Top 100 firme din România după cifră de afaceri în 2025
848.674 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 704,3 mld. RON. Pragul de intrare în top este 2,5 mld. RON, iar liderul atinge 30,8 mld. RON.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Cifră de afaceri | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.OMV PETROM SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 30,8 mld. RON▲ 3,8 % | ▲ 3,8 % | 3,1 mld. RON | |
| 2 | 2.AUTOMOBILE-DACIA SA= | Loc. Mioveni, Oraş Mioveni, Argeş | 29,9 mld. RON▲ 7,6 % | ▲ 7,6 % | 629,2 mil. RON | |
| 3 | 3.LIDL DISCOUNT SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 26,7 mld. RON▲ 11,2 % | ▲ 11,2 % | 1,3 mld. RON | |
| 4 | 4.OMV PETROM MARKETING SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 24,3 mld. RON▼ 0,8 % | ▼ 0,8 % | 596,1 mil. RON | |
| 5 | 5.FORD OTOSAN ROMANIA S.R.L.▲ 1 | Municipiul Craiova, Dolj | 21 mld. RON▲ 13 % | ▲ 13 % | 399,9 mil. RON | |
| 6 | 6.KAUFLAND ROMANIA SCS▼ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 21 mld. RON▲ 7,1 % | ▲ 7,1 % | 796,9 mil. RON | |
| 7 | 7.ROMPETROL RAFINARE SA= | Loc. Năvodari, Oraş Năvodari, Constanţa | 17,3 mld. RON▲ 15,3 % | ▲ 15,3 % | 268,7 mil. RON | |
| 8 | 8.BANCA TRANSILVANIA SA▲ 1 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 15,6 mld. RON▲ 17,4 % | ▲ 17,4 % | 4,1 mld. RON | |
| 9 | 9.ROMPETROL DOWNSTREAM SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 15,1 mld. RON▲ 13,7 % | ▲ 13,7 % | 188 mil. RON | |
| 10 | 10.CARREFOUR ROMANIA SA▲ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 14,2 mld. RON▲ 13,1 % | ▲ 13,1 % | -64,4 mil. RON | |
| 11 | 11.DEDEMAN SRL▲ 1 | Municipiul Bacău, Bacău | 13,2 mld. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | 1,6 mld. RON | |
| 12 | 12.DR.MAX S.R.L.▲ 3 | Comuna Mogoşoaia, Ilfov | 12,5 mld. RON▲ 16 % | ▲ 16 % | 46,2 mil. RON | |
| 13 | 13.MEGA IMAGE SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 12,3 mld. RON▲ 15,8 % | ▲ 15,8 % | 124,8 mil. RON | |
| 14 | 14.METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 11,9 mld. RON▲ 5,4 % | ▲ 5,4 % | 22,5 mil. RON | |
| 15 | 15.REWE (ROMANIA) SRL▲ 5 | Sat Ştefăneştii de Jos, Comuna Ştefăneştii de Jos, Ilfov | 10,7 mld. RON▲ 13,2 % | ▲ 13,2 % | 174,8 mil. RON | |
| 16 | 16.LUKOIL ROMANIA SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 10,1 mld. RON▼ 9,9 % | ▼ 9,9 % | -131 mil. RON | |
| 17 | 17.MOL ROMANIA PETROLEUM PRODUCTS SRL▲ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 9,8 mld. RON▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 319,1 mil. RON | |
| 18 | 18.SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE " HIDROELECTRICA" S.A.= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 9,8 mld. RON▲ 1 % | ▲ 1 % | 3,3 mld. RON | |
