Top 100 firme din Mureș după cifră de afaceri în 2023
22.652 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 31,9 mld. RON. Pragul de intrare în top este 61,9 mil. RON, iar liderul atinge 10,3 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Cifră de afaceri | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.E.ON ENERGIE ROMÂNIA SA= | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 10,3 mld. RON▼ 25,1 % | ▼ 25,1 % | 133,5 mil. RON | |
| 2 | 2.DELGAZ GRID S.A.▲ 2 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 2,2 mld. RON▲ 26 % | ▲ 26 % | -244,1 mil. RON | |
| 3 | 3.AZOMURES SA▼ 1 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 1,9 mld. RON▼ 14,6 % | ▼ 14,6 % | -72,6 mil. RON | |
| 4 | 4.BIO EEL SRL▲ 4 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 905 mil. RON▲ 33,6 % | ▲ 33,6 % | 13,1 mil. RON | |
| 5 | 5.MATEROM SRL▲ 2 | Comuna Cristeşti, Mureş | 885,4 mil. RON▲ 24,6 % | ▲ 24,6 % | 24,4 mil. RON | |
| 6 | 6.HIRSCHMANN AUTOMOTIVE TM S.R.L.▲ 3 | Sat Chirileu, Comuna Sînpaul, Mureş | 849,9 mil. RON▲ 25,7 % | ▲ 25,7 % | 10,3 mil. RON | |
| 7 | 7.HOCHLAND ROMÂNIA SRL▼ 1 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 832,8 mil. RON▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 37,2 mil. RON | |
| 8 | 8.KASTAMONU ROMANIA SA▼ 3 | Municipiul Reghin, Mureş | 656,8 mil. RON▼ 24,4 % | ▼ 24,4 % | -119,7 mil. RON | |
| 9 | 9.GST SAFETY TEXTILES RO SRL▲ 2 | Sat Albeşti, Comuna Albeşti, Mureş | 504,2 mil. RON▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | -64,3 mil. RON | |
| 10 | 10.ROMCAB SA▼ 7 | Sat Acăţari, Comuna Acăţari, Mureş | 477,1 mil. RON▼ 74,6 % | ▼ 74,6 % | 21,9 mil. RON | |
| 11 | 11.GEIGER TRANSILVANIA SRL▲ 13 | Sat Cristeşti, Comuna Cristeşti, Mureş | 417,5 mil. RON▲ 86 % | ▲ 86 % | 38,1 mil. RON | |
| 12 | 12.NOVARTIS PHARMACEUTICALS S.R.L.▼ 2 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 414,5 mil. RON▼ 26,2 % | ▼ 26,2 % | 19,3 mil. RON | |
| 13 | 13.ALL4AUTO SRL▲ 5 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 398,9 mil. RON▲ 44,9 % | ▲ 44,9 % | 1,1 mil. RON | |
| 14 | 14.HELL ENERGY SRL= | Oraş Ungheni, Mureş | 358,4 mil. RON▲ 12,4 % | ▲ 12,4 % | 712,3 K RON | |
| 15 | 15.WESTFLEISCH ROMÂNIA SRL= | Municipiul Târnăveni, Mureş | 306 mil. RON▼ 1,2 % | ▼ 1,2 % | 6,6 mil. RON | |
| 16 | 16.CIS GAZ SA▼ 4 | Comuna Sântana de Mureş, Mureş | 297,4 mil. RON▼ 15 % | ▼ 15 % | 28,3 mil. RON | |
| 17 | 17.GEDEON RICHTER ROMANIA SA▲ 8 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 294,3 mil. RON▲ 40,1 % | ▲ 40,1 % | 50 mil. RON | |
| 18 | 18.PROTENA S.R.L.▼ 2 | Sat Sînpaul, Comuna Sînpaul, Mureş | 292,4 mil. RON▲ 0,3 % | ▲ 0,3 % | 6,6 mil. RON | |
