Top 100 firme — Tăierea și rindeluirea lemnului după datorii în 2015
3.736 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 3,5 mld. RON. Pragul de intrare în top este 6 mil. RON, iar liderul atinge 698,7 mil. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Datorii | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.HS TIMBER PRODUCTIONS S.R.L.▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 698,7 mil. RON▲ 50,5 % | ▲ 50,5 % | 206,3 mil. RON | |
| 2 | 2.KASTAMONU ROMANIA SA▼ 1 | Municipiul Reghin, Mureş | 609,5 mil. RON▲ 15,7 % | ▲ 15,7 % | 4,4 mil. RON | |
| 3 | 3.AVIVA SRL= | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 290,1 mil. RON▲ 51,4 % | ▲ 51,4 % | 17,4 mil. RON | |
| 4 | 4.KARELIA - UPOFLOOR SRL▲ 4 | Comuna Satulung, Maramureş | 131,3 mil. RON▲ 59,9 % | ▲ 59,9 % | -4,2 mil. RON | |
| 5 | 5.BARLINEK ROMÂNIA SA= | Municipiul Oneşti, Bacău | 106,1 mil. RON▲ 12,1 % | ▲ 12,1 % | -7,4 mil. RON | |
| 6 | 6.ROMANEL INTERNATIONAL GROUP S.R.L.▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 102,3 mil. RON▼ 33,3 % | ▼ 33,3 % | -5,9 mil. RON | |
| 7 | 7.FORESTAR SA= | Sat Stejaru, Comuna Pângăraţi, Neamţ | 89,2 mil. RON▲ 6,3 % | ▲ 6,3 % | -14,8 mil. RON | |
| 8 | 8.ALABASTRU SRL▼ 2 | Loc. Zărneşti, Oraş Zărneşti, Braşov | 87,2 mil. RON▲ 0,3 % | ▲ 0,3 % | -3,9 mil. RON | |
| 9 | 9.AFA SRL▲ 8 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 58,1 mil. RON▲ 66,3 % | ▲ 66,3 % | -23,2 mil. RON | |
| 10 | 10.ERIKA STAR SRL▲ 68 | Loc. Zlatna, Oraş Zlatna, Alba | 53,4 mil. RON▲ 620,1 % | ▲ 620,1 % | -590,4 K RON | |
| 11 | 11.LEMNKING INDUSTRY COM SRL▼ 2 | Sat Pîrscov, Comuna Pîrscov, Buzău | 51,6 mil. RON▼ 4,6 % | ▼ 4,6 % | -53,7 mil. RON | |
| 12 | 12.SILVANIA INTERNATIONAL PROD SRL▼ 2 | Sat Lunca Ilvei, Comuna Lunca Ilvei, Bistriţa-Năsăud | 51 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 2,4 mil. RON | |
| 13 | 13.MASSIV FOREST PRODUCTS SRL▼ 1 | Sat Buchin, Comuna Buchin, Caraş-Severin | 49,4 mil. RON▲ 3,5 % | ▲ 3,5 % | -2,7 mil. RON | |
| 14 | 14.DIP & GIP SRL▼ 3 | Loc. Zărneşti, Oraş Zărneşti, Braşov | 47,4 mil. RON▼ 4,3 % | ▼ 4,3 % | 1,1 mil. RON | |
| 15 | 15.XILOBAIA SRL▲ 1 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 43,3 mil. RON▲ 20,6 % | ▲ 20,6 % | 1,1 mil. RON | |
| 16 | 16.UNILEM SRL▼ 1 | Municipiul Bacău, Bacău | 42,9 mil. RON▲ 13,6 % | ▲ 13,6 % | -573,2 K RON | |
| 17 | 17.MASIFPANEL S.R.L.▲ 1 | Sat Ileni, Comuna Mândra, Braşov | 34 mil. RON▼ 0,6 % | ▼ 0,6 % | 5 mil. RON | |
| 18 | 18.FORESTCOV SRL▼ 4 | Sat Văleni, Comuna Păuseşti, Vâlcea | 33,9 mil. RON▼ 14,6 % | ▼ 14,6 % | 484,3 K RON | |
