Top 100 firme — Lucrări de construcții a căilor ferate de suprafață și subterane după datorii în 2025
129 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 3,1 mld. RON. Pragul de intrare în top este 44,5 K RON, iar liderul atinge 1,4 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Datorii | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.GULERMAK AGIR SANAYI INȘAAT VE TAAHHUT A.Ș. ANKARA - SUCURSALA BUCUREȘTInou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1,4 mld. RON— | — | 17,1 mil. RON | |
| 2 | 2.NUROL INSAAT VE TICARET AS MASLAK SUCURSALA BUCURESTI▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 410,1 mil. RON▲ 2,6 % | ▲ 2,6 % | 92,4 mil. RON | |
| 3 | 3.SWIETELSKY AG LINZ SUCURSALA BUCURESTI▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 244,9 mil. RON▼ 2,4 % | ▼ 2,4 % | -7,4 mil. RON | |
| 4 | 4.SALCEF S.P.A - ROMA - SUCURSALA BUCURESTI= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 207,1 mil. RON▲ 24,7 % | ▲ 24,7 % | 40,7 mil. RON | |
| 5 | 5.BAWI CONSTRUCTION S.R.L.▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 158,4 mil. RON▲ 57,9 % | ▲ 57,9 % | 43,5 mil. RON | |
| 6 | 6.SIEMENS MOBILITY S.R.L.▼ 1 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 146,1 mil. RON▲ 29,7 % | ▲ 29,7 % | 6,7 mil. RON | |
| 7 | 7.YAPI MERKEZI INSAAT VE SANAYI ANONIM SIRKETI ISTANBUL - SUCURSALA BUCURESTI▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 106,3 mil. RON▲ 32,1 % | ▲ 32,1 % | 101,6 mil. RON | |
| 8 | 8.IC ICTAS INSAAT SANAYI VE TICARET A.S. ISTANBUL SUCURSALA BUCURESTInou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 74,9 mil. RON▲ 999,6 % | ▲ 999,6 % | -1,4 mil. RON | |
| 9 | 9.EUROPAN PROD SA= | Municipiul Piteşti, Argeş | 61,8 mil. RON▼ 5,3 % | ▼ 5,3 % | 17 mil. RON | |
| 10 | 10.PROIECT CONSULT SRL▲ 8 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 37,5 mil. RON▲ 244,3 % | ▲ 244,3 % | 8 mil. RON | |
| 11 | 11.ANTREPRIZA DE CONSTRUCŢII CĂI FERATE S.A.▲ 3 | Comuna Chiajna, Ilfov | 35,8 mil. RON▲ 120,1 % | ▲ 120,1 % | 2,2 mil. RON | |
| 12 | 12.ABED NEGO COM SRL▲ 3 | Municipiul Oradea, Bihor | 22,2 mil. RON▲ 71,2 % | ▲ 71,2 % | 5,2 mil. RON | |
| 13 | 13.EURO MECANO CONSTRUCT SRL= | Municipiul Piteşti, Argeş | 19,4 mil. RON▲ 9,7 % | ▲ 9,7 % | 28 K RON | |
| 14 | 14.STRABAG CONSTRUCTII FEROVIARE S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 19,3 mil. RON— | — | — | -358,2 K RON |
| 15 | 15.A.R.M. GRUP FEROVIAR SRL▼ 4 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 15 mil. RON▼ 38,6 % | ▼ 38,6 % | 2,6 mil. RON | |
| 16 | 16.CONSTRUCŢII FEROVIARE MUREŞ SA▲ 7 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 12,4 mil. RON▲ 71,4 % | ▲ 71,4 % | 2,7 mil. RON | |