| 19 | 19.UNIPREST INSTAL SRL▼ 2 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 278,7 mil. RON▲ 1,2 % | ▲ 1,2 % | 912 K RON | |
| 20 | 20.VITAFOAM ROMANIA SRL▼ 7 | Loc. Luduş, Oraş Luduş, Mureş | 268,7 mil. RON▼ 19,5 % | ▼ 19,5 % | 20,1 mil. RON | |
| 21 | 21.SEFAR SRL▼ 1 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 233,3 mil. RON▼ 9,3 % | ▼ 9,3 % | -1,1 mil. RON | |
| 22 | 22.E.ON ASIST COMPLET S.A.▲ 11 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 228,8 mil. RON▲ 40,1 % | ▲ 40,1 % | 10 mil. RON | |
| 23 | 23.DAW BENTA ROMANIA SRL= | Comuna Sâncraiu de Mureş, Mureş | 227,2 mil. RON▼ 1,9 % | ▼ 1,9 % | 23,6 mil. RON | |
| 24 | 24.CIE MATRICON SA▲ 4 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 224,7 mil. RON▲ 9,7 % | ▲ 9,7 % | 24 mil. RON | |
| 25 | 25.E.ON ROMÂNIA S.A.▲ 4 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 210,9 mil. RON▲ 5,4 % | ▲ 5,4 % | 2,7 mil. RON | |
| 26 | 26.CABLETEAM SRL▼ 7 | Sat Albeşti, Comuna Albeşti, Mureş | 205,3 mil. RON▼ 23,6 % | ▼ 23,6 % | 111,3 K RON | |
| 27 | 27.SOCOT SA▲ 18 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 200,1 mil. RON▲ 51 % | ▲ 51 % | 16,2 mil. RON | |
| 28 | 28.AGRO ROM IMPEX SRL▼ 6 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 196,7 mil. RON▼ 16,4 % | ▼ 16,4 % | 2,8 mil. RON | |
| 29 | 29.DAFCOCHIM AGRO SRL▼ 3 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 193,1 mil. RON▼ 7,8 % | ▼ 7,8 % | 2,9 mil. RON | |
| 30 | 30.ALIAT AUTO SRL▲ 12 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 181,5 mil. RON▲ 34,4 % | ▲ 34,4 % | 8,5 mil. RON | |
| 31 | 31.MATEROM AUTOMOTIVE SRL▲ 8 | Comuna Cristeşti, Mureş | 174,9 mil. RON▲ 20,1 % | ▲ 20,1 % | 3,6 mil. RON | |
| 32 | 32.COMPANIA AQUASERV SA▲ 15 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 173 mil. RON▲ 35,7 % | ▲ 35,7 % | 11,3 mil. RON | |
| 33 | 33.RENANIA TRADE SRL▲ 2 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 165,7 mil. RON▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | 12,5 mil. RON | |
| 34 | 34.PALAS COM SRL▲ 2 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 165,7 mil. RON▲ 12,9 % | ▲ 12,9 % | 17,6 mil. RON | |
| 35 | 35.DARINA COM SRL▲ 9 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 163,5 mil. RON▲ 21,8 % | ▲ 21,8 % | 11,5 mil. RON | |
| 36 | 36.MARSOROM SRL▼ 2 | Sat Ernei, Comuna Ernei, Mureş | 162,5 mil. RON▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | 1,1 mil. RON | |
| 37 | 37.EXPERT COMPANY GROUP SRL▼ 7 | Loc. Ungheni, Oraş Ungheni, Mureş | 160,5 mil. RON▼ 9,3 % | ▼ 9,3 % | 3,2 mil. RON | |
| 38 | 38.MAURER IMOBILIARE MUREȘ S.R.L.▲ 19 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 159,1 mil. RON▲ 57,7 % | ▲ 57,7 % | 41,5 mil. RON | |
