Top 100 firme — Depozitarea energiei electrice după lichiditate ridicată în 2016
585 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Pragul de intrare în top este 0,8×, iar liderul atinge 520,8×.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Lichiditate | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.ELECTROCENTRALE GRUP S.A.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 520,8×▲ 214,1 % | ▲ 214,1 % | -2,1 mil. RON | |
| 2 | 2.OASIS GREEN ENERGY 2 SRLnou | Municipiul Sibiu, Sibiu | 145,6×▲ 23.011,1 % | ▲ 23.011,1 % | 4 mil. RON | |
| 3 | 3.ECOPROD ENERGY S.R.L.▲ 4 | Municipiul Bacău, Bacău | 57,7×▲ 227,1 % | ▲ 227,1 % | -249,4 K RON | |
| 4 | 4.UMB STEEL S.R.L.= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 47,4×▲ 7,2 % | ▲ 7,2 % | 355,1 K RON | |
| 5 | 5.GREEN ENERGY GRUP S.A.▲ 27 | Sat Bobda, Comuna Cenei, Timiş | 27×▲ 706,9 % | ▲ 706,9 % | -467,2 K RON | |
| 6 | 6.RENEWABLES CONSULTING SRL▲ 3 | Municipiul Timişoara, Timiş | 19,6×▲ 26,6 % | ▲ 26,6 % | 9,6 K RON | |
| 7 | 7.DDP HIDRO SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 16,1×▲ 80,1 % | ▲ 80,1 % | 431,4 K RON | |
| 8 | 8.VILLA LATINA SRLnou | Sat Petris, Comuna Cetate, Bistriţa-Năsăud | 16×▲ 1.735,6 % | ▲ 1.735,6 % | 197,4 K RON | |
| 9 | 9.BRAILA WINDS SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 13,8×▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | -8,7 mil. RON | |
| 10 | 10.VENTUS RENEW ROMANIA SRL▲ 285 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 13,3×▲ 10.115,4 % | ▲ 10.115,4 % | -97,7 mil. RON | |
| 11 | 11.COMELF-ENERGY SRL▼ 5 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 11×▼ 39,8 % | ▼ 39,8 % | -42,7 K RON | |
| 12 | 12.SNAGOV POWER PLANT SRL▲ 47 | Oraş Voluntari, Ilfov | 9,6×▲ 666,4 % | ▲ 666,4 % | 12,8 mil. RON | |
| 13 | 13.EOLIAN ENERGY SRL▲ 42 | Loc. Haţeg, Oraş Haţeg, Hunedoara | 9,3×▲ 588,9 % | ▲ 588,9 % | 386,4 K RON | |
| 14 | 14.OVIDIU DEVELOPMENT S.A.▲ 465 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 8,8×▲ 14.600 % | ▲ 14.600 % | -70,1 mil. RON | |
| 15 | 15.ESADELTA SRL▲ 6 | Municipiul Roman, Neamţ | 8,1×▲ 68,6 % | ▲ 68,6 % | 2,3 K RON | |
| 16 | 16.CAZNET COMUNICATION SRL▲ 21 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 6,2×▲ 197,1 % | ▲ 197,1 % | 130,5 K RON | |
| 17 | 17.HYDRO-WIND POWER SRL▲ 1 | Sat Bobda, Comuna Cenei, Timiş | 5,8×▼ 17,8 % | ▼ 17,8 % | 270,7 K RON | |
| 18 | 18.CAS REGENERABILE SRL▲ 555 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 5,5×▲ 27.200 % | ▲ 27.200 % | -56,1 mil. RON | |
| 19 | 19.SEMENIC WIND SRLnou | Municipiul Deva, Hunedoara | 5×— | — | 134,1 K RON | |
| 20 | 20.ALPIN SOLAR S.A.▲ 13 | Sat Sânpetru, Comuna Sânpetru, Braşov | 4,9×▲ 71,8 % | ▲ 71,8 % | -1,7 mil. RON | |
| 21 | 21.NARCISA AG SRL▲ 65 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 4,3×▲ 358,1 % | ▲ 358,1 % | 111,3 K RON | |
| 22 | 22.ENERTECH SUN SRL▲ 29 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 4,2×▲ 194,4 % | ▲ 194,4 % | 1,9 mil. RON | |
| 23 | 23.EXCELSIOR ENERGY SRL▲ 18 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 4,1×▲ 137,9 % | ▲ 137,9 % | 78,7 K RON | |
