▼ 9,2 % | ▼ 9,2 % | 4,2 mil. RON | |
| 26 | 26.VALDRIX S.A.▲ 8 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,1×▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | 2,4 mil. RON | |
| 27 | 27.E-P RAIL SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,1×0,0% | 0,0% | 3,6 mil. RON | |
| 28 | 28.INTERNATIONAL RAIL TRANSPORT SI CONSTRUCTII CAI FERATE SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1,1×▼ 18,2 % | ▼ 18,2 % | 294,3 K RON | |
| 29 | 29.UNICOM TRANZIT SA▲ 1 | Oraş Voluntari, Ilfov | 1,1×▼ 7,8 % | ▼ 7,8 % | 10,2 mil. RON | |
| 30 | 30.CAPTRAIN ROMANIA SRL▲ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1×▲ 2 % | ▲ 2 % | 325,7 K RON | |
| 31 | 31.RAILWAY CSG SERVICE SRLnou | Municipiul Ploieşti, Prahova | 0,9×▲ 225 % | ▲ 225 % | -59,1 K RON | |
| 32 | 32.PSP CARGO GROUP S.A.nou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 0,9×— | — | — | -721,5 K RON |
| 33 | 33.TIM RAIL CARGO SRL▲ 12 | Sat Dumbrăviţa, Comuna Dumbrăviţa, Timiş | 0,9×▲ 53,5 % | ▲ 53,5 % | -765,7 K RON | |
| 34 | 34.REPFERTRANS SRL▼ 5 | Municipiul Craiova, Dolj | 0,9×▼ 24,6 % | ▼ 24,6 % | 88,7 K RON | |
| 35 | 35.AGRI TRANSPORT SRL▲ 2 | Municipiul Arad, Arad | 0,9×▼ 9,6 % | ▼ 9,6 % | 98 K RON | |
| 36 | 36.TRADE TRANS RAILLOGISTICS SRL▲ 5 | Loc. Curtici, Oraş Curtici, Arad | 0,8×▲ 14,1 % | ▲ 14,1 % | 405,4 K RON | |
| 37 | 37.GRUP FEROVIAR ROMAN SA▲ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 0,8×▲ 11,8 % | ▲ 11,8 % | 2,2 mil. RON | |
| 38 | 38.TRANS LINK SRL▲ 2 | Municipiul Bacău, Bacău | 0,7×▲ 2,8 % | ▲ 2,8 % | 147,1 K RON | |
| 39 | 39.RAIL CONTAINER SRL= | Municipiul Ploieşti, Prahova | 0,7×▼ 8 % | ▼ 8 % | 3,7 K RON | |
| 40 | 40.LTE-RAIL ROMANIA SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 0,6×▲ 50 % | ▲ 50 % | 45,9 K RON | |
| 41 | 41.GP RAIL CARGO S.A.▲ 10 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 0,5×▲ 54,3 % | ▲ 54,3 % | 75 K RON | |
| 42 | 42.DEMADE SRL▼ 6 | Sat Vinga, Comuna Vinga, Arad | 0,5×▼ 52,5 % | ▼ 52,5 % | -134 K RON | |
| 43 | 43.COM IONUT 94 SRL▲ 11 | Municipiul Râmnicu Sărat, Buzău | 0,5×▲ 50 % | ▲ 50 % | 94,9 K RON | |
| 44 | 44.ELECTRO COMP SRL= | Municipiul Iaşi, Iaşi | 0,4×▼ 36,4 % | ▼ 36,4 % | -61,5 K RON | |
| 45 | 45.EXPRESS FORWARDING SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 0,4×▼ 78,4 % | ▼ 78,4 % | -73,5 K RON | |
| 46 | 46.SOCIETATEA NATIONALA DE TRANSPORT FEROVIAR DE MARFA "CFR - MARFA" SA▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 0,4×▼ 21,2 % | ▼ 21,2 % | -159,2 mil. RON | |
| 47 | 47.TRANSFEROVIAR GRUP SA▼ 1 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 0,4×▼ 28,1 % | ▼ 28,1 % | 4,4 mil. RON | |
| 48 | 48.CARGO TRANS VAGON SA▲ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 0,4×▲ 8,8 % | ▲ 8,8 % | -961,8 K RON | |
| 49 | 49.SILVA LOGISTIC SERVICES SRL▲ 6 | Municipiul Sebeş, Alba | 0,3×▲ 21,4 % | ▲ 21,4 % | 1,5 mil. RON | |
| 50 | 50.DANIC DEHEL SRL▼ 8 | Sat Bârzava, Comuna Bârzava, Arad | 0,3×▼ 51,4 % | ▼ 51,4 % | 5,3 K RON | |
| 51 | 51.DEUTSCHE BAHN CARGO ROMANIA S.R.L.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 0,3×▼ 15,4 % | ▼ 15,4 % | 2,5 mil. RON | |
| 52 | 52.TRANSBLUE SRL= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 0,3×▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | 195,5 K RON | |
| 53 | 53.GLOBAL MANTRANS SRL▼ 6 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 0,3×▼ 41,5 % | ▼ 41,5 % | 8,7 K RON | |
| 54 | 54.HAGIU ŞI ALEX SRLnou | Municipiul Alba Iulia, Alba | 0,2×▲ 66,7 % | ▲ 66,7 % | -60,1 K RON | |
| 55 | 55.SOFTRANS SRL▲ 3 | Municipiul Craiova, Dolj | 0,1×▲ 25 % | ▲ 25 % | 2,2 mil. RON |