Top 100 firme din Constanța după cifră de afaceri în 2016
28.031 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 23,9 mld. RON. Pragul de intrare în top este 42,5 mil. RON, iar liderul atinge 8,8 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Cifră de afaceri | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.ROMPETROL RAFINARE SA= | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 8,8 mld. RON▼ 10,6 % | ▼ 10,6 % | 70 mil. RON | |
| 2 | 2.AMEROPA GRAINS SA= | Municipiul Constanţa, Constanţa | 2,6 mld. RON▲ 11,4 % | ▲ 11,4 % | 14,5 mil. RON | |
| 3 | 3.DAMEN SHIPYARDS MANGALIA S.A.= | Municipiul Mangalia, Constanţa | 2,1 mld. RON▲ 2 % | ▲ 2 % | -483,9 mil. RON | |
| 4 | 4.AGRO TRADE GRAINS S.R.L.= | Municipiul Constanţa, Constanţa | 971,5 mil. RON▼ 13,1 % | ▼ 13,1 % | 2 mil. RON | |
| 5 | 5.MONSSON TRADING SRL▲ 3 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 499,4 mil. RON▲ 74,4 % | ▲ 74,4 % | 5,8 mil. RON | |
| 6 | 6.BLACK SEA SUPPLIERS SRL▲ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 372,9 mil. RON▲ 8,7 % | ▲ 8,7 % | 9,6 mil. RON | |
| 7 | 7.COMPANIA NAŢIONALĂ "ADMINISTRAŢIA PORTURILOR MARITIME" - S.A.CONSTANŢA▲ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 289,8 mil. RON▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 36,8 mil. RON | |
| 8 | 8.RAJA SA▲ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 270,8 mil. RON▲ 2,6 % | ▲ 2,6 % | 20,8 mil. RON | |
| 9 | 9.MARIA TRADING SRL▲ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 244,9 mil. RON▲ 6,6 % | ▲ 6,6 % | 17 mil. RON | |
| 10 | 10.BIOCHEM SRL▲ 9 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 218,1 mil. RON▲ 44,4 % | ▲ 44,4 % | 23,7 mil. RON | |
| 11 | 11.CONSTANTA SOUTH CONTAINER TERMINAL SRL▲ 3 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 195,4 mil. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | 59,9 mil. RON | |
| 12 | 12.ARGUS SA▲ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 192,8 mil. RON▼ 9 % | ▼ 9 % | -2,4 mil. RON | |
| 13 | 13.PRODVEG SOLARIS SRL▲ 28 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 182,7 mil. RON▲ 102,9 % | ▲ 102,9 % | 5,9 mil. RON | |
| 14 | 14.AL KASTAL CHARTERING SRL▲ 10 | Sat Crucea, Comuna Crucea, Constanţa | 168,2 mil. RON▲ 30,6 % | ▲ 30,6 % | 2 mil. RON | |
| 15 | 15.OIL TERMINAL SA▲ 6 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 160,6 mil. RON▲ 16,1 % | ▲ 16,1 % | 15,4 mil. RON | |
| 16 | 16.REGIA AUTONOMA DE DISTRIBUIRE A ENERGIEI TERMICE CONSTANTA▲ 4 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 156,9 mil. RON▲ 6,4 % | ▲ 6,4 % | 501,9 K RON | |
| 17 | 17.DOBROGEA GRUP SA▼ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 156,3 mil. RON▲ 0,2 % | ▲ 0,2 % | 6 mil. RON | |
| 18 | 18.LTA MONDIAL SRL▼ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 155,2 mil. RON▼ 0,2 % | ▼ 0,2 % | 5,5 mil. RON | |