| 39 | 39.EURO GAS SYSTEMS SRL▼ 18 | Sat Chirileu, Comuna Sînpaul, Mureş | 158 mil. RON▼ 34,5 % | ▼ 34,5 % | 8 mil. RON | |
| 40 | 40.OPREA AVI COM SRL▲ 13 | Sat Sînpaul, Comuna Sînpaul, Mureş | 155,9 mil. RON▲ 43,4 % | ▲ 43,4 % | 4,4 mil. RON | |
| 41 | 41.NET DISTRIBUTION SRL= | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 150,4 mil. RON▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | 3,4 mil. RON | |
| 42 | 42.NARIDA SRL▲ 4 | Loc. Ungheni, Oraş Ungheni, Mureş | 145,7 mil. RON▲ 10,1 % | ▲ 10,1 % | 9,7 mil. RON | |
| 43 | 43.MAVIPROD SRL▼ 5 | Municipiul Reghin, Mureş | 140,2 mil. RON▼ 3,9 % | ▼ 3,9 % | 13,6 mil. RON | |
| 44 | 44.MATEROM AUTO EXPERT S.R.L.▲ 18 | Sat Cristeşti, Comuna Cristeşti, Mureş | 138,1 mil. RON▲ 42,4 % | ▲ 42,4 % | 2,2 mil. RON | |
| 45 | 45.RUCK VENTILATOARE SRL▲ 4 | Municipiul Târnăveni, Mureş | 136,6 mil. RON▲ 20,3 % | ▲ 20,3 % | 4,7 mil. RON | |
| 46 | 46.IRUM SA▼ 14 | Municipiul Reghin, Mureş | 136,3 mil. RON▼ 17,5 % | ▼ 17,5 % | 6,5 mil. RON | |
| 47 | 47.MIRDATOD PROD SRL▲ 4 | Sat Ibăneşti, Comuna Ibăneşti, Mureş | 134,1 mil. RON▲ 19,3 % | ▲ 19,3 % | 7,6 mil. RON | |
| 48 | 48.BHATZLACHA DREIDEL EUROPE SRL▲ 4 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 130,3 mil. RON▲ 16 % | ▲ 16 % | 2,1 mil. RON | |
| 49 | 49.SPRINT DIESEL SRL▲ 1 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 123,4 mil. RON▲ 9,2 % | ▲ 9,2 % | 3,7 mil. RON | |
| 50 | 50.PROFITEC SRL▲ 1.696 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 116,3 mil. RON▲ 4.887,6 % | ▲ 4.887,6 % | 28,2 mil. RON | |
| 51 | 51.CENTRUL MEDICAL TOPMED SRL▲ 15 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 114,1 mil. RON▲ 28 % | ▲ 28 % | 14,4 mil. RON | |
| 52 | 52.FAREL IMPEX SRL▲ 2 | Sat Roteni, Comuna Acăţari, Mureş | 112,8 mil. RON▲ 7,3 % | ▲ 7,3 % | 4,8 mil. RON | |
| 53 | 53.ARTEMOB INTERNATIONAL SRL▼ 10 | Loc. Sovata, Oraş Sovata, Mureş | 111,7 mil. RON▼ 16,9 % | ▼ 16,9 % | -25,7 mil. RON | |
| 54 | 54.ASTOR COM SRL▲ 33 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 110,6 mil. RON▲ 68,8 % | ▲ 68,8 % | 3,2 mil. RON | |
| 55 | 55.MS SPECIAL PROJECTS & TRANSPORTS S.R.L.▲ 19 | Sat Cristeşti, Comuna Cristeşti, Mureş | 107,7 mil. RON▲ 37,2 % | ▲ 37,2 % | 21,5 mil. RON | |
| 56 | 56.FAREL DSL S.R.L.▲ 4 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 105,8 mil. RON▲ 8,5 % | ▲ 8,5 % | 4,9 mil. RON | |
| 57 | 57.MULTIPLAN ELECTRONICS SRL▲ 2 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 104,4 mil. RON▲ 6,8 % | ▲ 6,8 % | 4,9 mil. RON | |
| 58 | 58.MONOSUISSE RO SRL▼ 18 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 98,7 mil. RON▼ 29,7 % | ▼ 29,7 % | 2,8 mil. RON | |