| 19 | 19.STAR ASSEMBLY SRL▼ 3 | Municipiul Sebeş, Alba | 9,6 mld. RON▼ 9,9 % | ▼ 9,9 % | 352,1 mil. RON | |
| 20 | 20.BANCA COMERCIALA ROMANA SA▲ 1 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 9,3 mld. RON▲ 2,7 % | ▲ 2,7 % | 3,2 mld. RON | |
| 21 | 21.ELECTRICA FURNIZARE SA▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 9,2 mld. RON▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 244,7 mil. RON | |
| 22 | 22.E.ON ENERGIE ROMÂNIA SA▲ 4 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 8,8 mld. RON▲ 9,1 % | ▲ 9,1 % | 286,3 mil. RON | |
| 23 | 23.DANTE INTERNATIONAL SA▼ 1 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 8,7 mld. RON▼ 3,2 % | ▼ 3,2 % | -370,7 mil. RON | |
| 24 | 24.PPC ENERGIE S.A.▲ 40 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 8,5 mld. RON▲ 125,9 % | ▲ 125,9 % | -143,9 mil. RON | |
| 25 | 25.AUCHAN ROMÂNIA SA▲ 2 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 8,2 mld. RON▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 25,2 mil. RON | |
| 26 | 26.ALTEX ROMANIA SRL▲ 2 | Oraş Voluntari, Ilfov | 8,2 mld. RON▲ 7,2 % | ▲ 7,2 % | 228,5 mil. RON | |
| 27 | 27.FILDAS TRADING SRL▲ 3 | Municipiul Piteşti, Argeş | 8 mld. RON▲ 6,1 % | ▲ 6,1 % | 489,3 mil. RON | |
| 28 | 28.ROBERT BOSCH SRL▼ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7,9 mld. RON▼ 2,8 % | ▼ 2,8 % | 215,7 mil. RON | |
| 29 | 29.SOCIETATEA NATIONALA DE GAZE NATURALE " ROMGAZ " SA▲ 2 | Municipiul Mediaş, Sibiu | 7,6 mld. RON▲ 0,6 % | ▲ 0,6 % | 3,1 mld. RON | |
| 30 | 30.ORANGE ROMANIA SA▲ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7,5 mld. RON▲ 15,2 % | ▲ 15,2 % | -841,6 mil. RON | |
| 31 | 31.INTERBRANDS ORBICO S.R.L.▲ 2 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 7,5 mld. RON▲ 6,2 % | ▲ 6,2 % | -38,2 mil. RON | |
| 32 | 32.AUMOVIO TECHNOLOGIES ROMANIA S.R.L.= | Municipiul Timişoara, Timiş | 7,4 mld. RON▲ 0,3 % | ▲ 0,3 % | -435,4 mil. RON | |
| 33 | 33.RAIFFEISEN BANK SA▲ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 6,7 mld. RON▲ 12,3 % | ▲ 12,3 % | 1,7 mld. RON | |
| 34 | 34.BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE SA▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 6,7 mld. RON▲ 5,7 % | ▲ 5,7 % | 1,5 mld. RON | |
| 35 | 35.CEC BANK SA▲ 6 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 6,5 mld. RON▲ 11,2 % | ▲ 11,2 % | 812,8 mil. RON | |
| 36 | 36.ALLIANCE HEALTHCARE ROMANIA S.R.L.▲ 3 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 6,4 mld. RON▲ 8,7 % | ▲ 8,7 % | 113,3 mil. RON | |
| 37 | 37.OSCAR DOWNSTREAM SRL▼ 3 | Loc. Măgurele, Oraş Măgurele, Ilfov | 6,3 mld. RON▼ 10,8 % | ▼ 10,8 % | 169,3 mil. RON | |
| 38 | 38.SPEDITION UMB SRL▲ 12 | Municipiul Bacău, Bacău | 6,2 mld. RON▲ 23,2 % | ▲ 23,2 % | 316,4 mil. RON | |
| 39 | 39.AUTOLIV ROMANIA SRL▼ 2 | Municipiul Braşov, Braşov | 6,2 mld. RON▲ 1,6 % | ▲ 1,6 % | 290,4 mil. RON | |