| 19 | 19.POLARIS M.HOLDING SRL▼ 4 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 153,9 mil. RON▼ 10,2 % | ▼ 10,2 % | 19,9 mil. RON | |
| 20 | 20.UNIFRUTTI IMPEX SRL▲ 22 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 144,7 mil. RON▲ 67,5 % | ▲ 67,5 % | 2,9 mil. RON | |
| 21 | 21.EURO NOVAGRAINS S.R.L.▼ 3 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 139,5 mil. RON▼ 8 % | ▼ 8 % | -4 mil. RON | |
| 22 | 22.NED GROUP SRL▲ 863 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 138,7 mil. RON▲ 2.677,5 % | ▲ 2.677,5 % | 726,2 K RON | |
| 23 | 23.ELECTROCENTRALE CONSTANȚA S.A.▲ 2 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 137,7 mil. RON▲ 10,1 % | ▲ 10,1 % | -10,3 mil. RON | |
| 24 | 24.FIRST GRAIN SRL▲ 5 | Sat Amzacea, Comuna Amzacea, Constanţa | 137,1 mil. RON▲ 15,1 % | ▲ 15,1 % | 6,9 mil. RON | |
| 25 | 25.SANTIERUL NAVAL CONSTANTA SA▼ 13 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 135,9 mil. RON▼ 40,1 % | ▼ 40,1 % | 15,1 mil. RON | |
| 26 | 26.J.T. GRUP OIL S.A.= | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 129,9 mil. RON▲ 4,2 % | ▲ 4,2 % | 3,7 mil. RON | |
| 27 | 27.GRUP SERVICII PETROLIERE S.R.L.▼ 22 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 124,9 mil. RON▼ 86,6 % | ▼ 86,6 % | -287,2 mil. RON | |
| 28 | 28.NORTH STAR SHIPPING SRL▲ 8 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 119,1 mil. RON▲ 20,6 % | ▲ 20,6 % | 29,8 mil. RON | |
| 29 | 29.CHIMPEX SA▲ 3 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 118,1 mil. RON▲ 9,2 % | ▲ 9,2 % | 24,4 mil. RON | |
| 30 | 30.ROMAR SHIPPING AGENCY SRL= | Municipiul Constanţa, Constanţa | 108 mil. RON▼ 8,9 % | ▼ 8,9 % | 8,6 mil. RON | |
| 31 | 31.CELCO SA▲ 4 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 107,4 mil. RON▲ 7,3 % | ▲ 7,3 % | 18,2 mil. RON | |
| 32 | 32.MIDIA GREEN ENERGY S.A.▲ 1 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 102,9 mil. RON▼ 2,1 % | ▼ 2,1 % | 128,4 K RON | |
| 33 | 33.FIVE-HOLDING SA▲ 4 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 100,8 mil. RON▲ 5,7 % | ▲ 5,7 % | 6,5 mil. RON | |
| 34 | 34.TOLIL COMPANY SRL▲ 42 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 100,4 mil. RON▲ 70,9 % | ▲ 70,9 % | 7,9 mil. RON | |
| 35 | 35.ELCOMEX-I.E.A. SA▼ 1 | Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă, Constanţa | 97,9 mil. RON▼ 4,5 % | ▼ 4,5 % | -18,6 mil. RON | |
| 36 | 36.MOBI AGRO VEGETAL S.R.L.▲ 34 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 97 mil. RON▲ 56,3 % | ▲ 56,3 % | 2 mil. RON | |
| 37 | 37.ALNASER SRL▲ 27 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 96,9 mil. RON▲ 42,1 % | ▲ 42,1 % | 2,6 mil. RON | |
| 38 | 38.STERK PLAST SRL▲ 5 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 95,6 mil. RON▲ 11 % | ▲ 11 % | 25,6 mil. RON | |
