Top 100 firme — Activități profesionale, Ialomița după cifră de afaceri în 2018
412 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 89,2 mil. RON. Pragul de intrare în top este 191,5 K RON, iar liderul atinge 27,9 mil. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Cifră de afaceri | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.OCH LOGISTIC AG SRL= | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 27,9 mil. RON▲ 26,3 % | ▲ 26,3 % | 1,4 mil. RON | |
| 2 | 2.POP ENGINEERING SRL= | Sat Malu Roşu, Comuna Armăşeşti, Ialomiţa | 7,2 mil. RON▲ 53,9 % | ▲ 53,9 % | 746,1 K RON | |
| 3 | 3.AS STUDIO CO S.R.L.▲ 260 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 3,4 mil. RON▲ 20.245,1 % | ▲ 20.245,1 % | 1,9 mil. RON | |
| 4 | 4.ZOOVET SRL▲ 1 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 2,6 mil. RON▲ 5,1 % | ▲ 5,1 % | 3,2 K RON | |
| 5 | 5.COW GENETICS SRL▲ 2 | Sat Bucu, Comuna Bucu, Ialomiţa | 2,4 mil. RON▲ 22,5 % | ▲ 22,5 % | 115,9 K RON | |
| 6 | 6.CONCIVIC SERVICE SRL▼ 2 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 2,4 mil. RON▼ 4,3 % | ▼ 4,3 % | 72,7 K RON | |
| 7 | 7.PROCIVIL SRL▲ 1 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 2 mil. RON▲ 6,8 % | ▲ 6,8 % | 818 K RON | |
| 8 | 8.MATACHE & ND SRL▲ 5 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 1,9 mil. RON▲ 66,2 % | ▲ 66,2 % | 132,6 K RON | |
| 9 | 9.ESPREMIO S.R.L.▼ 3 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 1,6 mil. RON▼ 27,4 % | ▼ 27,4 % | 199 K RON | |
| 10 | 10.AMD AUTOBAD S.R.L.▼ 1 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 1,5 mil. RON▼ 8 % | ▼ 8 % | 491,9 K RON | |
| 11 | 11.BIOVETPET SRL▲ 3 | Loc. Ţăndărei, Oraş Ţăndărei, Ialomiţa | 1,4 mil. RON▲ 27,5 % | ▲ 27,5 % | 199,5 K RON | |
| 12 | 12.WASTE LABORATORY SA▲ 3 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 1,4 mil. RON▲ 39,6 % | ▲ 39,6 % | -22,9 mil. RON | |
| 13 | 13.PUCHI ELECTRO SRL▼ 2 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 1,2 mil. RON▼ 10,4 % | ▼ 10,4 % | 295 K RON | |
| 14 | 14.ALEX CONSULTING SRL▲ 11 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 1,1 mil. RON▲ 115,4 % | ▲ 115,4 % | 216,1 K RON | |
| 15 | 15.GLOBAL LAB S.R.L.▼ 3 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 1,1 mil. RON▼ 7,8 % | ▼ 7,8 % | 199,2 K RON | |
| 16 | 16.DIRECT & PARTENERS SRL▲ 1 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 929,9 K RON▲ 15,9 % | ▲ 15,9 % | 92,9 K RON | |
| 17 | 17.PUNCT ADVERTISING SRL▼ 1 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 831,8 K RON▲ 3,6 % | ▲ 3,6 % | 11,9 K RON | |
| 18 | 18.PROF PRINT S.R.L.= | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 804,4 K RON▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | -27,7 K RON | |
| 19 | 19.EVO DESIGN SRL▼ 9 | Sat Manasia, Comuna Manasia, Ialomiţa | 774,2 K RON▼ 46,4 % | ▼ 46,4 % | 93,5 K RON | |
| 20 | 20.PROFIT CONT EXPERT SRL▲ 2 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 753,5 K RON▲ 19,6 % | ▲ 19,6 % | 337 K RON | |
| 21 | 21.ANEBI S.R.L.▼ 1 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 687,6 K RON▲ 6,6 % | ▲ 6,6 % | 63,5 K RON | |