| 40 | 40.UNICREDIT BANK S.A.▲ 7 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 6,1 mld. RON▲ 16,5 % | ▲ 16,5 % | 1,3 mld. RON | |
| 41 | 41.DIGI ROMANIA S.A.▲ 5 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 6 mld. RON▲ 8,2 % | ▲ 8,2 % | 874 mil. RON | |
| 42 | 42.MICHELIN ROMANIA S.A.▲ 1 | Oraş Voluntari, Ilfov | 5,9 mld. RON▲ 3,2 % | ▲ 3,2 % | -18,9 mil. RON | |
| 43 | 43.ING BANK N.V. AMSTERDAM SUCURSALA BUCURESTI▼ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5,8 mld. RON▲ 1,2 % | ▲ 1,2 % | 1,4 mld. RON | |
| 44 | 44.VODAFONE ROMANIA SA= | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 5,7 mld. RON▲ 0,9 % | ▲ 0,9 % | -222,6 mil. RON | |
| 45 | 45.SAMSUNG ELECTRONICS ROMANIA SRL▼ 5 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5,7 mld. RON▼ 3,4 % | ▼ 3,4 % | 81,6 mil. RON | |
| 46 | 46.SOCIETATEA NATIONALA "NUCLEARELECTRICA" SA▲ 8 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5,6 mld. RON▲ 20,4 % | ▲ 20,4 % | 2,4 mld. RON | |
| 47 | 47.FARMEXIM SA▲ 1 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5,6 mld. RON▲ 9,5 % | ▲ 9,5 % | -12,2 mil. RON | |
| 48 | 48.COMPANIA NATIONALA DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE "TRANSELECTRICA" SA▼ 19 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 5,5 mld. RON▼ 27,6 % | ▼ 27,6 % | 359,8 mil. RON | |
| 49 | 49.HORSE ROMANIA S.A.▲ 4 | Oraş Mioveni, Argeş | 5,5 mld. RON▲ 16,4 % | ▲ 16,4 % | 23,5 mil. RON | |
| 50 | 50.PORSCHE ROMANIA SRL▲ 2 | Oraş Voluntari, Ilfov | 5,4 mld. RON▲ 13,4 % | ▲ 13,4 % | 277,7 mil. RON | |
| 51 | 51.RENAULT COMMERCIAL ROUMANIE SRL▼ 6 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 5,1 mld. RON▼ 7,7 % | ▼ 7,7 % | -5,6 mil. RON | |
| 52 | 52.SA & PE CONSTRUCT SRL▼ 3 | Municipiul Bacău, Bacău | 5 mld. RON▲ 0,5 % | ▲ 0,5 % | 300 mil. RON | |
| 53 | 53.BRITISH AMERICAN TOBACCO (ROMANIA) TRADING SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5 mld. RON▲ 4,9 % | ▲ 4,9 % | 184,8 mil. RON | |
| 54 | 54.TEHNOSTRADE SRL▲ 5 | Municipiul Bacău, Bacău | 4,9 mld. RON▲ 12,2 % | ▲ 12,2 % | 506,6 mil. RON | |
| 55 | 55.PIRELLI TYRES ROMANIA SRL▲ 1 | Municipiul Slatina, Olt | 4,8 mld. RON▲ 7,7 % | ▲ 7,7 % | 80,2 mil. RON | |
| 56 | 56.SUPERBET ENTERTAINMENT LTD ST. JULIANS SUCURSALA BUCURESTI▲ 17 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 4,6 mld. RON▲ 38,7 % | ▲ 38,7 % | 578,1 mil. RON | |
| 57 | 57.CONTINENTAL AUTOMOTIVE PRODUCTS SRL▲ 1 | Municipiul Timişoara, Timiş | 4,5 mld. RON▲ 3,6 % | ▲ 3,6 % | 549,8 mil. RON | |
| 58 | 58.SELGROS CASH & CARRY SRL▼ 3 | Municipiul Braşov, Braşov | 4,5 mld. RON▼ 2 % | ▼ 2 % | -47,3 mil. RON | |
| 59 | 59.DISTRIBUȚIE ENERGIE ELECTRICĂ ROMANIA S.A.▲ 3 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 4,3 mld. RON▲ 13,2 % | ▲ 13,2 % | 812,7 mil. RON | |