| 59 | 59.DAFCOCHIM DISTRIBUTION SRL▼ 11 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 98,3 mil. RON▼ 15,6 % | ▼ 15,6 % | 4,6 mil. RON | |
| 60 | 60.EXCELO MILK SRL▼ 29 | Municipiul Reghin, Mureş | 98,3 mil. RON▼ 42,2 % | ▼ 42,2 % | 8,4 mil. RON | |
| 61 | 61.SURUB TRADE SRL▼ 5 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 94,1 mil. RON▼ 8,1 % | ▼ 8,1 % | 9,6 mil. RON | |
| 62 | 62.CLINI LAB SRL▲ 11 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 92,2 mil. RON▲ 15,9 % | ▲ 15,9 % | 19,2 mil. RON | |
| 63 | 63.INDLACTO MURES SRL▼ 5 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 92 mil. RON▼ 6,3 % | ▼ 6,3 % | 16,1 mil. RON | |
| 64 | 64.OQEMA RO S.R.L.▼ 27 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 91,9 mil. RON▼ 37,2 % | ▼ 37,2 % | 2,5 mil. RON | |
| 65 | 65.INSTGAZ SRL▲ 26 | Sat Bărdeşti, Comuna Sântana de Mureş, Mureş | 88,9 mil. RON▲ 38,8 % | ▲ 38,8 % | 23,2 mil. RON | |
| 66 | 66.INGRICOP SRL▲ 1 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 88,5 mil. RON▲ 3,3 % | ▲ 3,3 % | 1,7 mil. RON | |
| 67 | 67.EVORA CENTER SRL▲ 2 | Municipiul Reghin, Mureş | 87,4 mil. RON▲ 4,2 % | ▲ 4,2 % | 9,6 mil. RON | |
| 68 | 68.VBH ROMCOM SRL▼ 4 | Loc. Ungheni, Oraş Ungheni, Mureş | 85,9 mil. RON▼ 9,3 % | ▼ 9,3 % | 10,2 mil. RON | |
| 69 | 69.PARAT TECHNOLOGY ROMANIA S.R.L.▲ 23 | Sat Albeşti, Comuna Albeşti, Mureş | 83,3 mil. RON▲ 31,1 % | ▲ 31,1 % | 3 mil. RON | |
| 70 | 70.TRIPLAST SRL▲ 15 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 81,9 mil. RON▲ 22,7 % | ▲ 22,7 % | 11,2 mil. RON | |
| 71 | 71.CONTRANSCOM CONSTRUCŢII BENŢA SRL▲ 9 | Sat Nazna, Comuna Sâncraiu de Mureş, Mureş | 81,5 mil. RON▲ 19,3 % | ▲ 19,3 % | 262,5 K RON | |
| 72 | 72.DRUMSERV SA▲ 48 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 81 mil. RON▲ 62,7 % | ▲ 62,7 % | 748,2 K RON | |
| 73 | 73.KRAFT LOGISTIC SRL▼ 3 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 78,4 mil. RON▼ 5 % | ▼ 5 % | -6,4 mil. RON | |
| 74 | 74.ADIMAG COM IMPEX SRL▼ 2 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 77,3 mil. RON▼ 5,3 % | ▼ 5,3 % | 2 mil. RON | |
| 75 | 75.BALNEOCLIMATERICA S.R.L.▲ 13 | Loc. Sovata, Oraş Sovata, Mureş | 77 mil. RON▲ 18,4 % | ▲ 18,4 % | 10,2 mil. RON | |
| 76 | 76.EVER GREEN CONSTRUCTII SRL▲ 86 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 75,9 mil. RON▲ 116,5 % | ▲ 116,5 % | 2,6 mil. RON | |
| 77 | 77.GEIGER PROIECTE CONSTRUCTII S.R.L.▼ 6 | Sat Cristeşti, Comuna Cristeşti, Mureş | 75,5 mil. RON▼ 8,3 % | ▼ 8,3 % | -5,3 mil. RON | |
| 78 | 78.ORTOPROFIL PROD ROMANIA SRL▲ 5 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 75,1 mil. RON▲ 12,2 % | ▲ 12,2 % | 6,5 mil. RON | |
| 79 | 79.EAST AGRO INPUT S.R.L.▲ 2 | Sat Bogata, Comuna Bogata, Mureş | 72,3 mil. RON▲ 6,6 % | ▲ 6,6 % | 842,8 K RON | |
