Top 100 firme — Industria extractivă după angajați în 2010
153 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 47.720. Pragul de intrare în top este 0, iar liderul atinge 25.176.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Angajați | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.OMV PETROM SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 25.176▼ 17,2 % | ▼ 17,2 % | 1,8 mld. RON | |
| 2 | 2.COMPANIA NATIONALA A HUILEI SA= | Municipiul Petroşani, Hunedoara | 9.200▼ 14,4 % | ▼ 14,4 % | -638,1 mil. RON | |
| 3 | 3.SOCIETATEA NAŢIONALĂ A LIGNITULUI OLTENIA SA= | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 8.371▼ 5,1 % | ▼ 5,1 % | -63,5 mil. RON | |
| 4 | 4.SOCIETATEA NATIONALA A SARII SA= | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1.983▼ 0,5 % | ▼ 0,5 % | 6 mil. RON | |
| 5 | 5.CUPRU MIN SA ABRUD▲ 2 | Loc. Abrud, Oraş Abrud, Alba | 431▲ 112,3 % | ▲ 112,3 % | 18,8 mil. RON | |
| 6 | 6.ROSIA MONTANA GOLD CORPORATION SA▲ 2 | Sat Roşia Montană, Comuna Roşia Montană, Alba | 314▲ 62,7 % | ▲ 62,7 % | -165,4 mil. RON | |
| 7 | 7.COMPANIA NATIONALA A METALELOR PRETIOASE SI NEFEROASE REMIN SA▼ 2 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 236▼ 18,1 % | ▼ 18,1 % | -8,6 mil. RON | |
| 8 | 8.BEGA MINERALE INDUSTRIALE SA▼ 2 | Municipiul Timişoara, Timiş | 217▼ 21,9 % | ▼ 21,9 % | 975,8 K RON | |
| 9 | 9.SOCIETATEA NATIONALA A APELOR MINERALE SA▲ 1 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 145▲ 1,4 % | ▲ 1,4 % | 2,3 mil. RON | |
| 10 | 10.COMPANIA NATIONALA A CUPRULUI AURULUI SI FIERULUI 'MINVEST' SA▲ 2 | Municipiul Deva, Hunedoara | 138▲ 9,5 % | ▲ 9,5 % | -2 mil. RON | |
| 11 | 11.MAESTRO TRADING SRL= | Municipiul Oradea, Bihor | 134▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 2,8 mil. RON | |
| 12 | 12.COMINEX NEMETALIFERE SA▲ 1 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 114▼ 4,2 % | ▼ 4,2 % | 10,2 K RON | |
| 13 | 13.LORFA SRL▲ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 111▲ 40,5 % | ▲ 40,5 % | 695,5 K RON | |
| 14 | 14.EXPLOATAREA MINIERA HARGHITA SA▲ 2 | Municipiul Miercurea Ciuc, Harghita | 75▼ 7,4 % | ▼ 7,4 % | -5,1 mil. RON | |
| 15 | 15.STICLOVAL SA▼ 1 | Loc. Vălenii de Munte, Oraş Vălenii de Munte, Prahova | 74▼ 32,1 % | ▼ 32,1 % | 327 K RON | |
| 16 | 16.ANB NATIDAN SRL▲ 2 | Loc. Anina, Oraş Anina, Caraş-Severin | 74▲ 7,3 % | ▲ 7,3 % | 3,3 mil. RON | |
| 17 | 17.OFZ BUCOVINA S.R.L.▲ 2 | Sat Şaru Dornei, Comuna Şaru Dornei, Suceava | 69▲ 32,7 % | ▲ 32,7 % | 921,3 K RON | |
| 18 | 18.PROSIDEX SRL▲ 3 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 55▲ 17 % | ▲ 17 % | 368,5 K RON | |
| 19 | 19.PETROSANTANDER ROMANIA SRLnou | Municipiul Timişoara, Timiş | 55— | — | — | 1,2 mil. RON |
| 20 | 20.SINDMIN LIGNITUL SRL▲ 3 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 52▲ 23,8 % | ▲ 23,8 % | 119,2 K RON | |
| 21 | 21.MINERAL MINING SA▼ 12 | Loc. Nucet, Oraş Oras Nucet, Bihor | 50▼ 70,8 % | ▼ 70,8 % | -4,8 mil. RON | |
| 22 | 22.MOLDOMIN SA▼ 7 | Loc. Moldova Nouă, Oraş Moldova Nouă, Caraş-Severin | 45▼ 55,5 % | ▼ 55,5 % | -26,1 mil. RON | |