| 17 | 17.EURO CONSTRUCT SA▲ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 10,6 mil. RON▲ 24,8 % | ▲ 24,8 % | 28,9 K RON | |
| 18 | 18.RA & CO SRL▲ 9 | Municipiul Craiova, Dolj | 9,5 mil. RON▲ 136,5 % | ▲ 136,5 % | 6,2 mil. RON | |
| 19 | 19.SALCEF GROUP S.P.A. ROMA SUCURSALA BUCURESTI▲ 6 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 7,7 mil. RON▲ 32,8 % | ▲ 32,8 % | -659,3 K RON | |
| 20 | 20.CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION ROMANIA SRL▲ 2 | Oraş Voluntari, Ilfov | 7,5 mil. RON▲ 3 % | ▲ 3 % | 530,1 K RON | |
| 21 | 21.STIMAX FABRICATIONS SRL= | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 6,6 mil. RON▼ 13,3 % | ▼ 13,3 % | 671,3 K RON | |
| 22 | 22.A.R.M. INVEST S.R.L.▲ 8 | Municipiul Paşcani, Iaşi | 6,3 mil. RON▲ 83,8 % | ▲ 83,8 % | 69,1 K RON | |
| 23 | 23.ANASTILOTIKI SA ATENA - SUCURSALA BUCURESTI▲ 3 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 5,2 mil. RON▲ 1,4 % | ▲ 1,4 % | -78,2 K RON | |
| 24 | 24.BOCMAN SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 5,1 mil. RON▲ 67,8 % | ▲ 67,8 % | 773 K RON | |
| 25 | 25.TEMATIC STONE S.R.L.nou | Loc. Râşnov, Oraş Râşnov, Braşov | 4,2 mil. RON▲ 171,8 % | ▲ 171,8 % | 223,9 K RON | |
| 26 | 26.CON METAL CF SRL▲ 14 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 3,9 mil. RON▲ 69,4 % | ▲ 69,4 % | 914,9 K RON | |
| 27 | 27.ROBYFED CONS C.F S.R.L.▲ 12 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 3,8 mil. RON▲ 47,2 % | ▲ 47,2 % | 308,2 K RON | |
| 28 | 28.DG INFRASTRUCTURA S.R.L.▲ 19 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,6 mil. RON▲ 194,6 % | ▲ 194,6 % | 1,1 mil. RON | |
| 29 | 29.CONTRANS IMPEX SRL▲ 15 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 3,4 mil. RON▲ 83,9 % | ▲ 83,9 % | 695,5 K RON | |
| 30 | 30.PENTACON SA▲ 5 | Oraş Voluntari, Ilfov | 3,4 mil. RON▲ 22,6 % | ▲ 22,6 % | 185,7 K RON | |
| 31 | 31.AXS FEROVIARE GROUP S.R.L.▲ 1 | Sat Baia de Fier, Comuna Baia de Fier, Gorj | 3,3 mil. RON▲ 5,3 % | ▲ 5,3 % | 1,2 mil. RON | |
| 32 | 32.YAPIRAY DEMIRYOLU INSAAT SISTEMLERI SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI ISTANBUL-SUCURSALA BUCURESTI▲ 11 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,1 mil. RON▲ 68,2 % | ▲ 68,2 % | 118,4 K RON | |
| 33 | 33.PETROGEXIM TRANS COM S.R.L.▲ 22 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 2,9 mil. RON▲ 246,9 % | ▲ 246,9 % | 3,4 mil. RON | |
| 34 | 34.CONSTRUCT INTERNATIONAL SRL▲ 12 | Municipiul Drobeta-Turnu Severin, Mehedinţi | 2,1 mil. RON▲ 61 % | ▲ 61 % | 54,9 K RON | |
| 35 | 35.SPIACT CLUJ SA▲ 47 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 2 mil. RON▲ 720,9 % | ▲ 720,9 % | 323,2 K RON | |
| 36 | 36.ROFELCO-AUTO SRL▼ 2 | Loc. Băicoi, Oraş Băicoi, Prahova | 1,9 mil. RON▼ 33,9 % | ▼ 33,9 % | 4,5 mil. RON | |