| 60 | 60.CATENA PHARMA S.R.L.▲ 16 | Municipiul Piteşti, Argeş | 4,2 mld. RON▲ 39,6 % | ▲ 39,6 % | 128,4 mil. RON | |
| 61 | 61.BEKO ROMANIA S.A.▲ 7 | Loc. Găeşti, Oraş Găeşti, Dâmboviţa | 4,1 mld. RON▲ 16,5 % | ▲ 16,5 % | 2,3 mil. RON | |
| 62 | 62.HELLA ROMÂNIA SRL▼ 5 | Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Timiş | 4,1 mld. RON▼ 6,6 % | ▼ 6,6 % | 143,9 mil. RON | |
| 63 | 63.SOCAR PETROLEUM S.A.▲ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 4 mld. RON▲ 9,7 % | ▲ 9,7 % | 31,9 mil. RON | |
| 64 | 64.CARGILL AGRICULTURA SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 4 mld. RON▲ 13,4 % | ▲ 13,4 % | -18,9 mil. RON | |
| 65 | 65.COCA-COLA HBC ROMANIA S.R.L.▼ 5 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3,9 mld. RON▼ 2,1 % | ▼ 2,1 % | 382,5 mil. RON | |
| 66 | 66.DONA. LOGISTICA S.A.▲ 11 | Oraş Chitila, Ilfov | 3,8 mld. RON▲ 26,1 % | ▲ 26,1 % | 53 mil. RON | |
| 67 | 67.LEROY MERLIN ROMANIA SRL▲ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3,7 mld. RON▲ 9,2 % | ▲ 9,2 % | 65,6 mil. RON | |
| 68 | 68.ALRO SA▲ 3 | Municipiul Slatina, Olt | 3,7 mld. RON▲ 8,2 % | ▲ 8,2 % | -45,6 mil. RON | |
| 69 | 69.AMEROPA GRAINS SA▼ 8 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 3,5 mld. RON▼ 12,7 % | ▼ 12,7 % | -20,2 mil. RON | |
| 70 | 70.SOCIETATEA COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA S.A.▲ 4 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 3,5 mld. RON▲ 6,4 % | ▲ 6,4 % | -1,1 mld. RON | |
| 71 | 71.SILCOTUB SA▼ 8 | Municipiul Zalău, Sălaj | 3,4 mld. RON▼ 9,5 % | ▼ 9,5 % | 227,5 mil. RON | |
| 72 | 72.UIPATH SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,4 mld. RON— | — | -139 mil. RON | |
| 73 | 73.SOCIETATEA NATIONALA DE TRANSPORT FEROVIAR DE CALATORI - CFR - CALATORI SA▼ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,2 mld. RON▼ 7,1 % | ▼ 7,1 % | -43,4 mil. RON | |
| 74 | 74.REŢELE ELECTRICE ROMANIA S.A.▲ 94 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 3,2 mld. RON▲ 120,2 % | ▲ 120,2 % | 165,7 mil. RON | |
| 75 | 75.AUMOVIO SYSTEMS ROMANIA S.R.L.▼ 10 | Municipiul Sibiu, Sibiu | 3,2 mld. RON▼ 12,5 % | ▼ 12,5 % | -178,4 mil. RON | |
| 76 | 76.REGIA NATIONALA A PADURILOR ROMSILVA RA▲ 2 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3,1 mld. RON▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | 65,4 mil. RON | |
| 77 | 77.DELGAZ GRID S.A.▲ 19 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 3,1 mld. RON▲ 19,8 % | ▲ 19,8 % | 132,7 mil. RON | |
| 78 | 78.MAKITA EU SRL▲ 5 | Sat Brăneşti, Comuna Brăneşti, Ilfov | 3,1 mld. RON▲ 5,5 % | ▲ 5,5 % | 294,9 mil. RON | |
| 79 | 79.AQUILA PART PROD COM S.A.▲ 13 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 3,1 mld. RON▲ 16,7 % | ▲ 16,7 % | 39 mil. RON | |
