Top 100 firme — Captarea, tratarea și distribuția apei după datorii în 2017
352 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 3,9 mld. RON. Pragul de intrare în top este 861,3 K RON, iar liderul atinge 523,8 mil. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Datorii | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.APA NOVA BUCURESTI SA= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 523,8 mil. RON▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | 128,9 mil. RON | |
| 2 | 2.COMPANIA JUDETEANA APA SERV SA= | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 349,5 mil. RON▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 1,3 mil. RON | |
| 3 | 3.COMAICO SRL= | Comuna 1 Decembrie, Ilfov | 221,2 mil. RON▼ 0,7 % | ▼ 0,7 % | -1,4 mil. RON | |
| 4 | 4.RAJA SA= | Municipiul Constanţa, Constanţa | 173,9 mil. RON▼ 7 % | ▼ 7 % | 9,8 mil. RON | |
| 5 | 5.AQUACARAS SA▲ 3 | Municipiul Reşiţa, Caraş-Severin | 158,8 mil. RON▲ 22,8 % | ▲ 22,8 % | 698,3 K RON | |
| 6 | 6.AQUASERV SA▲ 3 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 147,7 mil. RON▲ 17,3 % | ▲ 17,3 % | 1,5 mil. RON | |
| 7 | 7.COMPANIA DE APA SOMES SA▼ 1 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 141,5 mil. RON▼ 6,3 % | ▼ 6,3 % | 7,6 mil. RON | |
| 8 | 8.APA-CANAL 2000 SA▼ 3 | Municipiul Piteşti, Argeş | 108,7 mil. RON▼ 33,9 % | ▼ 33,9 % | 13 mil. RON | |
| 9 | 9.VITAL SA▼ 2 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 105,5 mil. RON▼ 18,6 % | ▼ 18,6 % | 5,1 mil. RON | |
| 10 | 10.APA GRUP SA▲ 1 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 101,7 mil. RON▼ 1,5 % | ▼ 1,5 % | -584,8 K RON | |
| 11 | 11.COMPANIA DE APĂ OLT SA▲ 3 | Municipiul Slatina, Olt | 101,7 mil. RON▲ 15 % | ▲ 15 % | 531,6 K RON | |
| 12 | 12.APAVITAL SA= | Municipiul Iaşi, Iaşi | 92,1 mil. RON▼ 5 % | ▼ 5 % | 12,1 mil. RON | |
| 13 | 13.APAVIL SA▲ 5 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 80,9 mil. RON▲ 5,3 % | ▲ 5,3 % | 3,3 mil. RON | |
| 14 | 14.COMPANIA DE APĂ ARAD SA▼ 1 | Municipiul Arad, Arad | 75,5 mil. RON▼ 19 % | ▼ 19 % | 686,6 K RON | |
| 15 | 15.COMPANIA DE APA ORADEA SA▲ 2 | Municipiul Oradea, Bihor | 72,9 mil. RON▼ 12,9 % | ▼ 12,9 % | 6,8 mil. RON | |
| 16 | 16.COMPANIA REGIONALĂ DE APĂ BACĂU SA▼ 1 | Municipiul Bacău, Bacău | 70,3 mil. RON▼ 18,7 % | ▼ 18,7 % | 1,3 mil. RON | |
| 17 | 17.COMPANIA AQUASERV SA▲ 2 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 68 mil. RON▼ 9,9 % | ▼ 9,9 % | 10,8 mil. RON | |
| 18 | 18.APĂ CANAL SIBIU S.A.▲ 3 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 66,5 mil. RON▼ 3,2 % | ▼ 3,2 % | 10,8 mil. RON | |