| 37 | 37.KETY STAR SRL▲ 4 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 1,8 mil. RON▼ 20,3 % | ▼ 20,3 % | 332,8 K RON | |
| 38 | 38.ROTERMIT S.R.L.▲ 19 | Sat Ozun, Comuna Ozun, Covasna | 1,7 mil. RON▲ 117,3 % | ▲ 117,3 % | 105,9 K RON | |
| 39 | 39.FEROVIA INSTALATII SRL▲ 6 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 1,7 mil. RON▼ 7,2 % | ▼ 7,2 % | 4,9 K RON | |
| 40 | 40.SOPMET SA▲ 13 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 1,5 mil. RON▲ 73,6 % | ▲ 73,6 % | 65,4 K RON | |
| 41 | 41.SAMARA SRL▼ 5 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 1,5 mil. RON▼ 44,7 % | ▼ 44,7 % | 952,3 K RON | |
| 42 | 42.FORTA CONSTRUCTION BUCHAREST S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 1,5 mil. RON— | — | — | -247,2 K RON |
| 43 | 43.ENERGY TEAM CONSTRUCT INSTAL SRL▲ 7 | Sat Vînatori, Comuna Vînatori, Mureş | 1,3 mil. RON▲ 20,1 % | ▲ 20,1 % | 980,4 K RON | |
| 44 | 44.TRANSIT RAIL CONSTRUCT S.R.L.▲ 5 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 1,2 mil. RON▲ 4,6 % | ▲ 4,6 % | -451,4 K RON | |
| 45 | 45.AMRAIL SRL▲ 21 | Sat Cumpăna, Comuna Cumpăna, Constanţa | 1,1 mil. RON▲ 126,1 % | ▲ 126,1 % | 405,2 K RON | |
| 46 | 46.GRUPA BOGUCCY SPÓLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA BIELSKO-BIALA SUCURSALA CLUJ-NAPOCA▲ 23 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 1,1 mil. RON▲ 159,9 % | ▲ 159,9 % | 2,2 mil. RON | |
| 47 | 47.BMRAIL S.R.L.▲ 41 | Sat Vinga, Comuna Vinga, Arad | 1 mil. RON▲ 446,1 % | ▲ 446,1 % | 649,4 K RON | |
| 48 | 48.FLOREK BUDOWNICTWO & TRANSPORT SP. Z O.O.RZESZÓW SUCURSALA BUCUREȘTI▲ 15 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 967 K RON▲ 58,3 % | ▲ 58,3 % | 4,8 mil. RON | |
| 49 | 49.EURO TOPFER SRL▲ 18 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 639,3 K RON▲ 30,6 % | ▲ 30,6 % | 367 K RON | |
| 50 | 50.D.O.STYLE 99 SRL▲ 11 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 612,5 K RON▼ 7 % | ▼ 7 % | 1,2 mil. RON | |
| 51 | 51.ARTCONS SRL▲ 13 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 571,6 K RON▼ 0,9 % | ▼ 0,9 % | -37 K RON | |
| 52 | 52.COLAS RAIL FRANTA SUCURSALA BUCURESTI ROMANIA▲ 18 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 519,7 K RON▲ 23,5 % | ▲ 23,5 % | -87,6 K RON | |
| 53 | 53.MAX CORPORATION SRLnou | Sat Certeze, Comuna Certeze, Satu Mare | 517,9 K RON▲ 16,7 % | ▲ 16,7 % | -53,2 K RON | |
| 54 | 54.BISERVCONSTRUCTFAB SRL▲ 6 | Sat Bobiceşti, Comuna Predeal-Sărari, Prahova | 506,5 K RON▼ 29,3 % | ▼ 29,3 % | 226,5 K RON | |
| 55 | 55.INTERNRAIL FEROVIAR S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 506,4 K RON▲ 95,9 % | ▲ 95,9 % | -339,2 K RON | |
| 56 | 56.WOODENART COMPLEX S.R.L.nou | Municipiul Aiud, Alba | 454,7 K RON▼ 2,6 % | ▼ 2,6 % | 980,5 K RON | |