| 24 | 24.SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE " HIDROELECTRICA" S.A.▲ 15 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,8×▲ 93,9 % | ▲ 93,9 % | 1,2 mld. RON | |
| 25 | 25.ANTIC MODE S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 3,7×▲ 3.218,2 % | ▲ 3.218,2 % | 144,5 K RON | |
| 26 | 26.HIDRAL INVEST SRL▲ 5 | Municipiul Săcele, Braşov | 3,5×▲ 3,5 % | ▲ 3,5 % | 10,6 K RON | |
| 27 | 27.VERBUND WIND POWER ROMANIA SRL▲ 344 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3,5×▲ 3.430 % | ▲ 3.430 % | -80,6 mil. RON | |
| 28 | 28.A B SOLUTII ECOLOGICE SRLnou | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 3,1×▼ 90,7 % | ▼ 90,7 % | 199,4 K RON | |
| 29 | 29.ENERGIA PRIMA O&M EST SRL▼ 3 | Comuna Domneşti, Ilfov | 2,9×▼ 30,7 % | ▼ 30,7 % | 410,3 K RON | |
| 30 | 30.ALTER MAN ENGINEERING SRL▲ 112 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2,7×▲ 553,7 % | ▲ 553,7 % | 218,7 K RON | |
| 31 | 31.LUMINA SOLAR S.R.L.▲ 16 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2,6×▲ 73 % | ▲ 73 % | 1,5 mil. RON | |
| 32 | 32.CELHART DONARIS S.R.L.▲ 2 | Sat Chiscani, Comuna Chiscani, Brăila | 2,6×▼ 6,6 % | ▼ 6,6 % | -6 mil. RON | |
| 33 | 33.DELALINA SRL▲ 7 | Municipiul Oradea, Bihor | 2,5×▲ 35,1 % | ▲ 35,1 % | 1 mil. RON | |
| 34 | 34.9E INDUSTRY SRLnou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 2,4×▲ 170,1 % | ▲ 170,1 % | 157,8 K RON | |
| 35 | 35.AMARANTO INVESTMENTS EST SRL▲ 9 | Sat Domneşti, Comuna Domneşti, Ilfov | 2,4×▲ 44,2 % | ▲ 44,2 % | 501,4 K RON | |
| 36 | 36.BRUNO GUEST SRL▲ 161 | Sat Hărman, Comuna Hărman, Braşov | 2,1×▲ 752 % | ▲ 752 % | 1,2 mil. RON | |
| 37 | 37.MHC WATER POWER S.A.nou | Sat Doiceşti, Comuna Doiceşti, Dâmboviţa | 2,1×▲ 16,4 % | ▲ 16,4 % | 2,1 mil. RON | |
| 38 | 38.AGATOS ENERGY SRL▼ 3 | Municipiul Timişoara, Timiş | 2×▼ 25,7 % | ▼ 25,7 % | -148,2 K RON | |
| 39 | 39.SOENERG SRLnou | Sat Isalniţa, Comuna Isalniţa, Dolj | 2×▼ 23,5 % | ▼ 23,5 % | 336,3 K RON | |
| 40 | 40.IBERDROLA RENEWABLES ROMANIA SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2×▲ 21,1 % | ▲ 21,1 % | -16,3 mil. RON | |
| 41 | 41.ECO2ENERGY CHOICE S.R.L.▼ 24 | Oraş Voluntari, Ilfov | 1,9×▼ 73,9 % | ▼ 73,9 % | -1,2 mil. RON | |
| 42 | 42.ENERGIE CBC S.R.L.▲ 40 | Municipiul Suceava, Suceava | 1,9×▲ 96,8 % | ▲ 96,8 % | 1,6 mil. RON | |
| 43 | 43.VTREE ENERGY SRLnou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 1,8×— | — | — | 57,4 K RON |
| 44 | 44.RENOVATIO ENGINEERING SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1,8×▲ 128,2 % | ▲ 128,2 % | 5,7 mil. RON | |
| 45 | 45.ENERGO SOFT AC SRL▲ 48 | Municipiul Timişoara, Timiş | 1,6×▲ 86,2 % | ▲ 86,2 % | 421 RON | |
| 46 | 46.VERBUND TRADING ROMANIA SRL▲ 14 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,6×▲ 27,2 % | ▲ 27,2 % | 2,8 mil. RON | |
| 47 | 47.FONTANA GROUP TRADING SRLnou | Comuna Malu, Giurgiu | 1,6×▲ 132,4 % | ▲ 132,4 % | 108,3 K RON | |
| 48 | 48.ALFA BUSINESS GROUP ENERGY SRL▲ 17 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 1,5×▲ 33,3 % | ▲ 33,3 % | 146,1 K RON | |