| 39 | 39.CRUCEA WIND FARM S.A.▲ 6 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 93,5 mil. RON▲ 10,9 % | ▲ 10,9 % | -256,5 mil. RON | |
| 40 | 40.COMBINATUL DE INGRĂŞĂMINTE CHIMICE SRL▼ 2 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 92,6 mil. RON▼ 1 % | ▼ 1 % | 2,1 mil. RON | |
| 41 | 41.MIDIA MARINE TERMINAL SRL▲ 10 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 89,6 mil. RON▲ 17 % | ▲ 17 % | 18,7 mil. RON | |
| 42 | 42.MIRALEXA COMERCIAL SRL▲ 2 | Sat Cogealac, Comuna Cogealac, Constanţa | 86 mil. RON▲ 1,9 % | ▲ 1,9 % | 2,9 mil. RON | |
| 43 | 43.GAZPROMNEFT MARINE BUNKER BALKAN S.A.▲ 17 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 85,8 mil. RON▲ 21,9 % | ▲ 21,9 % | 761 K RON | |
| 44 | 44.GENERAL CONCRETE CERNAVODA SRL▲ 31 | Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă, Constanţa | 83,7 mil. RON▲ 41,3 % | ▲ 41,3 % | 1,4 mil. RON | |
| 45 | 45.DOBROGEA SUD COOPERATIVA AGRICOLĂ▲ 16 | Sat Topraisar, Comuna Topraisar, Constanţa | 80,6 mil. RON▲ 15 % | ▲ 15 % | 812,2 K RON | |
| 46 | 46.BEROE GAMES SRL▼ 15 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 77,7 mil. RON▼ 33,2 % | ▼ 33,2 % | 2,3 mil. RON | |
| 47 | 47.TRITON SRL▲ 18 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 77,6 mil. RON▲ 16,6 % | ▲ 16,6 % | 3,1 mil. RON | |
| 48 | 48.DIESEL BUSINESS GROUP S.R.L.▲ 9 | Sat Dorobanţu, Comuna Nicolae Bălcescu, Constanţa | 76,5 mil. RON▲ 4 % | ▲ 4 % | 306,4 K RON | |
| 49 | 49.ALMET SA▲ 10 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 76,3 mil. RON▲ 6,9 % | ▲ 6,9 % | 314 K RON | |
| 50 | 50.RIG SERVICE SA▲ 3 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 73,7 mil. RON▼ 1,4 % | ▼ 1,4 % | 7,6 mil. RON | |
| 51 | 51.UNIGRAINS TRADING SRL▲ 11 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 73,2 mil. RON▲ 5,2 % | ▲ 5,2 % | 2,9 mil. RON | |
| 52 | 52.EXCELSIOR SRL▲ 25 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 73 mil. RON▲ 24,3 % | ▲ 24,3 % | 868,8 K RON | |
| 53 | 53.ARIES LOGISTICS SRL▲ 43 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 69,8 mil. RON▲ 45,6 % | ▲ 45,6 % | 3,9 mil. RON | |
| 54 | 54.UNITED FOR FOOD & LIVESTOCK SRL▲ 89 | Sat Dorobanţu, Comuna Nicolae Bălcescu, Constanţa | 69 mil. RON▲ 129,2 % | ▲ 129,2 % | 1,4 mil. RON | |
| 55 | 55.MANRED INTER SRL▲ 39 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 68,7 mil. RON▲ 40,8 % | ▲ 40,8 % | 1,9 mil. RON | |
| 56 | 56.PREFAB SA▼ 4 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 68 mil. RON▼ 9,7 % | ▼ 9,7 % | 1,2 mil. RON | |
| 57 | 57.MURFATLAR ROMANIA SA▼ 30 | Loc. Murfatlar, Oraş Murfatlar, Constanţa | 67,9 mil. RON▼ 45,4 % | ▼ 45,4 % | -82 mil. RON | |
| 58 | 58.E.N.B. SRL▼ 4 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 67 mil. RON▼ 10,1 % | ▼ 10,1 % | 307,7 K RON | |
| 59 | 59.LOGISTIC REMO SERVICES SRL▲ 7 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 65,6 mil. RON▲ 1,6 % | ▲ 1,6 % | 6,7 mil. RON | |