| 57 | 57.RETRANSCON SRL▲ 8 | Municipiul Brăila, Brăila | 447,4 K RON▼ 15,8 % | ▼ 15,8 % | 101 K RON | |
| 58 | 58.BANA MAYA CONSTRUCT SRL▲ 1 | Sat Zimandcuz, Comuna Zimandu Nou, Arad | 410,7 K RON▼ 45,9 % | ▼ 45,9 % | 238,2 K RON | |
| 59 | 59.GORTEK-RAIL S.R.L.▲ 28 | Sat Bixad, Comuna Bixad, Satu Mare | 406,1 K RON▲ 104,6 % | ▲ 104,6 % | 227,1 K RON | |
| 60 | 60.CONSFER SRLnou | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 380 K RON▼ 32,5 % | ▼ 32,5 % | 135,8 K RON | |
| 61 | 61.STR CONSTRUCTII SRL▲ 22 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 352,6 K RON▲ 51,8 % | ▲ 51,8 % | 260,8 K RON | |
| 62 | 62.FDG SRL▲ 14 | Municipiul Oradea, Bihor | 339,5 K RON▲ 5,5 % | ▲ 5,5 % | -14,8 K RON | |
| 63 | 63.NTALAPERAS S.R.L.▲ 14 | Municipiul Deva, Hunedoara | 335,5 K RON▲ 12,4 % | ▲ 12,4 % | -87,9 K RON | |
| 64 | 64.TUDAVER SRLnou | Loc. Târgu Bujor, Oraş Târgu Bujor, Galaţi | 331,1 K RON▲ 17,4 % | ▲ 17,4 % | -98,6 K RON | |
| 65 | 65.FERCON SRL▲ 7 | Municipiul Craiova, Dolj | 330,7 K RON▼ 13,2 % | ▼ 13,2 % | -528 RON | |
| 66 | 66.FIELD COM SRL▲ 5 | Sat Ţifeşti, Comuna Ţifeşti, Vrancea | 325,3 K RON▼ 19 % | ▼ 19 % | 70 K RON | |
| 67 | 67.GAS RAIL S.R.L.▲ 14 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 308,2 K RON▲ 20,2 % | ▲ 20,2 % | 363,3 K RON | |
| 68 | 68.TGV ONE CONSTRUCT S.R.L.▲ 12 | Sat Valea Argovei, Comuna Valea Argovei, Călăraşi | 293 K RON▲ 12,9 % | ▲ 12,9 % | -22,2 K RON | |
| 69 | 69.LIN RAIL S.R.L.▲ 17 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 285,2 K RON▲ 35,4 % | ▲ 35,4 % | -101,2 K RON | |
| 70 | 70.DOVIO SRL▲ 49 | Municipiul Oradea, Bihor | 281,6 K RON▲ 1.855,5 % | ▲ 1.855,5 % | -20,7 K RON | |
| 71 | 71.FEROVIAR CONS SRL▼ 9 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 280 K RON▼ 56,2 % | ▼ 56,2 % | -23,8 K RON | |
| 72 | 72.ANTCON DINU SRL▲ 3 | Municipiul Petroşani, Hunedoara | 275,4 K RON▼ 16,6 % | ▼ 16,6 % | 246,9 K RON | |
| 73 | 73.SANACOVEX SRL▲ 6 | Municipiul Bacău, Bacău | 269,4 K RON▲ 0,8 % | ▲ 0,8 % | -118 K RON | |
| 74 | 74.ALCO EXPERT CONSULTING S.R.L.= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 264,5 K RON▼ 24,4 % | ▼ 24,4 % | 85,7 K RON | |
| 75 | 75.COSMO FEROVIAR S.R.L.nou | Sat Buceşti, Comuna Iveşti, Galaţi | 247,1 K RON— | — | — | -122,4 K RON |
| 76 | 76.JOCO INDUSTRIALE S.R.L.nou | Sat Sălacea, Comuna Sălacea, Bihor | 232,8 K RON— | — | — | -65,6 K RON |
| 77 | 77.OBAN IRON ENGINEERING S.R.L.▼ 25 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 226,3 K RON▼ 77 % | ▼ 77 % | 52,1 K RON | |
| 78 | 78.NEW CF CONSTRUCT SRL▲ 7 | Municipiul Paşcani, Iaşi | 195,5 K RON▼ 10,3 % | ▼ 10,3 % | 257,3 K RON | |
| 79 | 79.AVA DRIVE MANAGEMENT S.R.L.▲ 21 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 194 K RON▲ 106,8 % | ▲ 106,8 % | 758,5 K RON | |