| 19 | 19.RICH FOREST SRL= | Municipiul Oneşti, Bacău | 32,3 mil. RON▲ 4,2 % | ▲ 4,2 % | 74,1 K RON | |
| 20 | 20.ALREDIA SRL▲ 1 | Municipiul Aiud, Alba | 29,6 mil. RON▲ 7,2 % | ▲ 7,2 % | 335,8 K RON | |
| 21 | 21.DECO-DESIGN SRL▲ 1 | Loc. Băbeni, Oraş Băbeni, Vâlcea | 27,6 mil. RON▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | -212,3 K RON | |
| 22 | 22.ROWO S.A.▲ 3 | Loc. Sovata, Oraş Sovata, Mureş | 24,6 mil. RON▼ 0,2 % | ▼ 0,2 % | -377,4 K RON | |
| 23 | 23.SILVA LEMNTEX SRL▲ 7 | Sat Chimindia, Comuna Hărău, Hunedoara | 23,9 mil. RON▲ 25,3 % | ▲ 25,3 % | -11,1 mil. RON | |
| 24 | 24.BESMENDOI SRL▲ 4 | Sat Tinca, Comuna Tinca, Bihor | 22,9 mil. RON▲ 5,3 % | ▲ 5,3 % | -6,1 mil. RON | |
| 25 | 25.H L V TRANSILVANIA SRL▲ 1 | Loc. Tălmaciu, Oraş Tălmaciu, Sibiu | 22,3 mil. RON▲ 1,2 % | ▲ 1,2 % | -90,2 K RON | |
| 26 | 26.GRUP LEMN SRL▼ 2 | Municipiul Roman, Neamţ | 22,2 mil. RON▼ 12,3 % | ▼ 12,3 % | 259,2 K RON | |
| 27 | 27.BEST WOOD NEHOIU SRL= | Loc. Nehoiu, Oraş Nehoiu, Buzău | 21,8 mil. RON▲ 0 % | ▲ 0 % | -1,1 mil. RON | |
| 28 | 28.RETRO COMPROD SRL▲ 22 | Municipiul Focşani, Vrancea | 21,3 mil. RON▲ 91,3 % | ▲ 91,3 % | 5,8 mil. RON | |
| 29 | 29.SILVANIA INTERFOREST SRL▼ 9 | Sat Lunca Ilvei, Comuna Lunca Ilvei, Bistriţa-Năsăud | 18,7 mil. RON▼ 37,1 % | ▼ 37,1 % | 94,8 K RON | |
| 30 | 30.PAL ROM SRL▲ 1 | Municipiul Brad, Hunedoara | 18,1 mil. RON▲ 2,5 % | ▲ 2,5 % | -779,9 K RON | |
| 31 | 31.LIGNUM TREND SRL▲ 45 | Sat Coşbuc, Comuna Coşbuc, Bistriţa-Năsăud | 18 mil. RON▲ 134,6 % | ▲ 134,6 % | 253,9 K RON | |
| 32 | 32.PALROM PRODUCTS SRL▲ 5 | Municipiul Brad, Hunedoara | 17,7 mil. RON▲ 15,4 % | ▲ 15,4 % | -1,5 mil. RON | |
| 33 | 33.BUSINESS FOREST SRL▲ 1 | Sat Gavojdia, Comuna Gavojdia, Timiş | 17,5 mil. RON▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | -2 mil. RON | |
| 34 | 34.RONESANS SRL▲ 9 | Municipiul Făgăraş, Braşov | 17,3 mil. RON▲ 31 % | ▲ 31 % | -876,2 K RON | |
| 35 | 35.MASTER WOOD SRL▼ 2 | Loc. Comăneşti, Oraş Comăneşti, Bacău | 17 mil. RON▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | -100,2 K RON | |
| 36 | 36.WELDE CERNAVODA S.R.L.▲ 4 | Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă, Constanţa | 16,3 mil. RON▲ 17,4 % | ▲ 17,4 % | 150,7 K RON | |
| 37 | 37.MAPOL IMPEX-ROM SRL▼ 1 | Loc. Sânnicolau Mare, Oraş Sânnicolau Mare, Timiş | 15,8 mil. RON▲ 1 % | ▲ 1 % | -271,9 K RON | |
| 38 | 38.MICO LEGNAMI SRL▼ 15 | Loc. Miercurea Sibiului, Oraş Miercurea Sibiului, Sibiu | 15 mil. RON▼ 42,9 % | ▼ 42,9 % | 486,7 K RON | |