| 80 | 80.ADAMS VISION SRL▲ 24 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 72,2 mil. RON▲ 29,4 % | ▲ 29,4 % | 3,2 mil. RON | |
| 81 | 81.TOTH COMEL IMPEX SRL▲ 5 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 71,1 mil. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | 703,5 K RON | |
| 82 | 82.MONTREPCOM SRL▲ 81 | Loc. Recea, Oraş Ungheni, Mureş | 70,1 mil. RON▲ 100,3 % | ▲ 100,3 % | 12,9 mil. RON | |
| 83 | 83.THEREZIA PRODCOM SRL▼ 5 | Sat Pănet, Comuna Pănet, Mureş | 70 mil. RON▲ 1 % | ▲ 1 % | 4,7 mil. RON | |
| 84 | 84.CORALIA COM SRL▲ 5 | Municipiul Sighişoara, Mureş | 70 mil. RON▲ 8,1 % | ▲ 8,1 % | 2,2 mil. RON | |
| 85 | 85.DURKOPP ADLER SRL▲ 16 | Sat Sîngeorgiu de Mureş, Comuna Sîngeorgiu de Mureş, Mureş | 69,5 mil. RON▲ 21,2 % | ▲ 21,2 % | 5 mil. RON | |
| 86 | 86.ELDI BRUTARIA SRL▲ 7 | Sat Agrişteu, Comuna Bălăuşeri, Mureş | 68,6 mil. RON▲ 11,5 % | ▲ 11,5 % | 7,3 mil. RON | |
| 87 | 87.FITOPREST SRL▼ 8 | Municipiul Reghin, Mureş | 68,4 mil. RON▼ 0,7 % | ▼ 0,7 % | 1,9 mil. RON | |
| 88 | 88.ECOHELP SRL▼ 33 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 68,2 mil. RON▼ 34,2 % | ▼ 34,2 % | 3,8 mil. RON | |
| 89 | 89.CONSTRUCT MAPCOM SRL▲ 87 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 67,1 mil. RON▲ 109,3 % | ▲ 109,3 % | 704,9 K RON | |
| 90 | 90.CASE ASPHALT S.R.L.▲ 175 | Sat Corunca, Comuna Corunca, Mureş | 67 mil. RON▲ 232,9 % | ▲ 232,9 % | 1,2 mil. RON | |
| 91 | 91.EURO NARCIS SRL▲ 3 | Sat Nazna, Comuna Sâncraiu de Mureş, Mureş | 66,9 mil. RON▲ 8,8 % | ▲ 8,8 % | 8,4 mil. RON | |
| 92 | 92.ALIAT AMS SRL▲ 25 | Sat Corunca, Comuna Corunca, Mureş | 66,5 mil. RON▲ 27,7 % | ▲ 27,7 % | 1,9 mil. RON | |
| 93 | 93.FRAMO ROMÂNIA SRL▲ 12 | Sat Gurghiu, Comuna Gurghiu, Mureş | 66,5 mil. RON▲ 21,8 % | ▲ 21,8 % | 9,8 mil. RON | |
| 94 | 94.THREE PHARM SRL▲ 4 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 64,8 mil. RON▲ 9,9 % | ▲ 9,9 % | 11,5 mil. RON | |
| 95 | 95.LARIX MOBILA SRL▼ 20 | Municipiul Reghin, Mureş | 63,2 mil. RON▼ 19,4 % | ▼ 19,4 % | -9,6 mil. RON | |
| 96 | 96.BHS TRANS SRL▲ 20 | Loc. Ungheni, Oraş Ungheni, Mureş | 63 mil. RON▲ 20,8 % | ▲ 20,8 % | -1,5 mil. RON | |
| 97 | 97.TUŢU-TRANS SRL▼ 13 | Sat Voiniceni, Comuna Ceuaşu de Cîmpie, Mureş | 62,4 mil. RON▼ 6,6 % | ▼ 6,6 % | 4 mil. RON | |
| 98 | 98.CONART STRUCTURI SRL▲ 79 | Sat Sântana de Mureş, Comuna Sântana de Mureş, Mureş | 62 mil. RON▲ 95,4 % | ▲ 95,4 % | 3,1 mil. RON | |
| 99 | 99.HERLITZ ROMANIA SRL▼ 3 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 62 mil. RON▲ 3,6 % | ▲ 3,6 % | 2,5 mil. RON | |
| 100 | 100.LAS PROM SRL▲ 64 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 61,9 mil. RON▲ 78 % | ▲ 78 % | 12 mil. RON |