| 23 | 23.ROMALTYN MINING SRL▲ 2 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 38▲ 8,6 % | ▲ 8,6 % | -3,7 mil. RON | |
| 24 | 24.EXPOLIG SRL▲ 11 | Municipiul Motru, Gorj | 35▲ 118,8 % | ▲ 118,8 % | -2,3 mil. RON | |
| 25 | 25.EXPLOTRANS MIN S.R.L.▲ 5 | Sat Broşteni, Comuna Broşteni, Mehedinţi | 35▲ 34,6 % | ▲ 34,6 % | -1,4 mil. RON | |
| 26 | 26.MARINE RESOURCES EXPLORATION INTERNATIONAL SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 34▼ 12,8 % | ▼ 12,8 % | -17,6 mil. RON | |
| 27 | 27.CARBONIFERA SA▼ 5 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 33▼ 23,3 % | ▼ 23,3 % | -7,9 mil. RON | |
| 28 | 28.ERMO EXPLOATAREA RESURSELOR MINERALE OLTENIA SRL▼ 1 | Municipiul Motru, Gorj | 310,0% | 0,0% | 20,2 K RON | |
| 29 | 29.SOCIETATEA BĂIŢA S.A.= | Loc. Ştei, Oraş Ştei, Bihor | 300,0% | 0,0% | -559,6 K RON | |
| 30 | 30.MIHOC OIL SRL▼ 4 | Sat Leghin, Comuna Pipirig, Neamţ | 27▼ 15,6 % | ▼ 15,6 % | 64,3 K RON | |
| 31 | 31.ISON GRUP SRLnou | Municipiul Petroşani, Hunedoara | 24▲ 20 % | ▲ 20 % | 318,3 K RON | |
| 32 | 32.AGREGATE BUITURI SA▼ 1 | Loc. Simeria, Oraş Simeria, Hunedoara | 24▼ 4 % | ▼ 4 % | 951,9 K RON | |
| 33 | 33.LCC COMPANIA CARBUNELUI SRL= | Municipiul Reşiţa, Caraş-Severin | 24▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | 3,4 mil. RON | |
| 34 | 34.ECO PIRO SRL▼ 1 | Sat Dobreşti, Comuna Dobreşti, Bihor | 20▼ 4,8 % | ▼ 4,8 % | 1,6 mil. RON | |
| 35 | 35.KAUFOF COM SRL▲ 12 | Municipiul Motru, Gorj | 19▲ 171,4 % | ▲ 171,4 % | 1,8 mil. RON | |
| 36 | 36.FLORISOL PRODUCT SRL▲ 7 | Municipiul Dorohoi, Botoşani | 16▲ 77,8 % | ▲ 77,8 % | 23,8 K RON | |
| 37 | 37.MINEX BANAT SRL▲ 23 | Municipiul Hunedoara, Hunedoara | 15▲ 400 % | ▲ 400 % | -1,1 mil. RON | |
| 38 | 38.EXPLOCARB SRL▲ 3 | Municipiul Motru, Gorj | 14▲ 16,7 % | ▲ 16,7 % | 531,5 K RON | |
| 39 | 39.EXIMON SA▼ 1 | Municipiul Târgu Secuiesc, Covasna | 12▼ 14,3 % | ▼ 14,3 % | -300,3 K RON | |
| 40 | 40.BIHARIA MINERALE SRL▲ 2 | Municipiul Alba Iulia, Alba | 12▲ 20 % | ▲ 20 % | -61,7 K RON | |
| 41 | 41.BALNOV SRL▼ 1 | Municipiul Lugoj, Timiş | 9▼ 30,8 % | ▼ 30,8 % | 107,1 K RON | |
| 42 | 42.ROMALTYN EXPLORATION SRL▲ 5 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 8▲ 14,3 % | ▲ 14,3 % | -37,6 K RON | |
| 43 | 43.LORECHIM SRL▲ 2 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 80,0% | 0,0% | -97,8 K RON | |
| 44 | 44.TRANSATLANTIC WORLDWIDE ROMANIA SRL▲ 6 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 7▲ 16,7 % | ▲ 16,7 % | -7,5 mil. RON | |
| 45 | 45.LION RESOURCES SRLnou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 7— | — | — | -62,1 K RON |
| 46 | 46.RESMIN SRL▼ 26 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 6▼ 88 % | ▼ 88 % | -8,8 mil. RON | |
| 47 | 47.TURBAMIN SRL▲ 29 | Sat Poiana Stampei, Comuna Poiana Stampei, Suceava | 5▲ 400 % | ▲ 400 % | 1,6 K RON | |
| 48 | 48.EXPLOMEDIU SRL▲ 23 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 5▲ 150 % | ▲ 150 % | -174,2 K RON | |
| 49 | 49.COM EUROEXTRACT D.C. SRL▲ 48 | Sat Godeni, Comuna Godeni, Argeş | 5— | — | 29 K RON | |
| 50 | 50.UNIVERSAL PREMIUM SA▲ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 5▲ 25 % | ▲ 25 % | 67,3 K RON | |