| 39 | 39.HARDWOOD SRL▲ 3 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 14,9 mil. RON▲ 12,6 % | ▲ 12,6 % | 2 mil. RON | |
| 40 | 40.ROM FOREST EXIM SRL▲ 4 | Municipiul Curtea de Argeş, Argeş | 14,9 mil. RON▲ 13,3 % | ▲ 13,3 % | 419,8 K RON | |
| 41 | 41.ILROM LEGNO SA▼ 9 | Loc. Sânnicolau Mare, Oraş Sânnicolau Mare, Timiş | 14,7 mil. RON▼ 16 % | ▼ 16 % | 990,3 K RON | |
| 42 | 42.TCE PETROFOREST S.R.L.▼ 7 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 14,7 mil. RON▼ 10 % | ▼ 10 % | -1,7 mil. RON | |
| 43 | 43.VASCONY PROD SRL▲ 2 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 14,3 mil. RON▲ 9,6 % | ▲ 9,6 % | 3,8 mil. RON | |
| 44 | 44.EXFOR SA▼ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 14,2 mil. RON▲ 0,3 % | ▲ 0,3 % | 646,7 K RON | |
| 45 | 45.NEW STAR SA▲ 2 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 12,5 mil. RON▲ 1,7 % | ▲ 1,7 % | 16,4 K RON | |
| 46 | 46.L.P.C. METAL WOOD DORNA SRL= | Municipiul Vatra Dornei, Suceava | 12,4 mil. RON▲ 0 % | ▲ 0 % | -3 K RON | |
| 47 | 47.INTERDECO PROFILES SRL▲ 16 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 12,4 mil. RON▲ 37,9 % | ▲ 37,9 % | 558,4 K RON | |
| 48 | 48.AGORA-MIXT SRL= | Sat Lăzarea, Comuna Lăzarea, Harghita | 12,1 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 887 RON | |
| 49 | 49.GENEX COM SRL▲ 18 | Sat Fundoaia, Comuna Sărmaş, Harghita | 10,8 mil. RON▲ 25,8 % | ▲ 25,8 % | 424,6 K RON | |
| 50 | 50.B.M.R.PROD TRADE FILIALA SIBIU SRL▲ 2 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 10,8 mil. RON▲ 0,5 % | ▲ 0,5 % | -151,9 K RON | |
| 51 | 51.OAŞ COM IMPEX SRL▲ 102 | Loc. Negreşti-Oaş, Oraş Negreşti-Oaş, Satu Mare | 10,5 mil. RON▲ 171,6 % | ▲ 171,6 % | 683,3 K RON | |
| 52 | 52.STAR GATE SRL▲ 4 | Sat Ilva Mică, Comuna Ilva Mică, Bistriţa-Năsăud | 10,1 mil. RON▲ 3 % | ▲ 3 % | 1,8 mil. RON | |
| 53 | 53.NORMAROM INDUSTRIE SRL▲ 4 | Loc. Oraviţa, Oraş Oraviţa, Caraş-Severin | 9,9 mil. RON▲ 1 % | ▲ 1 % | 585 K RON | |
| 54 | 54.CAREL WOODWORKS SRL▲ 11 | Sat Vetiş, Comuna Vetiş, Satu Mare | 9,8 mil. RON▲ 12 % | ▲ 12 % | 183,7 K RON | |
| 55 | 55.ART LEMN SRL= | Loc. Curtici, Oraş Curtici, Arad | 9,8 mil. RON▼ 1,1 % | ▼ 1,1 % | -100 K RON | |
| 56 | 56.ROBINIA FOREST SRL▲ 3 | Sat Filipeştii de Pădure, Comuna Filipeştii de Pădure, Prahova | 9,7 mil. RON▲ 1,1 % | ▲ 1,1 % | -896,9 K RON | |
| 57 | 57.EVOLUTIE LEMN SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 9,5 mil. RON▲ 0,1 % | ▲ 0,1 % | -7,9 K RON | |
| 58 | 58.TANEX WOOD INDUSTRY SRL▲ 42 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 9,3 mil. RON▲ 64,8 % | ▲ 64,8 % | 187,5 K RON | |