| 22 | 22.SLY MANAGEMENT SRL▲ 7 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 657,1 K RON▲ 39,6 % | ▲ 39,6 % | 223,9 K RON | |
| 23 | 23.XTEH SRL▲ 26 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 606,8 K RON▲ 125,3 % | ▲ 125,3 % | 1,9 K RON | |
| 24 | 24.VIRGILIUS PROD COM SRL▼ 5 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 604,6 K RON▼ 11,1 % | ▼ 11,1 % | 39,4 K RON | |
| 25 | 25.HDP AGRO - INVEST S.R.L.▼ 2 | Sat Cocora, Comuna Cocora, Ialomiţa | 601,3 K RON▲ 10,5 % | ▲ 10,5 % | 403,8 K RON | |
| 26 | 26.CVM TOPO S.R.L.nou | Loc. Feteşti-Gară, Municipiul Feteşti, Ialomiţa | 597 K RON— | — | — | 86,8 K RON |
| 27 | 27.SIGCON SRL▼ 3 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 596,8 K RON▲ 10,6 % | ▲ 10,6 % | 459,3 K RON | |
| 28 | 28.GEO 7 SRL▲ 9 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 578,4 K RON▲ 57 % | ▲ 57 % | 294,2 K RON | |
| 29 | 29.EUROCONSULTING SRL▼ 8 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 566,3 K RON▼ 10,9 % | ▼ 10,9 % | 28,5 K RON | |
| 30 | 30.BLACK GAMEDOG SRL▲ 2 | Sat Bucu, Comuna Bucu, Ialomiţa | 558,6 K RON▲ 25,7 % | ▲ 25,7 % | -25,2 K RON | |
| 31 | 31.SERVEL SRL▼ 4 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 558,1 K RON▲ 15,4 % | ▲ 15,4 % | 243 K RON | |
| 32 | 32.AGRARIA PANĂ M.M. S.R.L.▲ 1 | Loc. Ţăndărei, Oraş Ţăndărei, Ialomiţa | 489,3 K RON▲ 18 % | ▲ 18 % | 384,9 K RON | |
| 33 | 33.AGROSYL SEEDS S.R.L.nou | Sat Făcăeni, Comuna Făcăeni, Ialomiţa | 489,3 K RON— | — | — | 457,3 K RON |
| 34 | 34.AVD EXPERT SRL▼ 6 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 453,5 K RON▼ 4,1 % | ▼ 4,1 % | 196,8 K RON | |
| 35 | 35.TRACON SRL▲ 17 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 446,2 K RON▲ 70,7 % | ▲ 70,7 % | 530,2 K RON | |
| 36 | 36.UNISERV CONSTRUCT SRL▲ 20 | Sat Manasia, Comuna Manasia, Ialomiţa | 419,2 K RON▲ 73 % | ▲ 73 % | 150,6 K RON | |
| 37 | 37.AS EM BOIANG SRL▼ 1 | Loc. Slobozia Nouă, Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 416,7 K RON▲ 6,7 % | ▲ 6,7 % | 63,3 K RON | |
| 38 | 38.STERE ŞI ASOCIAŢII S.R.L.▲ 40 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 411,8 K RON▲ 100,6 % | ▲ 100,6 % | 104,1 K RON | |
| 39 | 39.MARTEMPO LOGIC SRL▼ 8 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 411,6 K RON▼ 7,5 % | ▼ 7,5 % | 35,3 K RON | |
| 40 | 40.GEOTERRA INSTAL S.R.L.▲ 78 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 411,6 K RON▲ 162,4 % | ▲ 162,4 % | 14,1 K RON | |
| 41 | 41.AGRIMIXT SRL▲ 3 | Municipiul Feteşti, Ialomiţa | 410,5 K RON▲ 36,6 % | ▲ 36,6 % | 65,9 K RON | |
| 42 | 42.INSTAL PROIECT SRL▲ 60 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 371,8 K RON▲ 110,7 % | ▲ 110,7 % | 150 K RON | |
| 43 | 43.AZ INGREDIENTS GROUP S.R.L.▼ 3 | Sat Fierbinţii de Jos, Oraş Fierbinţi-Târg, Ialomiţa | 371,5 K RON▲ 7 % | ▲ 7 % | -4,5 K RON | |
| 44 | 44.TAG GROUP SRL▼ 18 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 350,6 K RON▼ 28,9 % | ▼ 28,9 % | 61,3 K RON | |
