Top 100 firme — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare după angajați în 2016
15.922 de firme au îndeplinit criteriile de eligibilitate pentru acest top. Primele 100 cumulează 7.927. Pragul de intrare în top este 30, iar liderul atinge 956.
Cifră de afaceriProfit netAngajațiMarjă netăCapitaluriDatoriiPierderiCreștere YoYCreștere pe 3 ani (CAGR)Lichiditate ridicatăScădere cifră de afaceriFirme noi
| # | Firmă | Localitate | Angajați | Variație | Tendință | Profit net |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.PRETURI PENTRU TINE SRL▲ 1 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 956▲ 11,3 % | ▲ 11,3 % | 9,4 mil. RON | |
| 2 | 2.HORNBACH CENTRALA SRL▲ 1 | Sat Domneşti, Comuna Domneşti, Ilfov | 724▲ 6,5 % | ▲ 6,5 % | 13,2 mil. RON | |
| 3 | 3.JYSK ROMÂNIA SRL▲ 2 | Bucureşti Sectorul 5, Bucureşti | 452▲ 44 % | ▲ 44 % | 40,5 mil. RON | |
| 4 | 4.ARTSANI COM SRL= | Municipiul Ploieşti, Prahova | 356▼ 3 % | ▼ 3 % | 5,8 mil. RON | |
| 5 | 5."SOCOM UNIREA" SOCIETATE COOPERATIVA▲ 1 | Municipiul Petroşani, Hunedoara | 256▲ 4,1 % | ▲ 4,1 % | 115,2 K RON | |
| 6 | 6.CALLIOPE SRL▲ 1 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 207▼ 6,8 % | ▼ 6,8 % | -135,6 K RON | |
| 7 | 7.MAX SRL▲ 3 | Loc. Murfatlar, Oraş Murfatlar, Constanţa | 171▲ 28,6 % | ▲ 28,6 % | 3 mil. RON | |
| 8 | 8.OLINT COM SRL= | Municipiul Rădăuţi, Suceava | 166▲ 7,1 % | ▲ 7,1 % | 11,8 mil. RON | |
| 9 | 9.COMERCIAL IOMAR SRL▲ 3.529 | Municipiul Buzău, Buzău | 151▲ 7.450 % | ▲ 7.450 % | 233 K RON | |
| 10 | 10.TELENA SRL▼ 1 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 135▼ 6,3 % | ▼ 6,3 % | 1,7 mil. RON | |
| 11 | 11.AQUILA-FASHION SRL▼ 1 | Municipiul Oneşti, Bacău | 135▲ 1,5 % | ▲ 1,5 % | 1,5 mil. RON | |
| 12 | 12.SURUB TRADE SRL= | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 131▲ 7,4 % | ▲ 7,4 % | 6,5 mil. RON | |
| 13 | 13.GELADI SRL= | Sat Pufeşti, Comuna Pufeşti, Vrancea | 124▲ 20,4 % | ▲ 20,4 % | 2,6 mil. RON | |
| 14 | 14.SYDONIA PROD SRLnou | Oraş Fierbinţi-Târg, Ialomiţa | 106▲ 15,2 % | ▲ 15,2 % | 996,3 K RON | |
| 15 | 15.STARCOM SA▼ 1 | Municipiul Braşov, Braşov | 93▼ 6,1 % | ▼ 6,1 % | 1,1 mil. RON | |
| 16 | 16.NICO-STIL SRL▼ 1 | Loc. Drăgăneşti-Olt, Oraş Drăgăneşti-Olt, Olt | 81▼ 6,9 % | ▼ 6,9 % | 2,1 mil. RON | |