| 59 | 59.GLULAM SA▲ 12 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 9,1 mil. RON▲ 15,3 % | ▲ 15,3 % | 704,5 K RON | |
| 60 | 60.SILVA INDUSTRY SRL▲ 15 | Sat Chimindia, Comuna Hărău, Hunedoara | 9 mil. RON▲ 16,5 % | ▲ 16,5 % | -1,3 mil. RON | |
| 61 | 61.LATIROM FOREST PRODUCT SRL▼ 3 | Sat Abram, Comuna Abram, Bihor | 8,9 mil. RON▼ 7 % | ▼ 7 % | -730,3 K RON | |
| 62 | 62.SOFROM PARQUET SA▲ 2 | Municipiul Buzău, Buzău | 8,8 mil. RON▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | -121,8 K RON | |
| 63 | 63.GIR SERVICES AS S.R.L.▲ 193 | Sat Ciofliceni, Comuna Snagov, Ilfov | 8,8 mil. RON▲ 303,2 % | ▲ 303,2 % | 36,4 K RON | |
| 64 | 64.NOVAARTIS SRL▼ 2 | Loc. Vişeu de Sus, Oraş Viseu de Sus, Maramureş | 8,7 mil. RON▼ 2,7 % | ▼ 2,7 % | 497,5 K RON | |
| 65 | 65.TEKNOLEM SRL▲ 1 | Municipiul Arad, Arad | 8,7 mil. RON▼ 0,1 % | ▼ 0,1 % | -279,5 K RON | |
| 66 | 66.XYLON SA▼ 12 | Comuna Grădinari, Giurgiu | 8,5 mil. RON▼ 15,4 % | ▼ 15,4 % | 837,1 K RON | |
| 67 | 67.ESENTZE S.R.L.▼ 14 | Municipiul Oradea, Bihor | 8,4 mil. RON▼ 20,1 % | ▼ 20,1 % | -2,2 mil. RON | |
| 68 | 68.BESMEN SRL▼ 8 | Sat Tinca, Comuna Tinca, Bihor | 8,4 mil. RON▼ 11,8 % | ▼ 11,8 % | -104,9 K RON | |
| 69 | 69.TRANSILVANIA BOIS SRL▲ 3 | Municipiul Sighetu Marmaţiei, Maramureş | 8,4 mil. RON▲ 6,6 % | ▲ 6,6 % | 434,3 K RON | |
| 70 | 70.LEMN CONFEX SRL▲ 15 | Municipiul Craiova, Dolj | 8,2 mil. RON▲ 18,4 % | ▲ 18,4 % | -381,9 K RON | |
| 71 | 71.FOREST MARIAN SRL▲ 2 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 8,1 mil. RON▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | -133,6 K RON | |
| 72 | 72.FORESTA PRIM SA▼ 2 | Municipiul Gheorgheni, Harghita | 8,1 mil. RON0,0% | 0,0% | 397 RON | |
| 73 | 73.TRUESPEC LUMBER SRL▲ 1 | Loc. Lipova, Oraş Lipova, Arad | 8 mil. RON▲ 2,7 % | ▲ 2,7 % | -210,6 K RON | |
| 74 | 74.NICO-PAUL SRL▲ 40 | Sat Bogdăneşti, Comuna Bogdăneşti, Suceava | 8 mil. RON▲ 56,1 % | ▲ 56,1 % | 831,8 K RON | |
| 75 | 75.ANCO STAR S.A.▲ 2 | Comuna Buchin, Caraş-Severin | 8 mil. RON▲ 5,8 % | ▲ 5,8 % | -229,9 K RON | |
| 76 | 76.VIAŢĂ LUMINOASĂ SRL▲ 39 | Sat Lazu, Comuna Agigea, Constanţa | 7,9 mil. RON▲ 55,1 % | ▲ 55,1 % | 116,6 K RON | |
| 77 | 77.AMELINA COM SRL▲ 2 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 7,7 mil. RON▲ 3,7 % | ▲ 3,7 % | -208,5 K RON | |
| 78 | 78.EUROCOV SRL▲ 9 | Loc. Covasna, Oraş Covasna, Covasna | 7,3 mil. RON▲ 7,6 % | ▲ 7,6 % | 162,6 K RON | |
| 79 | 79.VIRIX PROD SRL▲ 347 | Sat Crângurile de Sus, Comuna Crângurile, Dâmboviţa | 7,2 mil. RON▲ 459,2 % | ▲ 459,2 % | 7 mil. RON | |