| 51 | 51.NETROM SRL▲ 9 | Municipiul Târgu Jiu, Gorj | 4▲ 33,3 % | ▲ 33,3 % | 3,3 K RON | |
| 52 | 52.SOLMIX ACTIV SRL▼ 1 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 4▼ 20 % | ▼ 20 % | -50,5 K RON | |
| 53 | 53.SĂLAJUL-S.A.SARMĂŞAG▲ 1 | Comuna Sărmăşag, Sălaj | 40,0% | 0,0% | -791,2 K RON | |
| 54 | 54.DIMALE OIL SRLnou | Sat Bălteni, Comuna Conţeşti, Dâmboviţa | 40,0% | 0,0% | 2,9 K RON | |
| 55 | 55.ZETA PETROLEUM (ROMANIA) SRL▲ 21 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 4▲ 300 % | ▲ 300 % | 85,6 K RON | |
| 56 | 56.STRATUM ENERGY ROMANIA LTD (NICOSIA SUCURSALA BUCURESTI)▼ 2 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 40,0% | 0,0% | -356,4 K RON | |
| 57 | 57.GERMISARA S.A.▼ 3 | Sat Geoagiu-Băi, Oraş Geoagiu, Hunedoara | 3▼ 25 % | ▼ 25 % | 14,5 K RON | |
| 58 | 58.COMPANIA NATIONALA A CUPRULUI,AURULUI SI FIERULUI "MINVEST" DEVA FILIALA "ROSIAMIN" ROSIA MONTANA SA▲ 2 | Sat Roşia Montană, Comuna Roşia Montană, Alba | 30,0% | 0,0% | 5,2 mil. RON | |
| 59 | 59.NEFERMIN SRL▲ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 30,0% | 0,0% | -545,7 K RON | |
| 60 | 60.ROPAMIAL SRLnou | Municipiul Constanţa, Constanţa | 3— | — | 2,5 K RON | |
| 61 | 61.PROSIDEX ROM SRL▼ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 30,0% | 0,0% | 2,5 mil. RON | |
| 62 | 62."CARPATHIAN ENERGY"-COMPANIE PETROLIERA SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 30,0% | 0,0% | -264,9 K RON | |
| 63 | 63.COMPANIA NATIONALA A CUPRULUI AURULUI SI FIERULUI MINVEST SA DEVA FILIALA CERTEJ SA▼ 9 | Sat Certeju de Sus, Comuna Certeju de Sus, Hunedoara | 3▼ 25 % | ▼ 25 % | -2,7 mil. RON | |
| 64 | 64.GEOTERA SRL▼ 4 | Sat Sîngeorgiu de Mureş, Comuna Sîngeorgiu de Mureş, Mureş | 30,0% | 0,0% | 55,3 K RON | |
| 65 | 65.COALROM SRL▼ 5 | Municipiul Deva, Hunedoara | 30,0% | 0,0% | 36,6 K RON | |
| 66 | 66.AVILUZ SRL▼ 6 | Sat Chiajna, Comuna Chiajna, Ilfov | 30,0% | 0,0% | 21,1 K RON | |
| 67 | 67.CARBONETTA TECHNOLOGIES SRL▼ 7 | Municipiul Vulcan, Hunedoara | 30,0% | 0,0% | -200 K RON | |
| 68 | 68.PELL AMAR COSMETICS SRLnou | Sat Băile, Comuna Balta Albă, Buzău | 3— | — | — | -438,9 K RON |
| 69 | 69.CONCEPT SRL▲ 7 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 2▲ 100 % | ▲ 100 % | 58 RON | |
| 70 | 70.ANEMONE COMERT SRL▲ 6 | Loc. Baraolt, Oraş Baraolt, Covasna | 2▲ 100 % | ▲ 100 % | -17,7 K RON | |
| 71 | 71.MILLENNIUM INTERNATIONAL RESOURCES CORPORATION SRLnou | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 20,0% | 0,0% | 113,4 K RON | |
| 72 | 72.ZONA NATURALA SRL▲ 4 | Loc. Huedin, Oraş Huedin, Cluj | 2▲ 100 % | ▲ 100 % | 462 RON | |
| 73 | 73.HYDRO & CO BERLIN SRLnou | Municipiul Motru, Gorj | 2— | — | -145,5 K RON | |
| 74 | 74.BRENT OIL CO S.R.L.▲ 2 | Comuna Săcel, Maramureş | 2▲ 100 % | ▲ 100 % | -128,6 K RON | |
| 75 | 75.POWER COAL RESOURCES SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 2— | — | — | -28,7 K RON |
| 76 | 76.NICOV SRLnou | Municipiul Bacău, Bacău | 10,0% | 0,0% | 8,3 K RON | |
| 77 | 77.ELEOLIT SRL▲ 20 | Loc. Rupea, Oraş Rupea, Braşov | 1— | — | 800 RON | |