| 17 | 17.AUTO GAS SRL▲ 2 | Municipiul Iaşi, Iaşi | 80▲ 3,9 % | ▲ 3,9 % | 179,1 K RON | |
| 18 | 18.GALACTIC LINES SRL▲ 2 | Loc. Târgu Frumos, Oraş Târgu Frumos, Iaşi | 75▲ 1,4 % | ▲ 1,4 % | 2,2 mil. RON | |
| 19 | 19.INFLUENT SRL▲ 3 | Loc. Năsăud, Oraş Năsăud, Bistriţa-Năsăud | 75▲ 7,1 % | ▲ 7,1 % | 3,9 mil. RON | |
| 20 | 20.NEVILA-FASHION SRL▲ 7 | Municipiul Oneşti, Bacău | 74▲ 19,4 % | ▲ 19,4 % | 1,1 mil. RON | |
| 21 | 21.CONTE IMPEX SRL▲ 4 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 71▲ 4,4 % | ▲ 4,4 % | 512,5 K RON | |
| 22 | 22.MET-CHIM SA▼ 1 | Municipiul Braşov, Braşov | 710,0% | 0,0% | 147,6 K RON | |
| 23 | 23.IZSO-UNIVERSAL-COM SRL▼ 1 | Municipiul Gheorgheni, Harghita | 71▲ 1,4 % | ▲ 1,4 % | 41,9 K RON | |
| 24 | 24.INTERZONAL FYPS TRADE SRL▲ 4 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 68▲ 11,5 % | ▲ 11,5 % | 971,7 K RON | |
| 25 | 25.ALEXANDRA 2000 SRL▲ 1 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 670,0% | 0,0% | 5,2 K RON | |
| 26 | 26.ÖCSI BARNA Jr. SRL▲ 10 | Sat Tisa, Comuna Bocicoiu Mare, Maramureş | 66▲ 34,7 % | ▲ 34,7 % | 96 K RON | |
| 27 | 27.GOPO SRL▼ 3 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 64▼ 7,3 % | ▼ 7,3 % | 1,5 mil. RON | |
| 28 | 28.DELKIMVAS SRL▲ 5 | Municipiul Vaslui, Vaslui | 62▲ 10,7 % | ▲ 10,7 % | 294,7 K RON | |
| 29 | 29.LIBRARIILE COMPAS S.R.L.▲ 16 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 60▲ 33,3 % | ▲ 33,3 % | 309,5 K RON | |
| 30 | 30.GRAND BAZAR STOCK HOUSE CONCEPT S.A.▲ 5 | Loc. Aleşd, Oraş Aleşd, Bihor | 58▲ 16 % | ▲ 16 % | 552,1 K RON | |
| 31 | 31.FAN GSM SRL▲ 5 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 58▲ 18,4 % | ▲ 18,4 % | 1,7 mil. RON | |
| 32 | 32.BIA SI COM SRL▲ 13 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 55▲ 22,2 % | ▲ 22,2 % | 461,1 K RON | |
| 33 | 33.MERCUR SA▼ 15 | Municipiul Craiova, Dolj | 54▼ 33,3 % | ▼ 33,3 % | 359,7 K RON | |
| 34 | 34."ATAPLAST" IMPEX SRL▲ 8 | Municipiul Sfântu Gheorghe, Covasna | 53▲ 12,8 % | ▲ 12,8 % | 1,3 mil. RON | |
| 35 | 35.S.P.F. CHISU-GRUP SRL▲ 37 | Municipiul Sighetu Marmaţiei, Maramureş | 51▲ 37,8 % | ▲ 37,8 % | 4,8 K RON | |
| 36 | 36.BUCUR OBOR SA▼ 19 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 50▼ 41,2 % | ▼ 41,2 % | 15,4 mil. RON | |