| 19 | 19.AQUATIM SA▲ 1 | Municipiul Timişoara, Timiş | 65,3 mil. RON▼ 10,9 % | ▼ 10,9 % | 10,1 mil. RON | |
| 20 | 20.COMPANIA APA BRASOV SA▲ 5 | Municipiul Braşov, Braşov | 65,1 mil. RON▲ 8,4 % | ▲ 8,4 % | 9,7 mil. RON | |
| 21 | 21.COMPANIA DE APA OLTENIA SA▲ 2 | Municipiul Craiova, Dolj | 63,2 mil. RON▼ 3,7 % | ▼ 3,7 % | 11,7 mil. RON | |
| 22 | 22.AQUABIS SA= | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 62,7 mil. RON▼ 5,2 % | ▼ 5,2 % | 2,6 mil. RON | |
| 23 | 23.HIDRO PRAHOVA SA▲ 1 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 61,7 mil. RON▼ 4,1 % | ▼ 4,1 % | 3 mil. RON | |
| 24 | 24.APA PROD SA▼ 8 | Municipiul Deva, Hunedoara | 60,6 mil. RON▼ 27,7 % | ▼ 27,7 % | 955,3 K RON | |
| 25 | 25.NOVA APASERV SA▲ 7 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 50,8 mil. RON▲ 12,1 % | ▲ 12,1 % | 3,7 mil. RON | |
| 26 | 26.ACET SA▲ 3 | Municipiul Suceava, Suceava | 49,6 mil. RON▼ 4,7 % | ▼ 4,7 % | 5,3 mil. RON | |
| 27 | 27.TECNICAS DE DESALINIZACION DE AGUAS SA TELDE-SUCURSALA BUCUREŞTI▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 47,7 mil. RON▼ 13,8 % | ▼ 13,8 % | -1,1 mil. RON | |
| 28 | 28.APA CANAL SA▼ 1 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 47 mil. RON▼ 18,8 % | ▼ 18,8 % | 9,5 mil. RON | |
| 29 | 29.COMPANIA DE APĂ SA▲ 1 | Municipiul Buzău, Buzău | 46,8 mil. RON▼ 7,9 % | ▼ 7,9 % | 7,1 mil. RON | |
| 30 | 30.APASERV SATU MARE SA▼ 4 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 42,2 mil. RON▼ 27,9 % | ▼ 27,9 % | 4,7 mil. RON | |
| 31 | 31.APA-CTTA SA▲ 2 | Municipiul Alba Iulia, Alba | 40,3 mil. RON▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | 11 mil. RON | |
| 32 | 32.COMPANIA DE UTILITATI PUBLICE DUNAREA BRAILA SA▲ 5 | Municipiul Brăila, Brăila | 39,1 mil. RON▲ 22,9 % | ▲ 22,9 % | 6,6 mil. RON | |
| 33 | 33.HYDROKOV S.A.▲ 2 | Municipiul Sfântu Gheorghe, Covasna | 37,5 mil. RON▼ 4,9 % | ▼ 4,9 % | 361,2 K RON | |
| 34 | 34.AQUA TRANS MUREŞ SA▲ 12 | Sat Şimand, Comuna Şimand, Arad | 27,1 mil. RON▲ 57,5 % | ▲ 57,5 % | -1,9 mil. RON | |
| 35 | 35.COMPANIA DE UTILITATI PUBLICE SA▲ 3 | Municipiul Focşani, Vrancea | 24,4 mil. RON▼ 13,5 % | ▼ 13,5 % | 420,3 K RON | |
| 36 | 36.COMPANIA DE APA ARIES SA▲ 3 | Municipiul Turda, Cluj | 22,8 mil. RON▼ 5,3 % | ▼ 5,3 % | 460,2 K RON | |
| 37 | 37.DETACAN SA▲ 5 | Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă, Constanţa | 21,3 mil. RON▼ 0,1 % | ▼ 0,1 % | 0 RON | |
| 38 | 38.AQUA NOVA HARGITA SRL▲ 3 | Municipiul Odorheiu Secuiesc, Harghita | 20 mil. RON▼ 8,4 % | ▼ 8,4 % | 823,3 K RON | |
| 39 | 39.MORANI IMPEX SRLnou | Loc. Zărneşti, Oraş Zărneşti, Braşov | 19,5 mil. RON▼ 45,1 % | ▼ 45,1 % | 1,2 mil. RON | |