| 49 | 49.ABI HIDROPOWER S.R.L.nou | Municipiul Deva, Hunedoara | 1,5×▲ 689,5 % | ▲ 689,5 % | 72,8 K RON | |
| 50 | 50.CARPATIQ SRL▲ 6 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 1,5×▲ 14,6 % | ▲ 14,6 % | 66,7 K RON | |
| 51 | 51.IDRODUE SRLnou | Sat Aştileu, Comuna Aştileu, Bihor | 1,4×▼ 69,3 % | ▼ 69,3 % | 100 K RON | |
| 52 | 52.REINVENIO POWER GROUP SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1,4×▼ 12,4 % | ▼ 12,4 % | -11,2 K RON | |
| 53 | 53.ELECTROCENTRALE BUCURESTI SA▲ 4 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 1,3×▲ 2,4 % | ▲ 2,4 % | 36,8 mil. RON | |
| 54 | 54.PFC INVESTMENT GROUP SRLnou | Loc. Borsa, Oraş Borşa, Maramureş | 1,3×▲ 1,6 % | ▲ 1,6 % | 2 K RON | |
| 55 | 55.SUNSTREAM ENERGY SRL▼ 2 | Municipiul Oradea, Bihor | 1,3×▼ 8 % | ▼ 8 % | 153,7 K RON | |
| 56 | 56.STEA ENERGY SRL▲ 43 | Municipiul Alba Iulia, Alba | 1,3×▲ 57,5 % | ▲ 57,5 % | 49,7 K RON | |
| 57 | 57.DMS ENERGY COM SRL▲ 81 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 1,3×▲ 186,4 % | ▲ 186,4 % | 171 K RON | |
| 58 | 58.INTER EDIL IMOBILE SRL▲ 6 | Municipiul Arad, Arad | 1,3×▲ 5 % | ▲ 5 % | 89,7 K RON | |
| 59 | 59.SOCIETATEA NATIONALA "NUCLEARELECTRICA" SA▲ 19 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1,2×▲ 22,8 % | ▲ 22,8 % | 112,4 mil. RON | |
| 60 | 60.BLOW AND GLOW S.R.L.▼ 33 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,2×▼ 69,4 % | ▼ 69,4 % | 590,6 K RON | |
| 61 | 61.SISTEM TERRA SOLUTION SRL▲ 27 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 1,2×▲ 28,3 % | ▲ 28,3 % | 10,7 K RON | |
| 62 | 62.SIBIU ENERGY SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1,1×— | — | — | 39 K RON |
| 63 | 63.BIOTRICITY POWER SRL▼ 1 | Municipiul Piteşti, Argeş | 1,1×▼ 9,8 % | ▼ 9,8 % | 510 K RON | |
| 64 | 64.GYRO ENERGY SRLnou | Municipiul Braşov, Braşov | 1,1×▲ 52,1 % | ▲ 52,1 % | 35 K RON | |
| 65 | 65.ECOGEN THERM SRL▲ 2 | Municipiul Buzău, Buzău | 1,1×▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | 433,9 K RON | |
| 66 | 66.PRO ELTE CONSTRUCTION S.R.L.▲ 9 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,1×▲ 5 % | ▲ 5 % | 18 K RON | |
| 67 | 67.LONGBRIDGE ENERGY SRLnou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 1,1×▲ 960 % | ▲ 960 % | 52,5 K RON | |
| 68 | 68.RENEWTECH SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 1,1×▲ 4 % | ▲ 4 % | 86,5 K RON | |
| 69 | 69.SILCRIS ENERGY SRL▲ 39 | Sat Păuleşti, Comuna Păuleşti, Satu Mare | 1×▲ 55,2 % | ▲ 55,2 % | 32,3 K RON | |
| 70 | 70.ENERGIA PRIMA RINNOVABILE EST SRL▼ 1 | Sat Domneşti, Comuna Domneşti, Ilfov | 1×▼ 1 % | ▼ 1 % | -160,2 K RON | |
| 71 | 71.CALIBRA ENERGY S.R.L.▲ 47 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 1×▲ 77,6 % | ▲ 77,6 % | 6,2 K RON | |
| 72 | 72.IRIS-ALY EXPLORER SRLnou | Loc. Popeşti Leordeni, Oraş Popeşti Leordeni, Ilfov | 1×▲ 5,1 % | ▲ 5,1 % | 246,3 K RON | |
| 73 | 73.FOMCO SOLAR ENERGY SRLnou | Sat Cristeşti, Comuna Cristeşti, Mureş | 1×▲ 41,7 % | ▲ 41,7 % | 22,7 K RON | |
| 74 | 74.BESTER GENERACION S.L. CAMAS - SUCURSALA BUCURESTI= | Sat Domneşti, Comuna Domneşti, Ilfov | 1×0,0% | 0,0% | 72,9 K RON | |
