Firme cu cod CAEN 2053
Fabricarea uleiurilor esențiale · Industria prelucrătoare
Firme cu bilanț depus (2025)
16▼ 46,7 %
Cifra de afaceri a sectorului (2025)
3,6 mil. RON▼ 87,3 %
Creștere YoY (2025)
-87,3 %vs 2024
Marjă netă mediană (2020)
11,3 %25 firme cu CA pozitivă▼ 52,3 %
Scor Z median (2020)
1.47risc mare▲ 3,5 %
Concentrare top 5 (2020)
86,5 %din cifra de afaceri a sectorului▲ 0,9 %
Evoluția cifrei de afaceri a sectorului
Demografia firmelor
* 2026 este an în curs. Inactivările și reactivările provin din evidența fiscală ANAF; dizolvările, din hotărârile publicate în Monitorul Oficial, Partea a IV-a. Radierile nu mai apar în Monitorul Oficial din 2016.
Evoluția sectorului pe ani
| An | Firme | Variație | Cifră de afaceri | Variație | Înființări | Inactivări |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 16 | ▼ 46,7 % | 3,6 mil. RON | ▼ 87,3 % | 0 | 0 |
| 2024 | 30 | ▼ 23,1 % | 28,2 mil. RON | ▲ 18,7 % | 0 | 0 |
| 2023 | 39 | ▼ 2,5 % | 23,8 mil. RON | ▲ 10,5 % | 0 | 0 |
| 2022 | 40 | ▲ 2,6 % | 21,5 mil. RON | ▼ 57,6 % | 1 | 0 |
| 2021 | 39 | ▲ 8,3 % | 50,7 mil. RON | ▲ 2,3 % | 4 | 0 |
| 2020 | 36 | ▲ 12,5 % | 49,5 mil. RON | ▲ 35,1 % | 1 | 1 |
| 2019 | 32 | ▲ 6,7 % | 36,7 mil. RON | ▼ 1,8 % | 1 | 1 |
| 2018 | 30 | ▲ 15,4 % | 37,3 mil. RON | ▼ 57,4 % | 1 | 0 |
| 2017 | 26 | ▲ 8,3 % | 87,7 mil. RON | ▲ 13,8 % | 0 | 0 |
| 2016 | 24 | — | 77 mil. RON | — | 2 | 1 |
Salariile în sector
Media diviziunii CAEN 20, CAEN Rev.2 — sursa: INS Tempo
Salariul mediu net lunar
5.119 leimedie națională, 2024
Salariul mediu net pe județe, 2024
Prahova7.326 leiTimiș5.989 leiVaslui5.867 leiCluj5.783 leiNeamț5.686 leiMureș5.684 leiGalați5.578 leiSuceava5.560 leiSibiu5.494 leiBucurești5.406 leiAlba5.241 leiCălărași5.210 leiIlfov5.193 leiBrașov5.039 leiVâlcea5.035 leiConstanța4.974 leiCaraș-Severin4.796 leiGiurgiu4.639 leiOlt4.488 leiDâmbovița4.486 leiDolj4.461 leiMehedinți4.439 leiBacău4.327 leiArgeș4.277 leiBuzău4.261 leiIași4.217 leiHunedoara4.047 leiMaramureș3.886 leiGorj3.868 leiIalomița3.859 leiBihor3.730 leiBrăila3.433 leiArad3.382 leiSălaj3.348 leiVrancea3.239 leiTeleorman3.081 leiCovasna3.063 leiBotoșani3.056 leiSatu Mare2.984 leiTulcea2.799 leiBistrița-Năsăud2.433 leiHarghita2.204 lei
Top 100 firme — Fabricarea uleiurilor esențiale, 2020
| # | Firmă | Localitate | Cifră de afaceri | Profit net |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1.FLAVOURSTREAM SRL= | Loc. Tălmaciu, Oraş Tălmaciu, Sibiu | 20,2 mil. RON | 5,8 mil. RON |
| 2 | 2.TERPENA TRADING S.R.L.▲ 1 | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 10,5 mil. RON | 1,7 mil. RON |
| 3 | 3.SANTO RAPHAEL SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 2, Bucureşti | 7,2 mil. RON | 1,2 mil. RON |
| 4 | 4.EXTRACTE NATURALE NATEX SRL= | Comuna Floreşti, Cluj | 3,2 mil. RON | 15,2 K RON |
| 5 | 5.CHANGNING DEKANG BIOTECHNOLOGY SRL▲ 1 | Comuna Afumaţi, Ilfov | 1,7 mil. RON | 585,9 K RON |