| 40 | 40.GOSCOMLOC SA▲ 4 | Municipiul Huşi, Vaslui | 19,4 mil. RON▼ 0,3 % | ▼ 0,3 % | -7,4 K RON | |
| 41 | 41.APAREGIO GORJ SA▼ 5 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 19,3 mil. RON▼ 42,4 % | ▼ 42,4 % | 1,4 mil. RON | |
| 42 | 42.I.G.O. SA▲ 3 | Municipiul Caracal, Olt | 18,8 mil. RON▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | 559,2 K RON | |
| 43 | 43.APA TÂRNAVEI MARI SA= | Municipiul Mediaş, Sibiu | 17,3 mil. RON▼ 11,8 % | ▼ 11,8 % | 175,1 K RON | |
| 44 | 44.ECOAQUA SA▲ 3 | Municipiul Călăraşi, Călăraşi | 15,5 mil. RON▼ 6,9 % | ▼ 6,9 % | 296,9 K RON | |
| 45 | 45.EDILMED SA▲ 3 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 12,4 mil. RON▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | -54,9 K RON | |
| 46 | 46.STULZ-PLANAQUA SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 11,5 mil. RON▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | -143,4 K RON | |
| 47 | 47.APA SERVICE SA▲ 4 | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 11,4 mil. RON▲ 4 % | ▲ 4 % | 1,4 mil. RON | |
| 48 | 48.APA SERV SA▼ 8 | Municipiul Alexandria, Teleorman | 11,3 mil. RON▼ 52,4 % | ▼ 52,4 % | 341 K RON | |
| 49 | 49.JOVILA CONSTRUCT SRL= | Municipiul Ploieşti, Prahova | 9,7 mil. RON▼ 15,8 % | ▼ 15,8 % | 67,6 K RON | |
| 50 | 50.MOTRIS COMPANY SRL▲ 4 | Sat Letea Veche, Comuna Letea Veche, Bacău | 9,6 mil. RON▼ 2,5 % | ▼ 2,5 % | 81,3 K RON | |
| 51 | 51.COMUNAL SERVICE SA▲ 5 | Loc. Comăneşti, Oraş Comăneşti, Bacău | 9,5 mil. RON▲ 0 % | ▲ 0 % | -18 K RON | |
| 52 | 52.EURO APAVOL S.A.▲ 7 | Oraş Voluntari, Ilfov | 9,3 mil. RON▲ 31 % | ▲ 31 % | -5,2 mil. RON | |
| 53 | 53.AQUAVAS SA= | Municipiul Vaslui, Vaslui | 7,9 mil. RON▼ 21,1 % | ▼ 21,1 % | 993,8 K RON | |
| 54 | 54.URBAN SA▲ 3 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 6,5 mil. RON▼ 28,1 % | ▼ 28,1 % | 1,3 mil. RON | |
| 55 | 55.APA NOVA PLOIESTI SRL▲ 5 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 6,4 mil. RON▲ 4,3 % | ▲ 4,3 % | 8,2 mil. RON | |
| 56 | 56.MANINTER CAR SRL▲ 13 | Municipiul Motru, Gorj | 6,1 mil. RON▲ 47,7 % | ▲ 47,7 % | 2,3 mil. RON | |
| 57 | 57.APA-CANAL SA▲ 7 | Municipiul Oneşti, Bacău | 6,1 mil. RON▲ 24,5 % | ▲ 24,5 % | 592,3 K RON | |
| 58 | 58.GOSCOM LUPENI SRL▲ 93 | Sat Lupeni, Comuna Lupeni, Harghita | 5,9 mil. RON▲ 2.630,7 % | ▲ 2.630,7 % | -64,6 K RON | |
| 59 | 59.APA BALTA LINĂ SRL▲ 3 | Sat Trip, Comuna Bixad, Satu Mare | 5,7 mil. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | 32 K RON | |
| 60 | 60.GOSPODARIE ORASENEASCA SA▲ 5 | Municipiul Gheorgheni, Harghita | 5 mil. RON▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | -341,7 K RON | |