| 37 | 37.LAZA TRADING SRL▲ 1 | Municipiul Oradea, Bihor | 49▲ 2,1 % | ▲ 2,1 % | 438,2 K RON | |
| 38 | 38.KAMINA SRL= | Municipiul Galaţi, Galaţi | 480,0% | 0,0% | 1,2 mil. RON | |
| 39 | 39.DAIGORO SRL▲ 26 | Municipiul Buzău, Buzău | 48▲ 23,1 % | ▲ 23,1 % | 860,9 K RON | |
| 40 | 40.PREŢ-FIX SRL▼ 8 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 48▼ 15,8 % | ▼ 15,8 % | -869,2 K RON | |
| 41 | 41.CIF SRL▲ 24 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 46▲ 18 % | ▲ 18 % | 1 mil. RON | |
| 42 | 42.HERMES SRL▲ 27 | Municipiul Medgidia, Constanţa | 45▲ 18,4 % | ▲ 18,4 % | 1,8 mil. RON | |
| 43 | 43.R ' ART SA▲ 2 | Municipiul Giurgiu, Giurgiu | 450,0% | 0,0% | 106,8 K RON | |
| 44 | 44.MITELI COM SRL▲ 1 | Loc. Filiasi, Oraş Filiasi, Dolj | 450,0% | 0,0% | 1,3 mil. RON | |
| 45 | 45.TRIPURSUNDRA SRL▲ 13 | Municipiul Bistriţa, Bistriţa-Năsăud | 45▲ 12,5 % | ▲ 12,5 % | 167,9 K RON | |
| 46 | 46.EXPLOSIV GROUP SRL▲ 5 | Municipiul Gheorgheni, Harghita | 45▲ 2,3 % | ▲ 2,3 % | 1,8 mil. RON | |
| 47 | 47.CARRERAS IMPEX SRL▲ 11 | Municipiul Slobozia, Ialomiţa | 44▲ 10 % | ▲ 10 % | 155,9 K RON | |
| 48 | 48.CONSTRUCTORUL CANDA SRL▼ 5 | Loc. Negreşti-Oaş, Oraş Negreşti-Oaş, Satu Mare | 44▼ 4,4 % | ▼ 4,4 % | 1,6 mil. RON | |
| 49 | 49.REGELCOS SRL▲ 52 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 44▲ 46,7 % | ▲ 46,7 % | 238,8 K RON | |
| 50 | 50.TEHNORUL SRL▲ 8 | Municipiul Craiova, Dolj | 43▲ 7,5 % | ▲ 7,5 % | 1,2 mil. RON | |
| 51 | 51.LUDMIN SRL▲ 7 | Sat Butea, Comuna Butea, Iaşi | 42▲ 5 % | ▲ 5 % | 1,9 mil. RON | |
| 52 | 52.SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM DE GRADUL 2 FEDERALCOOP DÂMBOVIŢA▲ 1 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 42▼ 2,3 % | ▼ 2,3 % | -49,9 K RON | |
| 53 | 53.TIROL PROD COM SRL▼ 15 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 42▼ 12,5 % | ▼ 12,5 % | 65,5 K RON | |
| 54 | 54.ELMYAND SRL▲ 4 | Municipiul Craiova, Dolj | 41▲ 2,5 % | ▲ 2,5 % | 401 K RON | |
| 55 | 55.WEIRD FASHION SRL▲ 10 | Municipiul Constanţa, Constanţa | 41▲ 5,1 % | ▲ 5,1 % | -44,8 K RON | |
| 56 | 56.CONSIGNATIA KORALL SRL▲ 16 | Municipiul Miercurea Ciuc, Harghita | 40▲ 8,1 % | ▲ 8,1 % | 585 K RON | |
| 57 | 57.FEDERALCOOP PRAHOVA SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM▼ 4 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 40▼ 7 % | ▼ 7 % | 58,3 K RON | |