| 80 | 80.MIHAI AGREGATE S.R.L.▲ 9 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 189,5 K RON▲ 10,3 % | ▲ 10,3 % | 42,5 K RON | |
| 81 | 81.PROIECT INVEST CONSTRUCT SRLnou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 172,2 K RON— | — | -11,9 K RON | |
| 82 | 82.SEFER SRL▲ 11 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 155,2 K RON▲ 12,6 % | ▲ 12,6 % | -21,8 K RON | |
| 83 | 83.IOMANO SRLnou | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 152 K RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 84 | 84.SPECONS SRLnou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 128,7 K RON▲ 104 % | ▲ 104 % | 240,5 K RON | |
| 85 | 85.VRJ COMPANY S.R.L.▲ 30 | Sat Cetatea, Comuna Frăteşti, Giurgiu | 121,9 K RON▲ 498,9 % | ▲ 498,9 % | 79,8 K RON | |
| 86 | 86.ANILEDA INVENT S.R.L.nou | Sat Recea, Comuna Recea, Maramureş | 112,6 K RON▼ 48,4 % | ▼ 48,4 % | -103,7 K RON | |
| 87 | 87.VICTORIA CONSTRUCT SRL▼ 3 | Municipiul Reşiţa, Caraş-Severin | 91,9 K RON▼ 59,1 % | ▼ 59,1 % | 364,8 K RON | |
| 88 | 88.MAARTECH ENGINEERING & CONSTRUCTION S.R.L.▲ 16 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 81,8 K RON▲ 16,8 % | ▲ 16,8 % | -10,9 K RON | |
| 89 | 89.INTERMEDIA CONSTRUCT C.F. SRL▲ 8 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 80 K RON▼ 32,5 % | ▼ 32,5 % | -2,7 K RON | |
| 90 | 90.INFRA EXPERT S.R.L.▼ 32 | Sat Racoviţa, Comuna Budeşti, Vâlcea | 76,2 K RON▼ 90,2 % | ▼ 90,2 % | 16,3 K RON | |
| 91 | 91.RAIL WELD SRL▲ 4 | Municipiul Buzău, Buzău | 73 K RON▼ 39,7 % | ▼ 39,7 % | 13,4 K RON | |
| 92 | 92.RO-MI-AL GENERAL S.R.L.▼ 1 | Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Suceava | 68 K RON▼ 53,5 % | ▼ 53,5 % | 158 K RON | |
| 93 | 93.FEROVIAR-T.F.I. SRL▼ 3 | Sat Valea Lupului, Comuna Valea Lupului, Iaşi | 63 K RON▼ 60,3 % | ▼ 60,3 % | 54,7 K RON | |
| 94 | 94.LUCRĂRI SPECIALE CĂI FERATE DRUMURI ŞI PODURI SRLnou | Sat Ilişeşti, Comuna Ilişeşti, Suceava | 54,8 K RON▲ 350 % | ▲ 350 % | -34,1 K RON | |
| 95 | 95.CRISDAL CONSTRUCT S.R.L.▲ 29 | Municipiul Deva, Hunedoara | 53,6 K RON▲ 435,1 % | ▲ 435,1 % | 42,2 K RON | |
| 96 | 96.CASIDAR CONSTRUCT SRL= | Sat Chistag, Comuna Aştileu, Bihor | 50,2 K RON▼ 57,7 % | ▼ 57,7 % | 92,9 K RON | |
| 97 | 97.INFRAPREST SRLnou | Municipiul Lugoj, Timiş | 48,7 K RON▼ 33,3 % | ▼ 33,3 % | -8,8 K RON | |
| 98 | 98.COLIN CONSTRUCT SRL▲ 18 | Municipiul Deva, Hunedoara | 48,3 K RON▲ 153,2 % | ▲ 153,2 % | 8,8 K RON | |
| 99 | 99.VIA-SERV CONSTRUCT SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 45,9 K RON▲ 9,1 % | ▲ 9,1 % | 17,7 K RON | |
| 100 | 100.GUARDRAIL SOLUTIONS S.R.L.nou | Municipiul Alba Iulia, Alba | 44,5 K RON— | — | — | 1,1 mil. RON |