| 61 | 61.APA CANAL SA▲ 6 | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 4,7 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 62 | 62.ROMAQUA PREST SA▲ 104 | Loc. Borsec, Oraş Borsec, Harghita | 4,7 mil. RON▲ 2.963,9 % | ▲ 2.963,9 % | 7,5 K RON | |
| 63 | 63.FIN WATER SRL▲ 3 | Municipiul Craiova, Dolj | 4,6 mil. RON▼ 3,4 % | ▼ 3,4 % | -2,5 mil. RON | |
| 64 | 64.EXPLOATARE SISTEM ZONAL PRAHOVA SA▼ 1 | Sat Blejoi, Comuna Blejoi, Prahova | 4,4 mil. RON▼ 19,9 % | ▼ 19,9 % | 4,6 mil. RON | |
| 65 | 65.CONFOR SA▲ 3 | Sat Slobozia, Comuna Slobozia, Giurgiu | 3,9 mil. RON▼ 13,5 % | ▼ 13,5 % | 26,8 K RON | |
| 66 | 66.GOSCOM SA▲ 4 | Municipiul Dorohoi, Botoşani | 3,8 mil. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | -28,3 K RON | |
| 67 | 67.VEOLIA ROMÂNIA SOLUŢII INTEGRATE S.A.▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3,5 mil. RON▼ 1,1 % | ▼ 1,1 % | 902,8 K RON | |
| 68 | 68.GOSPODARIE COMUNALA LOCATIVA SI TRANSPORTURI SA DIMBOVITA▲ 4 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 3,5 mil. RON0,0% | 0,0% | -582 RON | |
| 69 | 69.SERVICII EDILITARE PENTRU COMUNITATE MIOVENI SRL▲ 4 | Oraş Mioveni, Argeş | 3,5 mil. RON▲ 10,3 % | ▲ 10,3 % | 226,5 K RON | |
| 70 | 70.GOSPODĂRIRE LOCALĂ FÎRTĂŢEŞTI S.R.L.nou | Sat Fârtăţeşti, Comuna Fârtăţeşti, Vâlcea | 3,4 mil. RON▲ 1,3 % | ▲ 1,3 % | -67,6 K RON | |
| 71 | 71.PROWATER-ECOSISTEM SRL▲ 4 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 3,1 mil. RON▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | -73,3 K RON | |
| 72 | 72.AQUA VEST SRL▲ 2 | Municipiul Arad, Arad | 3,1 mil. RON▲ 1,6 % | ▲ 1,6 % | 1 K RON | |
| 73 | 73.MERIDIAN 22 SA▲ 3 | Municipiul Lugoj, Timiş | 3 mil. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | 24,5 K RON | |
| 74 | 74.HARVIZ SA▼ 13 | Municipiul Miercurea Ciuc, Harghita | 2,9 mil. RON▼ 49,5 % | ▼ 49,5 % | 843,4 K RON | |
| 75 | 75.CANAP DISTRIBUTION SRL▲ 2 | Sat Corlateşti, Comuna Berceni, Prahova | 2,8 mil. RON▲ 1,2 % | ▲ 1,2 % | -77,9 K RON | |
| 76 | 76.APA SERV VALEA JIULUI SA▲ 2 | Municipiul Petroşani, Hunedoara | 2,7 mil. RON▲ 2,4 % | ▲ 2,4 % | 846,9 K RON | |
| 77 | 77.SERVICII COMUNITARE FLOREŞTENE SRL▲ 4 | Sat Floreşti, Comuna Floreşti, Prahova | 2,2 mil. RON▲ 3,6 % | ▲ 3,6 % | -469,9 K RON | |
| 78 | 78.ACTIVITATEA GOSCOM SA▲ 4 | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 2,2 mil. RON▲ 2,8 % | ▲ 2,8 % | 229,7 K RON | |
| 79 | 79.AQUA TRANS SA▲ 1 | Loc. Balş, Oraş Balş, Olt | 2,2 mil. RON▲ 0,4 % | ▲ 0,4 % | -340,3 K RON | |