| 60 | 60.SOCEP SA▲ 9 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 64,8 mil. RON▲ 3,4 % | ▲ 3,4 % | 10,8 mil. RON | |
| 61 | 61.ANDRA INTERNATIONAL SRL▲ 60 | Sat Valu lui Traian, Comuna Valu lui Traian, Constanţa | 62,8 mil. RON▲ 57,8 % | ▲ 57,8 % | 8,7 mil. RON | |
| 62 | 62.ROMTEXTIL SA▼ 4 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 62,4 mil. RON▼ 13,3 % | ▼ 13,3 % | -9,7 mil. RON | |
| 63 | 63.ROJEN COMMERCE SRL▲ 351 | Loc. Ovidiu, Oraş Ovidiu, Constanţa | 61,8 mil. RON▲ 467,2 % | ▲ 467,2 % | 1,7 mil. RON | |
| 64 | 64.EXCLUSIV AUTO ENB SRL▲ 19 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 61,6 mil. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | 2,1 mil. RON | |
| 65 | 65.DUO SRL▲ 17 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 61,6 mil. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | 598,7 K RON | |
| 66 | 66.ADM ROMANIA LOGISTICS S.R.L.▲ 25 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 61,3 mil. RON▲ 22 % | ▲ 22 % | 14 mil. RON | |
| 67 | 67.CORNI EOLIAN S.A.▲ 14 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 61,2 mil. RON▲ 5,7 % | ▲ 5,7 % | -46,5 mil. RON | |
| 68 | 68.RIVER BROKERAGE SRL▲ 18 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 60,3 mil. RON▲ 11,7 % | ▲ 11,7 % | 6,7 mil. RON | |
| 69 | 69.MĂGURA SILOZ SRL▲ 65 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 59,6 mil. RON▲ 71,3 % | ▲ 71,3 % | 5,1 mil. RON | |
| 70 | 70.T.A.R. TRADING DIVISION SRL▼ 7 | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 59,6 mil. RON▼ 12,8 % | ▼ 12,8 % | 291,8 K RON | |
| 71 | 71.METCHIM TRADE SRL▲ 401 | Sat Agigea, Comuna Agigea, Constanţa | 59,4 mil. RON▲ 521,8 % | ▲ 521,8 % | 302,9 K RON | |
| 72 | 72.SMAG GROUP S.R.L.▲ 143 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 58,6 mil. RON▲ 177,8 % | ▲ 177,8 % | 560,1 K RON | |
| 73 | 73.UNITED SHIPPING AGENCY S.R.L.▼ 33 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 58,4 mil. RON▼ 35,5 % | ▼ 35,5 % | 6,1 mil. RON | |
| 74 | 74.DAMEN WORKFORCE MANGALIA S.R.L.▼ 25 | Municipiul Mangalia, Constanţa | 57,9 mil. RON▼ 26,6 % | ▼ 26,6 % | -784,8 K RON | |
| 75 | 75.AUTOPRIMA SERV SRL▼ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 57,8 mil. RON▼ 3,9 % | ▼ 3,9 % | 6,3 mil. RON | |
| 76 | 76.GRAINS & MORE S.R.L.▲ 31 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 57,2 mil. RON▲ 28,6 % | ▲ 28,6 % | 641,7 K RON | |
| 77 | 77.ALFA BETA SRL▲ 8 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 57,1 mil. RON▲ 3,5 % | ▲ 3,5 % | 2,4 mil. RON | |
| 78 | 78.GEPLAST SRL▲ 19 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 56,5 mil. RON▲ 20 % | ▲ 20 % | 4,9 mil. RON | |
| 79 | 79.SIRME SI CABLURI SA▼ 7 | Loc. Hârşova, Oraş Hârşova, Constanţa | 55,1 mil. RON▼ 10,3 % | ▼ 10,3 % | 2,4 mil. RON | |