| 6 | 6.PANAIT INTL SRL▲ 2 | Sat Dumbrăviţa, Comuna Dumbrăviţa, Timiş | 1,6 mil. RON | 185,1 K RON |
| 7 | 7.AROMA STAR SRL= | Municipiul Blaj, Alba | 1,6 mil. RON | 732,6 K RON |
| 8 | 8.TERPENA SRL▼ 3 | Municipiul Orăştie, Hunedoara | 1,3 mil. RON | -979,7 K RON |
| 9 | 9.MASS SOLUTIONS SRL▲ 4 | Oraş Otopeni, Ilfov | 619,3 K RON | 342,5 K RON |
| 10 | 10.N.B.K. PRODCOM SRL▼ 1 | Bucureşti Sectorul 3, Bucureşti | 559,1 K RON | 377,5 K RON |
| 11 | 11.ABSOLUTE ESSENTIAL OILS S.R.L.▲ 6 | Sat Adunaţii-Copăceni, Comuna Adunaţii-Copăceni, Giurgiu | 252 K RON | 27,7 K RON |
| 12 | 12.CASA AGRO-INDUSTRIALA SASCHIZ SRL▼ 2 | Sat Saschiz, Comuna Saschiz, Mureş | 146 K RON | 45,1 K RON |
| 13 | 13.ESSENTIAL ROMPRODUCT S.R.L.▲ 3 | Sat Leţcani, Comuna Leţcani, Iaşi | 121,5 K RON | 9,2 K RON |
| 14 | 14.LAVANDA BIO TIM S.R.L.▲ 8 | Sat Cărpiniş, Comuna Cărpiniş, Timiş | 101,7 K RON | 6,7 K RON |
| 15 | 15.QENTCO TECHNOLOGIES S.R.L.nou | Municipiul Braşov, Braşov | 81,9 K RON | 74,2 K RON |
| 16 | 16.LAVANDA MARLENE SRL▼ 1 | Sat Dor Mărunt, Comuna Dor Mărunt, Călăraşi | 78,4 K RON | 5,1 K RON |
| 17 | 17.LAVAND'LAND OZDI LILLA SRLnou | Municipiul Mediaş, Sibiu | 64,6 K RON | 3,7 K RON |
| 18 | 18.NYMPHEUM COSMETICS S.R.L.nou | Loc. Insurăţei, Oraş Insurăţei, Brăila | 25,9 K RON | 1,8 K RON |
| 19 | 19.DISTILERIA MOV S.R.L.▲ 5 | Sat Storneşti, Comuna Sineşti, Iaşi | 16,7 K RON | -17,2 K RON |
| 20 | 20.NICARDI IMPEX SRL▼ 6 | Sat Bedeciu, Comuna Mănăstireni, Cluj | 16 K RON | 19,3 K RON |
| 21 | 21.NATURAL ESSENTIAL S.R.L.▼ 3 | Municipiul Tecuci, Galaţi | 11,5 K RON | 1,3 K RON |
| 22 | 22.CANDLES & HARMONY S.R.L.▼ 3 | Sat Oprişiţa, Comuna Poieneşti, Vaslui | 7,2 K RON | -20 K RON |
| 23 | 23.MOVANDA LAVANDA S.R.L.▼ 3 | Sat Slimnic, Comuna Tâmboeşti, Vrancea | 5,9 K RON | 3 K RON |
| 24 | 24.ROSA DAMASCENA SRL▼ 3 | Municipiul Câmpulung, Argeş | 1,2 K RON | -29,1 K RON |
| 25 | 25.LASMADE S.R.L.▼ 1 | Municipiul Satu Mare, Satu Mare | 1,1 K RON | -4 K RON |
| 26 | 26.VIOPLANT PRODIMPEX SRL▼ 2 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 0 RON | 0 RON |
| 27 | 27.MABCOS GRUP SRL▼ 3 | Municipiul Ploieşti, Prahova | 0 RON | 0 RON |
| 28 | 28.B.T.T.N. FLAVOURS SRLnou | Loc. Tălmaciu, Oraş Tălmaciu, Sibiu | 0 RON | -4,8 K RON |
| 29 | 29.PAMABO DISTILLERY SRL▼ 6 | Municipiul Cluj-Napoca, Cluj | 0 RON | -34,9 K RON |
| 30 | 30.ONE LAVENDER SRL▼ 6 | Sat Mereni, Comuna Mereni, Constanţa | 0 RON | -1,5 K RON |
| 31 | 31.LAVAKRIL OIL SRL▼ 20 | Municipiul Oradea, Bihor | 0 RON | -125,3 K RON |
| 32 | 32.BIOEXTRACT S.R.L.▼ 8 | Municipiul Mediaş, Sibiu | 0 RON | 0 RON |
| 33 | 33.FORTICO SECURITY S.R.L.▼ 9 | Municipiul Piatra Neamţ, Neamţ | 0 RON | 0 RON |
| 34 | 34.ESENTIVIA S.R.L.nou | Sat Drâmbar, Comuna Ciugud, Alba | 0 RON | -4,8 K RON |
| 35 | 35.TIMLUC SRL▼ 11 | Municipiul Târgu Mureş, Mureş | 0 RON | -60 RON |
| 36 | 36.ALBUŢ ŞI FIII S.R.L.▼ 12 | Sat Poienii de Jos, Comuna Bunteşti, Bihor | 0 RON | 0 RON |