| 78 | 78.ECOPLANT SRL▼ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 10,0% | 0,0% | -8,8 K RON | |
| 79 | 79.VALLACHIA RESOURCES SRL▼ 3 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 10,0% | 0,0% | -18,4 K RON | |
| 80 | 80.TRANSYLVANIA MINERALS SRL▼ 4 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 10,0% | 0,0% | -1,5 K RON | |
| 81 | 81.ROVIATRANS SRL▲ 16 | Municipiul Motru, Gorj | 1— | — | 67,4 K RON | |
| 82 | 82.TETHYAN GOLD SRL▼ 6 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 10,0% | 0,0% | -36,9 K RON | |
| 83 | 83.BLACK SEA RESOURCES SRL▼ 7 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 10,0% | 0,0% | -8,6 K RON | |
| 84 | 84.DIANA EXPLOATĂRI MINIERE SRLnou | Sat Valea Florilor, Comuna Ploscos, Cluj | 10,0% | 0,0% | -58,3 K RON | |
| 85 | 85.SERVMIN CONSTRUCT SRLnou | Sat Novăceşti, Comuna Floreşti, Prahova | 10,0% | 0,0% | 41,9 K RON | |
| 86 | 86.PLAN PROJECT IMOBILIARE SRL▼ 10 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 10,0% | 0,0% | -5,2 K RON | |
| 87 | 87.SERINUS ENERGY ROMANIA S.A.▼ 11 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 10,0% | 0,0% | -1,7 mil. RON | |
| 88 | 88.PETROMAR RESOURCES S.R.L.▼ 12 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 10,0% | 0,0% | 27,6 K RON | |
| 89 | 89.WINNER EXPLOMIN SRL▲ 8 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 1— | — | -60,8 K RON | |
| 90 | 90.REVERGY MOBILITY S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1— | — | — | 423,5 K RON |
| 91 | 91.ŞTEFI CLAUDIA ŞI ANTO SRLnou | Municipiul Constanţa, Constanţa | 1— | — | — | -30,5 K RON |
| 92 | 92.CLARA PETROLEUM SRLnou | Municipiul Câmpina, Prahova | 1— | — | — | -15,8 K RON |
| 93 | 93.HUNT OIL COMPANY OF ROMANIA SRLnou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 1— | — | — | -4,3 mil. RON |
| 94 | 94.MINERAL PROCESSING INTERNATIONAL SAnou | Municipiul Deva, Hunedoara | 1— | — | — | -9,1 K RON |
| 95 | 95.CUART SA URICANInou | Loc. Valea de Brazi, Oraş Uricani, Hunedoara | 0— | — | — | -194 K RON |
| 96 | 96.TOPGECON SRL▲ 1 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 0— | — | 0 RON | |
| 97 | 97.FRAUENBACH SRL▼ 52 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 0▼ 100 % | ▼ 100 % | -134,3 K RON | |
| 98 | 98.GUASA SERV SRL▼ 47 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 0▼ 100 % | ▼ 100 % | -242,6 K RON | |
| 99 | 99.FLORGEUS PROD COM IMPEX SRL▼ 2 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 0— | — | 2,1 K RON | |
| 100 | 100.DRILLING AND LNG TECHNOLOGY SRL▼ 3 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 0— | — | -2,6 K RON |
Industria extractivă pe județe
București (146)Cluj (146)Prahova (128)Bihor (106)Bistrița-Năsăud (97)Maramureș (77)Timiș (60)Alba (53)Argeș (52)Constanța (43)Satu Mare (42)Gorj (41)Dâmbovița (39)Mureș (39)Arad (38)Suceava (38)Hunedoara (36)Ilfov (36)Brașov (35)Sălaj (32)Sibiu (30)Dolj (29)Giurgiu (26)Neamț (26)Harghita (25)Buzău (23)Vrancea (23)Olt (21)Iași (20)Caraș-Severin (19)Bacău (18)Vâlcea (18)Covasna (15)Tulcea (15)Galați (14)Mehedinți (14)Teleorman (11)Botoșani (6)Călărași (5)Brăila (3)Ialomița (2)Vaslui (2)