| 80 | 80.MWCHIM PLANT PROTECT SRL▲ 32 | Sat Adamclisi, Comuna Adamclisi, Constanţa | 54,6 mil. RON▲ 30,1 % | ▲ 30,1 % | 1,6 mil. RON | |
| 81 | 81.GEOCOR TRADE IMP-EXP SRL▼ 34 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 53,3 mil. RON▼ 33 % | ▼ 33 % | 1 mil. RON | |
| 82 | 82.LEGRA TEX SRL▲ 36 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 53,1 mil. RON▲ 29,8 % | ▲ 29,8 % | 461,6 K RON | |
| 83 | 83.CT BUS S.A.▲ 22 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 52,8 mil. RON▲ 18 % | ▲ 18 % | -4,6 mil. RON | |
| 84 | 84.OIL DEPOL SERVICE SRL▼ 45 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 52,4 mil. RON▼ 42,3 % | ▼ 42,3 % | 2,9 mil. RON | |
| 85 | 85.MEGA GRAIN PRODUCT SRL▲ 51 | Loc. Murfatlar, Oraş Murfatlar, Constanţa | 50,8 mil. RON▲ 50,5 % | ▲ 50,5 % | 557,7 K RON | |
| 86 | 86.DOBRE & FIII SRL▲ 14 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 50,2 mil. RON▲ 8,7 % | ▲ 8,7 % | 665,9 K RON | |
| 87 | 87.COMVEX SA▼ 20 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 49,6 mil. RON▼ 22,1 % | ▼ 22,1 % | 1,4 mil. RON | |
| 88 | 88.P.N.P.IMPEX SRL= | Loc. Jupiter, Municipiul Mangalia, Constanţa | 49,4 mil. RON▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 1,3 mil. RON | |
| 89 | 89.VADECO SRL▼ 11 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 49 mil. RON▼ 16,2 % | ▼ 16,2 % | 577,2 K RON | |
| 90 | 90.RO-CREDO SRL▲ 14 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 48,9 mil. RON▲ 8,7 % | ▲ 8,7 % | -5,6 mil. RON | |
| 91 | 91.GEPETO IMPEX SA▼ 7 | Sat Lumina, Comuna Lumina, Constanţa | 47,5 mil. RON▼ 15 % | ▼ 15 % | -5,9 mil. RON | |
| 92 | 92.COMPANIA NAŢIONALĂ ADMINISTRAŢIA CANALELOR NAVIGABILE SA▼ 2 | Sat Agigea, Comuna Agigea, Constanţa | 47,3 mil. RON▼ 6,3 % | ▼ 6,3 % | 1,6 mil. RON | |
| 93 | 93.MAX SRL▲ 30 | Loc. Murfatlar, Oraş Murfatlar, Constanţa | 47,3 mil. RON▲ 22,4 % | ▲ 22,4 % | 3 mil. RON | |
| 94 | 94.CUB SRL▲ 25 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 46,5 mil. RON▲ 14,5 % | ▲ 14,5 % | 1 mil. RON | |
| 95 | 95.FOIŞOR COM SRL▲ 14 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 46,5 mil. RON▲ 6,9 % | ▲ 6,9 % | 725,8 K RON | |
| 96 | 96.SER TRANSNAV SRL▼ 7 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 45,8 mil. RON▼ 10,4 % | ▼ 10,4 % | 744,1 K RON | |
| 97 | 97.EUROPE METAL TRADE SRL▲ 13 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 45,6 mil. RON▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 1,1 mil. RON | |
| 98 | 98.ADIVIN'95 SRL▼ 5 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 43,8 mil. RON▼ 11,2 % | ▼ 11,2 % | 50,5 K RON | |
| 99 | 99.V.D.T. CONSTRUCT IMPEX SRL▲ 206 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 43,4 mil. RON▲ 190,6 % | ▲ 190,6 % | 8,6 mil. RON | |
| 100 | 100.EMPORIO COM SRL▲ 24 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 42,5 mil. RON▲ 10,9 % | ▲ 10,9 % | 1,4 mil. RON |