| 45 | 45.ECONOMIC 2002 SRL▼ 3 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 344,3 K RON▲ 5,1 % | ▲ 5,1 % | 164,6 K RON | |
| 46 | 46.INTTRO SRL▼ 8 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 333,1 K RON▼ 9,3 % | ▼ 9,3 % | 70,4 K RON | |
| 47 | 47.ZYL AGRO YAN S.R.L.▲ 261 | Sat Movila, Comuna Movila, Ialomiţa | 330,2 K RON— | — | 309,1 K RON | |
| 48 | 48.DECEBAL CONSULT GROUP S.R.L.▼ 1 | Sat Vlădeni, Comuna Vlădeni, Ialomiţa | 324 K RON▲ 14 % | ▲ 14 % | 160,3 K RON | |
| 49 | 49.ECUBIC SRL▲ 40 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 314,2 K RON▲ 62,7 % | ▲ 62,7 % | 100,6 K RON | |
| 50 | 50.EXCONT S.A.C. S.R.L.▲ 10 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 314 K RON▲ 39 % | ▲ 39 % | 181,5 K RON | |
| 51 | 51.J N J LACTO SRL▼ 6 | Sat Vlădeni, Comuna Vlădeni, Ialomiţa | 311,4 K RON▲ 5,9 % | ▲ 5,9 % | 19,3 K RON | |
| 52 | 52.ECONOMIC 2002 CT S.R.L.▼ 1 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 302,8 K RON▲ 15,2 % | ▲ 15,2 % | 136,9 K RON | |
| 53 | 53.ALS SOLUTIONS CONT S.R.L.▲ 40 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 290,9 K RON▲ 53,9 % | ▲ 53,9 % | 167,2 K RON | |
| 54 | 54.DEG CONTA SERV SRL▼ 1 | Sat Manasia, Comuna Manasia, Ialomiţa | 287,1 K RON▲ 12 % | ▲ 12 % | 142,4 K RON | |
| 55 | 55.TEHNO STING COMPANY S.R.L.nou | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 284 K RON— | — | 103,6 K RON | |
| 56 | 56.SIMON JENSEN AGRO ADVICE S.R.L.▲ 60 | Sat Cocora, Comuna Cocora, Ialomiţa | 283,5 K RON▲ 78,7 % | ▲ 78,7 % | 197,8 K RON | |
| 57 | 57.TRANSCONSULT DESIGN S.R.L.▲ 139 | Sat Jilavele, Comuna Jilavele, Ialomiţa | 280,9 K RON▲ 348,7 % | ▲ 348,7 % | 196,2 K RON | |
| 58 | 58.AM STUDIO PRODUCTION S.R.L.▲ 27 | Sat Borduşelu, Comuna Ciochina, Ialomiţa | 278,5 K RON▲ 40,8 % | ▲ 40,8 % | 202,2 K RON | |
| 59 | 59.MOBIUS DESIGN BIROU DE ARHITECTURĂ S.R.L.▲ 167 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 278 K RON▲ 608,8 % | ▲ 608,8 % | 118,5 K RON | |
| 60 | 60.PREMIUM FINANCE SRL▲ 22 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 275,1 K RON▲ 37,2 % | ▲ 37,2 % | 124 K RON | |
| 61 | 61.SILISTRA SERV SRL▲ 3 | Loc. Feteşti-Gară, Municipiul Feteşti, Ialomiţa | 268,8 K RON▲ 22,7 % | ▲ 22,7 % | 38,8 K RON | |
| 62 | 62.NEOTOP SOLUTIONS S.R.L.▲ 34 | Oraş Căzăneşti, Ialomiţa | 265,8 K RON▲ 45 % | ▲ 45 % | 148,3 K RON | |
| 63 | 63.PLUS TECH SRL▲ 14 | Sat Ciulniţa, Comuna Ciulniţa, Ialomiţa | 257,5 K RON▲ 25,4 % | ▲ 25,4 % | 101 K RON | |
| 64 | 64.AD CONTEX SRL▲ 24 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 257,1 K RON▲ 31,2 % | ▲ 31,2 % | 92,8 K RON | |
| 65 | 65.DORAMA PROJECT S.R.L.▼ 7 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 256,8 K RON▲ 10,3 % | ▲ 10,3 % | 105,9 K RON | |
| 66 | 66.XANDER SRL▼ 27 | Sat Păltinişu, Comuna Perieţi, Ialomiţa | 256,6 K RON▼ 26,8 % | ▼ 26,8 % | -19,5 K RON | |
| 67 | 67.TOP TOPO S.R.L.▲ 4 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 255,7 K RON▲ 21,7 % | ▲ 21,7 % | 118 K RON | |
| 68 | 68.DEDAL SRL▼ 14 | Sat Ciulniţa, Comuna Ciulniţa, Ialomiţa | 254,7 K RON▲ 2,7 % | ▲ 2,7 % | 34,4 K RON | |