| 58 | 58.IULIUS 1860 SRL= | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 400,0% | 0,0% | -148,1 K RON | |
| 59 | 59.SOCIETATE COOPERATIVA MODEX GRUP▲ 6 | Municipiul Timişoara, Timiş | 390,0% | 0,0% | 185,2 K RON | |
| 60 | 60.RALYCOM SRL▲ 12 | Bucureşti Sectorul 6, Bucureşti | 39▲ 5,4 % | ▲ 5,4 % | 180,5 K RON | |
| 61 | 61.SAT AN SRL▲ 11 | Municipiul Carei, Satu Mare | 38▲ 2,7 % | ▲ 2,7 % | 2,9 mil. RON | |
| 62 | 62.SOCIETATE COOPERATIVA MESTESUGAREASCA MULTI SERVICE SCM CRAIOVA▼ 17 | Municipiul Craiova, Dolj | 38▼ 15,6 % | ▼ 15,6 % | -70,1 K RON | |
| 63 | 63.SILVESROM SRL▲ 19 | Municipiul Bârlad, Vaslui | 38▲ 11,8 % | ▲ 11,8 % | 561,1 K RON | |
| 64 | 64.KUN MILLENIUM SRL▼ 33 | Municipiul Râmnicu Vâlcea, Vâlcea | 38▼ 36,7 % | ▼ 36,7 % | -340,8 K RON | |
| 65 | 65.M X FA INTERNATIONAL SRL▲ 4 | Municipiul Roman, Neamţ | 380,0% | 0,0% | -342,9 K RON | |
| 66 | 66.VULTURUL NEGRU SA▲ 12 | Municipiul Oradea, Bihor | 37▲ 2,8 % | ▲ 2,8 % | 168,8 K RON | |
| 67 | 67.BURXEN SRL▼ 12 | Municipiul Motru, Gorj | 37▼ 11,9 % | ▼ 11,9 % | -1,5 mil. RON | |
| 68 | 68.MULTISTAR SRLnou | Loc. Nehoiu, Oraş Nehoiu, Buzău | 37▲ 12,1 % | ▲ 12,1 % | 571,1 K RON | |
| 69 | 69.FABEXIM COM SRL▼ 12 | Municipiul Craiova, Dolj | 37▼ 9,8 % | ▼ 9,8 % | 127,2 K RON | |
| 70 | 70.VALCIU & CO S.R.L.▲ 31 | Municipiul Tulcea, Tulcea | 36▲ 20 % | ▲ 20 % | 436,2 K RON | |
| 71 | 71.SUPERIOR SRL▲ 7 | Municipiul Brăila, Brăila | 360,0% | 0,0% | 59,3 K RON | |
| 72 | 72.DENY LOOK SRL▼ 14 | Municipiul Alba Iulia, Alba | 36▼ 10 % | ▼ 10 % | 31,8 K RON | |
| 73 | 73.S.L. ALLINTEL SRL▲ 167 | Municipiul Braşov, Braşov | 36▲ 125 % | ▲ 125 % | 2,1 mil. RON | |
| 74 | 74.SUVARI RO S.R.L.▲ 31 | Oraş Otopeni, Ilfov | 36▲ 24,1 % | ▲ 24,1 % | -418,3 K RON | |
| 75 | 75.PORTAS SRL▲ 12 | Municipiul Botoşani, Botoşani | 35▲ 9,4 % | ▲ 9,4 % | -206,2 K RON | |
| 76 | 76.LANIASPORT S.R.L.nou | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 35▲ 40 % | ▲ 40 % | 1,9 mil. RON | |
| 77 | 77.TRANS BUCUR SRL▲ 10 | Sat Livadea, Comuna Vărbilău, Prahova | 34▲ 6,3 % | ▲ 6,3 % | -90,1 K RON | |
| 78 | 78.KINGART DELICATESSE SRL▲ 5.328 | Sat Borş, Comuna Borş, Bihor | 34▲ 3.300 % | ▲ 3.300 % | 141,9 K RON | |