| 80 | 80.URBANA SRL▲ 3 | Municipiul Blaj, Alba | 2,1 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 81 | 81.PRESTOSERV COSMEŞTI SRL▲ 12 | Sat Cosmeşti, Comuna Cosmeşti, Teleorman | 2 mil. RON▲ 86,6 % | ▲ 86,6 % | 152,9 K RON | |
| 82 | 82.APA CANAL SALUBRITATE SRL▲ 6 | Loc. Rovinari, Oraş Rovinari, Gorj | 1,8 mil. RON▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | -396,1 K RON | |
| 83 | 83.SERVICII TEHNICE COMUNALE SA▼ 4 | Loc. Sovata, Oraş Sovata, Mureş | 1,8 mil. RON▼ 21,9 % | ▼ 21,9 % | 758 K RON | |
| 84 | 84.APASERV SA▲ 2 | Municipiul Carei, Satu Mare | 1,8 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 85 | 85.APA CANAL TERMOFICARE SA▲ 2 | Municipiul Drăgăşani, Vâlcea | 1,8 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 86 | 86.CAPOLES SERV SRL▲ 3 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 1,3 mil. RON▼ 21,2 % | ▼ 21,2 % | 58,5 K RON | |
| 87 | 87.VITAL BLUEAQUA S.A.▲ 12 | Oraş Popeşti Leordeni, Ilfov | 1,3 mil. RON▲ 50,5 % | ▲ 50,5 % | 2,5 mil. RON | |
| 88 | 88.PROD - SERVICE A.C.T. SNAGOV SA▼ 4 | Sat Ciofliceni, Comuna Snagov, Ilfov | 1,3 mil. RON▼ 32,9 % | ▼ 32,9 % | 16,9 K RON | |
| 89 | 89.GOSCOM CETATEA RASNOV SA▲ 1 | Loc. Râşnov, Oraş Râşnov, Braşov | 1,3 mil. RON▲ 10,4 % | ▲ 10,4 % | 4,1 K RON | |
| 90 | 90.PRESACET SA▲ 11 | Municipiul Craiova, Dolj | 1,2 mil. RON▲ 49,7 % | ▲ 49,7 % | -1,2 mil. RON | |
| 91 | 91.SALUBRI SA▲ 5 | Loc. Aleşd, Oraş Aleşd, Bihor | 1 mil. RON▲ 5,4 % | ▲ 5,4 % | -292,1 K RON | |
| 92 | 92.SOLCETA SA▲ 3 | Loc. Ştei, Oraş Ştei, Bihor | 1 mil. RON▲ 2,9 % | ▲ 2,9 % | 11,4 K RON | |
| 93 | 93.EDILUL C.G.A. SA▼ 1 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 1 mil. RON▼ 9,4 % | ▼ 9,4 % | 364,3 K RON | |
| 94 | 94.AQUA DUMBRĂVIŢA SRL▲ 84 | Sat Dumbrăviţa, Comuna Dumbrăviţa, Timiş | 972,2 K RON▲ 767,2 % | ▲ 767,2 % | 493,5 K RON | |
| 95 | 95.AROMAPA SERV SRL▲ 43 | Sat Ucea de Jos, Comuna Ucea, Braşov | 969,4 K RON▲ 245,6 % | ▲ 245,6 % | 501,9 K RON | |
| 96 | 96.INTER PREST 1 DECEMBRIE SRL▲ 1 | Sat 1 Decembrie, Comuna 1 Decembrie, Ilfov | 947,1 K RON▼ 0,1 % | ▼ 0,1 % | 230 K RON | |
| 97 | 97.ADMINISTRARE ŞI EXPLOATARE A PATRIMONIULUI ŞI SERVICIILOR DE UTILITĂŢI PUBLICE ARGEŞ SA▼ 6 | Sat Geamăna, Comuna Bradu, Argeş | 941,8 K RON▼ 16,7 % | ▼ 16,7 % | 57,5 K RON | |
| 98 | 98.COMPANIA PUBLICA BANESTI SA= | Sat Băneşti, Comuna Băneşti, Prahova | 933 K RON▲ 6,5 % | ▲ 6,5 % | 329 RON | |
| 99 | 99.RECOM SA▲ 7 | Loc. Negreşti-Oaş, Oraş Negreşti-Oaş, Satu Mare | 921,6 K RON▲ 21,7 % | ▲ 21,7 % | 9,8 K RON | |
| 100 | 100.AQUATERM AG 98 SA▲ 8 | Municipiul Curtea de Argeş, Argeş | 861,3 K RON▲ 14,7 % | ▲ 14,7 % | 6,9 K RON |