| 69 | 69.MAVICO VAS SRL▲ 30 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 250,8 K RON▲ 38,8 % | ▲ 38,8 % | 137,5 K RON | |
| 70 | 70.PRO CONSULT TDC S.R.L.▲ 133 | Municipiul Feteşti, Ialomiţa | 244,3 K RON▲ 342 % | ▲ 342 % | 134 K RON | |
| 71 | 71.PRIMPREST SRL▼ 12 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 242,5 K RON▲ 4,8 % | ▲ 4,8 % | 146,2 K RON | |
| 72 | 72.MITCAD CONSULTING S.R.L.▲ 86 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 242,3 K RON▲ 120 % | ▲ 120 % | 137,5 K RON | |
| 73 | 73.PATRIOTUL S.R.L.▼ 25 | Sat Stejaru, Comuna Perieţi, Ialomiţa | 242,1 K RON▼ 13,2 % | ▼ 13,2 % | 60,1 K RON | |
| 74 | 74.EWALUER SRL▼ 19 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 239,8 K RON▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | 34,2 K RON | |
| 75 | 75.TOPSOFT CAD S.R.L.▲ 73 | Loc. Ţăndărei, Oraş Ţăndărei, Ialomiţa | 238,4 K RON▲ 101 % | ▲ 101 % | 121,4 K RON | |
| 76 | 76.AGROVET HEALTH S.R.L.▲ 115 | Sat Bitina-Pământeni, Comuna Moviliţa, Ialomiţa | 237,9 K RON▲ 261,5 % | ▲ 261,5 % | 9,8 K RON | |
| 77 | 77.AGRI TOP CONTAB S.R.L.▲ 55 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 230,7 K RON▲ 69,7 % | ▲ 69,7 % | 200,1 K RON | |
| 78 | 78.GMC CLAS S.R.L.▼ 11 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 228,7 K RON▲ 6,8 % | ▲ 6,8 % | 184,7 K RON | |
| 79 | 79.CONT EXPERT CONAF SRL▲ 32 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 227,8 K RON▲ 38,2 % | ▲ 38,2 % | 142,6 K RON | |
| 80 | 80.FIN CONSULT EXPERT SRL▲ 43 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 226,8 K RON▲ 49,6 % | ▲ 49,6 % | 125,5 K RON | |
| 81 | 81.RONEXKONT SRL▼ 7 | Sat Moviliţa, Comuna Moviliţa, Ialomiţa | 225,4 K RON▲ 8,3 % | ▲ 8,3 % | 72,1 K RON | |
| 82 | 82.LA VIO SRL▼ 13 | Sat Păltinişu, Comuna Perieţi, Ialomiţa | 224,7 K RON▲ 5,8 % | ▲ 5,8 % | 10,8 K RON | |
| 83 | 83.BRIGHTON CONSULTING SRL▲ 7 | Municipiul Feteşti, Ialomiţa | 221,7 K RON▲ 16,2 % | ▲ 16,2 % | 138,6 K RON | |
| 84 | 84.K & F CONTABILITATE SRL▲ 17 | Loc. Ţăndărei, Oraş Ţăndărei, Ialomiţa | 219,5 K RON▲ 22,6 % | ▲ 22,6 % | 108,2 K RON | |
| 85 | 85.SALVAECOVET SRL▲ 19 | Sat Ograda, Comuna Ograda, Ialomiţa | 217,6 K RON▲ 25,4 % | ▲ 25,4 % | 48,9 K RON | |
| 86 | 86.D & V ENVIRONMENT SRL▼ 43 | Loc. Ţăndărei, Oraş Ţăndărei, Ialomiţa | 217,5 K RON▼ 28,1 % | ▼ 28,1 % | 45,4 K RON | |
| 87 | 87.RADONA SRL▼ 1 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 216,9 K RON▲ 10 % | ▲ 10 % | 32,7 K RON | |
| 88 | 88.AMPA UTILAJE S.R.L.▼ 27 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 216 K RON▼ 2,4 % | ▼ 2,4 % | 98,8 K RON | |
| 89 | 89.REAL PROTECT CONSULT SRL▼ 10 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 215,1 K RON▲ 5,1 % | ▲ 5,1 % | 68,8 K RON | |
| 90 | 90.ACVA IMPEX SRL▲ 39 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 210,3 K RON▲ 47,3 % | ▲ 47,3 % | 129,8 K RON | |
| 91 | 91.CONT - EXPERT SRL▼ 11 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 208,1 K RON▲ 2,7 % | ▲ 2,7 % | 44,5 K RON | |