| 80 | 80.PEPCO RETAIL SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 3,1 mld. RON▲ 5,1 % | ▲ 5,1 % | 360,5 mil. RON | |
| 81 | 81.J.T. INTERNATIONAL (ROMANIA) SRL▲ 9 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3 mld. RON▲ 14,2 % | ▲ 14,2 % | 1,4 mld. RON | |
| 82 | 82.JOYSON SAFETY SYSTEMS ARAD S.R.L.nou | Municipiul Arad, Arad | 3 mld. RON— | — | 18,2 mil. RON | |
| 83 | 83.NETWORK ONE DISTRIBUTION SRL▲ 8 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3 mld. RON▲ 14,2 % | ▲ 14,2 % | 42,6 mil. RON | |
| 84 | 84.DE'LONGHI ROMANIA SRL▼ 5 | Sat Juc-Herghelie, Comuna Jucu, Cluj | 3 mld. RON▼ 0,3 % | ▼ 0,3 % | 157,2 mil. RON | |
| 85 | 85.AD AUTO TOTAL SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 3 mld. RON▲ 9,6 % | ▲ 9,6 % | 152,3 mil. RON | |
| 86 | 86.Holcim (Romania) SA▼ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 3 mld. RON▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 534,5 mil. RON | |
| 87 | 87.PREMIER ENERGY FURNIZARE S.A.▲ 13 | Municipiul Craiova, Dolj | 2,9 mld. RON▲ 17,5 % | ▲ 17,5 % | 132,9 mil. RON | |
| 88 | 88.PHILIP MORRIS TRADING SRL▲ 14 | Loc. Otopeni, Oraş Otopeni, Ilfov | 2,9 mld. RON▲ 24,1 % | ▲ 24,1 % | 724,1 mil. RON | |
| 89 | 89.TIRIAC AUTO SRL▲ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2,9 mld. RON▲ 12,1 % | ▲ 12,1 % | 20,5 mil. RON | |
| 90 | 90.NOVA POWER & GAS S.A.▲ 3 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 2,9 mld. RON▲ 10,6 % | ▲ 10,6 % | 339,5 mil. RON | |
| 91 | 91.MERCEDES-BENZ ROMANIA SRL▼ 7 | Oraş Voluntari, Ilfov | 2,9 mld. RON▼ 0,9 % | ▼ 0,9 % | 40,8 mil. RON | |
| 92 | 92.ENERGY DISTRIBUTION SERVICES SRL▲ 32 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 2,9 mld. RON▲ 52,4 % | ▲ 52,4 % | 96,7 mil. RON | |
| 93 | 93.BUNGE ROMANIA SRL▼ 6 | Municipiul Buzău, Buzău | 2,9 mld. RON▲ 4,8 % | ▲ 4,8 % | -130,1 mil. RON | |
| 94 | 94.URSUS BREWERIES SA▼ 8 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 2,9 mld. RON▲ 1,1 % | ▲ 1,1 % | 302,3 mil. RON | |
| 95 | 95.SOCIETATEA NAŢIONALĂ DE TRANSPORT GAZE NATURALE TRANSGAZ SA▲ 14 | Municipiul Mediaş, Sibiu | 2,8 mld. RON▲ 27,9 % | ▲ 27,9 % | 788,2 mil. RON | |
| 96 | 96.ELECTROCENTRALE BUCURESTI SA▲ 3 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 2,7 mld. RON▲ 7 % | ▲ 7 % | 128,5 mil. RON | |
| 97 | 97.PROCTER & GAMBLE DISTRIBUTION SRL▼ 3 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 2,6 mld. RON▲ 1,9 % | ▲ 1,9 % | 25,7 mil. RON | |
| 98 | 98.ARABESQUE SRL= | Municipiul Galaţi, Galaţi | 2,5 mld. RON▼ 1,3 % | ▼ 1,3 % | 40,5 mil. RON | |
| 99 | 99.PORSCHE INTER AUTO ROMANIA SRL▲ 7 | Loc. Voluntari, Oraş Voluntari, Ilfov | 2,5 mld. RON▲ 11,3 % | ▲ 11,3 % | 48,5 mil. RON | |
| 100 | 100.BOSCH AUTOMOTIVE S.R.L.▼ 25 | Municipiul Blaj, Alba | 2,5 mld. RON▼ 21,5 % | ▼ 21,5 % | 98 mil. RON |