| 80 | 80.WOODRUFF MANUFACTURES SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 7,2 mil. RON▲ 0,8 % | ▲ 0,8 % | -272,6 K RON | |
| 81 | 81.DE LA ALFA LA OMEGA SERV SRL▲ 1 | Municipiul Fălticeni, Suceava | 7,1 mil. RON▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | -137,5 K RON | |
| 82 | 82.CRIS MEDINA SRL▲ 1 | Sat Hosman, Comuna Nocrich, Sibiu | 7,1 mil. RON▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | -248,9 K RON | |
| 83 | 83.I H N E COMPANY SRL▲ 24 | Municipiul Motru, Gorj | 7 mil. RON▲ 30,3 % | ▲ 30,3 % | 569,9 K RON | |
| 84 | 84.DOCE & HUBER SRL▲ 9 | Sat Telciu, Comuna Telciu, Bistriţa-Năsăud | 6,9 mil. RON▲ 11,2 % | ▲ 11,2 % | 294,5 K RON | |
| 85 | 85.UNICOM WOOD PRODUCTION SA▼ 5 | Municipiul Roşiori de Vede, Teleorman | 6,9 mil. RON▼ 4 % | ▼ 4 % | 363,5 K RON | |
| 86 | 86.ELPIDEX GRUP SRL▲ 4 | Sat Gălăneşti, Comuna Gălăneşti, Suceava | 6,5 mil. RON▼ 1,9 % | ▼ 1,9 % | 1,2 K RON | |
| 87 | 87.PAMIRCO SRL▲ 175 | Sat Mănăstiur, Comuna Mănăstiur, Timiş | 6,4 mil. RON▲ 204 % | ▲ 204 % | 1 mil. RON | |
| 88 | 88.K.G. & H.WOOD PROD AND TRADE COMPANY SRL= | Sat Bretea Streiului, Comuna Bretea Română, Hunedoara | 6,4 mil. RON▼ 3,8 % | ▼ 3,8 % | -39,6 K RON | |
| 89 | 89.PRODCOM PUIU SRL= | Municipiul Topliţa, Harghita | 6,4 mil. RON▼ 3,4 % | ▼ 3,4 % | -84,5 K RON | |
| 90 | 90.STANIA-BAR BUSINESS S.R.L.▼ 4 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 6,3 mil. RON▼ 7,9 % | ▼ 7,9 % | 121,2 K RON | |
| 91 | 91.SERVTRANS TRAVERSE SRL▲ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 6,3 mil. RON▲ 3,6 % | ▲ 3,6 % | -167,2 K RON | |
| 92 | 92.FOREX SRL▲ 36 | Oraş Ghimbav, Braşov | 6,3 mil. RON▲ 38,6 % | ▲ 38,6 % | 112,6 K RON | |
| 93 | 93.PLATAN-FOREST SRL▲ 69 | Loc. Bocşa, Oraş Bocşa, Caraş-Severin | 6,3 mil. RON▲ 70 % | ▲ 70 % | 15,6 K RON | |
| 94 | 94.B. M. & COMPANY SRL▼ 2 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 6,2 mil. RON▼ 0 % | ▼ 0 % | -6,4 K RON | |
| 95 | 95.MADERAS NIRO SRL▼ 1 | Sat Mogoşeşti, Comuna Satulung, Maramureş | 6,1 mil. RON▼ 0,1 % | ▼ 0,1 % | -185,8 K RON | |
| 96 | 96.EURO-VASKOMIH SRL▲ 24 | Sat Găineşti, Comuna Slatina, Suceava | 6,1 mil. RON▲ 24,4 % | ▲ 24,4 % | 864,5 K RON | |
| 97 | 97.VOLKWOOD INDUSTRIE SRL▲ 1.612 | Sat Mârşa, Oraş Avrig, Sibiu | 6 mil. RON▲ 3.270,9 % | ▲ 3.270,9 % | 8,2 K RON | |
| 98 | 98.NELIASTAR IMPEX SRL▼ 1 | Municipiul Oneşti, Bacău | 6 mil. RON0,0% | 0,0% | 0 RON | |
| 99 | 99.EUROLEGNO SRL▼ 1 | Oraş Pecica, Arad | 6 mil. RON▲ 2,2 % | ▲ 2,2 % | -159 K RON | |
| 100 | 100.TRANSILVANIA SRL▼ 9 | Sat Greşu, Comuna Tulnici, Vrancea | 6 mil. RON▼ 6,2 % | ▼ 6,2 % | 148,3 K RON |