| 79 | 79.STAVROS COMPANY SRL▲ 8 | Municipiul Galaţi, Galaţi | 34▲ 6,3 % | ▲ 6,3 % | 1,1 mil. RON | |
| 80 | 80.ACC ACCESORII TRADING SRL▲ 8.904 | Bucureşti Sectorul 1, Bucureşti | 34— | — | -851,7 K RON | |
| 81 | 81.ANDRELOR SRL▲ 24 | Sat Matca, Comuna Matca, Galaţi | 34▲ 17,2 % | ▲ 17,2 % | 512,4 K RON | |
| 82 | 82.AMY IMPORT EXPORT SRL▼ 4 | Sat Remuş, Comuna Frăteşti, Giurgiu | 34▼ 5,6 % | ▼ 5,6 % | 259,1 K RON | |
| 83 | 83.TOUR IMPEX GROUP SRL▲ 12 | Municipiul Deva, Hunedoara | 33▲ 6,5 % | ▲ 6,5 % | 491,6 K RON | |
| 84 | 84.CONSUMCOOP FETEŞTI SOCIETATE COOPERATIVĂ▼ 2 | Municipiul Feteşti, Ialomiţa | 33▼ 2,9 % | ▼ 2,9 % | -120,9 K RON | |
| 85 | 85.AURORA -L.C. SRL▲ 2 | Municipiul Moreni, Dâmboviţa | 33▲ 3,1 % | ▲ 3,1 % | 3,2 K RON | |
| 86 | 86.ANEMARI COSINVESTEX SRL▼ 1 | Municipiul Bârlad, Vaslui | 32▼ 3 % | ▼ 3 % | 1,6 mil. RON | |
| 87 | 87.LYLY & EMY COM SRL▼ 5 | Municipiul Motru, Gorj | 32▼ 5,9 % | ▼ 5,9 % | 495,7 K RON | |
| 88 | 88.MODA MODERNĂ S.R.L.▲ 7 | Loc. Întorsura Buzăului, Oraş Întorsura Buzăului, Covasna | 32▲ 3,2 % | ▲ 3,2 % | 411,6 K RON | |
| 89 | 89.MAYO NEXT SRL▲ 8.895 | Bucureşti Sectorul 4, Bucureşti | 32— | — | 222 K RON | |
| 90 | 90.V & M PREST SRL▼ 3 | Municipiul Beiuş, Bihor | 31▼ 3,1 % | ▼ 3,1 % | -4,8 K RON | |
| 91 | 91.METCON SRL▲ 14 | Municipiul Adjud, Vrancea | 31▲ 6,9 % | ▲ 6,9 % | 64,2 K RON | |
| 92 | 92.HOD - CHIMEX SRL▲ 18 | Municipiul Braşov, Braşov | 31▲ 10,7 % | ▲ 10,7 % | 289,4 K RON | |
| 93 | 93.DUAL M&G SRL▼ 21 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 31▼ 16,2 % | ▼ 16,2 % | 18,8 K RON | |
| 94 | 94.FLEGO COM SRL▲ 34 | Sat Valea Voievozilor, Comuna Răzvad, Dâmboviţa | 31▲ 29,2 % | ▲ 29,2 % | 1,4 mil. RON | |
| 95 | 95.FEROBANAT SRL▲ 88 | Sat Păltiniş, Comuna Păltiniş, Caraş-Severin | 31▲ 63,2 % | ▲ 63,2 % | 657,8 K RON | |
| 96 | 96.MALIZIA-LORRY SRL▲ 18 | Oraş Făget, Timiş | 30▲ 15,4 % | ▲ 15,4 % | 42,5 K RON | |
| 97 | 97.SENECA GRUP S.R.L.▼ 2 | Municipiul Baia Mare, Maramureş | 30▼ 3,2 % | ▼ 3,2 % | 609,1 K RON | |
| 98 | 98.COSMINEL COM SRL▲ 30 | Sat Poiana, Comuna Pângăraţi, Neamţ | 30▲ 25 % | ▲ 25 % | 456,2 K RON | |
| 99 | 99.CICAVIEN SRL▲ 2 | Municipiul Târgovişte, Dâmboviţa | 300,0% | 0,0% | 714,6 K RON | |
| 100 | 100.REMAR CABIL IMPEX SRL▲ 23 | Municipiul Oneşti, Bacău | 30▲ 20 % | ▲ 20 % | -347,6 K RON |