| 75 | 75.LJ BAUSMART SYSTEME SRL▲ 14 | Loc. Mărăşeşti, Oraş Mărăşeşti, Vrancea | 1×▲ 10,9 % | ▲ 10,9 % | 20,2 K RON | |
| 76 | 76.EXTREM POWERGREEN ENERGY SRLnou | Municipiul Târnăveni, Mureş | 1×0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 77 | 77.ELEMCO PLUS SRL▼ 1 | Sat Turda, Comuna Mihai Bravu, Tulcea | 1×▼ 1 % | ▼ 1 % | 5,6 K RON | |
| 78 | 78.SOCIETATEA PENTRU ENERGIE - GENERARE SI SERVICII S.R.L.▲ 39 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1×▲ 70,7 % | ▲ 70,7 % | 8,4 mil. RON | |
| 79 | 79.WPD ROMÂNIA WIND FARM 06 S.R.L.nou | Municipiul Iaşi, Iaşi | 1×▲ 3,2 % | ▲ 3,2 % | 35,7 K RON | |
| 80 | 80.THIC SOLAR POWER SRL▼ 12 | Municipiul Paşcani, Iaşi | 1×▼ 9,4 % | ▼ 9,4 % | 75,5 K RON | |
| 81 | 81.JACANA PRESTSERV SRL= | Sat Enisala, Comuna Sarichioi, Tulcea | 1×▼ 2 % | ▼ 2 % | -203,5 K RON | |
| 82 | 82.CENTRALA ELECTRICĂ DE TERMOFICARE HIDROCARBURI (C.E.T. HIDROCARBURI) SA▲ 70 | Municipiul Arad, Arad | 1×▲ 150 % | ▲ 150 % | 50,8 mil. RON | |
| 83 | 83.GREEN VENTURES SRL▲ 7 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 0,9×▲ 2,2 % | ▲ 2,2 % | 28,8 K RON | |
| 84 | 84.WATTELSE GREEN ENERGY SRL▲ 37 | Oraş Popeşti Leordeni, Ilfov | 0,9×▲ 64,3 % | ▲ 64,3 % | 84,7 K RON | |
| 85 | 85.SOLAR ECO SYSTEMS SRL▼ 65 | Municipiul Oradea, Bihor | 0,9×▼ 85 % | ▼ 85 % | 4 K RON | |
| 86 | 86.POTELU SOLAR S.A.▲ 10 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 0,9×▲ 12,4 % | ▲ 12,4 % | 277,6 K RON | |
| 87 | 87.SEETHA ENERGY & WATER PRODUCTION SRLnou | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 0,9×▼ 6,3 % | ▼ 6,3 % | 11,5 K RON | |
| 88 | 88.ITALVERDE ENERGIA SRL▲ 87 | Sat Răchita, Comuna Dumbrava, Timiş | 0,9×▲ 210,3 % | ▲ 210,3 % | 2 K RON | |
| 89 | 89.AG HIDRO ENERGY S.R.L.nou | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 0,9×▲ 345 % | ▲ 345 % | 329,4 K RON | |
| 90 | 90.MKG ENERGY GROUP SRL▲ 77 | Municipiul Timişoara, Timiş | 0,9×▲ 175 % | ▲ 175 % | 660,6 K RON | |
| 91 | 91.DATAGI ENERGIA SRLnou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 0,9×▲ 16 % | ▲ 16 % | 6 mil. RON | |
| 92 | 92.EOL FACILITY SRL▲ 36 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 0,9×▲ 70,6 % | ▲ 70,6 % | 48,4 K RON | |
| 93 | 93.GALATI EOL SUD SRLnou | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 0,9×▼ 32 % | ▼ 32 % | 38 K RON | |
| 94 | 94.AGRO TRIO SRLnou | Municipiul Carei, Satu Mare | 0,9×▲ 87 % | ▲ 87 % | 40 K RON | |
| 95 | 95.HIDRO JEPI SA▲ 8 | Loc. Buşteni, Oraş Buşteni, Prahova | 0,9×▲ 11,8 % | ▲ 11,8 % | 171,8 K RON | |
| 96 | 96.AB PHOTO - SOLAR SRL▲ 27 | Municipiul Timişoara, Timiş | 0,8×▲ 50,9 % | ▲ 50,9 % | 371 K RON | |
| 97 | 97.VELAMAR STAR SRL▼ 14 | Oraş Tăuţii-Măgherăus, Maramureş | 0,8×▼ 16,8 % | ▼ 16,8 % | -40,8 K RON | |
| 98 | 98.ELECTROCENTRALE CONSTANȚA S.A.▲ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 0,8×▼ 1,3 % | ▼ 1,3 % | -10,3 mil. RON | |
| 99 | 99.BRECOS S.R.L.▲ 10 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 0,8×▲ 18,2 % | ▲ 18,2 % | -49,3 K RON | |
| 100 | 100.INVERSOLAR ENERGY SRL▼ 2 | Sat Vladimirescu, Comuna Vladimirescu, Arad | 0,8×▼ 4,9 % | ▼ 4,9 % | -5,1 mil. RON |