| 92 | 92.STERA PROTECT S.R.L.▼ 57 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 208,1 K RON▼ 46,8 % | ▼ 46,8 % | 97,6 K RON | |
| 93 | 93.ROMEXPERT CONSULTING CONTAB S.R.L.▼ 9 | Loc. Amara, Oraş Amara, Ialomiţa | 206,3 K RON▲ 3,6 % | ▲ 3,6 % | 93,1 K RON | |
| 94 | 94.STERE ŞI ASOCIAŢII ACCOUNTING S.R.L.▼ 29 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 204,1 K RON▼ 5,6 % | ▼ 5,6 % | 149,2 K RON | |
| 95 | 95.PROMOTOR TEST S.R.L.▲ 50 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 200,8 K RON▲ 64,2 % | ▲ 64,2 % | 11 K RON | |
| 96 | 96.TOPOMIHNIC S.R.L.▼ 23 | Municipiul Feteşti, Ialomiţa | 199,7 K RON▼ 4,1 % | ▼ 4,1 % | 142,8 K RON | |
| 97 | 97.ASSET SRL▲ 22 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 197,1 K RON▲ 25,7 % | ▲ 25,7 % | 92,8 K RON | |
| 98 | 98.CONT EXPERT T.I.D. S.R.L.▲ 8 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 194,4 K RON▲ 12,5 % | ▲ 12,5 % | 126,9 K RON | |
| 99 | 99.AZY CONT EXPERT SRL▲ 32 | Municipiul Urziceni, Ialomiţa | 193,9 K RON▲ 39,4 % | ▲ 39,4 % | 75,6 K RON | |
| 100 | 100.MCL MANAGE CONSULT S.R.L.▼ 5 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 191,5 K RON▲ 3,1 % | ▲ 3,1 % | 126,7 K RON |
Codurile CAEN din activități profesionale — Ialomița
CAEN 7500
Activități veterinare
26 firme · 84,6 mil. RON
CAEN 7112
Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
107 firme · 53,1 mil. RON
CAEN 7022
Activități de consultanță pentru afaceri și management
50 firme · 44,8 mil. RON
CAEN 6920
Activități de contabilitate și audit financiar; consultanță în domeniul fiscal
110 firme · 29,6 mil. RON
CAEN 7311
Activități ale agențiilor de publicitate
45 firme · 18,4 mil. RON
CAEN 7120
Activități de testări și analize tehnice
24 firme · 15,1 mil. RON
CAEN 7490
Alte activități profesionale, științifice și tehnice n.c.a.
42 firme · 13,2 mil. RON
CAEN 7020
Activități de consultanță în afaceri și management
18 firme · 12,8 mil. RON
CAEN 7111
Activități de arhitectură
37 firme · 8,7 mil. RON
CAEN 7420
Activități fotografice
51 firme · 3,5 mil. RON
CAEN 7499
Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
10 firme · 2,3 mil. RON
CAEN 7220
Cercetare- dezvoltare în științe sociale și umaniste
3 firme · 1,4 mil. RON
CAEN 7021
Activități de consultanță în domeniul relațiilor publice și al comunicării
5 firme · 1,2 mil. RON
CAEN 7410
Activități de design specializat
7 firme · 819,8 K RON
CAEN 7312
Servicii de reprezentare media
5 firme · 725,1 K RON
CAEN 7211
Cercetare- dezvoltare în biotehnologie
2 firme · 680,4 K RON
CAEN 7320
Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
6 firme · 567,5 K RON
CAEN 7430
Activități de traducere scrisă și orală (interpreți)
4 firme · 546,2 K RON
CAEN 7210
Cercetare-dezvoltare în științe naturale și inginerie
3 firme · 460,7 K RON
CAEN 7414
Alte activități de design specializat
1 firme · 367,3 K RON
CAEN 7010
Activități ale direcțiilor (centralelor), birourilor administrative centralizate
1 firme · 27,5 K RON
CAEN 7413
Activități de design de interior
1 firme · 20,7 K RON
CAEN 7412
Design grafic și activități de comunicare vizuală
1 firme · 18 K RON